سلامت مو, مراقبت از مو

نحوه درمان و رفع خارش پوست سر بعد از استفاده از رنگ مو

خارش پوست سر پس از رنگ کردن مو

بیشتر رنگ مو ها حاوی مواد شیمیایی خشن هستند و می‌ توانند باعث تحریک، خارش و واکنش‌ های آلرژیک پوست سر شوند. اگر بعد از رنگ کردن مو، پوست سرتان کمی تورم، قرمزی یا خارش داشت، می توانید با شستشو کامل پوست سر، استفاده از کمپرس یا کرم مرطوب کننده، علائم خود را در خانه تسکین دهید.

اگر شما نیز ضایعه های پوستی شدید یا هر گونه درد در پوست سر خود دارید، این ممکن است یک واکنش آلرژیک از طرف پوست سر شما به یک یا چند ماده موجود در رنگ مو باشد. در این موارد بهتر است، واکنش پوست سر خود را با استروئید یا آنتی هیستامین کاهش دهید، در صورت تداوم علائم نیز ممکن است لازم باشد به پزشک مراجعه کنید.

درمان خارش خفیف سر پس از رنگ کردن مو

درمان خارش خفیف سر پس از رنگ کردن مو

اگر پس از رنگ کردن یا رنگساژ کردن مو های خود، خارش های خفیفی را روی پوست سر خود احساس می کنید، روش های زیر می توانند به شما کمک کنند.

1. شستشو رنگ مو با شامپو ملایم

ابتدا رنگ موی خود را با یک شامپو ملایم بشویید تا رنگ از بین برود. برای این کار مقداری شامپوی ملایم مانند شامپو بچه را کف دستان خود بریزید و آن را با دست به آرامی به پوست سر خود بمالید تا کمی کف ایجاد شود. سپس شامپو و رنگ اضافه را با آب ولرم بشویید.

نکات مهم:

 1. باقی ماندن رنگ اضافی روی مو و پوست سر یکی از شایع ترین علل خارش پوست سر پس از استفاده از رنگ مو است که با شستن کامل مو های خود می توانید خارش را متوقف کنید.
 2. به دنبال شامپو هایی باشید که برچسب «ملایم»، «کاملاً طبیعی» یا «عاری از مواد شیمیایی خشن مانند سولفات» را دارند. مواد شیمیایی خشن ممکن است با رنگ مو واکنش نشان دهند و خارش پوست سر شما را بدتر کنند. در ادامه چند نمونه از محصولات فاقد مواد خشن را به شما معرفی کرده ایم.

چند نمونه از محصولات فاقد مواد خشن

2. شستشو پوست سر با پراکسید هیدروژن

مقدار یک چهارم پراکسید هیدروژن 2% را به پوست سر خود بمالید. توجه کنید که پراکسید هیدروژن را به سرعت بشویید تا روی رنگ موهای شما تأثیری نداشته باشد. پراکسید هیدروژن مواد شیمیایی رنگ را اکسید می کند و واکنش نامطلوب روی پوست سر شما را متوقف می کند.

نکات مهم:

 1. حتی اگر به هیچ ماده ای در رنگ مو حساسیت ندارید، مواد شیمیایی خشن می تواند باعث خارش پوست سر شما شوند. استفاده از پراکسید هیدروژن 2 درصد، به مقابله با واکنش شیمیایی مو کمک می کند.
 2. اگر پراکسید هیدروژن را برای مدت طولانی روی موهایتان بگذارید، ممکن است رنگ موهای شما را روشن کند. بنابراین مهم است که به محض اینکه آن را به پوست سر خود مالیدید، فوراً آن را بشویید.

3. رفع خارش پوست سر پس از رنگ کردن مو با کمپرس روغن زیتون و لیمو ترش

از یک کمپرس مرطوب کننده حاوی روغن زیتون و لیمو ترش روی پوست سر خود استفاده کنید. یک حوله یک بار مصرف یا یک پارچه تمیز و کهنه را کاملاً به روغن زیتون آغشته کنید. سپس آب یک لیموترش را روی پارچه فشار دهید و آن را بچرخانید تا آب لیمو و روغن با هم ترکیب شوند. کمپرس را روی پوست سر خود قرار دهید تا زمانی که خارش رو به کاهش رود.

نکات مهم:

 1. کمپرس روغن زیتون و لیمو همیشه هم کمک نمی کند، اما به تسکین خارش پوست شما کمک کند. همچنین می تواند هرگونه سفتی پوست، ناشی از عوارض رنگ مو را کاهش می دهد.
 2. اگر التهاب یا قرمزی همراه با خارش داشتید، می توانید کمپرس را برای چند دقیقه در یخچال قرار دهید تا خنک شود و سپس به آرامش روی پوست سر خود بگذارید.

4. استفاده از نرم کننده و مرطوب کننده مو

برای آرام کردن خارش سر، از یک آبرسان مو یا مرطوب کننده و نرم کننده موی سر استفاده کنید. در بسیاری از موارد، مواد شیمیایی خشن موجود در رنگ مو، پوست سر شما را خشک و پوسته پوسته می کنند. بسته به نوع نرم‌ کننده و برندی که انتخاب می‌ کنید، دستورالعمل‌ های استفاده از آن متفاوت است. همچنین می توانید یک لایه مناسب از کرم را روی پوست سر خود بمالید و بگذارید چند دقیقه بماند و سپس آن را با آب کاملاً بشویید.

بیشتر بخوانید: آبرسانی به مو چگونه است؟ از چه محصولاتی می توانیم برای ای منظور استفاده کنیم؟

نکات مهم:

 1. مرطوب کننده‌ها و نرم کننده ها معمولاً برای کمک به تسکین بیماری‌ های التهابی رایج پوست مانند اگزما ساخته می‌شوند. از آنجایی که علائم خارش پوست سر پس از استفاده از رنگ مو می تواند مشابه باشد، این درمان ها به خوبی عمل می کنند.
 2. به دنبال محصول نرم کننده و مرطوب کننده حاوی مواد تسکین دهنده مانند روغن آرگان، روغن زیتون، شی باتر و روغن جوجوبا باشید. در ادامه می توانید با برخی از این محصولات آشنا شوید. (این محصولات معمولاً برای ساقه مو هستند. به همین منظور توصیه می شود، پس از استفاده از آن ها روی پوست سر آن ها را بشوید.)

تسکین واکنش های آلرژیک پوست سر پس از رنگ مو

تسکین واکنش های آلرژیک پوست سر پس از رنگ مو

اگر پوست سر شما دچار یک واکنش آلرژیک شده است، باید آن را جدی تر گرفته و از درمان های قوی تر استفاده کنید.

1. استفاده از کرم استروئید

اگر پوست سرتان ملتهب است از یک کرم استروئیدی بدون نسخه استفاده کنید. برای استفاده از آن دستورالعمل های روی محصول را دنبال کنید و آن را فقط طبق دستورالعمل استفاده کنید. در بیشتر موارد، واکنش های آلرژیک به رنگ مو جزئی اند، بنابراین می توانید آن ها را در خانه با یک کرم استروئیدی بدون نسخه درمان کنید.

نکات مهم:

 1. اگر علائم شما شدید یا مداوم باشند، ممکن است به تجویز یک کرم استروئیدی قوی توسط پزشک نیاز پیدا کنید.
 2. اگر بعد از استفاده از رنگ مو، هر گونه درد یا حساسیت، ضایعه پوستی یا زخم روی پوست سر خود داشتید، احتمالاً به یکی از مواد موجود در رنگ مو واکنش آلرژیک داشته اید.

2. مصرف آنتی هیستامین ها جهت رفع خارش

برای توقف خارش پوست سر، می توانید، یک نوع آنتی هیستامین خوراکی بدون نسخه مصرف کنید. اگر خارش پوست سر شما به دلیل واکنش آلرژیک به یک ماده در رنگ مو باشد، آنتی هیستامین های خوراکی بدون نسخه، مانند “بنادریل” می توانند آن را تسکین دهند. آنتی هیستامین های خوراکی معمولاً در عرض 1 ساعت شروع به کار می کنند.

نکات مهم:

 1. بسیاری از آنتی هیستامین های خوراکی باعث خواب آلودگی می شوند، بنابراین مطمئن شوید که طبق دستورالعمل از آن ها استفاده می کنید.
 2. دارو بعد از چند نوبت مصرف، خارش را متوقف می کند، گاهی باید یک نوبت و گاهی باید چندین دوز مصرف کنید تا خارش سر فروکش کند.

3. مراجعه به پزشک

اگر خارش سر شما بیش از 2 روز ادامه داشت به پزشک مراجعه کنید. همچنین اگر علائم شما، از جمله خارش یا التهاب، بیش از 2 روز ادامه داشت، یک وقت ملاقات با پزشک خود یا یک متخصص بگیرید. پزشک یا متخصص آلرژی می‌ توانند آزمایش‌ هایی را تجویز کرده تا بررسی کند چه ماده‌ ای باعث واکنش شده و نحوه درمان آن را تعیین کند تا خارش شما کاهش یابد.

پیشگیری از ایجاد خارش و آلرژی پس از رنگ کردن مو

پیشگیری از خارش پوست سر پس از رنگ

راه هایی برای پیشگیری از ابتلا به این واکنش های آلرژیک وجود دارد که با رعایت آن ها می توانید از ایجا خارش و التهاب پس از رنگ کردن مو ها در سر خود جلوگیری کنید.

توجه به مواد تشکیل دهنده آلرژی زا

اگر یکبار به یک رنگ مو واکنش نشان دادید، از استفاده از محصولاتی با مواد مشابه آن خودداری کنید. اگر بعد از استفاده از یک مدل یا برند خاص از رنگ مو دچار خارش پوست سر شدید، دیگر از آن استفاده نکنید و همیشه به ترکیبات رنگ مو خود توجه کنید تا از مصرف رنگ مو با همان مواد شیمیایی فعال در آینده خودداری کنید.

بیشتر واکنش های رنگ مو توسط یک ماده شیمیایی به نام پارافنیلن دیامین (PPD) ایجاد می شود. بنابراین، اگر بعد از استفاده از رنگ موی حاوی PPD، پوست سرتان دچار خارش شد، از استفاده از این نوع رنگ ها خودداری کنید. PPD معمولاً در رنگ مو های تیره تر یافت می شود.

تست رنگ مو قبل از استفاده

برای تشخیص آلرژی به رنگ مو قبل از استفاده از رنگ موی جدید یا هر رنگ موی حاوی PPD، مقداری از رنگ را روی پوست سر خود درست پشت گوش بمالید.
اگر پوست شما شروع به خارش کرد یا متورم و قرمز شد، به احتمال زیاد به PPD یا یکی دیگر از مواد موجود در رنگ آلرژی دارید و ممکن است در صورت استفاده از آن دچار خارش شوید. حتی اگر مو های خود را در سالن زیبایی رنگ می کنید، می توانید از آرایشگر خود بخواهید که این آزمایش را برایتان انجام دهد.

به مقدار زمان ماندن رنگ مو روی سر دقت کنید

برای جلوگیری از خارش سر به مقدار زمان نوشته شده روی محصول، برای ماندن رنگ مو روی سر توجه کنید. اغلب ما زمانی که رنگ مو های فانتزی و خاص را انتخاب می کنیم، تصور می کنیم نگه داشتن بیش از حد رنگ روی مو بهتر است.

اما توجه کنید که حتی اگر به رنگ مو حساسیت هم ندارید، این کار می تواند باعث خارش پوست سر شما شود. پس هرگز رنگ مو را بیش از زمان عنوان شده در راهنمای محصول، روی مو های خو نگه ندارید.

اغلب رنگ‌ مو های خانگی باید بین ۱۰ تا ۴۵ دقیقه روی مو بمانند، با این حال، همیشه دستورالعمل ها را بررسی کنید تا مطمئن شوید که رنگ را برای مدت طولانی روی موی خود نمی گذارید.

منبع:

www.wikihow.com

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید