رفع ریزش مو, سلامت مو, مراقبت از مو

آیا مصرف روگین (Rogaine) در رفع ریزش مو موثر است؟

روگین

روگین (Rogaine) یک درمان برای ریزش مو است که توسط FDA تایید شده و بدون نسخه در دسترس است که می تواند به درمان طاسی با الگوی مردانه و زنانه کمک کند.

Rogaine نام تجاری ماینوکسیدیل است، دارویی که در ابتدا دانشمندان برای درمان فشار خون بالا ساخته بودند. با این حال، در طول آزمایش‌ های بالینی، متوجه شدند که می تواند باعث رشد مو شود.

روگین چیست؟

اگر ریزش مو دارید، احتمالا قبلا نام ماینوکسیدیل که به نام روگین نیز شناخته می شود را شنیده اید. این درمان محبوب ریزش مو توسط سازمان غذا و داروی آمریکا (FDA) تایید شده است. این دارو به صورت مایع یا فوم برای درمان طاسی مردانه و زنانه در دسترس است.

Rogaine فقط برای انواع خاصی از طاسی و فقط در صورتی موثر است که از کاربرد آن پیروی کنید. اما برای همه جواب نمی دهد.

اثر بخشی آن به این صورت است که احتمالاً تمام موهایی که از دست داده‌ اید رشد نخواهد کرد و ممکن است تا ۴ ماه طول بکشد تا نتایج را ببینید. برای حفظ رشد مجدد مو باید به طور نامحدود از Rogaine استفاده کنید.

نحوه عملکرد روگین چگونه است؟

روگین به عنوان یک گشاد کننده عروق در نظر گرفته می شود. مکانیسم دقیق اثر ماینوکسیدیل (ماده فعال) آن در واقع مشخص نیست. اما اعتقاد بر این است که با بزرگ کردن جزئی فولیکول‌ های مو و طولانی‌ تر کردن مرحله رشد مو کار می‌ کند. با فولیکول های بیشتر در مرحله رشد، پوشش موی بیشتری را روی پوست سر خود خواهید دید.

چه کسی بهترین نتایج را از Rogaine می گیرد؟

Rogaine برای کمک به رشد مو و جلوگیری از ریزش مو ناشی از طاسی الگوی مردانه یا زنانه روی پوست سر استفاده می شود. این شایع ترین نوع ریزش مو است و در خانواده ها دیده می شود.

Rogaine در افرادی که دارای ریزش موی ارثی در راس پوست سر (ناحیه پشت سر، درست زیر تاج سر هستند) یا برای زنانی که موهای نازک در بالای سر دارند، بهترین اثر را دارد.

این ماده برای افرادی که با اولین علائم ریزش مو، شروع به استفاده از روگین می کنند، بسیار موثر است. استفاده از روگین برای افرادی که کاملاً کچل شده اند، موثر نیست.

Rogaine برای مردان

روگین برای مردان

Rogaine یک درمان موثر برای رشد مو برای طاسی با الگوی مردانه است. یک مطالعه قدیمی‌ تر در سال 2002 نشان داد که در طی 48 هفته، شرکت‌ کنندگانی که از ماینوکسیدیل 5 درصد موضعی استفاده کردند، در مقایسه با ماینوکسیدیل 2 درصد موضعی، نتایج سریع‌ تری را تجربه کردند و همچنین 45 درصد رشد مجدد موی بیشتری را تجربه کردند.

Rogaine برای زنان

Rogaine برای زنان نیز موثر است. یک مطالعه قدیمی‌ تر در سال 2004 نشان داد که ماینوکسیدیل 5 درصد موضعی برتر از ماینوکسیدیل 2 درصد موضعی است.

این مطالعه در طول 48 هفته انجام شد و هر دو نسخه 5 درصد و 2 درصد به بهبود درک روانشناختی از ریزش مو در زنانی که دارای الگوی ریزش موی زنانه بودند کمک کرد.
استفاده از Rogaine برای زنان شیرده یا باردار توصیه نمی شود.

روگین برای زنان

چه کسانی نباید از Rogaine استفاده کنند؟

شما نباید از Rogaine استفاده کنید اگر:

 • ریزش موی شما به طور ناگهانی ظاهر می شود و تکه تکه می ریزد
 • در صورتی که زیر 18 سال سن دارید
 • ریزش مو بعد از زایمان
 • پوست سر شما دچار تغییر رنگ، خارش و عفونت شده یا وقتی لمس می کنید، دردناک است
 • ریزش موی شما ناشی از محصولات مو و مواد شیمیایی است
 • ریزش موی شما ناشی از شرایط دیگری است، مانند بیماری تیروئید یا آلوپسی آره آتا، کمبود مواد مغذی، زخم در پوست سر یا داروها، مانند داروهای شیمی درمانی

روگین برای کمک به رشد مو در طاسی با الگوی مردانه و رفع نازکی مو در زنان تایید شده است. معمولاً برای جلوگیری از عقب رفتن خط رویش مو یا طاسی در جلوی سر استفاده نمی شود. اما پزشک ممکن است Rogaine را برای انواع دیگر ریزش مو توصیه کند.

نکته: اگر بیماری قلبی دارید، قبل از مصرف روگین با پزشک خود صحبت کنید.

عوارض جانبی روگین

طبق یک مطالعه قدیمی در سال 2003، روگین بی خطر در نظر گرفته می شود و عوارض جانبی آن معمولا جدی نیستند. رایج ترین آن ها عبارتند از:

 • تحریک پوست سر
 • رشد مو در نواحی مجاور مانند پیشانی شما
 • تغییر در بافت یا رنگ مو

هنگام استفاده از Rogaine مراقب باشید که در چشم شما وارد نشود. اگر این اتفاق افتاد، چشمان خود را با مقدار زیادی آب خنک بشویید و از پزشک خود مشاوره بگیرید.

روگین همچنین می تواند منجر به عوارض جانبی جدی تری شود، اما این یک اتفاق نادر است. اگر هر یک از موارد زیر را تجربه کردید، فوراً با پزشک خود صحبت کنید:

 • افزایش وزن ناگهانی و غیر قابل توضیح
 • غش یا سرگیجه
 • تورم دست ها یا پاها
 • درد قفسه سینه

هنگامی که برای اولین بار از Rogaine استفاده می کنید، ممکن است در چند هفته اول متوجه افزایش ریزش موهای خود شوید، زیرا فولیکول های مو موهای قدیمی را بیرون می راند تا فضایی برای رشد موهای جدید ایجاد کند.

سوالات متداول در مورد Rogaine

در اینجا برخی از سوالات متداول درباره Rogaine و نحوه عملکرد آن وجود دارد.

1. آیا Rogaine واقعا موثر است؟ آیا تمام موهای از دست رفته را باز می گرداند؟


همانطور که مطالعات بالینی نشان می دهد، روگین تا حدودی موثر است. اما تاثیر آن فقط برای انواع خاصی از طاسی است (و فقط در صورت استفاده مداوم). گفته شده، برای همه موثر نخواهد بود. Rogaine احتمالاً به بازیابی تمام موهای از دست رفته کمک نمی کند.

2. چه زمانی می توانیم نتایج Rogaine را ببینیم؟


ممکن است تا 4 ماه طول بکشد.

3. آیا استفاده از Rogaine فقط برای مردان نتیجه بخش است؟


خیر، Rogaine برای برخی از زنان نیز می تواند نتیجه بخش و موثر باشد.

4. آیا استفاده از روگین بی خطر است؟


بله، Rogaine مورد تایید FDA است. اما استفاده از آن برای افرادی که باردار یا شیرده هستند توصیه نمی شود.

5. چند بار باید از Rogaine استفاده کنیم؟


اگر استفاده از آن برایتان تاثیرگذار بود، توصیه می شود به طور نامحدود از آن استفاده کنید، زیرا نتایج استفاده از آن، بدون استفاده مداوم دائمی نیستند.

6. آیا روگین برای رشد ریش موثر است؟


Rogaine فقط توسط FDA برای بخشی از پوست سر به عنوان راس که در بالای سر شما قرار دارد، تایید شده است. اما ممکن است پزشک استفاده از آن را برای رشد ریش نیز توصیه کند.

سخن آخر

در حالی که ثابت شده است که روگین در رشد مجدد مو موثر است، اما برای همه و هر نوع ریزش مو کارایی ندارد. FDA تاثیر آن را برای کمک به رشد مو در طاسی با الگوی مردانه و رفع نازکی موهای زنانه تایید کرده است. اما اگر در انواع دیگر ریزش مو استفاده شود، باید قبل از استفاده با پزشک مشورت کنید.

اگر می خواهید نتایج استفاده از آن را ببینید، باید به طور مداوم از آن استفاده کنید. اگر بعد از 4 ماه هیچ نتیجه ای مشاهده نکردید با پزشک خود صحبت کنید.

منبع: healthline

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید