سلامت مو, مراقبت از مو

مراقبت از مو مردانه ؛ تمام نکاتی که باید در این رابطه بدانید!

مراقبت از مو مردانه

پرهیز از انجام بعضی کارها و داشتن یک روتین خوب مراقبت از مو، روشی ساده و موثر برای مراقبت از مو مردانه و در نتیجه داشتن مو های سالم و شاداب است. مسلح کردن خود با ابزار و اطلاعات مناسب در مورد شیمی مو، بهترین قدم برای شروع است. هر نوع مو و بافتی که داشته باشید، قادر خواهید بود کارهای روزمره خود را به سرعت انجام داده و در عین حال، مو های زیبایی داشته باشید.

شروع یک روتین مراقبت از مو مردانه اساسی

اولین قدم برای مراقبت از مو ها، می تواند شامل تمیزی و تقویت مو باشد.

مراقبت از مو مردانه با شستن منظم آن ها

شامپو و نرم کننده را عاقلانه انتخاب کنید

مطمئنا، همه این محصولات، به طور یکسان ایجاد نشده اند. محصولاتی را انتخاب کنید که با نوع مو های شما هماهنگ باشند تا مو های شما بهترین ظاهر را داشته باشند. با هدف مراقبت از مو مردانه ، در صورت امکان، از شامپوی “بدون سولفات” و نرم کننده “بدون سیلیکون” استفاده کنید.

این مواد برای مو زیادی خشن هستند و باعث می شوند، مو ها به مرور زمان خشک و کسل کننده به نظر برسند. برچسب اطلاعات محصول را بررسی کنید. در اینجا یک راهنمای کوتاه وجود دارد که چه محصولاتی با چه نوع مویی به خوبی کار می کنند:

 • برای مو های خشک که مستعد موخوره هستند، به دنبال محصولات مرطوب کننده یا آبرسان باشید که حاوی روغن، کره و سایر مواد مغذی هستند.
 • برای مو های چرب یا نازک، به دنبال محصولات شفاف و حاوی موادی مانند روغن درخت چای و بابونه باشید.
 • برای مو هایی که به راحتی می شکنند و از بین می روند، به دنبال محصولات ترمیم کننده حاوی پروتئین هایی مانند کلاژن و کراتین باشید.

هفته ای دو یا سه بار موهای خود را بشویید

شاید تصور کنید شستن روزانه موهایتان، برای مراقبت از موی مردانه ، کار عاقلانه ای است، اما در واقع بیشتر اوقات، این تعداد دفعات برای مو ها، زیاد است.
شستن بیش از حد مو ها باعث می شود مو های شما از روغن محافظتی (سبوم) که به طور طبیعی توسط پوست سر شما تولید می شود، محروم شده و موهای شما را بیشتر در معرض وز شدن و فرسودگی قرار دهد. برای اکثر مردان، دو تا سه دفعه شستشوی مو با شامپو در هفته، بهترین عملکرد را دارد.

 • اگر مو های شما سریع چرب می شود، در روزهایی که شامپو نمی زنید، شستشو فقط با آب را در نظر بگیرید. آب بدون از بین بردن سبوم (روغن طبیعی مو)، مو های شما را تمیز می کند.
 • وقتی برای اولین بار شستشوی کمتری را شروع می کنید، مو های شما تا یک هفته یا بیشتر به تولید سبوم ادامه می دهد تا اوضاع متعادل شود. فقط صبور باشید و به زودی مو های شما تمیز تر می مانند.

به جای آب داغ، از آب سرد یا متعادل برای دوش گرفتن استفاده کنید

دوش آب داغ عالی است، اما گرمای آب مو ها را خشک می کند. برای شستن و مراقبت از مو مردان ، بهتر است از آب سرد یا متعادل، استفاده کنید. اگر مجبورید دوش آب داغ، داشته باشید، سعی کنید دقایق پایانی، دوش گرفتن را با آبکشی خنک یا متعادل کار را تمام کنید، تا مو های شما به جای وز و خشک شدن، سالم و براق به نظر برسند.

به جای آب داغ، از آب سرد یا متعادل برای دوش گرفتن استفاده کنید

مو های خود را به جای حوله کشیدن، به صورت قطعه قطعه خشک کنید

مو وقتی خیس است ضعیف است، زیرا آب باعث کشیدگی مولکول های کراتین موجود در مو می شود. به همین دلیل است که خشن کشیدن حوله روی مو، می تواند مو های شما را بشکند.
برای مراقبت و جلوگیری از شکننده شدن مو مردانه، با استفاده از همان حوله موهایتان را به صورت قطعه قطعه خشک کنید و از شر آب اضافی خلاص شوید، سپس بگذارید باقی مانده رطوبت مو، همزمان با جریان هوا خشک شود.

حالت دادن و در عین حال مراقبت از مو آقایان

حالت دادن و در عین حال مراقبت از مو آقایان

مرحله مراقبتی، بعد رعایت و حفظ نکاتی در رابطه با ظاهر و حالت مو است.

از ژل یا پماد استفاده کنید، اما نه زیاد

اگر سبک مرتب و منظم را می پسندید، استفاده از ژل یا پماد در حالی که مو هایتان هنوز خیس است می تواند به شما کمک کند تا مو های شما در طول روز، تازه و مرتب به نظر برسند. اگر مو های کوتاه دارید، فقط به اندازه یک سهم از محصول استفاده کنید، زیرا استفاده زیاد باعث چرب شدن مو می شود.

 • به طور کلی با ژل، سبک تر و راحت تر می توان روی حالت مو ها کار کرد. به دنبال ژل مویی باشید که فاقد الکل باشد، زیرا الکل مو ها را خشک می کند.
 • پمادها و کرم ها برای مراقبت از مو های فر مردانه، مناسب هستند، زیرا ضخیم تر هستند. همچنین شستن آن ها دشوار تر است، بنابراین از آن ها کم استفاده کنید.

پس از استفاده از محصول، مو های خود را شانه کنید

اگر از محصولی استفاده کرده اید؛ از شانه برای پخش آن روی مو های خود استفاده کنید. به طور کلی بهتر است مو های خود را در جهتی که رشد می کند شانه کنید.

اگر مو های شما موج دار یا گره خورده است، از یک شانه دندان پهن، استفاده کنید تا از شر هرگونه گرفتگی خلاص شوید. استفاده از شانه دندان ریز باعث وز شدن مو های شما می شود.

مو های خود را در دفعات کم، با سشوار خشک کنید

مو های خود را در دفعات کم، با سشوار خشک کنید

استفاده از سشوار روش خوبی برای خشک کردن سریع مو است، اما انجام هر روز این کار در نهایت باعث آسیب به مو می شود. اگر نگران کم پشت شدن مو هستید، سشوار را کنار بگذارید تا مو های شما با هوای محیط، خشک شود.

 • وقتی موهایتان را خشک می کنید، سشوار را از سمت ریشه مو به سمت انتهای مو ها، حرکت دهید تا مو های شما صاف شود.
 • اگر حجم بیشتری می خواهید، هنگام سشوار کشیدن، آن را بر خلاف جهت رشد مو، بگیرید.

سبک های طولانی تر را حفظ کنید

 • اگر مو های شما بیش از یک یا دو اینچ است، باید چند مرحله دیگر را طی کنید تا مطمئن شوید حالت خوب خود را حفظ می کند.
 • در صورت وز شدن مو هایتان، یک محصول مراقبتی نرم کننده عمیق برای مو مردانه، بخرید و هفته ای یک بار از آن استفاده کنید تا مو های شما حالت خوبی داشته باشد.
 • اگر مو های بلند دارید، به جای برس، از شانه دندانه پهن استفاده کنید. برس ها مو های بلند را می شکنند.
 • یک روغن مو را در نظر بگیرید. استفاده از مقدار کمی روغن در مو های مرطوب، به عنوان نرم کننده و مرطوب کننده عمل می کند.

به طور مرتب به آرایشگاه بروید

اگر برای شروع کار با مو های نامرتب کار کنید، یک روتین عالی تفاوتی ایجاد نمی کند. برخی از مردان، هر ماه یک بار مو های خود را کوتاه می کنند، در حالی که هر سه ماه یک بار برای دیگران کافی است. روتین مراقبت از مو مردانه خود را پیدا کنید و با آن همراه باشید.

مراقبت از مو های نازک

مراقبت از مو های مردانه نازک

پوست سر خود را زیر دوش ماساژ دهید

ماساژ پوست سر، گردش خون را افزایش می دهد و گردش خون، رشد مو را تحریک می کند. این کار می تواند به شما کمک کند تا مو های خود را حفظ کنید و همچنین باعث رشد مو های جدید می شود. از انگشتان خود برای مالیدن پوست سر خود در یک حرکت دایره ای استفاده کنید و بر نقاطی که مو های شما نازک شده تمرکز کنید.

اعتقاد بر این است که برخی روغن ها به تحریک بیشتر رشد مو کمک می کنند. قبل از شامپو زدن سعی کنید با روغن نارگیل، روغن درخت چای یا روغن بادام، پوست سر خود را ماساژ دهید، سپس روغن را بشویید.

یک رژیم غذایی متعادل داشته باشید

رژیم غذایی متعادل برای مراقبت از مو آقایان

چند ماده مغذی ضروری وجود دارد که به ضخیم و قوی ماندن و مراقبت از مو مردانه ، کمک می کند. مطمئن شوید رژیم غذایی شما متعادل است تا مو های شما را تغذیه کند. استفاده از محصولات موضعی تنها در صورتی به شما کمک می کند که رژیم غذایی شما برای مو های شما سالم باشد. مواردی که باید در رژیم غذایی خود حفظ کنید:

 • پروتئین، گوشت، تخم مرغ، آجیل، لوبیا و سایر منابع پروتئین بخورید تا مو های شما سالم بماند.
 • ویتامین های گروه B، این موارد در گوشت، تخم مرغ و سبزیجات سبز برگ، وجود دارد. اگر گیاه خوار هستید، ممکن است بخواهید مکمل ویتامین B را شروع کنید.
 • اسید های چرب امگا 3، مصرف کنید (ماهی قزل آلا، ساردین، آووکادو و گردو دارای مقدار زیادی از این ماده مغذی مهم هستند).

منبع: wikihow

Gerelateerde berichten

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.