مراقبت از ناخن

علت به وجود آمدن برآمدگی ناخن و درمان آن

برآمدگی های افقی و عمودی ناخن

ناخن های شما می توانند چیزهای زیادی در مورد وضعیت سلامتی شما بگویند. شرایط مختلف از استرس گرفته تا بیماری کلیوی و تیروئید می تواند باعث تغییراتی در ناخن های شما شود. یکی از مشکلات رایج ناخن ها به وجود آمدن برآمدگی های عمودی یا افقی است. اغلب اوقات، برآمدگی های ناخن بی ضرر هستند.

خوشبختانه، برآمدگی های عمودی روی ناخن های شما بخشی طبیعی از افزایش سن هستند (این برجستگی های افقی هستند که باید مراقب آنها باشید).

برآمدگی ناخن‌ها اغلب نشانه‌های طبیعی پیری هستند. برآمدگی های عمودی خفیف معمولاً در افراد مسن ایجاد می شود. در برخی موارد، ممکن است نشانه ای از مشکلات سلامتی مانند کمبود ویتامین یا دیابت باشد. برآمدگی های افقی عمیق، به نام خطوط بیو، ممکن است نشان دهنده یک بیماری جدی باشد.

برآمدگی های روی ناخن

علل و علائم برآمدگی در ناخن ها

ناخن های دست توسط سلول های زنده پوست در انگشتان شما ساخته می شوند. بنابراین یک بیماری پوستی مانند اگزما ممکن است منجر به برآمدگی ناخن شود. خشکی پوست نیز می تواند باعث ایجاد این برآمدگی ها شود. اگر بدن شما پروتئین، کلسیم، روی یا ویتامین A کمی داشته باشد، گاهی اوقات کمبود آن با به وجود آمدن برآمدگی روی ناخن آشکار می شود.

برآمدگی ناخن‌ها خطوط نازک، برجسته و بدون رنگدانه‌ای هستند که از کوتیکول تا نوک ناخن به‌طور طولی روی ناخن کشیده می‌شوند. آن ها می توانند به صورت نواحی برجسته ظاهر شوند که در سراسر ناخن امتداد دارند.

این برآمدگی ها می‌توانند هم روی ناخن‌های دست و هم روی ناخن‌های پا ایجاد شوند. مواردی مانند افزایش سن، ژنتیک، گردش خون به خطر افتاده و قرار گرفتن بیش از حد در معرض مواد شیمیایی و آب می‌تواند باعث ظاهر شدن این برآمدگی ها شود.

برآمدگی های عمودی ناخن (خطوط یا نوارهای طولی یا عمودی)

برآمدگی های عمودی ناخن

برآمدگی های خفیف عمودی در ناخن ها اغلب در بزرگسالان مسن ایجاد می شود که احتمالاً به دلیل کند شدن چرخه رشد سلولی است. این زمانی است که سلول‌های جدید پوست تولید شده در زیر سطح پوست شما بالا می‌روند تا جای سلول‌های مرده‌ای را بگیرند که از سطح دور ریخته می‌شوند (قسمتی از ناخن که بی حس است و ما آن را کوتاه می کنیم).

اگر علائم دیگری مانند تغییر رنگ یا بافت در ناخن های خود را تجربه می کنید، ممکن است ناشی از یک بیماری باشد. در تراکیونیشی یا دیستروفی ناخن، برجستگی ها ممکن است با تغییر رنگ در ناخن ها همراه باشد یا ناخن های شما زبر یا شکننده شوند.

کم خونی و فقر آهن همچنین می تواند باعث برآمدگی های عمودی و تغییراتی در ناخن های شما شود که آنها را مقعر یا قاشقی می کند.

برآمدگی های افقی ناخن

برآمدگی های افقی ناخن

برآمدگی های افقی عمیق، که خطوط بیو نامیده می شوند، اغلب علائم یک بیماری جدی هستند. آنها ممکن است در واقع رشد ناخن را تا زمانی که بیماری زمینه ای درمان نشود متوقف کنند. اگر خطوط بیو روی ناخن های شما ظاهر شوند، ممکن است بیماری حاد کلیه نیز وجود داشته باشد. علاوه بر این، وقتی خطوط بیو روی هر 20 ناخن (10 ناخن دست و 10 ناخن پا) ایجاد می شود، می تواند نشانه ای از موارد زیر باشد:

 • اوریون
 • بیماری تیرویید
 • دیابت
 • سیفلیس

شیمی درمانی همچنین ممکن است باعث ایجاد خطوط بیو شود.

ضربه به ناخن ها می تواند باعث ایجاد لکه های قرمز یا قهوه ای در زیر ناخن های شما شود. با این حال، اگر متوجه تغییرات رنگ قهوه‌ای تیره، سیاه یا قرمز در زیر ناخن‌های خود شده‌اید و آسیب ناخن را تجربه نکرده‌اید، این می‌تواند نشانه یک بیماری جدی‌تر مانند اندوکاردیت یا ملانوم باشد.

تشخیص علت برآمدگی ناخن

تغییرات ناگهانی در ناخن های شما باید توسط پزشک معاینه شود. اگر در اثر جراحت به ناخن خود آسیب رسانده اید، ممکن است چند هفته منتظر بمانید تا آسیب های ناخن هایتان بهبود پیدا کند.

با این حال، اگر آسیب منجر به موارد زیر شود، باید در اسرع وقت به پزشک خود مراجعه کنید:

 • یک برش تمیز یا ناهموار روی ناخن شما
 • یک ناخن خرد شده
 • ناخن در حال کنده شدن
 • خونریزی زیر ناخن شما

پزشک ناخن های شما را معاینه می کند و در مورد علائم دیگری که تجربه می کنید می پرسد.

اگر پزشک شما مشکوک به بیماری کلیوی، دیابت یا کمبودهای تغذیه ای باشد، ممکن است آزمایش ادرار و خون را تجویز کند.

اگر به نظر می رسد که برجستگی ها نتیجه یک بیماری پوستی است، متخصص پوست می تواند برای شما یک برنامه درمانی شروع کند.

اگر علت برجستگی ناخن انگشتان دست شما مشخص نیست، متخصص پوست ممکن است برخی از ناخن‌های دستتان را برای بررسی علائم عفونت در آزمایشگاه بگیرد.

درمان برجستگی در ناخن ها

در این ادامه راه هایی برای درمان این برآمدگی ها ارائه می کنیم:

1. کنترل قند خون

از آنجایی که برآمدگی ناخن‌های دست معمولاً نشانه‌ای از سایر مشکلات سلامتی است، درمان بر روی علت اصلی تغییرات ناخن‌ها متمرکز است. به عنوان مثال، اگر خطوط بیو را به دلیل دیابت ایجاد شده باشد، کنترل موفقیت آمیز قند خون ممکن است این برجستگی های افقی ناخن را کاهش دهد.

2. مصرف مکمل ها و ویتامین ها

اگر کمبود مواد معدنی یا ویتامین ها عامل به وجود آمدن این مشگل باشد، ممکن است به شما توصیه شود که رژیم غذایی خود را تغییر دهید یا از مکمل ها برای افزایش سطح مواد معدنی یا ویتامین ها استفاده کنید.

3. صاف کردن برآمدگی ها با سوهان ناخن

صاف کردن ناخن‌ها با سوهان ممکن است به صاف شدن برآمدگی‌ها کمک کند. از متخصص پوست خود برای درمان ناخن های خود راهنمایی بخواهید. هنگام سوهان کشیدن روی ناخنتان شما باید مراقب باشید که برای جلوگیری از آسیب بیشتر، فشار زیادی وارد نکنید.

4. رژیم غذایی و ورزش

با افزایش سن، تولید روغن طبیعی بدن شما کاهش می یابد. این کمبود رطوبت می تواند ناخن های شما را شکننده، نازک و مستعد پوسته شدن کند و باعث ایجاد برجستگی شود. بهترین درمان برای شما داشتن یک رژیم غذایی سالم، نوشیدن آب کافی و ورزش برای حفظ سلامت سیستم گردش خون است.

5. هیدراته کردن ناخن ها با روغن ها

هیدراته کردن ناخن ها با روغن ها

برآمدگی های ناخن که به دلیل کمبود روغن های طبیعی بدن به وجود می آیند به راحتی قابل درمان هستند. اولین خط دفاعی بالقوه شما: هیدراته کردن ناخن هایتان است. سعی کنید از روغن تقویت کننده ناخن، روغن ویتامین E، روغن نارگیل یا روغن زیتون به ناخن های خود بمالید تا در وهله اول از ایجاد این برآمدگی ها جلوگیری کنید.

اگر متوجه برآمدگی‌های افقی روی ناخن‌های خود شدید، مخصوصاً بعد از بیماری، شاین هوس توصیه می‌کند: « به ناخن‌های خود را برای چند ماه یا تا زمانی که رشد کنندبا روغن ها هیدراته کنید تا مطمئن شوید که ترک نمی‌خورند. کوتیکول تنها مانعی است که انگشتان برای دور نگه داشتن کثیفی و عفونت از بافت انگشتان دست دارند.» نه تنها عفونت می تواند به ماتریکس ناخن آسیب برساند، بلکه می تواند یک الگوی برجستگی دائمی روی ناخن ها در آینده ایجاد کند.

در عوض، برای تسکین مشکلات ناخن به روغن‌ها روی آورید. رطوبت ممکن است به جلوگیری از ناخن‌ها، ترک‌ها و سایر ناراحتی‌ها کمک کند. برای افزایش گردش خون در بستر ناخن و توزیع یکنواخت روغن، از حرکات دورانی ماساژ استفاده کنید.

6. مرطوب کردن ناخن ها

استفاده از مرطوب کننده

شاین هوس می‌گوید: از یک مرطوب‌کننده محافظ دست استفاده کنید و به صورت هفتگی یک لایه از محلول استحکام ناخن استفاده کنید. به علاوه، این اقدامات ممکن است به جلوگیری از تشکیل برآمدگی های آینده کمک کند.

مشابه اینکه روغن‌ها با آبرسانی به رفع مشکلات ناخن کمک می‌کنند، محصولات مرطوب‌کننده نیز به سلامت ناخن ها کمک می کنند. استفاده روزانه از کرم‌های ضد آفتاب و اجتناب از محصولات خشک‌کننده بیش از حد، مانند ضدعفونی‌کننده ژل مبتنی بر الکل، ممکن است به جلوگیری از ایجاد برجستگی کمک کند.

7. استفاده از بافر اما نه خیلی زیاد

بافر

می توانید ناخن های خود را با بافر صاف کنید. سعی کنید از سوهان ناخن چهار طرفه برای صاف کردن برجستگی ها استفاده کنید، فقط در یک جهت سوهان بزنید و از زور زیاد استفاده نکنید تا آسیبی به ناخن و بستر ناخن وارد نکنید.

اما مراقب باشید، زیرا بافر ها سطح سایندگی بسیار متغیری دارند . استرن می‌گوید: «بسیاری از بافرهایی که در آرایشگاه استفاده می‌شوند و در مغازه‌های لوازم آرایشی فروخته می‌شوند، برای ناخن‌های اکریلیک طراحی شده‌اند و بنابراین می‌توانند برای ناخن طبیعی بسیار مضر باشند.

8. از Ridge Filling Polish ( پرکننده های رج ) استفاده کنید

پرکننده های رج

بسیاری از شرکت های مراقبت از ناخن، لاک های مخصوصی را برای پنهان کردن برآمدگی ها تولید می کنند. این “پرکننده های رج” مانند پولیش های معمولی به نظر می رسند و بسیار شبیه کت های پایه هستند. تنها تفاوت این است که آنها در برجستگی ها قرار می گیرند و آنها را پر می کنند تا به صاف و یکدست شدن ناخن های شما کمک کنند.

با این حال، اثربخشی این پرکننده های رج به محصول و مواد تشکیل دهنده آن ها بستگی دارد. استرن می گوید: بسیاری از آنها حاوی فرمالدئید یا فرمالین هستند. این مواد برای ناخن بسیار مضر هستند. در حالی که فرمالدئید در ابتدا ناخن را سفت می کند، با گذشت زمان، ناخن به طور متناقضی شکننده می شود و در خطر بلند شدن یا جدا شدن از بستر ناخن قرار می گیرد (که آنیکولیز نیز نامیده می شود). فرمالدئید همچنین می‌تواند باعث واکنش‌های آلرژیک شدید در اطراف ناخن شود، پوست به شدت تحریک می‌شود، متورم می‌شود و دردناک می‌شود.

اگر ترجیح می دهید مانیکور را در سالن های آرایشی انجام دهید، از مانیکوریست خود بخواهید که پرکننده رج را در سرویس شما قرار دهد. برخی از سالن ها آنها را به طور معمول دارند.

9. هنگام انجام کارهای خانه از دستکش استفاده کنید

ممکن است این چیزی نباشد که شما به طور روزانه به آن فکر کنید، اما قرار گرفتن بیش از حد در معرض آب و مواد شیمیایی خشن (مانند مواردی که در لوازم تمیز کردن یا گاهی اوقات صابون های دستی یا ضدعفونی کننده دست!) ممکن است به ناخن های شما آسیب برساند و بدتر شود.

استرن می گوید: «پوشیدن دستکش هنگام انجام کارهای خانه یا هر کار که با آب و مواد پاک کننده سرو کار دارد، از هجوم بیش از حد آب به ناخن جلوگیری می کند. جذب آب می تواند پیوندهای بین سلول های ناخن را تضعیف کند و باعث پوسته شدن، برآمدگی و شکستگی شود.

10. از ژل/دیپ دوری کنید

در مورد ترندهای ژل و پودر ژل ناخن سنجیده باشید. مطمئناً، لاک هفته‌ها دوام می‌آورد، و به نظر می‌رسد که هنگام استفاده از آن، ناخن‌ها را سخت‌تر می شوند و کمتر در معرض شکستگی قرار می‌دهد، اما این نوع ترندها ممکن است در نهایت به صفحه ناخن شما آسیب برساند.

ژل لزوماً برآمدگی های ناخن را بدتر نمی کند. اما آسیبی است که ناخن ها در طول فرآیند برداشتن ژل از روی ناخن ها متحمل می شوند که روغن و کراتین را از ناخن ها پاک می کند به ناخن ها آسیب می زند.

استرن می‌گوید: «معمولاً برای برداشتن ژل نیاز به خیساندن طولانی مدت در استون است و این مقدار قرار گرفتن در معرض استون باعث شکننده شدن ناخن ها می‌شود». روش‌های دیگر برداشتن، مانند سوهان زدن یا سوهان زدن تهاجمی نیز می‌تواند به ناخن آسیب برساند.

نکاتی برای رشد سریعتر ناخن ها

ناخن های دست از لایه های زیادی پروتئین سخت به نام کراتین ساخته شده اند. ناخن های شما شاخص مهمی از سلامت کلی شما هستند.

ناخن های سالم باید صاف و سفت، عاری از هرگونه فرورفتگی یا شیار و رنگ ثابت باشند.

اگر رشد ناخن‌های شما کندتر از حد متوسط ​​است و دوست دارید سریع‌تر رشد کنند، چندین درمان خانگی و تکنیک‌های نظافت وجود دارد که ممکن است به شما کمک کند.

درمان های خانگی برای رشد ناخن

هیچ روش علمی ثابت شده ای برای رشد سریعتر ناخن ها وجود ندارد. اما مراقبت خوب از بدن از طریق تغذیه مناسب و استفاده از نکات زیر برای تقویت ناخن ها می تواند به رشد و استحکام و بلندی ناخن ها در طول زمان کمک کند.

1. بیوتین مصرف کنید

مواد غذایی حاوی بیوتین

بیوتین نوع مهمی از ویتامین B است که فواید زیادی برای پوست ناخن و مو دارد و به بدن اجازه می دهد غذا را به انرژی تبدیل کند.

چندین مطالعه انسانی نشان می دهد که مصرف روزانه مکمل بیوتین می تواند به تقویت ناخن ها کمک کند. برخی از دانشمندان می گویند دوز 2.5 میلی گرم بیوتین در روز می تواند استحکام ناخن را تنها در چند هفته بهبود بخشد. بیوتین را می توان به طور طبیعی در موارد زیر یافت:

 • مخمر ابجو
 • تخم مرغ پخته
 • ساردین
 • آجیل و کره آجیل
 • غلات کامل
 • سویا و سایر لوبیاها
 • گل کلم
 • موز
 • قارچ

2. از سفت کننده های ناخن (به مقدار کم) استفاده کنید

سفت کننده ناخن

نرمی ناخن باعث می شود ناخن ها بیشتر مستعد شکستن شوند و این امر نیاز به رشد مجدد ناخن را افزایش می دهد. برای جلوگیری از شکستن ناخن، متخصصان معمولاً سفت کننده های ناخن را توصیه می کنند. این محصولات مانند لاک یا محلول روی ناخن ها قرار می گیزند و بعداً با لاک پاک کن پاک می شوند.

این محصولات برای تقویت ناخن و جلوگیری از شکستن ناخن در کوتاه مدت مفید است. با این حال، کارشناسان می‌گویند استفاده طولانی مدت ازلاک های سخت‌کننده‌های ناخن گاهی اوقات باعث ضعیف‌تر شدن ناخن‌ها و مستعد شکستن آن‌ها می‌شود.

خرید آنلاین محلول استحکام ناخن

3. از چسباندن ناخن های مصنوعی و لاک های سمی خودداری کنید

محققان دریافته‌اند که استفاده منظم از ناخن‌های مصنوعی با چسب می‌تواند ناخن‌ها را ضعیف کرده و آن‌ها را مستعد شکستن کند. گزینه بهتر این است که ناخن های خود را با لاک هایی رنگ کنید که مواد شیمیایی سمی کمی دارند یا اصلاً مواد سمی در آنها وجود ندارد.

به دنبال فرمولاسیون های مبتنی بر آب باشید که نشان می دهد آنها فاقد سم هستند. برخی از برندهای معروف لاک ناخن غیر سمی عبارتند از Acquarella و Suncoat.

4. نظافت منظم ناخن ها

نظافت منظم ناخن ها همچنین می تواند به تقویت استحکام ناخن ها،افزایش رشد و کاهش شکستگی کمک کند. برخی از راه‌های نگهداری از ناخن‌ها عبارتند از:

 • خشک و تمیز نگه داشتن ناخن های خود، که از رشد باکتری ها در زیر آنها جلوگیری می کند
 • با استفاده از قیچی یا قیچی تیز مانیکور ناخن های خود را کوتاه کنید و سپس از آنها برای گرد کردن نوک ناخن های خود به شکل یک انحنای نرم استفاده کنید.
 • دست ها و ناخن های خود را با لوسیون مرطوب کنید، به خصوص در پایه ای که کوتیکول ها قرار دارند.
 • از جویدن ناخن یا کوتاه کردن بیش از حد ناخن خودداری کنید

علت ناسالم شدن ناخن ها چیست؟

سلامت ضعیف می تواند باعث رشد غیر طبیعی ناخن ها شود. برخی از مشکلات رایج رشد ناخن عبارتند از:

 • تغییر در رنگ
 • تغییر در ضخامت یا شکل
 • جدا شدن ناخن از پوست اطراف
 • خون ریزی
 • تورم یا درد در اطراف ناخن
 • ناخن های با رشد آهسته

رشد کندتر ناخن ها با افزایش سن به وجود می آید اما می تواند نشانه ای از بیماری یا کمبود مواد مغذی نیز باشد. آنها حتی می توانند توسط برخی داروها ایجاد شوند.

هورمون ها نیز در رشد ناخن نقش دارند. رشد ناخن‌های افراد جوان‌تر نسبت به افراد مسن‌تر است و مردان و زنان باردار رشد سریع‌تری نسبت به سایرین دارد. در بزرگسالان سالم، متوسط ​​رشد ناخن دست حدود 3.5 میلی متر در ماه است.

نتایج

ناخن های شما بازتاب سلامت کلی شما هستند. اگر می خواهید ناخن هایی قوی، سریع و سالم داشته باشید، رعایت یک رژیم غذایی سالم بسیار مهم است. این شامل داشتن یک رژیم غذایی متعادل پر از میوه ها و سبزیجات تازه، منابع کم پروتئین، مقدار کافی کربوهیدرات و مقدار زیادی چربی سالم است.

با این حال، گاهی اوقات ناخن‌ها برای سالم‌تر و قوی‌تر شدن به کمک کمی نیاز دارند. اینجاست که درمان‌های خانگی می‌توانند کمک کنند. به یاد داشته باشید، ناخن ها نمی توانند به طور جادویی سریعتر رشد کنند. اما اگر از آنها مراقبت کنید، قوی‌تر می‌شوند و دوام بیشتری خواهند داشت و کمتر مستعد شکستگی می‌شوند.

سوالات متداول

برآمدگی های ناخن در مورد سلامتی شما چه می گوید؟

گاهی اوقات برآمدگی ناخن ها می تواند نشانه کمبود ویتامین یا بیماری های مزمن مانند دیابت باشد. در صورت مشاهده علائم دیگر، همیشه بهتر است با پزشک خود تماس بگیرید.

از چه سنی در ناخن هایتان برآمدگی ایجاد می شود؟

برخی از افراد ممکن است در 30 سالگی متوجه آنها شوند، در حالی که برخی دیگر آنها را تا 50 سالگی نمی بینند. این بستگی به سلامت کلی ناخن و دفعات تغییر سلول ناخن دارد (که با افزایش سن کاهش می یابد).

اگر برآمدگی های ناخن من افقی باشد چه؟

این خطوط بیو نامیده می شوند و معمولاً در اثر آسیب (مانند کوبیدن ناخن به در) یا بیماری (عفونت در سراسر بستر ناخن) ایجاد می شوند. اگر بیش از یک خطط افقی است، باید در اسرع وقت با پزشک خود تماس بگیرید، زیرا می تواند نشان دهنده یک مشکل اساسی جدی باشد.

منابع: healthline.com

byrdie.com

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.