پزشکی, درمان جوش و آکنه, سلامت پوست, مراقبت از پوست

داکسی سایکلین چیست؟ نحوه استفاده از آن برای آکنه + عوارض احتمالی آن

داکسی سایکلین

شما نیز ممکن است در مورد داکسی سایکلین به عنوان بخشی از رژیم مراقبت از پوست چیزهایی شنیده باشید. بنابراین، اگر با روش های مختلف موفق به درمان آکنه نشده اید و به دنبال درمان آن با داکسی سایکلین هستید، ابتدا بهتر است از عوارض احتمالی مصرف آن آگاه باشید.

در این مقاله در مورد آنچه باید زمان مصرف آن بدانید، صحبت می کنیم. بنابراین، برای کسب اطلاعات بیشتر این مقاله را تا آخر بخوانید.

داکسی سایکلین چیست؟

داکسی سایکلین یک آنتی بیوتیک است. یعنی دارویی است که برای از بین بردن باکتری استفاده می شود. این ماده به گروهی از آنتی بیوتیک ها معروف به تتراسایکلین ها تعلق دارد. دو داروی دیگر در این کلاس هستند. شامل: تتراسایکلین و مینوسایکلین است.

ما هنوز مطمئن نیستیم که کدام مورد بهتر از بقیه کار می کند؟ اما، ماینوسایکلین و داکسی سایکلین معمولاً عوارض جانبی کمتری ایجاد می کنند. بنابراین، این داروها بیشتر از تتراسایکلین تجویز می شوند.

داکسی سایکلین یک آنتی بیوتیک است.

نام های تجاری داکسی سایکلین شامل: Vibra-Tab ،Doryx و Oracea و … است. نسخه های عمومی شامل: داکسی سایکلین هیکلات و داکسی سایکلین منوهیدرات است.

داکسی سایکلین چگونه به درمان آکنه کمک می کند؟

باکتری ها روی پوست همه زندگی می کنند. در حقیقت، حدود 1000 نوع باکتری وجود دارد که پوست شما را خانه خود می دانند. یکی از این باکتری ها به نام P. acnes در غدد تولید روغن در پوست شما زندگی می کند.

بنابراین، هنگامی که به بلوغ می رسید، سطح تستوسترون شما افزایش می یابد و باعث می شود غده ها روغن بیشتری تولید کنند. تمام آن روغن اضافی منجر به تکثیر P. acnes و ایجاد التهاب می شود. التهاب یکی از دلایل ایجاد آکنه است.

استفاده از این دارو باعث از بین بردن باکتری های (P. acnes) می شود، بنابراین، نمی توانند باعث التهاب شوند و در نتیجه آکنه را درمان می کند.

با مصرف داکسی سایکلین چه مدت طول می کشد تا آکنه بهبود یابد؟

مانند سایر درمان های آکنه، برای درمان به مدتی زمان نیاز دارید. ممکن است آکنه شما در عرض 2 هفته شروع به بهبود کند. اما، ممکن است 12 هفته (یا 3 ماه) طول بکشد تا فواید کامل درمان را ببینید.

مدت تجویز داکسی سایکلین چگونه است؟

پزشکان معمولاً برای جلوگیری از مقاومت باکتری P. acnes در برابر دارو، مصرف آن را به 3 ماه محدود می کنند. (ممکن است اگر بیش از این مدت به مصرف ادامه دهید، باکتری به دارو مقاومت پیدا کنند، در نتیجه بهبودی آکنه حاصل نشود).

با این حال، مدت مصرف آن در افراد متفاوت است و ممکن است پزشک شما بخواهد که شما مدت بیشتری از دارو مصرف کنید. هم چنین، پزشکان نیز معمولاً این دارو را همراه با سایر روش های درمانی تجویز می کنند.

ارائه راه کاری جهت عدم مقاومت باکتری P. acnes به داکسی سایکلین:

در این روش: فقط لازم است مصرف آن را برای مدت کوتاهی قطع کنید (این کار احتمال مقاومت باکتری P. acnes در برابر داکسی سایکلین را کاهش می دهد). در این مدت درمان های موضعی مانند: کرم های رتینوئید یا بنزوئیل پراکسید را تجویز می کنند. به این صورت بعد از قطع مصرف داکسی سایکلین، شما هنوز تحت درمان هستید تا آکنه شما درمان شود.

نکته: اگر پزشک شما داکسی سایکلین و داروی دیگری را برای استفاده هم زمان شما تجویز کرده است، مهم است که دستورالعمل های آن ها را دنبال کنید تا بهترین نتیجه را بگیرید.

بهترین روش و میزان مصرف داکسی سایکلین

نحوه مصرف آن: این دارو در بازار به شکل قرص یا کپسول است که آن را به شیوه خوراکی و با یک لیوان آب کامل مصرف می کنید.

میزان مصرف آن در مورد درمان آکنه:

 • دوز معمول مصرف داکسی سایکلین 50 میلی گرم دو بار در روز یا 100 میلی گرم یک بار در روز است.
 • همچنین، برخی از اشکال داکسی سایکلین به صورت 20 میلی گرم دو بار در روز یا 40 میلی گرم یک بار در روز مصرف می شود.
مصرف داکسی سایکلین 50 میلی گرم دو بار در روز یا 100 میلی گرم یک بار در روز است.

نکاتی که باید در هنگام مصرف آن رعایت کنید؟

جهت بهره بری بهتر، لازم است در زمان مصرف نکاتی را رعایت کنید. این نکات عبارت اند از:

 1. نکته اصلی این است که از قبل مصرف برنامه ریزی کنید که طی 1 ساعت قبل یا 2 ساعت پس از مصرف آن، محصولات لبنی و سایر مواد غذایی و همچنین مکمل های حاوی کلسیم یا آهن زیاد (بالا) استفاده نکنید. زیرا، بسیاری از مولتی ویتامین ها آهن و کلسیم دارند که می تواند در درمان شما تداخل ایجاد کند.
 2. در برخی موارد، مصرف آن می تواند باعث ناراحتی معده شود. بنابراین اگر این عارضه جانبی را تجربه کردید، مصرف آن همراه با غذا می تواند به رفع این عارضه در شما کمک کند.
 3. همچنین به خاطر داشته باشید که برخی از اشکال داکسی سایکلین، مانند: Oracea (داکسی سایکلین 40 میلی گرم)، فقط باید با معده خالی مصرف شود تا بدن بتواند آن را کاملاً جذب کند. بنابراین، قبل از شروع درمان با پزشک یا داروساز خود مشورت کنید تا از نحوه مصرف آن آگاه شوید.

عوارض جانبی داکسی سایکلین چیست؟

بیشتر افراد از مصرف داروی داکسی سایکلین برای درمان آکنه رضایت دارند. اما، این را بدانید که مصرف همه داروها و همچنین مصرف این دارو می تواند عوارض جانبی ایجاد کند. شایع ترین عوارض جانبی آن عبارت اند از:

1- حساسیت به آفتاب

هنگام مصرف آن حتماً در مقابل نور آفتاب از خود محافظت کنید. به طور مثال، اگر قصد بیرون رفتن دارید و قرار است د معرض نور خورشید باشید، به یاد داشته باشید که از لوازم محافظتی مانند: لباس محافظ، کلاه لبه دار، عینک آفتابی و کرم های ضد آفتاب استفاده کنید.

2- حالت تهوع، استفراغ یا اسهال

بسته به نوعی که دارید، ارائه دهنده شما ممکن است توصیه کند که آن را همراه غذا مصرف کنید یا برای جلوگیری از عوارض جانبی به داروی دیگری مراجعه کنید. به محض قطع مصرف آن، معده شما طی چند روز احساس بهتری خواهد داشت.

ایجاد حالت تهوع

3- التهاب مری

این وضعیت به التهاب مری معروف است. مری (لوله ای که دهان شما را به معده متصل می کند). در این حالت ممکن است احساس سوزش معده داشته باشید و هنگام بلعیدن ممکن است درد ایجاد کند. بعد از مصرف آن می توانید با دراز کشیدن حداقل 30 دقیقه، از التهاب مری جلوگیری کنید.

از دیگر عوارض جانبی نادر آن، عبارت اند از:

4- تغییر رنگ دائمی دندان (رنگ زرد دندان)

اگر کودکان یا زنان باردار از داکسی سایکلین استفاده کنند، می تواند دندان های کودکان (یا کودک متولد نشده) را به طور دائمی لک کند. به همین دلیل، کودکان و زنان باردار نباید از داکسی سایکلین برای آکنه استفاده کنند. اگرچه ممکن است برای برخی از عفونت ها بتوانند آن را مصرف کنند.

مصرف آن باعث زردی دندان ها می شود.

5- سندرم استیونزجانسون (SJS) یا نکرولیز اپیدرم سمی (TEN)

هر دوی این ها واکنش های ایمنی بسیار نادر اما جدی هستند که معمولاً در اثر دارو ایجاد می شوند. علائم 1 تا 3 هفته پس از شروع دارو شروع می شوند و می تواند. شامل: تب، سردرد، سرفه و ایجاد بثورات پوستی در صورت، گردن یا بالا تنه باشد.

اگر فکر می کنید این علائم را دارید، با پزشک تماس بگیرید یا سریعاً به نزدیکترین اورژانس مراجعه کنید.

اگرچه SJS و TEN ممکن است ترسناک باشند، اما بخاطر داشته باشید که بسیار نادر هستند. در حقیقت، با بررسی همه افراد (صرف نظر از این که آن ها دارویی مصرف می کنند) ، تخمین زده می شود که SJS در هر 1 میلیون نفر 1 و TEN در هر 2 میلیون نفر 1 اتفاق می افتد.

بنابراین، اگر در مورد عوارض جانبی سوالی دارید یا نگرانی دارید، همیشه با ارائه دهنده خود مشورت کنید.

آیا داکسی سایکلین می تواند با سایر دارو ها تداخل داشته باشد؟

در مصرف هم زمان داروها دقت کنید تا تداخل ایجاد نشود. موارد تداخل دارویی شامل موارد زیر می باشد. که عبارت اند از:

دارو های بدون تجویز (بدون نسخه)

داروهای بدون نسخه زیر ممکن است با مسدود کردن میزان جذب آن از روده، تاثیر داکسی سایکلین را کاهش دهد. این موارد عبارت اند از:

 • آنتی اسیدهای حاوی کلسیم (Tums).
 • مکمل های آهن.
 • سابسیلسیلات بیسموت (Pepto-Bismol ،Kaopectate).
 • محصولات حاوی آلومینیوم و منیزیم مانند: شیر منیزیا، Maalox و برخی از مولتی ویتامین ها.

دارو های تجویز شده (با نسخه)

همچنین، علاوه بر داروهای بدون تجویز، داروهای تجویز شده نیز می توانند با داکسی سایکلین تداخل ایجاد کنند. این موارد شامل:

1. داروهای رقیق کننده خون

داروی وارفارین یک رقیق کننده خون است (دارویی که باعث می شود خون شما لخته نشود). در صورت مصرف هم زمان آن با داروهای وارفارین رقیق کننده خون، داکسی سایکلین می تواند اثرات وارفارین را افزایش دهد. بنابراین، در صورتی که خون شما نتواند به درستی لخته شود، منجر به خون ریزی شدید می شود.

هشدار!!!

در صورت شروع مصرف آن، پزشک خود را از داروهای مصرفی (چه با نسخه و چه بدون نسخه) خود آگاه کنید. زیرا، این مسئله از اهمیت بالایی برخوردار است. اگر از وارفارین استفاده می کنید، ارائه دهنده شما احتمالاً سطح INR شما را اندازه گیری می کند و بعد داکسی سایکلین را تجویز می کند.

2. داروهای تشنج

مصرف هم زمان داکسی سایکلین با برخی از داروهای تشنج (به عنوان مثال: فنی توئین و فنوباربیتال) ممکن است اثر آن را کاهش دهد.

توجه داشته باشید!! این لیست کاملی از تمام داروها و مکمل هایی که می توانند با این دارو تداخل کنند، نیست. اطمینان حاصل کنید که پزشک و داروساز از همه داروهایی که مصرف می کنید، از جمله داروهای بدون نسخه و داروهای گیاهی مطلع هستند. به این ترتیب آن ها می توانند بررسی کنند که آیا مصرف آن برای شما بی خطر است یا خیر.

داکسی سایکلین چقدر هزینه دارد؟

دو نمونه از نسخه های عمومی داکسی سایکلین (هیکلات (Doxycycline hyclate) و منوهیدرات (doxycycline monohydrate) هستند که اثرات مشابه دارند و تقریباً با همان سرعت تجویز می شوند. با این حال، متوسط ​​قیمت خرده فروشی منوهیدرات تقریباً نصف قیمت هیکلات است.

متوسط ​​قیمت خرده فروشی 20 کپسول 100 میلی گرم:

 • داکسی سایکلین منوهیدرات در حدود 44 دلار است.
 • داکسی سایکلین هیکلات در حدود 87 دلار است.

راه های صرفه جویی در هزینه خرید

1- با طرح بیمه خود مشورت کنید.

برخی برنامه های بیمه خصوصی هم، داکسی سایکلین (منوهیدرات و هیکلات) را پوشش می دهند.

2- داکسی سایکلین هیکلات را با داکسی سایکلین منوهیدرات جا به جا کنید.

اگر متخصص به جای داکسی سایکلین منوهیدرات (44 دلار) ، برای شما داکسی سایکلین هیکلات (87 دلار) را تجویز کرد. شما می توانید از دارو ساز بخواهید تا آن را جابه جا کند. زیرا، مصرف آن اثرات مشابه دارد.

چه گزینه هایی دیگری غیر از داکسی سایکلین وجود دارد؟

هر چند به عنوان یک داروی محبوب جهت درمان آکنه است. اما، مصرف آن برای همه مناسب نیست. وقتی نوبت به آنتی بیوتیک های آکنه می رسد، آکادمی پوست آمریکا نیز این موارد را توصیه می کند:

 • ماینوسایکلین
 • تتراسایکلین
 • آزیترومایسین
 • اریترومایسین
 • سولفامتوکسازول / تریمتوپریم

سخن آخر

بسیاری از روش های درمانی می توانند باعث بدتر شدن ظاهر پوست شما شوند، اما، این مسئله درمورد داکسی سایکلین مطرح نیست.

درمان آکنه با روش های مختلفی امکان پذیر است. اما در برخی موارد درمان می تواند تا حدودی نا امید کننده باشد و ممکن است برای درمان آن به متخصص پوست مراجعه کنید.

به هر حال، پیشنهاد مصرف آن می تواند یک گزینه درمانی محبوب از طرف متخصص پوست برای شما باشد. بهتر است در زمان مصرف آن تحت نظر متخصص پوست باشید.

منبع: goodrx.com

Gerelateerde berichten

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.