بدون دسته بندی, سلامت پوست, مراقبت از پوست

PA یا +PA و ++PA در کرم ضد آفتاب به چه معنی است؟

PA در ضد آفتاب

ضد آفتاب ها بر اساس فاکتور های مختلفی دسته بندی می شوند که بسیاری از افراد معنی موارد نوشته شده بر روی بسته بندی ضد آفتاب را نمی دانند از این رو به راحتی نمی توانند ضد آفتاب مناسب پوست خود را خریداری کنند. هر کسی که از ضد آفتاب استفاده می کند به خوبی می داند SPF در ضد آفتاب چیست، اما ممکن است فاکتور های دیگری مثل PA هم بر روی بسته بندی ضد آفتاب به چشمتان خورده باشد. اما PA در ضد آفتاب ها چه هستند؟ در این پست می خواهیم شما را با فاکتور PA در ضد آفتاب و درجه بندی آن آشنا کنیم، پس با ما تا انتهای این پست همراه باشید.

PA در ضد آفتاب چیست؟

اولین چیزی که باید بدانید این است که PA مخفف Protection Grade of UVA است، به معنی میزان محافظت ضد آفتاب از پوست شما در برابر اشعه UVA. اما خوب است بدانید SPF فقط از شما در برابر اشعه UVB خورشید محافظت می کند در حالی که فاکتور PPD و PA از پوست شما در برابر اشعه UVA خورشید محافظت می کند.

تا دهه 1990 مردم متوجه نبودند که اشعه UVA چه آسیبی به پوست وارد می کند. هر دو نوع اشعه UVA و UVB برای پوست ما مضر هستند و به روش های مختلفی به پوست ما آسیب می رسانند. به طور مثال اشعه های UVB باعث قرمز شدن و سوختن پوست ما می شوند و اشعه های UVA باعث آسیب عمده به کلاژن های پوست می شوند. اما به طور کلی این دو اشعه با پیری زودرس و سرطان پوست مرتبط هستند.

دسته بندی PA در ضد آفتاب

سیستم دسته بندی PA در ضد آفتاب ها ابتدا در سال 1996 در ژاپن و برای اطلاع به مصرف کنندگان درباره میزان محافظت در برابر اشعه UVA خورشید استفاده شد که هر چه تعداد علامت های مثبت جلوی آن بیشتر باشد، یعنی محافظت پوست در برابر اشعه UVA بیشتر است. اما بعد ها در سال 2013 بالاترین سطح محافظت PA در ضد آفتاب ها را یعنی ++++PA معرفی شد که بالا ترین سطح محافظت پوست را دارد.

فاکتورمیزان محافظت از پوست
+PAمحافظت اندک در برابر اشعه UVB
++PAمحافظت متوسط در برابر اشعه UVB
+++PAمحافظت بالا در برابر اشعه UVB
++++PAمحافظت بسیار بالا در برابر اشعه UVB

اما ++++PA در محصولات بسیاری از کشور ها دیده نمی شود و معمولا +++PA بالاترین سطح محافظتی است که بر روی محصولات آن ها به چشم می خورد.

رابطه PPD و PA در محافظت از پوست

همان طور که گفته شد فاکتور PPD و PA هر دو از پوست شما در برابر اشعه UVA محافظت می کنند. اما فاکتور PPD از پوست شما در براربر برنزه شدن و سوختن نیز محافظت می کند. به طور مثال اگر ضد آفتاب شما دارای فاکتور PPD 2 است، بعد از استفاده ضد آفتاب پوست شما دو برابر زمانی که ضد آفتاب مصرف نکرده اید طول می کشد تا برنزه شود.

بین میزان PA و PPD یک ارتباط ریاضی وجود دارد که در جدول زیر این ارتباط را به خوبی مشاهده می کنید.

PPD 2 و PPD 4+PA
PPD 4 و PPD 8++PA
PPD 8 و PPD 16+++PA
PPD 16 و بالا تر++++PA

به طور مثال +PA به اندازه PPD 2 و PPD4 از پوست شما محافظت می کند.

توجه به این نکته ضروری است که یک ضد آفتاب خوب باید پوست شما را از طیف گسترده ای از فاکتور های آسیب رسان مثل اشعه UVA و UVB محافظت کند. در برخی از ضد آفتاب ها برچسب PA دیده نمی شود اما به جای آن برچسب Broad Spectrum وجود دارد که به محافظت از پوست در برابر هر دو نوع اشعه اشاره دارد.

تفاوت بین برچسب PA و برچسب Broad Spectrum چیست؟

هیچ تفاوتی بین این دو برچسب وجود ندارد. بنابراین چه روی آن برچسب Broad Spectrum به چشم بخورد یا محصول دارای برچسب PA (یا هر دو) باشد، این محصول از پوست شما در برابر اشعه های UVB و UVA محافظت می کند. اما برچسب PA معمولاً در در محصولات کشورهای اروپایی و ایالات متحده استفاده نمی شود، بنابراین گاهی به جای برچسب PA از برچسب Broad Spectrum بر روی این محصولات استفاده می شود.

سخن پایانی

امروزه همه اهمیت مراقبت از پوست و استفاده از ضد آفتاب را می دانند و به دنبال محصولاتی هستند که از پوستشان به بهترین حالت در برابر فاکتور های مختلف محافظت کند. بنابراین خوب است هنگام خرید ضد آفتاب به به فاکتور های مختلفی چون SPF، PPD و PA توجه کنید. شما می توانید در فروشگاه زیپلین کرم های ضد آفتاب مناسب پوست خود را که از پوستتان در برابر طیف وسیعی از اشعه ها محافظت می کند پیدا کنید.

منبع: thebrightside.supergoop.com

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید