سلامت پوست, مراقبت از پوست

چگونه پوست خود را تغذیه می کنید؟ نکاتی برای تغذیه بهتر پوست

تغذیه پوست

همانطور که به سلامت بدن خود اهمیت می دهیم و از خوردن خیلی چیز ها پرهیز می کنیم و یا اینکه مواد غذایی ضروری ای را در برنامه غذای خود می گنجانیم، تغذیه پوست نیز یکی از مواردی است که برای مراقبت از سلامت پوست خود باید به آن توجه کنید.

در ادامه نکاتی را برای تغذیه پوست بهتر برای شما آورده ایم .

مصرف زیاد قند باعث ایجاد چین و چروک می شود

متوقف کردن خطوط، چین و چروک صورت و رنگ کدر پوست غیر قابل اجتناب است. اما مصرف زیاد قند و وجود آن در خون باعث می شود تا با پروتئین هایی که برای محکم و لطیف ماندن پوست هستند، متصل شود و سلامت پوست شما به خطر بیافتد.

قند حاصل از غذا های فرآوری شده بسیار بد است. قند طبیعی در میوه ها و سبزیجات نه تنها ضرری ندارند بلکه آنتی اکسیدان لازم برای کمک به پوست تان را هم فراهم می کنند.

برای سلامت و تغذیه پوست تان باید آب فراوان بنوشید

بله، پوست شما برای مرطوب ماندن و بودن در بهترین حالت خودش نیاز به آب دارد. پوست خشک سریع تر پیر می شود و بیشتر در معرض خارش و قرمز شدن است. اما بیشتر مایعات – نه فقط آب ساده – به هیدراته بودن پوست شما کمک می کنند. نزدیک به 90 درصد آب پرتغال و شیر “آب” است.

نوشیدنی های کافئین دار و الکلی تاثیر مثبتی بر روی پوست ندارند. هر دوی آن ها باعث می شوند تا رطوبت پوست شما از بین برود.

برنج سفید باعث ایجاد آکنه می شود

غذا هایی با کربوهیدرات ساده مانند برنج سفید، نان سفید، برشتوک، اسپاگتی و حتی کشمش باعث بالا رفتن سریع قند خون شما می شود.

این عامل باعث می شود تا بدن شما انسولین بیشتری تولید کند، هورمونی که باعث تولید چربی می شود، می تواند منافذ شما را مسدود کرده و منجر به جوش شود.

افراد گیاهخوار بیشتر در معرض خشکی پوست هستند

رژیم گیاهخواری، مواد غذایی گیاهی

اسیدهای چرب ضروری، مانند امگا-3 بلوک های ساختمان غشا های سلولی هستند. آن ها همچنین به ایجاد چربی طبیعی پوست که باعث ماندگاری پوست می شود کمک می کنند.

امگا-3 در ماهی هایی مانند ماهی تن و سالمون پیدا می شود. همچنین در روغن های گیاهی، آجیل ها و سویا نیز وجود دارد. اگر رژیم غذایی شما شامل پروتئین های حیوانی نمی شود، پس مقدار کمی از آن ها در بدن تان وجود دارد.

برای داشتن پوستی با چربی کمتر، کدو حلوایی بخورید

کدو حلوایی

هرچه ویتامین A بیشتری در خون شما باشد، چربی طبیعی پوست تان کمتر است که به عنوان سبوم شناخته می شود.

کدو حلوایی پخته شده، طالبی، هویج، سبزیجاتی با برگ سبز، انبه، کدو تنبل و سیب زمینی شیرین منبع غنی ای از ویتامین A برای تغذیه پوست هستند.

غذا های تند باعث ایجاد آکنه روزاسه می شوند

نزدیک به نیمی از کسانی که این مشکل پوستی (آکنه روزاسه) را تجربه کرده اند می گویند که حس سوزش در پوست خود دارند.

مواد غذایی دیگری مانند الکل، محصولات لبنی و بعضی از میوه ها و سبزیجات مشخص باعث ایجاد قرمزی در پوست می شوند.

غذا های تند همچنین می توانند باعث ایجاد کهیر شوند اگر نسبت به آن ها آلرژی داشته باشید.

بچه هایی که دارای اگزما هستند بیشتر درمعرض آلرژی غذایی قرار دارند

مطالعات نشان داده اند که در حدود یک سوم کودکانی که اگزما شدید دارند، بیماری که پوست را دچار خارش، قرمزی و ورم کردن می کند و همچنین باعث ایجاد آلرژی غذایی می شود.

بزرگسالان کمتر دچار این مشکل می شوند. محصولات لبنی و تخم مرغ اغلب باعث واکنش هایی در بدن می شوند زمانی که بچه ها کوچکتر هستند.

25% از افراد دارای پسوریازیس به گلوتن حساسیت دارند

صورتی با لکه های پسوریازیس

پسوریازیس – حالتی که در آن پوست دچار خارش، قرمزی و ایجاد لکه های پوستی می شود و بیماری سلیاک یک واکنش ایمنی به خوردن پروتئین موجود در برخی از غلات و غذا های فرآوری شده است که هر دوی آن ها باعث ایجاد التهاب می شوند و ممکن است عامل ژنتیکی داشته باشند.

اما نیازی نیست که از خوردن غذا های دارای گلوتن خودداری کنید، مگر اینکه مطمئن باشید که باعث واکنش ایمنی می شوند.

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید