سلامت پوست, مراقبت از پوست

PPD در کرم های ضد آفتاب به چه معناست و اندازه استاندارد آن چقدر است؟

PPD در ضد آفتاب

PPD مخفف Persistent Pigment Darkening به معنی رنگدانه تیره کننده پایدار معیاری است که در ابتدا در ژاپن طراحی شد و هم اکنون به عنوان یک روش استاندارد در آسیا و اروپا استفاده می شود.
این سیستم با آنچه که درباره SPF خواندیم، شباهت بسیاری دارد با این تفاوت که در این جا محافظت پوست در برابر اشعه UVA و در برابر تیره شدن اندازه گیری می شود. در تست PPD افراد در تخت های برنزه تنها در معرض اشعه UVA قرار می گیرند و نتایج به دست آمده بر حسب مدت زمانی که طول می کشد پوست فرد تیره شود در حالت با پوشش ضد آفتاب و بدون پوشش با هم مقایسه می شوند. در ادامه PPD در ضد آفتاب را بررسی می کنیم. برای کسب اطلاعات بیشتر در ادامه با ما همراه باشید.

اثرات اشعه UVA و UVB خورشید بر روی پوستی که از خود محافظت ندارد!

  • پیری زودرس
  • برنزه شدن پوست
  • سرطان پوست

یک ضد آفتاب موثر باید در برابر اشعه UVA و UVB از پوست محافظت کند. فاکتور محافظت در برابر خورشید که معمولاً SPF نامیده می شود، به ما می گوید که چه مدت یک کرم ضد آفتاب از پوست ما در برابر آفتاب سوختگی ناشی از اشعه UVB محافظت می کند.

PPD در ضد آفتاب

PPD روشی است که برای ارزیابی محافظت ضد آفتاب از پوست در برابر اشعه UVA استفاده می شود. لطفاً توجه داشته باشید که PPD تنها روشی نیست که برای محافظت در برابر اشعه UVA استفاده می شود. یکی از روش هاست و بیشتر در آسیا و اروپا استفاده می شود.

هنگامی که پوست محافظت نشده در معرض تابش نور خورشید قرار می گیرد، 2 نوع برنزه می تواند رخ دهد:

  • فوری: این نوع برنزه در عرض یک ساعت پس از قرار گرفتن در معرض نور خورشید رخ می دهد و می تواند تا 3 تا 4 روز ادامه داشته باشد. عمدتاً توسط اشعه UVA ایجاد می شود.
  • تاخیری: این نوع برنزه چند روز پس از مواجهه با نور خورشید رخ می دهد. ناشی از اشعه UVA و UVB.

هر دو نوع برنزه با ملانین مرتبط هستند. ملانین رنگدانه ای است که در پوست ما یافت می شود. ملانین مانند یک سپر در اطراف هسته سلول ها قرار می گیرد، نور UV را جذب می کند و از ورود UV به هسته و آسیب رساندن به آن جلوگیری می کند. رنگ تیره ملانین عامل برنزه شدن است.

بیشتر بخوانید: ملانین چیست؟ نحوه مدیریت و کاهش ملانین در پوست چگونه است؟

هنگامی که در معرض اشعه ماوراء بنفش قرار می گیریم، ابتدا ملانین موجود برای محافظت از سلول های پوست در برابر اشعه ماوراء بنفش دوباره توزیع می شود. این باعث برنزه شدن فوری پوست می شود. هنگامی که توزیع مجدد ملانین، محافظت کافی را ارائه نمی دهد، ملانین بیشتری تولید می شود. این باعث می شود برنزه شدن با تاخیر ایجاد شود. برنزه شدن اثر بعدی دفاع بدن در برابر اشعه ماوراء بنفش است.

اگر برنزه شویم، به این معنی است که UV قبلاً به داخل پوست نفوذ کرده است و ملانین بیش از حد فعالیت می کند و سعی می کند از سلول های پوست ما محافظت کند. اگر کرم ضد آفتاب مناسب را در فواصل زمانی مناسب استفاده کنیم، برنزه نمی‌ شویم، زیرا ضد آفتاب به عنوان اولین لایه دفاعی عمل می‌ کند و UV نمی‌ تواند به پوست نفوذ کند.

با بازگشت به روش رتبه‌ بندی PPD، PPD میزان محافظت ضد آفتاب از پوست را در برابر برنزه شدن فوری اندازه‌گیری می‌ کند. برنزه شدن فوری توسط اشعه UVA ایجاد می شود. بنابراین می توان گفت که PPD روشی برای درجه بندی میزان محافظت ضد آفتاب در برابر اشعه UVA است.

اندازه های مختلف PPD در ضد آفتاب به چه معنی است؟

PPD 10 به این معنی است که تقریباً 10 برابر بیشتر طول می کشد تا پوست بلافاصله برنزه شود، در مقایسه با زمانی که محافظت نشده بود. PPD 20 به این معنی است که برنزه شدن پوست حدود 20 برابر بیشتر از زمانی که محافظت نشده طول می کشد.

منبع: skincabin

دیدگاهتان را بنویسید