سلامت پوست, مراقبت از پوست

5 راه برای حفظ سلامت پوست در طولانی مدت

سلامت پوست

پوست بزرگترین اندام بدن است. وقتی سالم است، لایه های آن برای محافظت از ما سخت کار می کنند. اما هنگامی که به خطر بیفتد، توانایی پوست برای کار به عنوان یک مانع موثر مختل می شود. بنابراین ما بهترین راه ها را برای بهبود سلامت پوست برای حمایت از آن در حفظ نقش محافظتی آن پیدا کرده ایم.

پوست شما دریچه ای به سمت بدن شماست که داستان های زندگی شما را آشکار می کند. از جوش های پوستی در طی سال های نوجوانی گرفته تا ردهای بارداری و لکه های آفتاب پیری، هم سن و هم سلامت شما در پوست شما منعکس می شود.

پوست عملکردهای زیادی دارد و آن را به عنوان چند وظیفه نهایی بدن انسان تبدیل می کند. مهمترین نقش آن اولین خط دفاعی بین بدن و دنیای خارج، محافظت از ما در برابر باکتری ها، ویروس ها و آلودگی ها و مواد شیمیایی است که در محل کار و خانه با آن ها روبرو می شویم.

پوست دمای بدن را تنظیم می کند، تعادل مایعات را حفظ می کند و از دست دادن رطوبت را کنترل می کند. همچنین به عنوان یک مانع و کمک فنر عمل می کند، احساس درد را تشخیص می دهد تا ما را از خطر آگاه کند و از ما در برابر اشعه ماورا بنفش مضر (UV) خورشید محافظت می کند.

عوامل زیادی روی پوست شما تأثیر می گذارد. ژنتیک، پیری، هورمون ها و شرایطی مانند دیابت از عوامل داخلی هستند که روی پوست تأثیر می گذارند. بعضی از این ها را نمی توانید تحت تأثیر قرار دهید، اما عوامل خارجی بسیاری وجود دارند.

تأثیرگذارهای خارجی مانند قرار گرفتن در معرض آفتاب بدون محافظت و شستشوی مکرر یا شستشو با آب بیش از حد گرم می تواند به پوست آسیب برساند. یک رژیم غذایی ناسالم، استرس، کمبود خواب، ورزش کافی، کم آبی بدن، سیگار کشیدن و داروهای خاص می توانند بر توانایی پوست برای کار به عنوان یک مانع محافظتی موثر تأثیر بگذارد.

در اینجا نکاتی درباره اخبار مربوط به سلامت پوست آورده شده است که به شما کمک می کند تا چین و چروک ها را از بین ببرید و پوست را در طول سال نرم و لطیف نگه دارید.

1. داشتن رژیم غذایی سالم

یک صنعت چند میلیارد دلاری اختصاص دارد به محصولاتی که پوست شما را در بهترین حالت حفظ می کند و ادعا می کند با علائم پیری مبارزه می کند. اما مرطوب کننده ها فقط سطح پوست را حفظ می کنند اما پیری در سطح سلولی عمیق تری ایجاد می شود.

آنچه می خورید به اندازه محصولاتی که روی پوست خود می گذارید مهم است. رژیم غذایی شما می تواند سلامت پوست شما را از داخل بهبود ببخشد، بنابراین چهره روشن با خوردن یک رژیم غذایی سالم آغاز می شود.

غذاهای سالم برای پوست

در اینجا برخی از غذاهایی آورده شده است که با تحقیقات تایید شده اند که برای پوست مفید هستند.

انبه حاوی ترکیباتی با خاصیت آنتی اکسیدانی است. این ترکیبات به محافظت از اجزای پوست مانند کلاژن کمک می کنند.

گوجه فرنگی دارای مزایای پیشگیری از سرطان پوست است. یک مطالعه بر روی موش ها نشان داد که مصرف روزانه گوجه فرنگی پس از قرار گرفتن در معرض نور ماورا بنفش 50 درصد رشد تومورهای سرطان پوست را کاهش می دهد.

مصرف گوجه فرنگی برای سلامت پوست

تحقیقات نشان داده است که استفاده از رب گوجه فرنگی در وعده های غذایی می تواند به محافظت در برابر آفتاب سوختگی کمک کند. بعد از 10 هفته، افرادی که 40 گرم رب گوجه فرنگی در روز مصرف می کردند 40 درصد آفتاب سوختگی کمتری نسبت به گروه دیگر داشتند.

تصور می شود که لیکوپن، رنگدانه ای که به رنگ قرمز عمیق گوجه فرنگی می دهد، در اثر محافظتی گوجه فرنگی در برابر آسیب UV نقش دارد.

روغن زیتون با خطر کمتری در پیری پوست شدید صورت مرتبط است – یعنی آسیب تجمعی به پوست که شامل چین و چروک، لکه های تیره و تغییر رنگ است، که در اثر قرار گرفتن طولانی مدت در معرض نور خورشید ایجاد می شود.

فلاوانول های کاکائو موجود در شکلات تلخ ممکن است ساختار و عملکرد پوست را بهبود بخشد. دانشمندان کشف کردند که فلاوانول های کاکائو باعث کاهش زبری و پوسته پوسته شدن پوست، افزایش رطوبت پوست و کمک به دفاع از پوست در برابر آسیب اشعه ماورا بنفش می شود.

چای سبز به بسیاری از مزایای پوست پیوند خورده است. ترکیباتی که در چای سبز به نام پلی فنول یافت می شود، سلول های پوستی را که در حال مرگ هستند، جوان می کند که نشان می دهد ممکن است برای بهبود زخم ها یا برخی بیماری های پوستی مفید باشد.

نتایج امیدوار کننده ای را به عنوان یک درمان بالقوه برای بیماری های پوستی مانند پسوریازیس و شوره سر نشان داده است. لکه هایی از پوست خشک، پوسته پوسته و قرمز اغلب در این شرایط وجود دارد – معمولاً در نتیجه التهاب و تولید بیش از حد سلول های پوستی. چای سبز ممکن است تولید سلول های پوستی را کند کرده و التهاب را سرکوب کند.

چای سفید دارای خاصیت ضد سرطان و ضد پیری است. یک مطالعه نشان می دهد که برخی از مواد موجود در چای سفید ممکن است از پوست در برابر استرس اکسیداتیو و آسیب سلول های ایمنی محافظت کند.

کلم پیچ یکی از بهترین منابع لوتئین و زاگزانتین است. لوتئین و زاگزانتین ممکن است در برابر آسیب پوستی ناشی از نور، به ویژه در برابر اشعه UV محافظت کنند.

امگا 3 موجود در ماهی های روغنی، گردو و دانه های کدو تنبل یا روغن هایی مانند روغن بزرک و روغن ذرت ممکن است از خشکی و پوسته پوسته شدن پوست جلوگیری کند.

سویا ممکن است به بهبود چین و چروک های پوستی که در گوشه چشم زنان یائسه ظاهر می شود، کمک کند.

برای محافظت در برابر آفتاب هرگز به غذاها اعتماد نکنید. برای محافظت در برابر قرار گرفتن در معرض آفتاب، همیشه از ضد آفتاب با SPF حداقل 15 استفاده کنید، بین ساعات 10 صبح تا 2 بعد از ظهر به دنبال سایه بروید و از لباسی که پوست شما را پوشانده و کلاهی لبه دار بپوشید.

رژیم محدود کننده کالری برای سلامت پوست

تحقیقات در موش ها نشان داده است که کاهش کالری دریافتی روند پیری سلولی را کند می کند. این یافته می تواند اثبات شود که یک استراتژی ضد پیری برای آزمایش در انسان در آینده است.

دانشمندان دریافتند که کاهش 35 درصدی کالری مصرفی، در پیری درون سلولی تأثیر دارد. کاهش کالری باعث کند شدن سازندگان پروتئین سلول، به نام ریبوزوم و روند پیری نیز کاهش می یابد.

این کاهش سرعت، نه تنها تولید ریبوزوم ها را کاهش می دهد، بلکه به آن ها زمان می دهد تا خود را ترمیم کرده و عملکرد بدن را به خوبی حفظ کنند.

تحقیقات اولیه دیگر نشان داده است که آلانتوئین – ترکیبی که در بسیاری از کرم های ضد پیری صورت وجود دارد – از اثر رژیم های غذایی محدود کننده کالری تقلید می کند و طول عمر را بیش از 20 درصد افزایش می دهد. اکسیر زندگی می تواند در کابینت سرویس بهداشتی شما پنهان شود.

متأسفانه، این تحقیق تاکنون فقط در مورد کرم ها انجام شده است. با این حال، ممکن است سرانجام راه را برای کشف مسیرهای طولانی مدت در انسان هموار کند.

الکل

کاهش مصرف الکل می تواند خطر ابتلا به سرطان های پوستی غیر ملانوم را کاهش دهد. تحقیقات نشان داد که مصرف بیشتر الکل با خطر بالاتر ابتلا به سرطان سلول پایه و سرطان سلول سنگفرشی پوستی همراه است.

محققان کشف کردند که برای هر 10 گرم افزایش مصرف الکل در روز، خطر سرطان سلول پایه 7 درصد و خطر سرطان سلول سنگفرشی پوستی 11 درصد افزایش می یابد.

2. دوری کردن از استرس

آیا تا به حال متوجه شده اید که درست قبل از یک اتفاق مهم، جوش ناخوشایندی در صورت شما ظاهر شود؟ خوب، دانشمندان برخی از ارتباطات بین سطح استرس و مشکلات پوستی را شناسایی کرده اند.

در مطالعه ای روی دانشجویان، کسانی که سطح استرس بالایی را تجربه کرده اند بیشتر دچار مشکلات پوستی مانند:

حفظ سلامت پوست با دور کردن استرس
 • خارش پوست
 • ریزش مو
 • لکه های پوسته پوسته، روغنی یا مومی روی پوست سر
 • تعریق
 • پوسته پوسته شدن
 • بثورات دست

تحقیقات دیگر نشان داد، نوجوانانی که میزان استرس بالایی را گزارش کردند 23 درصد بیشتر دچار آکنه شدید می شوند.

محققان گمان می کنند که استرس مقدار سبوم را که ماده روغنی است و منافذ را مسدود می کند، افزایش می دهد. این به نوبه خود منجر به شدت آکنه می شود.

کاهش سطح استرس ممکن است منجر به شفافیت پوست شود. اگر فکر می کنید استرس بر روی پوست شما تأثیر می گذارد، روش های کاهش استرس مانند تای چی، یوگا یا مدیتیشن را امتحان کنید.

احساس اضطراب دارید؟ با این استراتژی آرام شوید

3. مرطوب نگه داشتن پوست

مرطوب کننده های پوست، لایه بالایی سلول های پوست را مرطوب نگه می دارند و در رطوبت مهر و موم می کنند. مرطوب کننده ها اغلب حاوی مواد مرطوب کننده برای جذب رطوبت، عوامل انسداد برای حفظ رطوبت در پوست و نرم کننده ها برای صاف کردن فضای بین سلول های پوست هستند.

آکادمی پوست آمریکا روش های زیر را برای حفظ رطوبت و جلوگیری از خشکی، قرمز و خارش پوست توصیه می کند:

حفظ رطوبت پوست با استفاده از مرطوب کننده ها
 • روزانه یک دوش 5 یا 10 دقیقه بگیرید. شستشوی بیش از حد می تواند لایه روغنی پوست را از بین ببرد و آن را خشک کند.
 • به جای آب داغ از آب گرم استفاده کنید.
 • استفاده از صابون های خشن را به حداقل برسانید. از یک پاک کننده ملایم و بدون عطر استفاده کنید.
 • از برس های ساینده، اسفنج حمام و پارچه های شستشو که می توانند به سطح پوست آسیب برسانند، دور بمانید.
 • پوست نرم را با حوله به آرامی خشک کنید.
 • بلافاصله پس از شستشو بدن را مرطوب کنید. برای به دام انداختن رطوبت، پماد ها، لوسیون ها و کرم ها باید در عرض چند دقیقه بعد از خشک شدن استفاده شوند.
 • به منظور کاهش تحریک، از پماد یا کرم به جای لوسیون استفاده کنید.
 • هرگز پوست را خراشیده نکنید. کمپرس سرد و مرطوب کننده ها باید به کنترل خارش کمک کنند.
 • لباس های غیر تحریک کننده بپوشید. هنگام پوشیدن لباس های پشمی یا سایر مواد خشن، از لباس زیر، ابریشمی یا پنبه ای استفاده کنید.
 • از مواد شوینده لباسشویی ضد حساسیت زا استفاده کنید.
 • از نزدیک شدن بیش از حد به شومینه ها و سایر منابع حرارتی که می توانند پوست را خشک کنند خودداری کنید.
 • در زمستان یک مرطوب کننده هوا روشن کنید تا رطوبت لایه بالایی پوست را دوباره پر کند.

اگر این تغییرات ساده باعث تسکین خشکی پوست نمی شود با متخصص پوست خود تماس بگیرید. آن ها می توانند برای مشکلات خاص پوستی شما درمان هدفمندی ارائه دهند.

4. سیگار نکشیدن

سیگار کشیدن باعث پیری پوست صورت و پوست سایر نواحی بدن می شود. سیگار کشیدن رگ های خونی موجود در لایه خارجی پوست را باریک می کند، که باعث کاهش جریان خون و از بین رفتن مواد مغذی و اکسیژن مورد نیاز پوست برای سالم ماندن می شود.

حفظ سلامت پوست با سیگار نکشیدن

کلاژن و الاستین به پوست قدرت و قابلیت ارتجاعی می بخشد. سیگار کشیدن ممکن است با از بین رفتن کلاژن و کاهش تولید کلاژن، خاصیت ارتجاعی پوست را کاهش دهد.

به علاوه، عبارات تکراری که هنگام سیگار کشیدن ایجاد می شوند – مانند لب زدن – می توانند در چین و چروک صورت نقش داشته باشند.

اگر در حال حاضر سیگار می کشید، بهترین کاری که می توانید برای سلامت پوست خود انجام دهید ترک آن است. برای اطلاعات در مورد ترک سیگار می توانید به Smokefree.gov، ابتکاری از موسسه ملی سرطان (NCI) مراجعه کنید.

5. حفظ سلامت پوست با خواب کافی

خوابیدن باعث دور شدن سیاهی دور چشم و بهبود رنگ پوست می شود و از همه بهتر، رایگان است.

حفظ سلامت پوست با خواب کافی

بنیاد ملی خواب به بزرگسالان توصیه می کند هر روز بین 7 تا 9 ساعت بخوابند. خوابیدن در کمتر از این زمان می تواند برای سلامتی شما – به ویژه پوست – مضر باشد.

کمبود خواب مزمن شناخته شده است که با چاقی، کاهش ایمنی بدن، دیابت و سرطان در ارتباط است، اما تحقیقات نشان داده است که کیفیت خواب نیز ممکن است تأثیر قابل توجهی بر عملکرد پوست و پیری داشته باشد.

افرادی که به عنوان کم خواب طبقه بندی می شوند، دارای علائم افزایش پیری زودرس پوست و کاهش توانایی پوست برای ترمیم شبانه خود از عوامل استرس زای محیطی مانند قرار گرفتن در معرض آفتاب هستند.

در طول خواب عمیق، بدن شما وارد حالت ترمیم می شود و پوست، عضلات و سلول های خون و مغز را بازسازی می کند. بدون خواب کافی، بدن شما قادر به تولید کلاژن جدید نیست. کلاژن از افتادگی پوست شما جلوگیری می کند.

سعی کنید یک شب زود خوابیده و 7 ساعت کامل بخوابید تا بهترین حالت را داشته باشید.

سالم و جوان نگه داشتن پوست لزوماً به معنای شکستن بانک با خرید کرم ها و لوسیون های گران قیمت نیست. با دنبال کردن این مراحل ساده می توانید باعث حفظ سلامت پوست خود شوید.

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.