سلامت پوست, سلامت مو, مراقبت از پوست, مراقبت از مو

آرژنین – ARGININE چیست و چه فوایدی برای پوست و مو دارد؟

آرژنین

آرژنین، یکی از مهم ترین آمینو اسید های موجود در کراتین است. این ماده مو ها را تقویت می کند، شکستگی را کاهش می دهد، ریزش مو را به حداقل می رساند، موها را مرطوب می کند و برای کسانی که مو های خود را رنگ می کنند، از اثرات مخرب سفید کننده جلوگیری کرده و از مو ها محافظت می کند. آرژنین به عنوان ماده ای پر استفاده در صنعت داروسازی و سایر صنایع، استفاده های فراوانی دارد. بیایید آرژنین و فواید آن برای پوست و مو را بررسی کنیم.

تأثیر آرژنین بر مو

کراتین یک ماده کاملاً ضروری برای مو های شما است؛ مثل اینکه مو بدون آن وجود ندارد. به همین دلیل هزاران و هزاران محصول درمانی مو وجود دارد که حاوی آن هستند یا ادعا می کنند که به بازسازی آن کمک می کنند. اما برای ترمیم واقعی کراتین، ابتدا باید کاملاً درک کنیم که چیست و از چه چیزی ساخته شده است.

کراتین یک پروتئین قوی است که از آمینو اسید های مختلفی تشکیل شده است که همگی دارای کیفیت های منحصر به فرد و مهمی هستند. بیش از 90٪ مو های ما از کراتین تشکیل شده است، به این معنی که آمینو اسید ها به معنای واقعی کلمه یکی از ضروریات مو ها هستند.

تأثیر آرژنین بر مو

آرژنین، یکی از مهم ترین اسید های آمینه موجود در کراتین است. این آمینو اسید، مو ها را تقویت می کند، شکستگی را کاهش می دهد، ریزش مو را به حداقل می رساند، مرطوب می کند و برای کسانی که مو های خود را رنگ می کنند، از اثرات مخرب سفید کننده محافظت می کند.

آرژنین که از ماده های گیاهی و طبیعی مانند دانه های لوپین و کدو استخراج می شود، در محافظت از پوست در برابر آسیب رادیکال های آزاد بسیار کارآمد است. آرژنین که یک آمینو اسید آلفا است، به طور طبیعی در گوشت و لبنیات نیز یافت می شود.

همچنین یک ترکیب گیاهی است که در غلات، لوبیا و آجیل یافت می شود. آرژنین با ساخت پروتئین و آزاد سازی اکسید نیتریک در جریان خون شما عمل می کند که نقشی اساسی در تقسیم سلولی، تقویت ایمنی در بدن و تولید هورمون رشد دارد.

در حقیقت، نشان داده شده است که آرژنین به خنثی کردن سه نوع آسیب بر مو کمک می کند:

  • آسیب ناشی از شانه زدن نادرست: شانه زدن نادرست مو در طولانی مدت کوتیکول ها را بلند می کند و فیبر های منفرد را می شکند، در نتیجه مو های شما کدر می شود.
  • مواد شیمیایی مانند شامپو های قوی: ریزش مو، سفید شدن مو، شل شدن یا نفوذ، تخلخل کوتیکول را افزایش می دهد و فیبر مو را ضعیف می کند، آن را مات، بی روح، شکننده و مستعد شکستن می کند.
  • گرما: اشعه ماورا بنفش و عملیات حرارتی گونه های اکسیژن واکنشی (ROS) تولید می کنند که به مو و پوست سر آسیب می رساند، فیبر ها را ضعیف می کند و روند پیری مو و پوست سر را تسریع می کند.

سایر فواید

اخیراً، مطالعات متعددی در مورد اثر کراتین گیاهی حاوی آرژنین بر روی مو انجام شده است. در مو های سفید شده سه گانه، شرکت کنندگان در مقایسه با افرادی که از کراتین استفاده نمی کردند، 21 درصد بهتر بودند.

هنگام شانه زدن مو های مرطوب، همین افراد پس از 5 بار استفاده از کراتین، 43 درصد کاهش در شکستگی پیدا کردند. هنگام شانه زدن مو های خشک، آن ها پس از 5 بار استفاده 67 درصد کاهش در شکستگی پیدا کردند. پس از 4 برنامه، داوطلبان با سبک تر شدن، وز نشدن مو و افزایش درخشش و کنترل ریزش را گزارش کردند.

مرطوب سازی شدید آرژنین را می توان به دلیل توانایی آبرسانی بیشتر به مو، به لطف 6 محل آبرسانی در ساختار مولکولی آن دانست. آبرسانی و نگه داشتن آب از شکنندگی و شکستگی ناشی از خشکی و آسیب دیدگی مو جلوگیری می کند.

✅ شما می توانید در فروشگاه اینترنتی زیپلین چند تا از محصولات تخصصی ای را ببینید که حاوی این ماده هستند و می توانید از آن ها به عنوان درمان و یا مکمل درمان استفاده کنید. در زیر چند نمونه از این محصولات را معرفی کرده ایم.

محصولات حاوی آرژنین

تأثیر آرژنین بر پوست

وقتی صحبت از مراقبت از پوست می شود، آرژنین از 3 عملکرد اصلی پشتیبانی می کند:

  • آرژنین یک آنتی اکسیدان قوی است: هدف اصلی آنتی اکسیدان ها در مراقبت از پوست، مبارزه با آسیب رادیکال های آزاد در پوست است. این مولکول های ناپایدار دلیل اصلی پیری زودرس هستند. بنابراین، خنثی کردن آن ها یک روش مطمئن و بدون ایجاد چین و چروک است!
  • این ماده به عنوان یک ماده مرطوب کننده عمل می کند: ماده مرطوب کننده ترکیبی است که رطوبت هوا را جذب کرده و آن را در پوست شما نگه می دارد.
    به همین ترتیب، آرژنین نیز یک ماده بسیار آبرسان است. همچنین به پوست شما کمک می کند تا اجزایی مانند سرامید ها، کلسترول، اوره و گلیکوز آمینوگلیکان ها را تولید کند. این ترکیب با لیپید های موجود در پوست شما ماده ای است که پوست شما را لطیف و درخشان می کند.
  • آرژنین تولید کلاژن را تقویت می کند: کشف شده است که آرژنین باعث افزایش تولید کلاژن در پوست می شود. با محکم نگه داشتن پوست، کلاژن اولین خط دفاعی پوست در برابر پیری زودرس است. این امر همچنین به تسریع بازسازی سلول در پوست کمک می کند و پوست شما را سالم و درخشان نگه می دارد.

چه مدت طول می کشد تا آرژنین اثر کند؟

به نظر می رسد مصرف آرژنین از طریق پوست و مو باعث تغییراتی در کیفیت مو ها و پوست می شود که در بالا به آن ها پرداختیم. حال اگر تصمیم به استفاده از این ماده گرفتید چقدر طول می کشد تا اثر کند و شکستگی مو ها یا پوستتان را آبرسانی کند و خشکی را برطرف کند؟

طبق آزمایش های انجام شده، آرژنین ماده ایست که باید در طول یک دوره درمانی حداقل 1 الی 3 ماه از آن به صورت مداوم استفاده کنید تا تأثیرات شگفت انگیز آن بر پوست و موی خود را ببینید.

منبع: www.bebeautiful.in

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.