بدون دسته بندی

نکات مهم و ضروری دکلره کردن مو بدون آسیب رساندن به آن

دکلره کردن مو

دکلره کردن مو به شما ظاهری جسورانه می دهد، اما باید بدانید که باعث آسیب به مو نیز می شود. خوشبختانه، راه هایی وجود دارند که ممکن است بتوانید با آن ها از مو های خود محافظت کرده و آسیب را به حداقل برسانید. فرآیند دکلره کردن خیلی سخت نیست، اما بهتر است آن را به آرامی پیش ببرید تا احتمال اشتباه را به حداقل برسانید.

بخش اول: آماده کردن مو

بهترین راه برای دکلره کردن مو هایتان این است که قبل از استفاده از دکلره، آن را با یک حالت دهنده و محافظت کننده آماده کنید. علاوه بر این، پس از دکلره کردن، از مو های خود مراقبت کنید تا به بازیابی رطوبت آن کمک کنید.

1. استفاده از محصولات مراقبی قبل از دکلره کردن مو

از آنجایی که دکلره کردن مو هایتان باعث از بین رفتن رطوبت آن می شود، در روز های قبل از دکلره کردن، رطوبت بیشتری به مو هایتان اضافه کنید. مثلاً می توانید یک ماسک حالت دهنده عمیق بخرید و با توجه به دستور العمل روی جعبه آن مو هایتان را رطوبت رسانی کنید.

شما باید مصرف سرم یا ماسک مو را یک هفته قبل از شروع دکلره شروع کنید تا پروسه رطوبت رسانی و آبرسانی مو به خوبی انجام شود. همچنین بهتر است در این مدت مو های خود را با آب داغ نشویید، آب خنک به درخشان شدن مو ها کمک بیشتری خواهد کرد. در انتها هم اخرین توصیه ما در این مرحله این است که محصولات مراقبت از مو خود را حتماً برای مدت چند دقیقه روی مو های خود نگه داشته و سپس آبکشی نمایید. در ادامه چندی از محصولات نرم کننده مو را به شما معرفی خواهیم کرد.

2. تست دکلره 48 ساعت قبل برای جلوگیری از بروز حساسیت

حدود 48 ساعت قبل از اینکه بخواهید مو های خود را دکلره کنید، مقدار کمی از مواد دکلره را مخلوط کنید. مقداری از مواد را روی پوست خود و یک تار از مو های خود بمالید و اجازه دهید به مدت 30 دقیقه بماند، سپس آن را بشویید و نتایج آن را بررسی کنید.

ابتدا باید ببینید آیا رنگ ایجاد شده همان رنگ مورد نظر شما است یا خیر، این به شما نشان می دهد که بعد از دکلره کردن مو هایتان چه شکلی به نظر می رسند. در صورت دلخواه، می توانید زمان مورد نیاز برای ماندن مواد روی مو را تنظیم کنید تا رنگ مو هایتان روشن تر یا تیره تر شوند. همچنین باید مطمئن شوید که پوست شما با مواد دکلره تحریک نمی شود.

هشدار:

اگر پوست شما شروع به خارش یا سوزش کرد، بلافاصله مواد را بشویید. همچنین اگر خارش و سوزش ادامه داشت، برای معاینه پوست به پزشک مراجعه کنید.

مو های خود را 24 ساعت قبل بشویید

روغن های طبیعی پوست از پوست سر شما در برابر آسیب دکلره محافظت می کنند. برای اینکه به پوستتان فرصت دهید تا روغن های طبیعی ترشح کند، 24 ساعت قبل از دکلره کردن مو ها آن ها را شامپو کنید. پس از شامپو کردن، از نرم کننده برای مرطوب کردن مو های خود استفاده کنید. حتی در صورت تمایل، می توانید 48 ساعت قبل از بلوند کردن مو های خود را بشویید.

بخش دوم: به حداقل رساندن آسیب های دکلره

پس از اینکه مطمئن شدید مو های شما آماده دکلره کردن هستند، وقت آن است که به فکر کم کردن آسیب های دکلره باشید. برای کمتر آسیب دیدن مو هایتان چند کار می توانید انجام دهید، که با هم آن ها را بررسی خواهیم کرد.

برای بهترین نتیجه مو های خود را به صورت حرفه ای دکلره کنید.

دکلره حرفه ای

سالن های حرفه ای فرمول های دکلره کردن بهتری نسبت به بقیه دارند، بنابراین یک دکلره حرفه ای معمولاً آسیب کمتری ایجاد می کند. علاوه بر این، آرایشگران آموزش دیده بهترین راه برای استفاده از دکلره برای به حداقل رساندن آسیب ها را می دانند. می توانید با یک آرایشگر حرفه ای قرار ملاقات بگذارید تا مو هایتان را به صورت حرفه ای دکلره کند تا از آسیب های احتمالی جلوگیری شود.

اگر در خانه دکلره می کنید به ترکیبات مواد دکلره دقت کنید

از مواد دکلره ای استفاده کنید که برای استفاده روی مو های شما طراحی شده است. علاوه بر این، دکلره با کیفیت بالاتری را انتخاب کنید که حاوی مواد افزودنی است و می تواند کیفیت مو های شما را نیز بهبود بخشد و سلامت مو های شما را حفظ کند.

در همین راستا حتماً برچسب روی سفید کننده های مو را بخوانید تا محصولی را پیدا کنید که از آسیب دیدن مو جلوگیری می کند.

اگر مو های تیره دارید به آرامی مو های خود را روشن کنید.

از بین بردن رنگدانه از مو های تیره نیاز به فرآیند طولانی تری دارد و باعث آسیب بیشتر به مو ها می شود. بهتر است با دکلره کردن مو های خود در دفعات مختلف در یک دوره زمانی تا وقتی که به رنگ دلخواه خود برسید، آسیب را به حداقل برسانید. برای این کار شما باید حداقل 10 روز به مو های خود فرصت دهید و در بین جلسات دکلره فاصله بیاندازید. در این مدت هم، هر روز از نرم کننده عمیق برای ترمیم مو های خود استفاده کنید.

اگر موهایتان رنگ شده است، زمان دکلره را کاهش دهید.

شما می توانید مو های رنگ شده خود را دکلره کنید، اما به احتمال زیاد آسیب بیشتری به مو های شما وارد می شود. علاوه بر این، مو های شما احتمالاً به اندازه مو های طبیعی روشن نمی شود. اگر قبلا مو هایتان را رنگ کرده اید، هر بار کمتر از 30 دقیقه مواد را روی مو هایتان بگذارید.
همچنین اگر مو های رنگ شده ای دارید بهتر است به یک آرایشگر حرفه ای مراجعه کنید، زیرا اگر مو های شما قبلاً رنگ شده باشند، ممکن است پس از دکلره کردن مو های شما لکه دار به نظر برسند.

هشدار:

اگر مو های خود را خیلی تیره رنگ کرده اید، ضروری است که به یک آرایشگر حرفه ای مراجعه کنید. در غیر این صورت، ممکن است به مو های خود آسیبی غیر قابل ترمیم وارد کنید.

بخش سوم: نکات دکلره کردن در خانه

دکلره در خانه

در این بخش می خواهیم در مورد نکاتی صحبت کنیم که اگر قصد دکلره کردن مو های خود در خانه را داشته باشید، با این نکات می توانید آسیب را به حداقل برسانید.

 1. شانه های خود را با یک حوله یا لباس کهنه بپوشانید تا از آن ها محافظت کنید.
 2. برای محافظت از دستان خود دستکش بپوشید.
 3. برای مخلوط کردن مواد دکلره از یک ظرف پلاستیکی یا ظرفی که دیگر به آن احتیاج ندارید استفاده کنید
 4. هنگام مخلوط کردن مواد حتما از دستور العمل های روی بسته بنده محصولات پیروی کنید.
 5. اکسیدان مایع یا پودری را به اندازه ای که بر روی محصول نوشته به مواد اضافه کنید.
  1. برای مو های بلوند اکسیدان 10 درصدی نیاز دارید.
  2. مو های قهوه ای روشن به اکسیدان 20 درصدی نیاز دارند.
  3. مو های قهوه ای تیره یا مشکی به یک اکسیدان 30 یا 40 درصدی نیاز دارند اما برای آسیب کمتر همان 20 درصدی هم کافیست.
 6. با استفاده از یک برس یا قلمو مخصوص مواد را به آرامی و لایه لایه بر روی تمام قسمت های مو خود بمالید.

بخش چهارم: نکات کلی برای نحوه انجام دکلره روی مو

در ادامه به نکات مهمی برای انجام دکلره می پردازیم، که به بیشتر به نحو چگونگی انجام دکلره می پردازد.

1. برای یک دست شدن رنگ کل مو های خود را بلوند کنید.

مو های خود را به صورت عمودی و سپس به صورت افقی به 4 قسمت مساوی تقسیم کنید. قسمت های بالایی را با گیره های پلاستیکی محکم کنید. سپس شروع به دکلره کردن یکی از قسمت های پایینی کنید و از انتها تا ریشه مو ها را به مواد آغشته کنید. این روند را با قسمت پایینی دیگر تکرار کنید، سپس همین کار را برای قسمت های بالایی نیز انجام دهید. اطمینان حاصل کنید که تمام مو های شما از ریشه تا نوک به طور یکنواخت با مواد دکلره پوشانده شده است

اگر مو های خیلی پرپشتی دارید، می توانید 6 قسمت ایجاد کنید تا بتوانید به طور مساوی از سفید کننده استفاده کنید. همچنین اگر احساس می کنید که یک بخش خیلی بزرگ است، اشکالی ندارد که آن را به بخش های کوچک تر تقسیم کنید تا راحت تر از دکلره استفاده کنید، شما نباید جایی را از دست بدهید.

تمام تلاش خود را بکنید تا مواد روی پوست سرتان نریزد. دکلره ممکن است پوست سرتان را بسوزاند یا تحریک کند اگر روی پوستتان برود.

هشدار:

اگر مو های خود را خیلی تیره رنگ کرده اید، ضروری است که به یک آرایشگر حرفه ای مراجعه کنید. در غیر این صورت، ممکن است به مو های خود آسیبی غیر قابل ترمیم وارد کنید.

مو های خود را با پوشش پلاستیکی یا کلاه بپوشانید.

پوشاندن سر رنگ را در گرما باقی نگه می دارد و این به فرآیند دکلره کردن مو ها کمک می کند. برای این کار می توانید از یک پوسس پلاستیکی یا کلاه دوش شنا استفاده کنید، آن را روی سرتان بگذارید تا گرمای طبیعی سرتان را بگیرد. البته موردی ندارد که مو های خود را بدون پوشاندن با پلاستیک دکلره کنید، اما اگر مو های خود را بپوشانید، بهتر دکلره می شوند.

هر 5 تا 10 دقیقه یکبار رنگ مو های خود را بررسی کنید

بعد از اینکه سفید کننده به مدت 5 تا 10 دقیقه روی مو هایتان ماند، مقدار کمی از سفید کننده را پاک کنید تا رنگ آن را بررسی کنید. اگر رنگ مورد نظر شما نیست، اجازه دهید سفید کننده برای 5-10 دقیقه دیگر روی مو هایتان بماند. به بررسی مو های خود تا زمانی که از سایه راضی باشید یا 40 دقیقه گذشته باشد ادامه دهید. به خاطر داشته باشید که سفید کننده اگر برای مدت زمان کوتاه تری روی مو های شما باشد آسیب کمتری به شما وارد می کند.

اجازه دهید سفید کننده تا 40 دقیقه روی مو هایتان بماند.

مواد دکلره بلافاصله شروع به کار می کنند، اما ممکن است زمان ببرد تا به سایه دلخواه شما برسد. اجازه دهید سفید کننده تا 40 دقیقه بماند، سپس آن را بشویید. اجازه ندهید که مواد بیش از 40 دقیقه روی مو های شما بمانند، حتی اگر مو های شما آنطور که می خواهید روشن نباشند. انجام این کار باعث آسیب و شکستگی مو های شما می شود. اگر از رنگ مو های خود ناراضی نیستید، می توانید بعد از حدود 10 روز دوباره آن را دکلره کنید.

مو های خود را با شامپو بشویید تا دکلره از بین برود.

شستن رنگ مو

سفید کننده را با آب خنک بشویید. سپس با انگشتان خود مقداری از شامپوی معمولی خود را به اندازه یک چهارم همیشه روی موهایتان بمالید. شامپو را روی مو ها و پوست سر خود ماساژ دهید تا سفید کننده از بین برود. سپس مو های خود را زیر یک جریان آب گرم بشویید.

شما باید مطمئن شوید که تمام مواد سفید کننده ها را از مو های خود پاک کرده اید. در صورت لزوم، مو های خود را دوباره با شامپو بشویید تا تمام مواد از بین بروند. توجه داشته باشید برای این کار شامپو شما باید فاقد سولفات باشد، در ادامه چند شامپو بدون سولفات به شما معرفی می کنیم.

برای کمک به بازگردانی رطوبت مو از یک نرم کننده عمیق استفاده کنید.

بعد از شامپو کردن مو ها، آن ها را با یک نرم کننده عمیق رطوبت رسانی کنید. اجازه دهید نرم کننده حداقل به مدت 3 دقیقه روی مو های شما بماند و به مو ها زمان دهید تا نرم کننده عمل کنند. سپس نرم کننده را با آب خنک بشویید. آب خنک ساقه مو های شما را می بندد تا مو های شما براق به نظر برسند.

اجازه دهید موهایتان در هوا خشک شود تا از آسیب بیشتر جلوگیری کنید.

از آنجایی که سفید کننده یک ماده شیمیایی است، می تواند به مو های شما آسیب برساند. پس از سفید کردن آن، برای جلوگیری از آسیب بیشتر، بهتر است از سشوار کشیدن آن خودداری کنید. این کار به شما کمک می کند تا آسیب به مو های خود را به حداقل برسانید. پس از شستن مواد دکلره، اجازه دهید مو هایتان در هوا خشک شود.

منبع:

wikihow.com

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید