سلامت پوست, مراقبت از پوست

روغن هسته انگور و اثرات شگفت انگیز آن بر پوست

روغن هسته انگور

روغن هسته انگور از فشرده شدن دانه های انگور به دست می آید و دارای خواص زیر است:

  • ضد-التهاب
  • ضد میکروب
  • حاوی آنتی اکسیدان

این خواص همراه با زنجیره اسید های چرب امگا و ویتامین E موجود در روغن هسته انگور است، این محصول را برای درمان موضعی پوست بسیار محبوب کرده است.

مزایا روغن هسته انگور برای پوست

درمان آکنه و جلوگیری از گسترش آن

به دلیل داشتن خواص ضد باکتری این روغن، بعضی افراد از روغن هسته انگور برای درمان و جلوگیری از گسترش آکنه از آن استفاده می کنند.

هرچند که محققان هنوز از مکانیزم دقیق آن اطلاعی ندارند اما ممکن است از طریق حمله به باکتری های موجود در منافذ پوست، بتواند جلوی جوش زدن بیشتر را بگیرد، روغن هسته انگور باعث پاکسازی پوست نیز می شود.

روغن هسته انگور باعث نرم شدن و بیشتر شدن حالت ارتجاعی پوست می شود

این روغن همراه با دیگر مواد طبیعی آزمایش شده است، این آزمایش نشان داد که می تواند به خوبی بر روی لطافت و انعطاف پوست اثر بگذارد، همچنین مواد گیاهی افزوده شده به بیشتر شدن خاصیت آن کمک کردند که باعث:

  • حفظ رطوبت پوست
  • نرمی و لطافت
  • افزایش قابلیت ارتجاعی پوست شد

روغن هسته انگور به ویتامین E و ویتامین C موجود در پوست کمک می کند تا تاثیر بیشتری داشته باشند و از پوست بیشتر محافظت کنند.

روغن هسته انگور

باعث یکدست شدن رنگ پوست می شود

روغن هسته انگور حاوی مواد آنتی اکسیدانی قوی است که پروانتوسیانیدین نامیده می شوند. اگر به طور مرتب از این روغن استفاده کنید آنتی اکسیدان موجود در آن باعث یکدست شدن رنگ پوست می شود.

همچنین مصرف خوراکی آن نشان داده است که باعث بهبود ملاسما (اختلال در رنگدانه های پوست و ایجاد لک های تیره) می شود.

از پوست در برابر آسیب های اشعه نور خورشید محافظت می کند

آنتی اکسیدان قوی موجود در روغن هسته انگور مزایای دیگری هم دارد. بر طبق تحقیقی باعث حفاظت از پوست در برابر اشعات UV خورشید می شود.

چگونه استفاده کنیم؟

استفاده از روغن هسته انگور بسیار ساده است. می توانید روغن خالص آن را خریداری کنید و به عنوان سرم بر روی صورت خود قبل از خواب بزنید. اضافه کردن این روغن به مرطوب کننده یا لوسیون مورد استفاده تان، کمک می کند تا رطوبت جذب پوست تان شود.

حتی می توانید مقداری روغن را بر روی کف دست خود بریزید و بین دو دست تان بمالید تا گرم شود سپس به عنوان یک ماسک مرطوب کننده طبیعی برای پوست استفاده کنید.

ترکیب کردن روغن هسته انگور با روغن های ضروری، مانند اسطوخودوس یا کندر، باعث لطافت بیشتر پوست شما می شود. یک قطره کندر و اسطوخودوس را همراه با 2 قاشق روغن هسته انگور ترکیب کنید و به عنوان ماسک به مدت 10 دقیقه بر روی صورت خود بزنید.

آیا عوارض جانبی و یا خطری دارد؟

در صورت داشتن آلرژی ممکن است عوارض جانبی ای را تجربه کنید اما به طور کلی عوارض خیلی کمی دارد و در موارد نادری ممکن است مشاهده کنید.

برای احتیاط قبل از مصرف مقدار خیلی کمی از روغن را بر روی پوست دست خود بزنید، اگر بعد از 24 ساعت علائم خاصی را مشاهده نکردید آن موقع روغن را بر روی صورت خود بزنید.

از این روغن در آشپزی نیز می توان استفاده کرد.

البته این روغن می تواند برای مصرف بعضی از افراد مناسب نباشد، هرچند که منبع این خبر خیلی موثق نیست:

  • افرادی با مشکل فشار خون
  • آن هایی که می خواهند عمل جراحی کنند
  • افرادی که از داروهای رقیق کننده خون مانند وارفارین و آسپرین استفاده می کنند.

سخن آخر

این روغن بسیار ساده و بسیار کم خطر است و برای درمان های پوستی بسیار مناسب است. مخلوط کردن آن با روغن های ضروری یا استفاده مداوم آن بر روی صورت به عنوان مرطوب کننده شبانه به شما بهترین نتیجه را نشان خواهد داد.

هر چند که باید گفت هنوز نیاز است تا تحقیقات کامل تری بر روی این روغن صورت گیرد تا اطلاعات کاملی نسبت به مزایای آن درمورد پوست دست پیدا کنیم. هر چند بررسی های موجود هم نشان دهنده وجود مواد بسیار قوی و تاثیرگذار برای پوست در این روغن هستند که باعث بهتر شدن ظاهر شما و کم کردن علائم پیری پوست می شود.

احتیاط: پیش از مصرف حتما با یک متخصص مشورت کنید.

Gerelateerde berichten

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.