سلامت مو, مراقبت از مو

شامپو فاقد سیلیکون چیست؟ چرا باید بدنبال چنین محصولی باشیم؟

فاقد سیلیکون

مخالفت های زیادی در برابر شامپوهای حاوی سیلیکون وجود دارد. عده ای معتقدند که شامپو باید فاقد سیلیکون باشد زیرا باعث آسیب رساندن به موها می شود، اما عده ای دیگر می گویند که محصولات حاوی سیلیکون باعث خوش حالت تر شدن و وز نکردن موها می شود.

پس با این اوصاف باید کدام را انتخاب کنید؟

سیلیکون چیست؟

سیلیکون ها مولکول های ساخته شده ای هستند که در همه موارد از جمله کاشت سینه تا محصولات مراقبت شخصی و موارد دیگر استفاده می شوند.

جاشوا زایچنر استادیار پوست در بیمارستان مونت سینای در نیویورک می گوید، آن ها به دلیل توانایی شان در ایجاد پوششی در اطراف موها، در محصولات مراقبت از مو استفاده می شوند.

وی توضیح می دهد: “سیلیکون ها از مو محافظت می کنند، کوتیکول را صاف می کنند، مو را آبرسانی می کنند و حتی به خود ساقه مو نیز حجم می دهند.” به نوبه خود، این ممکن است به موها کمک کند، نرم تر و براق تر شود و همچنین موخوره را کاهش دهد.

آیا استفاده از سیلیکون بی خطر است؟

زایکنر می گوید، استفاده از محصولات موی حاوی سیلیکون بی خطر است. مطالعه 2014 از منبعی معتبر از حرف او پشتیبانی می کند: محققان آزمایشات انسانی و حیوانی را بر روی 62 ماده مشتق شده از سیلیکون های مورد استفاده در مواد آرایشی بررسی کردند. آن ها دریافتند که تمام سیلیکون ها در غلظت مورد استفاده در محصولات بی خطر هستند.

دختری با موهایی نصفی صاف و نصفی فر

چرا محصولات فاقد سیلیکون؟

برخی از افراد دوست دارند از محصولات مو با سیلیکون استفاده کنند. برای آن ها، موهای نامنظم و دارای موخوره به موهایی ابریشمی، نرم و براق تبدیل می شود. زایچنر می گوید، برای دیگران “سیلیکون ها با گذشت زمان بر روی مو جمع می شوند و آن را سنگین می کنند. سپس موها به دلیل رسوب بیشتر سیلیکون روی آن ها، سنگین و چرب می شوند.”

برای افرادی که موهایی صاف دارند، این منجر به ایجاد رشته های مویی بی رنگ و روح می شود.

برای افرادی که موهای فر دارند – مخصوصاً کسانی که با شستشوی مشترک (نرم کننده به جای شامپو) موهای خود را می شویند – سیلیکون ممکن است منجر به کمتر شدن فر یا حتی صاف شدن فر شود. شستن با شامپو فاقد سیلیکون باعث زنده شدن مو و تمیزتر شدن مو می شود.

گزینه دیگر استفاده از شامپوی شفاف کننده برای از بین بردن تجمع سیلیکون است. با این وجود، “آن ها مو را سخت و سنگین می کنند”. “هر چند وقت یک بار از آن ها استفاده کنید، فقط وقتی که موها یا پوست سر شما نیاز به تنظیم مجدد دارند.” برای برخی، ممکن است هفته ای یک بار و برای برخی دیگر، ماهی یک بار باشد.

در نهایت، انتخاب استفاده از شامپوی فاقد سیلیکون به اولویت شخصی برمی گردد. اگر دوست دارید موهای شما چگونه به نظر برسد، نیازی به تغییر شامپو نیست. اما اگر فکر می کنید سیلیکون ها مقصر سنگینی و کدری موهای شما هستند، ممکن است استفاده از شامپو بدون سیلیکون را در نظر بگیرید و ببینید آیا تفاوتی مشاهده می کنید یا نه؟

حقایقی درمورد پترولاتوم : آیا اینگونه محصولات مناسب پوست شما هستند؟

سخن آخر

گرچه استفاده از شامپوهایی که حاوی سیلیکون هستند بی خطر است، اما برخی از افراد می دانند که این محصولات با گذشت زمان در موی آن ها تجمع می یابند که می تواند منجر به چربی و سنگینی مو شود.

اگر این موضوع را مشاهده کرده اید، استفاده از شامپو های فاقد سیلیکون ممکن است به موهای شما کمک کند تا تمیزتر به نظر برسند.

منبع: healthline

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.