آرایش صورت, دهان و دندان

معرفی پروتز دندان و انواع آن

پروتز دندان

اگر هر یک از دندان های شما از بین رفته یا آسیب دیده باشد یا مشکلات دیگری در دهان یا فک خود داشته باشید، دندانپزشک شما احتمالا گزینه هایی را توصیه می کند و این گزینه ها احتمالا شامل جایگزینی دندان ها با پروتز دندانی مانند ایمپلنت یا بازسازی سایر ساختار های صورت باشد.
هدف بازگرداندن لبخند شما و حفظ سلامت دهان و دندان شما در دراز مدت است. ترمیم دندان های فرسوده، آسیب دیده یا پوسیده را می توان با استفاده از تاج، پر کننده و سایر روش های ترمیمی به دست آورد. جایگزینی دندان های از دست رفته می تواند شامل ایمپلنت، بریج و پروتز باشد.

پروتز دندان چیست؟

پروتز یک رشته تخصصی دندانپزشکی است که شامل استفاده از ترمیم های ثابت و متحرک برای بازگرداندن ظاهر و عملکرد دندان است.

اگر برای ظاهر دندان های خود اهمیت زیادی قائل هستید، پیشنهاد می کنیم، مقاله دیگر ما درباره کامپوزیت دندان را مطالعه کنید.

دندانپزشکان قادر به تشخیص، برنامه ریزی و مدیریت درمان با استفاده از پروتزهای دندانی برای اصلاح طیف وسیعی از مشکلات مربوط به سلامت دهان و دندان هستند. آن ها همچنین تمرکز زیادی بر کاهش خطر وقوع مجدد این مشکلات دارند.

پروتز ممکن است به دلایل درمانی یا زیبایی انتخاب شوند. آن ها برای بازگرداندن ظاهر طبیعی و عملکرد دندان ها، لثه ها و سایر نواحی صورت طراحی شده اند. آن ها همچنین می توانند به مشکلات فک مانند اختلالات مفصل گیجگاهی و فکی (TMJD) کمک کنند.

تفاوت پزشک پروتز دندان با سایر دندان پزشکان چیست؟

تفاوت پزشک پروتز دندان با سایر دندان پزشکان

دندان پزشکان عمومی می توانند درمان های پروتزهای دندانی را انجام دهند، اما برای ثبت نام به عنوان متخصص در این زمینه، باید سه سال تحصیلات تکمیلی را گذرانده باشند.

این آموزش ها، متخصصان پروتز را با دانش و مهارت های لازم برای تشخیص و درمان طیف وسیعی از مسائل بهداشتی مجهز می کند.

چرا باید به متخصص پروتز دندان مراجعه کنم؟

اگر مشکل شما پیچیده است یا مشکلات زیادی در فک یا دهان خود دارید، دندانپزشک شما احتمالا به شما توصیه می کند به متخصص پروتز مراجعه کنید.

متخصص پروتز دندانی، یک معاینه کامل از دهان شما انجام می دهد که ممکن است شامل استفاده از سیستم های تصویربرداری تشخیصی، مانند CT یا MRI باشد. این سیستم ها به متخصص امکان می دهد، دهان شما را بیشتر ببیند و موثر ترین درمان را برنامه ریزی کند.

علاوه بر نصب پروتزها برای بازگرداندن ظاهر و عملکرد دهان، متخصص پروتز یک برنامه درمانی جامع طراحی می کند که از گسترش بیماری ها و عفونت ها جلوگیری می کند و به شما در حفظ سلامت دهان و دندان در طولانی مدت کمک می کند.

انواع مختلف پروتز دندان

متخصصان پروتز دندان در استفاده از طیف وسیعی از پروتزها مجرب هستند و در طول درمان شما در مورد همه گزینه های مناسب صحبت خواهند کرد. گزینه ها در دو دسته کلی قرار می گیرند که شامل پروتز ثابت و پروتز متحرک دندان است.

پروتز ثابت دندان

پروتز ثابت دندان همان چیزی است که اکثریت مردم با عنوان روکش دندان می شناسند. پروتز ثابت دو نوع دارد:

1- پل

انواع مختلف پروتز دندان

پل ها دندان های مصنوعی هستند که می توانند شکاف حاصل از نبود یک یا چند دندان را پر کرده و ظاهر طبیعی، قدرت و عملکرد لبخند شما را باز گردانند. پل ها بر روی دندان ها چسبانده می شوند و قابل جدا شدن نیستند.

2- تاج دندان

با گذشت زمان، ممکن است دندان های شما آسیب ببینند. آسیب ها به دلایل مختلف مانند پوسیدگی دندان، جراحت یا فقط استفاده از دندان ها در طول زمان رخ می دهد.
دندان ممکن است شکل یا اندازه خود را از دست بدهد. تاج دندان یا “روکش” مانند دندان است و روی دندان شما قرار می گیرد و برای دندان مانند یک کلاه محکم عمل می کند. تاج یا روکش دندان شکل، اندازه، استحکام و ظاهر دندان را بازیابی می کند.

پروتز های متحرک دندان

پروتز های متحرک سه نوع هستند که شامل ایمپلنت، دندان مصنوعی و محافظ دندان می باشند.

1- ایمپلنت

انواع پروتز دندانی؛ ایمپلنت

کاشت دندان یا ایمپلنت، جایگزینی ثابت برای دندان های از دست رفته است. ایمپلنت هایی که از تیتانیوم قوی ساخته شده اند، با جراحی در فک قرار می گیرند و به عنوان ریشه دندان عمل می کنند. وقتی ایمپلنت ها با استخوان فک ترکیب می شوند، توسط یک تاج طبیعی ظاهر می شوند.

در صورتی که به تعویض یک قوس کامل دندان نیاز دارید، متخصص پروتز دندان ممکن است ایمپلنت هایی را برای کمک به حفظ پروتز دندان توصیه کند. در این روش از تعداد متفاوتی ایمپلنت، برای جایگزینی قوس بالا یا پایین دندان ها استفاده می شود. در اغلب موارد نیازی به پیوند استخوان نیست.

2- دندان مصنوعی

انواع پروتز دندان؛ دندان مصنوعی

از پروتز می توان برای جایگزینی مجموعه ای کامل از دندان ها (پروتزهای کامل) یا دندان های تکی (پروتزهای جزئی) استفاده کرد. دندانپزشک پروتز را متناسب با دهان شما طراحی می کند و مدلی را انتخاب می کند که در صورت و اجزای دهان شما ناهماهنگی ایجاد نشود.

آن ها همچنین ممکن است با استفاده از ایمپلنت های دندانی، دندان مصنوعی را به شما پیشنهاد کنند. این امر به کاهش تراکم استخوانی ناشی از پروتزهای سنتی کمک می کند.

4- محافظ دندان

انواع پروتز دندان؛ محافظ دهان

استفاده از محافظ دهان در هنگام خواب شبانه می تواند فشار روی دندان ها و فک شما را کاهش دهد و به شما کمک می کند تا در هنگام خواب راحت تر نفس بکشید.

در صورتی که در خواب دندان قروچه می کنید، یا اگر راه گلو در هنگام خواب بسته می شود (آپنه خواب) و یا اگر اختلال مفصل گیجگاهی فکی (TMJD) دارید، متخصص پروتز دندان می تواند از محافظ مخصوص دندان برای شما استفاده کند.

آپنه خواب و راه تنفسی
آپنه خواب

پروتز دندان چگونه ساخته می شود؟

برای ساخت پروتز دندان، دندانپزشک شما ارزیابی کاملی از دندان ها و حفره های دهان شما انجام می دهد و از دندان های درگیر شده برای پروتز دندان اشعه ایکس می گیرد. این بررسی ها به دندانپزشک اجازه می دهد پروتزی تهیه کند که از تمام دندان ها پشتیبانی می کند، به شما اجازه می دهد به طور معمول غذا بخورید، صحبت کنید و دندان هایتان عالی به نظر برسد.

در مرحله بعد، دندانپزشک معمولاً با درخواست از شما برای ساخت قالب، تصویری از دندان های موجود را دریافت می کند. سپس قالب را به آزمایشگاه دندانپزشکی ارسال می کند. طبق تصمیمات مربوط به دندانپزشکی، پروتزهای دندانی می توانند از طیف وسیعی از مواد، از جمله پرسلن، رزین کامپوزیت، اکریلیک و زیرکونیا ساخته شوند.

بعد از ساخت پروتز دندانی، روش قرار دادن بستگی به این دارد که کدام نوع پروتز دندان را دریافت می کنید. برای نصب ایمپلنت، دندانپزشک شما باید با یک قطعه تیتانیوم (به عنوان جایگاهی برای نصب ایمپلنت) را در استخوان شما قرار دهد و سپس باید چند ماه صبر کنید تا مطمئن شوید ایمپلنت به درستی قرار گرفته و در استخوان محکم شده است و سپس پروتز را دریافت کنید.
در صورت دریافت تاج، پل یا روکش، دندانپزشک شما ممکن است قسمتی از سطح دندان را برداشته یا حک کند تا برای پروتز آماده شود. پروتز ها باید بررسی شوند تا محکم و راحت در دهان شما قرار بگیرند.

پروتزهای دندانی می توانند با جایگزینی دندان های از دست رفته یا جذاب تر نشان دادن دندان های آسیب دیده، به بیماران اعتماد به نفس بیشتری بدهند. اگر فکر می کنید پروتز می تواند راه حلی برای مشکل شما باشد، با دندانپزشک یا متخصص پروتز ملاقات کنید تا گزینه های خود را برای بهبود زیبایی لبخند خود مورد بررسی قرار دهید.

منبع: bupadental.com

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.