پزشکی, دهان و دندان

آیا کامپوزیت دندان خوب است؟ آنچه در این رابطه باید بدانید!

کامپوزیت دندان

باندینگ کامپوزیت (که به عنوان لمینت کامپوزیتی نیز شناخته می شود) راه حلی برای اصلاح آسیب های جزئی یا شکاف در دندان ها است. استفاده از این روش معمولاً به عنوان یک درمان زیبایی انجام می شود.

کامپوزیت معمولاً برای پر کردن تراشه ها، شکستگی ها، فاصله بین دندان ها، رفع کدری و مشکلات رنگ دندان استفاده می شود. برای این کار یک قطعه لمینت کامپوزیتی از جنس رزین به دندان متصل شده و شکل می گیرد تا دندان به ظاهر اولیه خود بازگردد. معمولاً رنگ رزین با رنگ دندان ها مطابقت دارد، بنابراین به نظر می رسد که یک قسمت از دندان طبیعی است.
البته اگه بخواهید در هزینه های خود صرفه جویی کنید و از کامپوزیت های ارزان استفاده کنید، احتمال تفاوت رنگ در آن وجود دارد. کامپوزیت ها می توانند به شما برای داشتن لبخندی زیبا و شاد تر کمک کنند. 

زیبایی و اصلاح لبخند با کامپوزیت
نمونه ای از اصلاح لبخند با استفاده از کامپوزیت

کامپوزیت دندان چه مزایایی دارد؟

کامپوزیت معمولاً تنها در یک نوبت مراجعه به دندان پزشکی انجام می شود. کامپوزیت یک راه سریع و مؤثر برای رفع مشکلات جزئی دندان به منظور زیبایی است. کامپوزیت به محض استفاده شدن با استفاده از اشعه ماوراء بنفش سفت می شود و در نتیجه بافت جدیدی روی دندان ایجاد می شود که می تواند به راحتی روی دندان اصلی قرار بگیرد.

روش لمینت کامپوزیتی یک روش غیر تهاجمی است. در روش هایی مانند روکش یا پروتز، قسمتی از دندان به طور دائمی برداشته می شود، اما در کامپوزیت این چنین نیست. برای اعمال لمینت کامپوزیتی، ابتدا سطح دندان باید ناهموار شود تا رزین به آن بچسبد، یعنی ساختار دندان سالم باقی می ماند و تنها سطح خارجی آن خیلی کم تراشیده می شود. استفاده از کامپوزیت می تواند به سرعت لبخند شما را زیبا تر کند، بدون این که آسیبی به دندان های شما وارد کند.

لمینت کامپوزیتی می تواند جایگزین بهتر و ارزان تری برای روکش ها باشد. در حقیقت این یک فرایند کم تهاجمی تر است و می تواند تنها در یک نوبت تکمیل شود. همچنین با مسواک زدن منظم، استفاده از دهان شوی های طبیعی و شیمیایی و رعایت بهداشت دهان و دندان، کامپوزیت های شما می توانند تا سال ها دوام بیاورند.

کامپوزیت چگونه می تواند دندان ها را سفید کند؟

سفید کردن دندان با کامپوزیت

لمینت کامپوزیتی نیز می تواند راه حلی برای اصلاح رنگ دندان ها و پرکردگی ها باشد. می توان آن را در کنار درمان های سفید کننده دندان استفاده کرد تا به شما در رسیدن به یک لبخند روشن و سفید کمک کند.

اگر قصد دارید کامپوزیت انجام دهید، دندان پزشک معمولاً به شما توصیه می کند که ابتدا از روش های سفید کننده دندان استفاده کنید. رزین کامپوزیت، متناسب با رنگ دندان شما انتخاب می شود، بنابراین توصیه می شود قبل از شروع درمان برای کامپوزیت، ابتدا دندان ها را به رنگ دلخواه خود برسانید.
هنگامی که لمینت کامپوزیتی قرار داده شد، امکان سفید شدن بیشتر آن وجود ندارد. البته شما می توانید با استفاده از کامپوزیت، لایه نازک و روشن تری روی تمام دندان های خود بکشید تا تمام آن ها سفید و یک دست شوند.

برای کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه پیشنهاد می کنیم مقاله روش های سفید کردن و درخشان کردن دندان ها را مطالعه نمایید.

روش انجام کامپوزیت چگونه است؟

دندان پزشک شما معمولاً رنگی از رزین را انتخاب می کند که بیشتر با دندان شما مطابقت داشته باشد تا کامپوزیت طبیعی به نظر برسد. سپس سطح دندان شما را کمی می تراشد تا کمی خشن شده و برای درمان آماده شود.
سپس دندان با مایعی پوشانده می شود که به چسبندگی رزین کمک می کند. در مرحله بعد رزین روی دندان قرار می گیرد و به شکل مورد نظر قالب می شود. قبل از شکل گیری مجدد، رزین با اشعه ماوراء بنفش سفت می شود و توسط دندانپزشک آن قدر صیقل داده می شود تا با بقیه دندان ها مطابقت داشته باشد.

چگونه از کامپوزیت خود مراقبت کنم؟

در اینجا چند نکته برای حفظ استحکام و عدم لکه دار شدن کامپوزیت شما وجود دارد که باید آن ها را رعایت کنید:

 • از نوشیدن چای، قهوه، سیگار کشیدن و خوردن غذاهایی که ممکن است تا 48 ساعت پس از انجام عمل، کامپوزیت را لکه دار و کدر کند، خودداری کنید.
 • برای حفظ سلامت دهان و دندان، دندان های خود را اغلب مسواک زده و مرتباً به متخصص بهداشت مراجعه کنید. این به پیوند کامپوزیت شما کمک می کند تا تمیز و بدون لکه باقی بماند.
 • از جویدن ناخن یا مواد سفت که ممکن است رزین را خرد کند، خودداری کنید. کامپوزیت ها به اندازه یک دندان معمولی قوی نیستند، بنابراین لازم است، برای جلوگیری از آسیب آن احتیاط کنید.

با رعایت بهداشت دهان و دندان و معاینات منظم، پیوند کامپوزیت شما باید سال ها دوام بیاورد.

هزینه های کامپوزیت

کامپوزیت دندان انواع مختلفی دارد و بسته به نوع آن قیمت آن نیز تغییر می کند. ولی در کل می تواند گفت هزینه آن از روکش و پروتز مناسب تر خواهد بود. اینکه شما تصمیم دارید برای کامپوزیت خود چقدر هزینه کنید، تاثیر زیادی بر کیفیت لمینت کامپوزیتی شما خواهد گذاشت.

به خاطر داشته باشید که کامپوزیت های ارزان قیمت می توانند به سرعت کدر شده و لب پر شوند و به اندازه کافی عمر نمی کنند. این در حالی است که کامپوزیت هایی با کیفیت بالا می توانند تا سالیان سال به صورت یک دست، تمیز و طبیعی برای شما کار کنند. ما در ادامه قیمت برخی از کامپوزیت های پر طرفدار و پر مصرف را برای هر واحد کامپوزیت بررسی خواهیم کرد. البته به یاد داشته باشید که این قیمت ها هرگز ثابت نخواهد بود و ممکن است به سرعت تغییر کنند.

کامپوزیت چینی

این نوع کامپوزیت ها معمولاً ارزان ترین نوع کامپوزیت هستند و دلیل پر طرفدار بودن آن نیز احتمالاً، قیمت مناسب آن است. در میان کامپوزیت های چینی یک نوع آن پرطرفدار ترین است:

 • کامپوزیت “اسپیدنت” با قیمت تقریبی هر واحد “400,000” تومان

اما متاسفانه پزشکان آن را ضمانت نمی کنند چون نمی توان در مورد کیفیت آن زیاد صحبت کرد.

کامپوزیت دندان با قیمت مناسب

چهار کامپوزیت دیگر وجود دارند که نسبت به کامپوزیت چینی کیفیت بهتری دارند و قیمت آن ها نیز مناسب است. این کامپوزیت ها عبارت اند از:

 • کامپوزیت انگلیسی “سولافیل” با قیمت هر واحد”600,000″ تومان
 • کامپوزیت استرالیایی “SDI” با قیمت هر واحد”600,000″ تومان
 • کامپوزیت برزیلی “آپادیس” با قیمت هر واحد”600,000″ تومان
 • کامپوزیت ژاپنی “شوفو” با قیمت هر واحد “600,000” تومان
 • کامپوزیت آلمانی “آکسفورد” با قیمت هر واحد “600,000” تومان

کامپوزیت ژاپنی

کامپوزیت های ژاپنی با برند های بسیار متنوعی در بازار وجود دارند و در سال های اخیر، به شدت مورد توجه دندان پزشکان و بیماران قرار گرفته اند. کامپوزیت برند “شوفو”، ازارن ترین نوع آن است. همچنین برند هایی مانند:

 • کامپوزیت “گرادیا” با قیمت هر واحد “950,000” تومان
 • کامپوزیت “توکویاما” با قیمت هر واحد “950,000” تومان
 • کامپوزیت “جیانیان” با قیمت هر واحد “1,200,000” تومان

به ترتیب برند های برتر ژاپنی هستند که هر کدام با داشتن مزیت های فروان، در موارد متعددی کاربرد دارند. معمولا کامپوزیت های ژاپنی با توجه به سایه رنگی و تنوع در جنس، در سطح متناسبی قرار دارند. این نوع کامپوزیت ها در مقایسه با دیگر برند های اروپایی کامپوزیت دندان، دارای قیمت مناسب تری هستند.

کامپوزیت آلمانی

کامپوزیت های آلمانی یکی از بهترین و معتبر ترین انواع کامپوزیت های دندان در ایران هستند که دندان پزشکان متخصص این برند را برای بسیاری از بیماران خود به کار می برند. کامپوزیت های آلمانی دارای انواع متعددی هستند که هر کدام از آن ها دارای ویژگی های منحصر به فرد خود می باشند. کامپوزیت آلمانی “آکسفورد” جزو کامپوزیت های مقرون به صرفه است و کامپوزیت های دیگر آن عبارت اند از:

 • کامپوزیت “زنیت” با قیمت هر واحد “950,000” تومان
 • کامپوزیت “کاریزما” با قیمت هر واحد “1,200,000” تومان

دیگر برند های کامپوزیت آلمانی هستند.

کامپوزیت کره ای

کامپوزیت های دندان کره ای بعد از کامپوزیت های آلمانی، با استقبال بیشتری در مقایسه با کامپوزیت های آمریکایی و سوئیسی رو به رو شده اند. حدود قیمت این نوع کامپوزیت ها بین “800,000” تومان تا “900,000” تومان می باشند. قیمت و کیفیت این کامپوزیت ها باعث شده است که مورد توجه افراد زیادی قرار بگیرند.

کامپوزیت دندان سوئیسی

یکی از برترین و مشهور ترین برند های کامپوزیت که توسط دندانپزشکان مورد استفاده قرار می گیرد، برند سارمکو از کشور سوئیس است. کامپوزیت های این شرکت از نوع میکروهیبرید بوده و دارای طول عمر و ماندگاری بسیار بالایی می باشند.
همچنین برند های دیگر کشور سوئیس نیز با ارائه کامپوزیت های با کیفیت و با دوام جزو برند های مشهور کامپوزیت محسوب می گردند. هزینه کامپوزیت های سوئيسی عبارت است از:

 • کامپوزیت “سارمکو” با قیمت هر واحد “950,000” تومان
 • کامپوزیت سوییسی- آلمانی “IPS” با قیمت هر واحد “1,200,000” تومان

کامپوزیت آمریکایی

در بین برند های کامپوزیت می توان برند های آمریکایی را جزو برترین و بهترین برند ها در نظر گرفت. به طور معمول کامپوزیت های آمریکایی، گران قیمت تر از برند های سوئیسی و ژاپنی هستند، اما با در نظر گرفتن ویژگی های منحصر به فرد آن ها و استفاده از تکنولوژی های پیشرفته در ساخت آن ها، می توانند نتایج بهتر، زیباتر و ماندگار تری را برای بیمار به ارمغان بیاورند. قیمت برند های آمریکایی در محدوده زیر است:

 • کامپوزیت “کازمادنت” با قیمت هر واحد “1,800,000” تومان

جایگزین ایمپلنت های کامپوزیتی چیست؟

جایگزین ایمپلنت های کامپوزیتی

گزینه های معمول جایگزین برای کامپوزیت دندان عبارتند از:

 • روکش ها: روکش یک قاب نازک سفارشی است که از پرسلن ساخته شده و به سطح جلویی دندان متصل می شود. همچنین می توان از آن ها برای اصلاح فاصله میان دندان هایی که درمان ارتودنسی مناسب آن ها نیست استفاده کرد.
 • پروتز ها: پروتز ها یک کلاه به شکل دندان اند که روی تمام قسمت های قابل مشاهده دندان شما را می پوشانند. پروتز ها مانند سایر دندان های شما احساس می شوند و عملکرد مشابه دارند. اگر می خواهید چیزی داشته باشید که از سایر دندان های شما قابل تشخیص نباشد، پروتز انتخاب مناسبی خواهد بود.

اما بهتر است بدانید هر دوی این روش ها به دندان های اصلی شما آسیب می رسانند. روکش ها یک گزینه محبوب هستند که می توانند سال ها دوام بیاورند. البته از آنجا که روکش ها از پرسلن ساخته می شوند، حجم زیادی از دندان باید تراشیده شود تا مناسب نصب آن ها شود که این امر باعث آسیب دائمی به دندان می شود.
به طور مشابه، برای نصب پروتز، دندانپزشک باید قسمتی از دندان سالم شما را خارج کند تا بتواند پروتز را نصب کند.

اما کامپوزیت یک روش سریع، کم هزینه و غیر تهاجمی است که در صورت آسیب یا شکستگی، دندان شما به راحتی با آن قابل تعمیر است. شما می توانید در مورد گزینه های پیش رو خود با دندانپزشک تان صحبت کنید. پزشک می تواند به شما توصیه کند که آیا لمینت کامپوزیتی درمان مناسبی برای شما است یا خیر. 

امیدوارم این مقاله برایتان مفید باشد. موفق و پیروز باشید.

bupa.co.uk

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.