سلامت پوست, مراقبت از پوست

رفع و درمان چین و چروک های دور چشم و بررسی عوامل ایجاد آن

چروک دور چشم

دور چشم نازکترین پوست سطح بدن است که نه ماهیچه و نه چربی دارد. از این رو زودتر دچار چین و چروک و تیرگی می شود. با افزایش سن و کمبود کیوتن در بدن، این پوست حساس تر شده و نیاز به مراقبت و درمان دارد. عواملی مانند ژنیتیک و نور آفتاب بر روی زمان ابتلا به آن موثر است. ما در این مطلب قصد داریم تا روش های مراقبت از پوست این ناحیه از صورت را بررسی کرده و راه هایی را برای درمان چین و چروک دور چشم معرفی کنیم. با ما در ادامه همراه باشید.

پیشگیری

عوامل موثر بر ازدیاد چروک های دور چشم شامل موارد زیر می شود:

  • نور آفتاب (اشعه ماورا بنفش)
  • کم خونی
  • سیگار و مشروبات الکلی
  • غم و خنده های طولانی
  • بد خوابیدن
  • گوارش بد
  • شستشوی صورت با آب خیلی گرم
  • مشکلات رحمی در بانوان

استفاده از عینک آفتابی و کلاه

عینک آفتابی دارای UV از پوست چشم در مقابل نور مضر آفتاب محافظت می کند و مانع آسیب آن می شود. همچنین کلاه باعث عدم اخم کردن پیشانی و فشار به پوست چشم می شود.

مصرف مواد غذایی مفید و خونساز

میوه ها مانند انار، توت فرنگی، مرکبات، هویج، کدو و همه مواد غذایی که دارای ویتامین های A , C , E هستند، همچنین غذاهای خونساز برای همه توصیه شده و عدم مصرف یا مصرف کم این موارد باعث تسریع چروک پوست دور چشم می شود. علاوه بر این یبوست و گوارش سخت باعث تیرگی دور چشم می شود و مصرف میوه ها و ورزش می تواند این موضوع را حل کند.

میوه های مخصوص دور چشم
میوه های مخصوص برای تقویت پوست دور چشم

درمان های معمولی

درمان آلرژی

اگر به بعضی مواد غذایی یا عطر ها و کرم ها حساسیت دارید درمان کنید. در غیر اینصورت، آن مواد غذایی را استفاده نکنید.

آب سرد یخ

آب سرد و یخ باعث منقبض شدن و صفت شدن پوست دور چشم می شود و چین چروک را کم می کند. پس از استحمام صورت و چشم های خود را با آب سرد بشوید. صبح ها یخ درون حوله یا قاشق یخ را روی چشم ها بگذارید، هم باعث خون رسانی و هم خوابیدن پف چشم می شود.

استفاده از مرطوب کننده

استفاده از کرم های مرطوب کننده همیشه لازم است. کرم مرطوب کننده بهتر است سبک باشد و حاوی ویتامیتن های A , C , E، رتینول، پپتیدها و اسید هیالورونیک باشد. اگر پوست خشکی دارید حتما از کرم ها و روغن های طبیعی استفاده کنید. خشکی پوست خود باعث چروک می شود.

استفاده از محصولات مراقبتی کرم های دور چشم

برخی از داروهای خانگی عسل و زرد چوبه و محصولات مراقبت از پوست ممکن است قادر به کاهش خطوط ریز زیر چشم شما باشند.

درمان های موضعی

امروزه با پیشرفت علم پزشکی و شیمی، درمان های دیگر هم وارد بازار شده که بیشتر موقتی بوده و نیاز به تمدید دارد اما در آن لحظه بسیار محسوس می باشند.

میکرونیدلینگ

در این روش از سوزن های ریز، برای فشار دادن سوراخ ها در پوست استفاده می شود که می توان با استفاده از کرم یا سرم پوست از آن استفاده کرد. با بهبود پوست و چین و چروک دور چشم، کلاژن تحریک می شود و این ماده خطوط ریز و بافت پوست را بهبود می بخشد.

بوتاکس

مقدار کمی از بوتاکس به عضلات مشخصی در زیر و اطراف چشم تزریق می شود که مانع ایجاد خطوط می شود. در واقع ماهیچه های اطراف چشم را بی حس یا فلج می کنند. به همین ترتیب باعث کاهش چین و چروک دور چشم می شود.

بوتاکس بسته به نوع تولیدی آن از 3 تا 6 ماه ماندگار است. طبق نظر آکادمی پوست و موی آمریکا (AAD)، اکثر افراد فقط در سه تا هفت روز نتایج را می بینند و کاهش قابل توجهی در ظاهر چین و چروک را برای سه تا چهار ماه تجربه می کنند.

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.