سلامت پوست, مراقبت از پوست

نحوه بستن منافذ پوست با درمان های خانگی

بستن منافذ پوست

منافذ، قسمتی است که پوست شما در آن قرار گرفته است. این سوراخ های ریز و درشت در همه جای پوست بدن وجود دارد. مانند پوست صورت، بازوها، پاها و هر جای دیگر بدن شما را می پوشاند. یک عمل مهمی که منافذ پوست شما انجام می دهند این است که چربی و عرق را از بدن خارج می کنند و باعث خنک شدن و سالم ماندن پوست و دفع سموم از بدن می شوند. همچنین منافذ بازکننده فولیکول های مو هستند و در مناطقی از بدن که بیشتر به چشم می آیند مانند روی بینی و پیشانی وجود دارند که بعضی ها از ظاهر آن ها راضی نیستند. هیچ راهی وجود ندارد که منافذ پوست خود را به طور کامل ببندید. اما روش هایی وجود دارد که باعث می شود منافذ کمتر روی پوست شما دیده شوند. این مطلب را تا انتها بخوانید تا روش های ایمن و موثر برای مراقبت از منافذ و بستن منافذ پوست خود را با روش های خانگی بیاموزید.

چگونه منافذ پوست را به حداقل برسانیم؟

صورت را با پاک کننده ها بشویید

بعضی افراد پوست چربی دارند و میزان این چربی خیلی زیاد بوده و باعث می شود منافذ پوستشان باز تر شود و دچار این عارضه شوند. بنابراین بهتر است درصد چربی پوستشان را کاهش دهند و بعد به قسمت بستن منافذ پوست خود رسیدگی کنند.

می توانید از یک پاک کننده به صورت روزانه استفاده کنید که استفاده از پاک کننده می تواند علائم آکنه یا جوش را به حداقل برساند و منافذ پوست شما را کوچک تر کند. از پاک کننده ای استفاده کنید که مخصوص پوست های چرب و دارای ماده ای به نام اسید گلیکولیک باشد. هر شب قبل از خواب صورت خود را با آن شستشو دهید.

مراقب باشید! استفاده بیش از اندازه از پاک کننده ها باعث خشکی پوست می شود.

در اتاق بخار بنشینید

ممکن است نشستن در یک اتاق بخار، برخلاف تصور شما برای کوچک کردن منافذ پوست مناسب نباشد. چون بخار، منافذ بدن را باز می کند و باعث می شود بدن عرق کند. این امکان وجود دارد منافذ شما به دلیل وجود باکتری، چربی و کثیفی بزرگتر به نظر برسد.

  • به مدت 5 تا 10 دقیقه در یک اتاق بخار بنشینید و بعد صورت خود را در خارج از اتاق با یک حوله تمیز بشویید. این کار باعث می شود صورت شما سفت تر به نظر برسد.
  • اتاق های بخار می توانند محل تجمع میکروب ها و باکتری ها باشند. به همین دلیل بعد از استفاده از اتاق بخار، یک لیف تمیز را در آب گرم قرار دهید و بعد از اینکه خنک شد آن را روی صورت خود بمالید. این کار باعث می شود منافذ باز شده شما توسط بخار، بسته شود و از ورود باکتری های جدید به پوست شما جلوگیری می کند.
استفاده از اتاق بخار برای بستن منافذ پوست

از رتینوئیدهای موضعی استفاده کنید

محصولات دارای ترکیبات رتینوئید، حاوی ویتامین A هستند که منابع معتبر نشان داده است این محصولات موفقیت های مختلفی در زمینه کوچک کردن منافذ پوست داشته اند. هنگام استفاده از این محصولات احتیاط کنید. این محصولات به طور معمول یک بار در روز می توانند مصرف شوند و استفاده بیش از حد از رتینوئیدها باعث تحریک پوست شده و مشکلاتی مانند قرمزی و خشکی پوست را به وجود می آورند و همچنین احتمال آفتاب سوختگی را بیشتر می کنند.

از لایه بردارها استفاده کنید

لایه برداری می تواند سمومی را که زیر پوست قرار گرفته و منافذ را بزرگ تر نشان می دهند از بین ببرد. لایه برداری ملایم صورت با زردآلو یا چای سبز، تسکین دهنده و بهترین گزینه برای شماست. این کار باعث می شود هر گونه آلودگی روی سطح پوست شما و سلول های مرده پوستی که ممکن است ایجاد شده باشد از بین برود و صورت شما را صاف، محکم تر و منافذ را کوچکتر می کند.

از روغن های گیاهی استفاده کنید

از روغن های گیاهی به عنوان داروی خانگی این روزها زیاد استفاده می شود. اما در مورد کوچک کردن منافذ پوست شواهدی وجود دارد که می توان از آن ها استفاده کرد.

  • شواهد نشان داده است روغن های گیاهی ضد التهابی مانند روغن میخک و روغن پوست دارچین، باکتری های موجود در پوست شما را از بین می برند و می توانند پوست شما را به پوستی متعادل و دارای منافذ کوچک تر تبدیل کنند.
  • قبل از استفاده از این روغن ها آن ها را با روغن بادام یا روغن جوجوبا مخلوط کنید. این ترکیب را چند دقیقه روی پوست بگذارید سپس صورت خود را خشک کنید.
 استفاده از روغن های گیاهی برای بستن منافذ پوست

از خاک رس استفاده کنید

یک راه سریع برای کاهش التهاب و جای زخم و آکنه استفاده از ماسک خاک رس است. در یک آزمایش بالینی، هنگامی که شرکت کنندگان از ترکیب ماسک خاک رس با روغن جوجوبا، فقط دو بار در هفته استفاده کردند، 54% آکنه و جوش های صورت آن ها کاهش یافت.

  • ماسک خاک رس سموم و ناخالصی های زیر پوست شما را خشک می کند و از بین می برد و منافذ شما را کوچک تر می کند.
  • هفته ای 2 تا 3 بار از این ماسک استفاده کنید.
استفاده از خاک رس برای بستن منافذ پوست

از یک لایه بردار شیمیایی استفاده کنید

اگرمنافذ پوست شما بزرگ شده به دلیل این است که پوست شما چربی زیادی تولید می کند. وقت آن رسیده است که از یک لایه بردار شیمیایی استفاده کنید. پوست هایی که چربی زیادی تولید می کنند می توانند برای تنظیم تولید چربی پوست خود از اسید هیالورونیک استفاده کنند. لایه برداری با اسید سالیسیلیک، باعث می شود سلول های مرده پوست از بین بروند و سلول های جدید جایگزین آن ها شود. از این لایه بردارها زیاد استفاده نکنید زیرا موجب می شود، پوست شما در برابر آفتاب سوختگی حساس تر شود.

سخن آخر

محصولات و داوهای خانگی زیادی وجود دارند که میتوانید برای بستن منافذ پوست خود از آن ها استفاده کنید. اما نکته اصلی این است که باید بدانید علت بزرگ شدن منافذ پوست شما چیست؟ چربی پوست؟ عرق کردن؟ سموم محیطی؟ شاید هم ژنتیک!

به یاد داشته باشید منافذ وعرق کردن جزوعملکرد طبیعی بدن است و برای بدن لازم می باشد. آن ها نشان می دهند که بدن به درستی کار می کند. منافذ قسمت مهمی از بدن و پوست شما محسوب می شود.

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید