آرایش صورت, آرایش لب ها

آموزش کانتور کردن یا خوش فرم کردن لب ها به کمک آرایش

کانتور کردن لب

این روزها لب های قلوه ای، برجسته و پف کرده شدیداً ترند شده اند. اگر به طور طبیعی لب های پری ندارید، برای پف دار کردن لب ها می توانید از روش های متنوعی استفاده کنید. در ادامه ما شما را با کانتور کردن لب و برجسته سازی آن با استفاده از دو مدل میکاپ مخصوص لب آشنا خواهیم کرد. برای این کار تنها باید یک برنزر1 به همراه خط لب و رژ لب را تهیه کنید.

نکته1:
برنزر، پودر برنز کننده صورت است که به جای آن می توانید از سایه قهوه ای روشن یا یک رژگونه با رنگ تیره و تناژ قهوه ای استفاده کنید.
“مثلاً اگر پوست شما تناژی مشابه رنگ پس زمینه این کادر دارد، برنزر، سایه یا رژگونه ای به رنگ متن این کادر برای شما مناسب است و هر چقدر تیره تر یا روشن تر هستید، رنگ محصول آرایشی هم تیره تر یا روشن تر می شود.”

از کانتور می توانید برای ایجاد برجستگی چشمگیر لب ها استفاده کنید و در کنار آن ظاهری طبیعی نیز داشته باشید. با کانتور کردن لب بدون آن که نیاز به استفاده از حجم زیادی رژ لب داشته باشید، لب های شما بزرگ تر و برجسته تر دیده می شوند.

1. کانتور کردن برای داشتن لب های پفکی ( برجستگی وسط لب)

مرحله اول: آماده سازی لب ها

ابتدا لب های خود را لایه برداری کنید و سپس و با زدن بالم لب، لب های خود را برای کانتور کردن آماده کنید. یکی از کلید های ایجاد لب های پفکی و قلوه ای، این است که لب های خود را با استفاده از یک بالم لب سالم یا رژ لب حرارتی با مواد طبیعی مرطوب نگه دارید. می توانید قبل از شروع کانتورینگ، با مالیدن مقدار کمی شکر به سطح لب، لب های خود را اسکراب کنید. سپس از یک پارچه مرطوب برای پاک کردن شکر استفاده کنید. برای مرطوب کردن لب های خود از بالم لب استفاده کنید.

 • لایه برداری از لب ها علاوه بر اینکه آن ها را صاف و نرم می کند، به آن ها کمک می کند برجسته تر به نظر برسند.
 • شما می توانید لایه بردار لب بخرید، اما اسکراب های خانگی لب هم به همان خوبی عمل می کنند. می توانید شکر را با کمی روغن زیتون مخلوط کنید تا اثر مرطوب کنندگی داشته باشد یا مقداری عسل یا آب لیمو برای روشن شدن لب های خود به آن اضافه کنید.
 • سعی کنید قبل از اینکه لب های خود را کانتور کنید، از یکی از روش های طبیعی برجسته کردن لب استفاده کنید تا قبل از کانتور هم لب های پُر تری داشته باشید.

مرحله دوم: انتخاب خط لب و رژ لب

انتخاب خط لب و رژ لب

خط لب خود را که 1 الی 2 درجه تیره تر از رژ لب خود انتخاب کنید، اما مراقب باشید خیلی تفاوت رنگ نداشته باشند. انتخاب خط لبی که کمی با رژ لب شما فاصله داشته باشد، شکل لب شما را برجسته تر کرده و با ایجاد سایه، لب های شما را پُر تر نشان می دهد. قبل از شروع به کانتور کردن، ابتدا رژ لب خود را انتخاب کنید، سپس خط لب تیره تر از آن را انتخاب کنید. اگر مطمئن نیستید که از کدام رژ لب استفاده کنید، یک رنگ رژ لب را که با رنگ پوست شما هماهنگ تر است انتخاب کنید.

 • اگر پوست شما دارای ته رنگ سرد است، به سراغ رژ لب هایی بروید که رنگ آن مایل به آبی یا بنفش است. شما باید به سراغ رنگ های پُر تر بروید، زیرا رژ لب های رنگ پریده می توانند، ظاهر شما را بی روح کند.(مخصوصاً اگر پوست شما نیز رنگ پریده باشد).
 • اگر پوست شما دارای ته رنگ طلایی، زیتونی یا زرد است، به دنبال رژ لب در رنگ های گرم باشید. مثلاً رنگ قرمز جیغ یا نارنجی به خوبی با پوست شما هماهنگ می شود. احتمالاً رنگ های تناژ صورتی و نود نیز ظاهر خوبی به شما خواهند داد.
 • با داشتن پوستی خنثی، می توانید طیف وسیعی از رنگ های صورتی، بنفش، قرمز و نارنجی را آزمایش کنید.

اگر در انتخاب رژ لب مشکلی دارید، می توانید از محصولات فروشگاه ما دیدن کرده و رژ لب مناسب خود را پیدا کنید. همچنین می توانید با توجه به نکات مهم خرید رژ لب در انتخاب راحت تر عمل کنید.

مرحله سوم: انتخاب رژ لب مات مناسب کانتور

رژ لب مات برای این مدل کانتور کردن لب مناسب تر است، پس آن را انتخاب کنید. رژ لب مات هنگامی که لب های خود را کانتور می کنید طبیعی ترین ظاهر را ایجاد می کند. برای کانتور قوی تر، 2 رنگ مختلف (یکی روشن تر و دیگری تیره تر) انتخاب کنید تا با هم ترکیب شوند. سعی کنید رنگ هایی را انتخاب کنید که از نظر بافت مشابه هستند (به عنوان مثال، هر دو مات باشند).

رژ لب های براق یا برق لب ها می توانند توجه زیادی را به کانتور معطوف کرده و آن را تقلبی یا مصنوعی جلوه دهند.

مرحله چهارم: کشیدن خط لب X شکل

کشیدن خط لب

از خط لب برای کشیدن X درقسمت تاج لب خود استفاده کنید. تاج لب شما شیب کوچکی در بالا و مرکزی در وسط لب بالای شما دارد. شکل آن شبیه حرف M در زبان انگلیسی است، می توانید آن را به صورت 2 مثلث کوچک در نظر بگیرید. X را از بالای شروع کرده و یک مثلث مورب به سمت پایین از طریق خط تاج لب خود بکشید و آن را تا رسیدن به پایین لب بالا (مانند عکس) امتداد دهید. این کار را با سمت دیگر لب بالا خود نیز تکرار کنید.

مرحله پنجم: کانتور کردن خط لب پایین

در راستا با خط لب M در مرکز لب پایینی خود نیز یک خط صاف بکشید. در سمت راست و سمت چپ لب پایینی خود دو خط منحنی کوتاه بکشید. شکل V داخل حرف M خط بالایی، باید مستقیماً در وسط دو خط منحنی لب پایینی شما قرار بگیرد. شکل M با برجسته کردن، مرکز لب شما را برجسته تر می کند. توجه داشته باشید که منحنی ها باید در راستای خط واقعی لب شما باشند و زمانی که به یک دیگر می رسند باید به سمت لب بالایی کمی مایل شوند مانند یک M با شیب خیلی کم.

مرحله ششم: با خط لب لبه های لب خود را ترسیم کنید.

کشیدن خط کانتور لب

 برای خط کشیدن لب بالا، از گوشه دهان خود شروع کنید، جایی که لب بالایی شما با لب پایینی شما برخورد دارد. سپس، با استفاده از خط لب، روی مرز بین لب و پوستتان به سمت بالا خطی ترسیم کنید. هنگامی که به وسط تاج لب خود رسیدید متوقف شوید. سپس از گوشه مخالف مانند مرحلعه قبل شروع به خط کشیدن کنید. برای لب پایین هم، از همان گوشه ای که خط بالای لب را شروع کرده اید شروع کنید و لبه کل لب پایینی را دنبال کنید تا به گوشه مخالف برسید.

 • شما می توانید خط لب خود را کمی از خط اصلی بیرون تر بکشید تا این توهم ایجاد شود که لب های شما بزرگ تر هستند. به جای پیروی از خط طبیعی، خط لب خود را با کشیدن خطوطی که تقریباً خارج از محدوده طبیعی است ترسیم کنید. برای سهولت کار کانتور کردن، سعی کنید مداد را در کنار خط لب خود قرار دهید، نه اینکه سعی کنید فقط با نوک مداد بیرون لب خود را بکشید.
 • پس از اتمام خط، با استفاده از براش لب یا انگشت خطوط کشیده شده را به آرامی به سمت داخل و به سمت دهان خود بکشید. با این کار خط لب شما نرم تر و طبیعی تر به نظر می رسد.
 • هنگام استفاده از خط لب، همیشه از گوشه های بیرونی لب خود شروع کرده و به سمت مرکز حرکت کنید. این به شما کمک می کند یک شکل کامل تر و گرد تر ایجاد کنید.
 • می توانید مرکز لب پایینی خود را نیز با خط لب، یک خط ساده بکشید تا توهم لب های قلوه ای را ایجاد کند.

مرحله هفتم: رژ لب را داخل محدوده خط لب خود بمالید.

زدن رژ لب های نود

برای این مرحله از کانتور کردن از مرکز لب خود، جایی که لب بالا با لب پایینی برخورد می کند شروع کنید به رژ لب زدن، سپس رژ لب را به سمت گوشه دهان خود بکشید. این عمل را هم بر روی لب بالایی و هم بر روی لب پایینی خود انجام دهید.

 • با کشیدن انگشت و قرار دادن آن روی رژ لب، نقاطی که لکه یا ناهمواری دارند را یک دست کنید.
 • اگر می خواهید کانتور قوی تری داشته باشید، از 2 رنگ رژ لب استفاده کنید. قسمت بیرونی لب های خود را با رنگ تیره پر کنید، سپس از یک رنگ روشن برای مرکز لب استفاده کنید.

مرحله هشتم: رژ لب کم رنگ تر برای مرکز لب

استفاده از رژ لب با رنگ روشن تر بر روی مرکز لب ها باعث می شود لب های شما پُر تر به نظر برسند زیرا شما با این کار سایه و عمق ایجاد می کنید. رژ لب روشن تر را کمی با انگشت خود بردارید و به وسط لب ها بمالید و آن را با ضربات آرام روی مرکز لب خود پخش کنید.

در حقیقت باید رنگ روشن را در ناحیه ای از لب که هنگام بوسه زدن جمع می شود بمالید. در انتها با کمک یک براش آرایشی یا انگشت تمیز، با زدن ضربه های ملایم رنگ ها را در هم آمیخته و محو کنید. رژ لب کم رنگ در مرکز لب می تواند لب شما را برجسته و براق نشان دهد. 

مرحله نهم و نهایی: مقدار کمی برنزر را زیر لب پایین خود بکشید. 

کانتورینگ لب

با استفاد از برنزر یا هر لوازم میکاپ جایگزینی که در ابتدا انتخاب کرده اید، کمی زیر لب پایین خود و در قسمت فرورفتگی زیر لب، سایه ایجاد کنید. این کار با ایجاد سایه های تیره و روشن باعث پُر تر دیده شدن لب های شما می شود.

2. کانتور کردن کامل لب ها (به طور یکدست برجسته شدن)

مرحله اول: آماده کردن لب ها

با لایه برداری و زدن بالم لب، لب های خود را آماده کنید. اگر لب های شما سالم و هیدراته باشند به طور طبیعی پُر تر به نظر می رسند. درست مانند مرحله اول روش بالا، در این قسمت نیز باید لب های خود را اسکراب کرده و سپس مرطوب کنید.

مرحله دوم: استفاده از یک لایه کرمی روی لب ها

کاور کردن لب با کانسیلر

لب های خود را با کرم پودر یا کانسیلر به طور کامل کاور کنید. کانسیلر کاربرد های بسیار فراوانی داشته و در این مدل میکاپ هم، کانسیلر می تواند کمک زیادی به ما کند. افزودن یک لایه کرمی به لب ها می تواند لب ها را برجسته تر کرده و لب های شما را حجیم تر کند. همچنین این کار به عنوان یک پایه عالی برای رژ لب شما عمل می کند و به رژ لب کمک می کند تا در طول روز ثابت بماند.

مرحله سوم: انتخاب خط لب مناسب

از آنجا که شما به دنبال یک ظاهر طبیعی هستید، باید خط لبی انتخاب کنید که نزدیک به رنگ طبیعی لب شما باشد. استفاده از خط لب متناسب با لب های شما به ایجاد عمق هنگام خط کشی کمک می کند، بدون این که ظاهر آن زننده باشد. 

اگر می توانید خط لب را قبل از خرید آزمایش کنید، رنگ های متنوعی را تست کنید تا رنگی را پیدا کنید که با رنگ طبیعی لب شما مطابقت داشته باشد. اگر نمی توانید آن ها را آزمایش کنید، سعی کنید آن ها را نزیک لب نگه دارید و انتخاب کنید.

مرحله چهارم: کشیدن خط لب

کشیدن خط لب

از خط لب برای خط کشیدن دور لب های خود استفاده کنید، سپس خطوط را با انگشت خود کمی محو کنید. خطوط دور لب های خود را با پیروی از خط طبیعی آن ها ترسیم کنید.(روش کشیدن خطوط در روش قبلی کامل شرح داده شد). پس از کشیدن خطوط با انگشت خود خط ها را به سمت مرکز لب های خود بکشید تا خطوط محو، مبهم و ظریف شوند. شما باید خطوط را محو کنید تا جلوه طبیعی تری ایجاد شود.

مانند مرحله قبل می توانید خطوط را تا کمی خارج از محدوده لب خود بکشید تا لب ها بزرگ تر دیده شوند. البته به یاد داشته باشید که اگر خیلی از محدوده خارج شوید لب های شما غیر طبیعی، زشت و بی ریخت می شوند.

مرحله پنجم: زدن رژ لب

زدن رژ لب روی کانتور

لب های خود را با رژ لب (ترجیحاً رنگ های نود و مات) کاملاً بپوشانید. رژ لب خود را برای شروع از مرکز لب بالایی خود بمالید و سپس آن را به سمت گوشه های دهان خود ببرید. این کار را با نیمه دیگر لب بالا نیز تکرار کنید. همچنین این مراحل را برای لب پایینی خود نیز تکرار کنید.

مرحله ششم: زدن برق لب

برق لب را به مرکز لب های خود بزنید تا درخشندگی بیشتری داشته باشند. در این روش درخشندگی برق لب باعث افزایش شکل طبیعی لب شما شده و لب های شما را پُر تر نشان می دهد.

مرحله هفتم : سایه دار کردن زیر لب

در آخرین مرحله کانتور کردن، مقدار کمی برنزر را زیر لب پایین خود بمالید. سایه ای که برنزر ایجاد می کند با عمیق تر کردن شکل لب پایینی توهم لب های پُر تری را ایجاد می کند.

منبع:

wikihow.com

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.