آرایش مو, مراقبت از مو

تونر مو چیست؟ چه کاربردی دارد؟ در چه مواردی استفاده می شود؟

تونر مو

هر کسی که به طور مرتب موهای خود را روشن می کند احتمالاً با تونر مو آشنا است. شما فقط با یک بار استفاده تونر مو می توانید مو های بلوند طبیعی داشته باشید.

تونر معمولاً به عنوان یک ماده رنگساژ مو عمل کرده و به شما کمک کند ته رنگ های گرم ناخواسته (مانند زرد و قرمز) را خنثی کرده و تن رنگ ایجاد شده روی موی خود را اصلاح کنید. البته این تنها راهی نیست که می توانید از تونر ها استفاده کنید. آیا می‌ دانستید که می‌ توانید از تونر برای مو های قهوه‌ ای یا برای داشتن رنگ‌ مو های پاستلی محبوب هم استفاده کنید؟

تونر مو چیست؟

تونرمو یک محصول رنگ مو است که حاوی مقدار کمی آمونیاک یا بدون آمونیاک است. بنابراین تونر در گروه رنگ های نیمه دائمی قرار می گیرد.

تونر به آرایشگر اجازه می دهد تن رنگ موهای شما را تنظیم کند، اما نمی تواند رنگ مو های شما را تغییر دهد. این ماده به رفع ایرادات رنگ، تقویت رنگ مو دائمی و خنثی کردن ته رنگ های ناخواسته کمک می کند. استفاده از این محصول به معنای حذف رنگ های گرم یا افزودن رنگ های سرد به مو است.

علاوه بر این، تونر مو به آرایشگر این امکان را می دهد که رنگ مو را از ریشه تا ساقه مو به شکل یک دست پخش کند. بنابراین تونر مو برای تنظیم دقیق و جزئی رنگ مو مناسب است. چون آمونیاک موجود در تونر کم است، به عمق تار مو نفوذ نمی‌ کند. تونر فقط دور مو ها پیچیده و به‌ عنوان یک پوشش عمل می‌ کند. بنابراین برخلاف رنگ دائمی، تونر مو به تدریج و با شستشو کمرنگ می شود.

کم بودن آمونیاک یک نکته مثبت دیگر نیز دارد. آن هم این که برای هر نوع مویی، حتی مو های آسیب دیده، انتخابی ملایم و مناسب است. تونر مو حتی می تواند، به بهبود ظاهر مو های آسیب دیده یا خشک شما کمک کند.

انواع تونر مو

انواع تونرمو

امروزه تونرها به اشکال مختلف تولید می شوند، شما نه تنها تونر ها را به شکل رنگ مو پیدا خواهید کرد، بلکه برخی براق کننده ها، شامپو های تقویت کننده، نرم کننده ها، ماسک مو ها و فوم ها نیز می توانند تونر در نظر گرفته شوند. همه این محصولات حاوی رنگدانه هایی هستند که تناژ رنگی مو های شما را تنظیم می کنند، پس می توانند تونر باشند.

حتی شامپو های نقره ای یا بنفش را نیز می توان به عنوان “نوعی تونر” در نظر گرفت. معمولاً تونرهای موجود در سالن های حرفه ای مو دارای رنگدانه بیشتر و موثر تری هستند و نتایج آن ها طولانی تر است. با این حال، مراقبت از رنگدانه برای حفظ رنگ مو در خانه عالی است. در ادامه نیز چند نمونه از محصولات فروشگاه زیپلین که در دسته تونرهای مو قرار دارند، را به شما معرفی کرده ایم.

تونر مو چگونه کار می کند؟

برای درک نحوه عملکرد تونر، اجازه دهید از کمی شیمی برای توضیح استفاده کنیم. ما دو نوع رنگدانه اصلی در موهایمان داریم: یوملانین (رنگدانه قهوه ای تا سیاه) و فئوملانین (رنگدانه زرد، نارنجی تا قرمز روشن). در فرآیند سفید کردن مو، یوملانین حذف می شود، در حالی که فئوملانین تنها به میزان اندکی تحت تأثیر قرار می گیرد. در نتیجه، موهای تیره زرد می شوند، زیرا مقدار زیادی فئوملانین در مو باقی می ماند.

همچنین، مو های روشن‌ تر که فئوملانین کمتری دارند، زرد روشن می‌شوند. بنابراین، هر زمان که تصمیم می گیرید مو های خود را روشن یا بلوند کنید، همیشه با رنگ های گرم مبارزه خواهید کرد، به خصوص زمانی که ما سطوح بیشتری از مو را روشن می کنیم و رنگ موی اصلی ما تیره است. اینجاست که یک تونر مو مفید خواهد بود. برای درک رنگ مو های گرم تصویر زیر را ببینید:

تناژ رنگی مو

تونر ها مطابق با چرخه رنگ کار می کنند و با اضافه کردن رنگ از طرف مقابل چرخه طیف یا تن ایجاد شده ناخواسته را متعادل می کنند (برای درک بهتر چرخه رنگ تصویر آن را در ادامه برای شما قرار خواهیم داد). برای مثال رنگ زرد یا بلوند را در نظر بگیرید. رنگ زرد مقابل چه رنگی است؟ بله مقابل رنگ بنفش. بنابراین، تونر بنفش، رنگ زرد ناخواسته را از مو ها حذف می کند.

چرخه رنگ
همانطور که می بینید رو به روی رنگ های گرم رنگ های سرد قرار دارند

همچنین به یاد داشته باشید که تونر روی موهای روشن یا سفید شده بهترین اثر را دارد. شما باید از تونر فقط در مواقع لزوم استفاده کنید، زیرا مو ها باید در سایه رنگی مناسب باشند. در صورت استفاده بیش از حد، تونر به درستی عمل نمی کند و به اثر دلخواه نخواهید رسید. هنگام انتخاب تناژ رنگی تونر خود، به چرخه رنگ نگاه کنید:

رنگ های مختلف تونر مو

 • تونر بنفش رنگ: رنگ های زرد را خنثی می کند، برای بلوند های خیلی روشن عالی است (سطوح 7-10).
 • تونر مو آبی: رنگ های نارنجی و کدر را خنثی می کند، ایده آل برای موهای قهوه ای روشن تا بلوند (سطوح 4-6).
 • تونر سبز: رنگ های قرمز را خنثی می کند، ایده آل برای موهای مشکی تا قهوه ای تیره (سطوح 1-4).
 • تونر مو قرمز: رنگ های قرمز، بنفش و سرخابی را تقویت می کند.
 • تونر نارنجی/مسی: شدت رنگ‌ های قهوه‌ ای، قهوه‌ ای گرم و بلوند طلایی را افزایش می‌ دهد.
 • تونر زرد: رنگ های قهوه ای را روشن می کند و رنگ های قرمز بسیار شدید را نرم می کند.

چه زمانی از تونر استفاده می شود؟

راه های زیادی وجود دارد که تونرها می توانند رنگ مو های شما را احیا کنند. همچنین تونر ها کاربرد های بسیار زیادی دارند از جمله:

1. تنظیم رنگ مو پس از روشن شدن

این رایج ترین روش استفاده از تونر است. برای رنگساژ کردن مو ها پس از بلوند و روشن کردن آن ها از مواد قوی شیمیایی روی موها استفاده می شود، اما این روش خوبی است.

رنگ مو بعد از بلوند شدن اغلب دقیقاً آن چیزی که شما می خواهید نیست. بنابراین برخی از افراد به ویژه آن هایی که رنگ مویی با پایه بسیار تیره دارند، برای رسیدن به مو های بلوند طبیعی باید از تونر به عنوان مرحله دوم بعد از روشن کردن مو استفاده کنند.

زمان استفاده از تونر مو

2. بازیابی رنگ

اگر رنگ مو های فعلی شما شروع به کدر شدن کرده اند، تونر روشی ملایم تر برای احیای رنگ آن نسبت به استفاده مجدد از رنگ مو دائمی است. بسیاری از آرایشگران حرفه ای زمانی که ریشه های تیره مو شما در می آید، اغلب رنگ مو دائمی را تنها به ریشه های رشد کرده می زنند و به بقیه موها تنها یک تونر می زنند تا سایه موجود را یکسان کنند.

اگر رنگ های مد شده را دوست دارید، می‌ دانید که برای رسیدن به سایه‌ های پاستلی یا پر زرق و برق، دو مرحله لازم است: ابتدا روشن کردن رنگ مو ها و سپس رنگ‌ کردن مو. ابتدا آرایشگر موهای شما را روشن می کند، سپس از یک تونر برای اعمال سایه نهایی استفاده می کند، این کار به تدریج انجام می شود.

4. تصحیح رنگ

تونرها را می توان برای از بین بردن سریع و ملایم مشکلات رنگ مو استفاده کرد. مثلاً تونر می تواند برای رفع رگه ها یا لکه هایی که ممکن است به دلیل کاربرد نادرست رگ ظاهر شوند، استفاده کرد.

5. افزودن درخشندگی به مو

گاهی اوقات درخشش رنگ موهای شما فقط باید تقویت شود. همچنین تونرهای بی رنگی وجود دارند که سطح مو را صاف می کنند و براقیت و درخشندگی رنگ را افزایش می دهند.

آیا تونر فقط برای موی بلوند کاربرد دارد؟

وقتی می گویید تونر، معمولا آن را در ارتباط با موهای بلوند روشن تصور می کنید. با این حال، تونر ها فقط برای مو های بلوند نیستند، اگرچه بیشتر برای مو های بلوند استفاده می شود، اما می توانند برای مو های تیره ای که می خواهید رنگساژ کنید هم استفاده شوند.

چگونه از تونر مو استفاده کنم؟

نحوه استفاده از تونر مو
 1. تونر را طبق دستورالعمل سازنده محصول مخلوط کنید. نکته: دستورالعمل ها را با دقت بخوانید.
 2. موهای خود را به طور کامل با شامپو بشویید. سپس تونر را روی مو های خشک شده با حوله بمالید. (نکته: در هنگام استفاده، مو ها باید مرطوب باشد، رطوبت موجود در مو های شما کمک می کند تا تونر یکنواخت تر روی موها پخش شود).
 3. با یک برس، رنگ موی تمیز تونر را روی مو های خود بمالید. ابتدا تونر را در مناطقی که نیاز به اصلاح رنگ بیشتری دارند استفاده کنید. اول آن را به مرکز مو ها بمالید، سپس به سمت نوک موها کار خود را ادامه دهید.
 4. به مدت زمان توصیه شده روی محصول دقت کنید. معمولاً تونر ها باید 5-20 دقیقه، روی مو بمانند. نکته: مثلاً هنگام استفاده از تونر بنفش، منتظر بمانید تا تونر روی موهایتان به رنگ بنفش تیره شود. همچنین برای دیدن نتیجه کار می توان، یک رشته مو را شستشو داد.
 5. پس از استفاده از رنگ مو، موهای خود را با آب ولرم کاملاً آبکشی کنید. البته اگر می توانید سردی آب را تحمل کنید، آب سرد بهتر از آب گرم است، زیرا فرآیند تغییر تناژ رنگی را متوقف می کند. در نهایت، همانطور که عادت کرده اید از موهای خود مراقبت کنید، مثلاً نرم کننده یا ماسک بزنید.

ماندگاری اثر تونر مو چقدر است؟

بستگی به این دارد که چند بار مو های خود را بشویید. هر چه کمتر موهای خود را بشویید، اثر تونر بیشتر خواهد ماند. توصیه ما برای ماندگاری بیشتر رنگ مو، استفاده از شامپوی بدون سولفات مخصوص چنین مو هایی است. در ادامه چند نمونه از شامپو های بدون سولفات فروشگاه زیپلین را به شما معرفی خواهیم کرد، تا کار شما راحت تر شود.

البته این تنها چیزی نیست که می تواند بر مدت زمان ماندگاری تونر تأثیر بگذارد. استقامت تونر ها به رنگ موی شما، کیفیت موهای شما، نوع مو هایتان، تعداد دفعاتی که مو هایتان را رنگ کرده اید، مدت زمانی که زیر نور آفتاب می‌ مانید، استخر و بسیاری از عوامل دیگر بستگی دارد.

با این حال، اثر تونر معمولا بین 2-6 هفته روی مو ها می ماند، بنابراین شما باید استفاده از تونر را به طور منظم برای حفظ رنگ تکرار کنید.

منبع:

glamot.com

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید