سلامت پوست, مراقبت از پوست

حقایقی درمورد پترولاتوم : آیا اینگونه محصولات مناسب پوست شما هستند؟

پترولاتوم

پترولاتوم دیگر به طور وسیعی درون محصولات مراقبت از پوست استفاده نمی شوند. چرا بسیاری از شرکت ها ترجیح می دهند از آن استفاده نکنند؟
هنگامی که دو کودک نوپا بر روی پوست خود دچار خارش شدند، پزشک تشخیص اگزما را داد. استفاده از شوینده ها را ممنوع کرد و توصیه کرد از مرطوب کننده های غلیظ و بدون عطر استفاده کنند. وی گفت: “بهترین چیزی که می توان استفاده کرد وازلین قدیمی است.”

پزشکان بیش از 100 سال است که ژل پترولیوم (که به آن نفت هم می گویند) توصیه می کنند. در دهه 1850، شیمی دان رابرت چسبرو فرآیند تقطیر و تمیز کردن ژل غلیظ موجود در چاه های روغن را آغاز کرد. تا سال 1870، وازلین در ایالات متحده فروخته می شد.

در صنعت، پترولاتوم به عنوان روان کننده ماشین آلات استفاده می شود. امروزه از آن برای تسکین زخم های پوشک، بهبودی خشکی های پوست و تسکین لب های شکاف خورده نیز استفاده می کنیم. (برخی از افراد از آن به عنوان روان کننده جنسی نیز استفاده می کنند، اما عملکرد کاندوم های لاتکس را ضعیف می کند.) همچنین یکی از ترکیبات موجود در انواع محصولات مرطوب کننده است. کار گروه محیط زیست (EWG)، یک سازمان غیرانتفاعی در ایالات متحده که مطالعات زیست محیطی و ایمنی را انجام می دهد، می گوید از هر 14 محصول آرایشی و بهداشتی موجود در بازار یکی از محصولات دارای پترولاتوم می باشد که شامل 15 درصد در رژ لب و 40 درصد در لوسیون و روغن کودک است. به علاوه، به عنوان یک ماده فعال برای بهبود بریدگی ها و سوختگی ها استفاده می شود.

پس چرا انبوهی از محصولات آرایشی جدید – بسیاری از آن ها ارگانیک یا طبیعی هستند – خود را به عنوان “بدون پترولاتوم” معرفی می کنند؟ این موضوع سوالات زیادی را به وجود می آورد:

آیا پترولاتوم بی خطر است؟ آیا ما فقط باید کالاهایی بخریم که فاقد آن باشند؟

آیا پترولاتوم بی خطر است؟

پترولاتوم در وازلین

در مورد انجمن لوازم آرایشی و بهداشتی و عطر کانادا (CCTFA)، یک سازمان تجاری که با دولت در مورد مواد تشکیل دهنده رایزنی می کند، موضع آن این است که “این ماده تقریباً از نظر جهانی برای هر محصولی ایمن است.” با این حال، EWG به آن درجه ایمنی “خطر متوسط” می دهد و می گوید لوازم آرایشی که از پترولاتوم استفاده می کنند برای ایمنی نیاز به مطالعه بیشتری دارند.

چرا؟ EWG می گوید و دولت ها و CCTFA نیز اذعان می کنند – خطر آلودگی هیدروکربن های معطر چند حلقه ای (PAH)، مواد شیمیایی ایجاد کننده سرطان در روغن خام و محصولات جانبی آن وجود دارد. در حالی که هیچ مطالعه ای تاکنون ارتباط مستقیمی بین پترولاتوم و سرطان نشان نداده است، اتحادیه اروپا درجه های زیادی از نفت را در لیست مواد خطرناک قرار داده است. فقط می توان از مواد نفتی بسیار تصفیه شده در محصولات آرایشی و بهداشتی در آن جا استفاده کرد. به همین دلایل است که بنیاد دیوید سوزوکی پترولاتوم را در لیست مواد آرایشی “خطر متوسط” خود قرار داده است. اما چقدر باید نگران باشید؟

استفاده از مواد نفتی در کانادا

روغن نفتی که در محصولات آرایشی و بهداشتی و شخصی در کانادا به فروش می رسد نیز درجه بسیار تصفیه شده ای است و باید تمام استانداردهای تعیین شده توسط داروسازی ایالات متحده (USP)، از جمله محدودیت های PAH را داشته باشد. پترولاتوم که به عنوان یک ماده فعال در داروهای بدون نسخه استفاده می شود، از نظر نظارتی حتی سختگیرانه تر است.

آیا فرصتی وجود دارد که سموم در طی پردازش و آزمایش از دست بروند؟ شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی جواب منفی می دهند. پاول هیوز، مدیر فنی یونیلور کانادا، سازنده وازلین، می گوید: “محصولات مراقبت شخصی ما آزمایش شده و از نظر ایمنی و مقررات مطابق با بهداشت کانادا تنظیم شده اند. “برخی از مردم فقط با گفتن بخشی از داستان در بین مصرف کنندگان ترس ایجاد می کنند.”

آیا پترولاتوم باعث بهبودی پوست می شود؟

وازلین

در حالی که برخی از شرکت های زیبایی در حال تبلیغ جایگزین های نفتی هستند، تولیدکنندگان دیگر به توانایی آن در مرطوب سازی و بهبودی اعتقاد دارند. اسکپ گیبسون داروساز کالگری می گوید: پترولاتوم پوست را در برابر از دست دادن رطوبت محافظت می کند و می گوید: George’s Special Dry Skin Cream، کرمی بر پایه ژل نفتی است که به ایجاد این اثر کمک می کند.

دکتر ریچارد توماس، متخصص پوست ونکوور می گوید: “ژل نفتی موثرترین مرطوب کننده موجود است. “کاهش از دست دادن آب به ادامه کار طبیعی اپیدرم کمک می کند.”

دکتر سندی اسکوتنیکی، متخصص پوست و متخصص آلرژی پوستی در تورنتو با تأثیر ژله نفتی موافق است. او در کتاب 2018 خود، فراتر از صابون، می نویسد: “من مطالعاتی دیده ام که اثربخشی همه چیز را از وازلین های قدیمی گرفته تا روغن آفتابگردان نشان می دهد.” وی لیستی از مرطوب کننده های توصیه شده برای نوزادان و کودکان را ارائه می کند که علاوه بر ژل وازلین پترولیوم و روغن آفتابگردان، پیشنهادهایی مانند کرم مرطوب کننده درمانی، نرم کننده مومی و لوسیون بدن و موارد دیگر را شامل می شود.

اما یک اثر منفی در پترولاتوم وجود دارد. مطالعه ای که در سال 2000 در طب اطفال منتشر شد نشان داد که نوزادان بسیار کم وزن که تحت درمان با ژل نفتی قرار دارند بیشتر در معرض کاندیدیازیس سیستمیک هستند. مکانی گرم و مرطوب برای رشد قارچ ها ایجاد کرده است. سلست لوتاریو، معاون تحقیق و توسعه Burt’s Bees، که از محصولات نفتی استفاده نمی کند، می گوید: “گاهی اوقات شما می خواهید پوست بیشتر نفس بکشد.” او می گوید که پترولاتوم یک مانع انسداد است و رطوبت را قفل می کند – اما اجازه نمی دهد رطوبت از محیط جذب شود. به عنوان مثال، لوتاریو ادعا می کند، مرطوب کننده لب با مواد نفتی و سایر پتروشیمی ها می تواند نسبت به مواد نرم کننده که امکان تبادل رطوبت را دارند، مرطوب کننده کمتری داشته باشد.

آیا اثرات زیست محیطی وجود دارد؟

پترولاتوم از نفت خام تأمین می شود و به همین ترتیب منبع تجدیدپذیری نیست. البته، حجم مواد تشکیل دهنده یک شیشه ژله نفتی یا یک بطری مرطوب کننده بدن نزدیک به آن چیزی نیست که برای سوخت رسانی به اتومبیل ها یا راه اندازی کارخانه ها استفاده می شود. هنوز هم، بهداشت کانادا در حال بررسی تأثیرات زیست محیطی نفت در مواد آرایشی است.

نگرانی برای کره زمین و منابع آن دلیل دیگری است که برخی شرکت ها از روغن نارگیل، آفتابگردان و زیتون در فرمولاسیون محصولات خود استفاده می کنند. اما این روغن ها نیز ردپای محیطی دارند: آن ها از زمین های کشاورزی می آیند و به طور بالقوه محصولات غذایی را کم می کنند.

جایگزین های نفتی در مواد آرایشی گران تر و فرمولاسیون آن پیچیده تر است. در حال حاضر، پترولاتوم ارزان، فراوان و به طور کلی بی خطر است و در آزمایشگاه به راحتی مخلوط می شود و محصولی را که هر روز استفاده می کنیم ایجاد می کند.

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.