سلامت پوست, مراقبت از پوست

افترشیو چیست؟ ضرورت استفاده از آن بعد از اصلاح چیست؟

افترشیو

افترشیو یک محلول موضعی است که عمدتا برای جلوگیری از عفونت خراشیدگی ها و بریدگی های کوچک مورد استفاده قرار می گیرد و پس از اتمام اصلاح و تراشیدن، استفاده می شود. به علاوه، برخی از افترشیو ها ممکن است حاوی مواد مغذی باشند که به بازسازی سد طبیعی رطوبت پوست کمک می کند.

در این مقاله قصد داریم همه مواردی که باید درباره افترشیو بدانید، اینکه باید حاوی چه موادی باشد و از چه نوع آن باید اجتناب کنید و اینکه آیا علاوه بر اصلاح، برای چیز دیگری مفید است یا خیر را بررسی می کنیم. در ادامه با ما همراه باشید.

افترشیو چیست؟

افترشیو در اصل به عنوان یک ضد عفونی کننده مبتنی بر الکل برای ضد عفونی کردن خراش های کوچک و بریدگی هایی که بر اثر اصلاح ایجاد می شود، طراحی شده است. در حالی که الکل در جلوگیری از عفونت خوب عمل می کند، پوست را خیلی خشک می کند و پوستی که تازه تراشیده شده را بسیار می سوزاند.

خوشبختانه، افترشیوها طی سال ها پیشرفت زیادی کرده اند. بسیاری از آن ها فاقد الکل هستند و استفاده از آن ها احساس خوبی به شما می دهد. بنابراین باید با توجه به نوع پوست خود، بهترین مدل افترشیو را برای خود انتخاب نمایید.

انواع افترشیو

هنگام تحقیق در مورد افترشیوها متوجه می شوید که آنها به سه شکل اصلی در دسترس هستند: کرم، لوسیون و ژل.

همه آنها بیشتر از هر چیز به مراقبت از پوست می پردازند. هدف آنها علاوه بر داشتن خاصیت ضد عفونی کننده، تسکین، مرطوب سازی و بازسازی پوست پس از اصلاح است. برخلاف سایر محصولاتی که در طول اصلاح استفاده می شوند، افترشیوها، اثر طولانی تری دارند زیرا فوراً پاک نمی شوند (مانند کرم اصلاح).

برخی از افتر شیوها معطر هستند، برخی حاوی عصاره های گیاهی و روغن های ضروری هستند و برخی دارای الکل زیاد و برخی دارای روغن هستند.

همان طور که گفتیم افترشیوها سه نوع هستند: کرم، لوسیون و ژل

1. افترشیوهای کرمی

این مدل افترشیوها بین 2 تا 5 درصد الکل دارند. البته مدل با کیفیت آن ها، اکثرا فاقد الکل می باشد. افترشیوهای کرمی فاقد الکل، حاوی عصاره های گیاهی هستند که باعث آبرسانی به پوست شده و از خشکی آن جلوگیری می کند.
این مدل افترشیو برای افرادی که دارای پوست خشک و حساس هستند مناسب است.

2. افترشیوهای لوسیونی

این مدل افترشیوها بین 60 تا 70 درصد الکل دارند که این درصد مقدار بالایی است و می تواند به ضد عفونی شدن پوست شما کمک کند.
استفاده از افترشیوهای لوسیونی باعث می شود منافذ پوست بسته شده و رشد مجدد موها کمتر شود. همچنین الکل باعث سوزش و خشکی پوست می شود، بنابراین بهتر است افرادی که دارای پوست خشک و حساس هستند به سراغ این محصول نروند.

3. افترشیوهای ژلی

این مدل افترشیوها نیز مقدار کمی الکل دارند و در طراحی بعضی از این ژل ها اصلا الکل به کار نرفته است. همچنین در برخی از آن ها روغن وجود ندارد که این باعث می شود خاصیت آبرسانی کمتری داشته باشند.

استفاده از افترشیوهای ژلی بعد از اصلاح می تواند به پوست طراوت بخشیده و آن را التیام دهد. به همین سبب می تواند گزینه مناسبی برای بعد از اصلاح باشد.

مزایای افترشیو چیست؟

افترشیو دقیقاً با توجه به نام آن، برای درمان پوست بعد از اصلاح استفاده می شود. مزایای افترشیو دقیقاً به آنچه در آن وجود دارد بستگی دارد. اما افترشیو سنتی قابض مبتنی بر الکل، پس از تراشیدن موهای صورت مانند یک ضد عفونی کننده برای صورت عمل می کند.

مزایای افترشیو چیست؟

دلیل این امر این است که وقتی اصلاح می کنید، اغلب بریدگی های ریز و قسمت های در معرض اپیدرم (پوست) و منافذ پوست را پشت سر می گذارید که به احتمال زیاد باکتری یا سایر مواد داخل آن قرار می گیرند.
افترشیو معمولی، حاوی موادی است که به نام ایزوپروپیل الکل (ایزوپروپانول) یا اتیل الکل شناخته می شوند که مشابه مواد ضدعفونی کننده دست یا پاک کننده های خانگی است.

این ترکیبات باکتری ها یا سموم صورت شما را پس از اصلاح از بین می برند. به همین دلیل است که وقتی افترشیو حاوی الکل را روی صورت خود قرار می دهید، صورت تان احساس سوزش زیادی خواهد کرد. اما aftershaves حاوی الکل، بیشتر می تواند به پوست آسیب برساند تا اینکه مفید باشد.

افترشیوهای حاوی مواد طبیعی مانند روغن جوجوبا یا روغن نارگیل و آلوئه ورا، می توانند از پوست در برابر باکتری ها در اثر بریدگی محافظت کرده و در عین حال رطوبت پوست را نیز حفظ کنند.

سایر مزایای افترشیو های حاوی مواد طبیعی عبارت اند از:

 • کاهش خارش و تورم ناشی از آسیب پوست و موهای زائد
 • بستن منافذ پوست برای جلوگیری از ورود باکتری ها، خاک یا مواد شیمیایی
 • کمک می کند تا اصلاح صورت زودتر بهبود یابد
 • جلوگیری از التهاب فولیکول مو (فولیکولیت) با محافظت از منافذ باز شده با یک لایه مایع یا روغن
 • ترویج رشد مجدد بافت پوست برای محافظت از سلامت پوست شما
 • ایجاد بوی خوش در پوست شما

افترشیو باید حاوی چه موادی باشد؟

افترشیو معمولی حاوی الکل، برخی از باکتری ها را از بین می برد. با این حال، به مرور زمان هیچ مزیتی برای شما نخواهد داشت. همچنین برخی از افترشیوها حاوی عطرهای مصنوعی هستند که ممکن است به آن ها حساسیت داشته باشید یا باعث تحریک شوند.

اگر می خواهید از مزایای افترشیو بهره مند شوید به دنبال افترشیوهایی باشید که حاوی مواد زیر باشند:

 • کره شی، ( یک مرطوب کننده قوی)
 • فندق جادوگر، جایگزین قابض گیاهی برای الکل است
 • روغن های ضروری برای ایجاد بوی مطبوع و ایجاد آرامش (مانند روغن اسطوخودوس برای آرامش یا روغن اکالیپتوس برای اتساع رگ های خونی و افزایش جریان خون)
 • روغن ویتامین E برای حفظ سلامت پوست و سلامت سیستم ایمنی بدن
 • عصاره بابونه برای تسکین پوست
 • آلوئه ورا برای مرطوب کردن پوست و تسکین سوختگی یا آسیب های پوستی
 • گلیسیرین برای مرطوب کردن پوست
 • رایحه های طبیعی مانند چای سبز، چوب سرو، انیسون یا جو دوسر

آیا استفاده از افترشیو ضروری است؟

ضروری بودن یا نبودن افترشیو بستگی به عادات و نوع پوست شما دارد. اگر روزانه شیو می کنید، بهتر است، استفاده از افترشیو را در نظر بگیرید. زیرا می تواند به حفظ رطوبت پوست شما کمک کند.
اگر پوست خشک یا حساسی دارید، افترشیو دارای ترکیبات مرطوب کننده، می تواند برای تسکین عارضه های پس از اصلاح مانند سوزش بر اثر تیغ مفید باشد.

همچنین به جای aftershave، یک مرطوب کننده با کیفیت می تواند بسیاری از خواص تغذیه کننده بعد از اصلاح را ارائه دهد. اما، هیچ خاصیت قابض، ضد التهابی یا ضد میکروبی در آن وجود نخواهد داشت.

اگر به ندرت اصلاح می کنید، ممکن است استفاده از افترشیو لازم نباشد، در صورت امکان به جای آن می توانید از مرطوب کننده سبک صورت استفاده کنید.

نحوه استفاده از افترشیو

نحوه استفاده از افترشیو به شرح زیر است:

نحوه استفاده از افترشیو
 1. روش معمول اصلاح خود را انجام دهید.
 2. سپس صورت خود را با آب سرد بشویید تا منافذ پوست تان بسته شود.
 3. برای خشک کردن از یک حوله تمیز استفاده کنید. حوله را روی پوست خود نکشید، زیرا ممکن است باعث تحریک یا آسیب پوست شما شود.
 4. مقدار کمی افترشیو را در کف دست خود قرار دهید (تقریباً به اندازه یک سکه).
 5. افترشیو را به هر دو دست بمالید تا به طور یکنواخت پخش شود.
 6. سپس آن را به طور مساوی روی تمام سطحی که تراشیده اید بمالید.

سخن آخر

اگر بلافاصله بعد از اصلاح از افترشیو استفاده کنید، افترشیو می تواند مزایای کوتاه مدتی برای از بین بردن باکتری ها داشته باشد. اما با گذشت زمان، می تواند به پوست شما آسیب برساند.

بنابراین بهتر است به دنبال یک افترشیو با ترکیبات طبیعی و گیاهی باشید تا بهترین نتایج را برای شما داشته باشد. یا اصلا از افترشیو استفاده نکنید!
اگر از لوسیون، روغن یا مرطوب کننده خوب استفاده می کنید، همیشه لازم نیست افترشیو استفاده کنید. برای خودتان مشخص کنید که چه چیزی برای شما بهتر عمل می کند و از امتحان کردن چند گزینه مختلف نترسید.

منبع: healthlinegentlemansgazette

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.