مراقبت از ناخن

همه آنچه که باید درمورد سلامت ناخن ها بدانید

سلامت ناخن

برای توجه به سلامت ناخن ها باید به طور مرتب و به شیوه ای صحیح از آن ها مراقبت کرد. در ادامه برای پی بردن به راز داشتن ناخن هایی سالم با ما همراه باشید.

ناخن های شما از پروتئین ساخته شده اند. در بدن نوعی خاصی از پروتئین وجود دارد که کراتین نامیده می شود و مو و سطح بالایی پوست تان نیز دارای کراتین هستند. سر ناخن ها، سلول های مرده هستند که توسط سلول های زنده که دیده نمی شوند به طرف بالا هدایت می شوند.

هدف از داشتن ناخن، محافظت از انگشتان است. آن ها کمک می کنند تا پوست خود را بخارانید یا پرز ها را از روی لباس تان بردارید، اما در واقع آن ها برای جلوگیری از آسیب دیدگی انگشتان آنجا هستند. شاید حیوانات از ناخن های خود برای گرفتن طعمه، بالا رفتن از درخت و ایجاد حفره استفاده کنند اما در بدن انسان با استفاده از ناخن می توانیم چیزهای کوچک تر را نگه داریم.

بافت انسان بعد از مرگ خشک شده و خرد می شود و از اطراف ناخن ها کنار می رود، همین امر سبب می شود تا فکر کنید بعد از مرگ ناخن ها هنوز هم رشد می کنند. آن ها برای رشد نیاز به هورمون ها دارند و زمانی که می میرید تولید این هورمون ها متوقف می شود.

بر طبق تحقیقاتی، ناخن های دست 3 برابر سریع تر از ناخن های پا رشد می کنند. برای جایگزین شدن یک ناخن جدید در دست 3 تا 6 ماه زمان لازم است در حالی که برای رشد یک ناخن جدید در پا 9 تا 10 روز زمان نیاز دارد.

جویدن ناخن سلامت ناخن ها را به خطر می اندازد.
برای حفظ سلامت ناخن از جویدن ناخن ها اجتناب کنید

اگر ناخن های خود را بجوید در معرض خطر بیشتری برای مبتلا به عفونت هستید. می توانید با جویدن ناخن ها، به بافتی که باعث رشد شان می شود آسیب برسانید و سلامت ناخن ها را به خطر بیاندازید. چند نکته ساده برای رفع این عادت وجود دارد:

  • آن ها را کوتاه نگه دارید
  • ناخن های خود را مانیکور کنید
  • از لاک هایی که مزه بدی دارند استفاده کنید
  • به جای جویدن ناخن ها با توپ های استرس بازی کنید

هر چند هفته به ناخن های پای خود استراحت دهید و از لاک زدن آن ها خودداری کنید، این کار به سلامت ناخن ها آسیب می رساند. زیرا لاک زدن مداوم سبب می شود تا لایه های بالایی ناخن خشک شوند و مشکلاتی مانند باکتری ها، قارچ و کپک در زیر آن پدیدار شوند. پس بگذارید ناخن های پای تان برای یک هفته نفس بکشند.

کوتیکول پوست U شکلی است که در لبه ناخن تان قرار دارد. شاید تصور کنید که ناخن ها از لبه کوتیکول رشد می کنند اما در واقع ریشه ناخن در زیر این پوست قرار دارد. کوتیکول ها از ایجاد عفونت و سلامت ناخن محافظت می کنند.

ریشه ناخن نواری است که در کنار ناخن و بر روی کوتیکول رشد می کند. شاید زیاد به چشم نیایند اما گاهی اوقات بسیار دردناک هستند. بهترین راه برای خلاص شدن، بریدن آن ها توسط یک قیچی تمیز یا ناخن گیر است. آن ها را نکشید! می تواند باعث پاره شدن لایه بالایی پوست، خونریزی و عفونت شود.

نقش کوتیکول و ریشه ناخن در سلامت ناخن

ناخن های پا می توانند بیمار شوند و بیافتند. یکی از دلایل عمده این اتفاق عفونت است. قارچ ها می توانند از کراتین ناخن های تان تغذیه کنند و باعث عفونت و افتادنشان شوند یا در اثر آسیب دیدن ناخن این اتفاق می افتد. مانند افتادن جسمی سنگین بر روی پا. در هر دو مورد، ممکن است که احساس درد داشته باشید و رنگ ناخن را نیز عوض می کند. در اثر عفونت، ناخن چرک می کند و بوی بدی دارد و باعث ضخیم شدن ناخن می شود.

مطالعه بیشتر…

چه عواملی باعث پوسته شدن اطراف ناخن می شود؟ + راه درمان

استفاده از آب بسیار داغ یا بسیار سرد، استفاده از استون برای پاک کردن لاک و یا استفاده از مواد شوینده می توانند باعث ضعیف شدن ناخن ها شوند. برای سلامت و قوی نگه داشتن ناخن ها، با آن ها مهربان باشید. در هنگام شستن ظرف ها و تمیز کردن خانه دستکش بپوشید و از پاک کننده های لاکی استفاده کنید که استون نداشته باشند. مرطوب کردن روزانه ناخن ها از شکسته شدن آن ها درصورت خشک شدن جلوگیری می کند.

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید