سلامت پوست, سلامت مو, مراقبت از پوست, مراقبت از مو

معرفی خواص شگفت انگیز روغن مار+ طرز تهیه آن

روغن مار.

از گذشته تاکنون افراد زیادی از روغن مار برای تسکین درد مفاصل، بهبود سلامت پوست، تقویت سیستم ایمنی بدن، محافظت از سلامت قلب، کاهش تحریکات پوست، افزایش عملکرد شناختی، متعادل سازی خلق و خو و هم چنین، تقویت پیاز و ساقه مو استفاده می کنند. در ادامه به بررسی خواص، عوارض و نکات مهم آن می پردازیم. با ما همراه باشید.

روغن مار چیست؟

در گذشته چینی ها روغن مار های آبی را استخراج می کردند و از آن برای تسکین دردهای موضعی و سایر مشکلات پوستی خود استفاده می کردند. روغن استخراج شده از مارهای آبی بسیار مفید بوده است.
کشور های دیگر روغن مار را از سایر مارها مانند: (بوآ، مارهای دریایی و گونه های دیگر) تهیه می کردند. در نهایت، روغن مار آبی (چینی) بیشتر شناخته شده است.

طرز تهیه روغن مار

پس از کشتن و جدا کردن پوست مار، آن را در معرض حرارت غیر مستقیم قرار می دهند تا روغن از گوشت و پوست حیوان استخراج شود. معمولاً مارهایی با جثه بزرگ را انتخاب می کنند که در زیر پوست و قسمت انتهایی دم آن ها روغن قابل توجه ای دریافت کنند. آن ها به شیوه زیر روغن مار را استخراج می کنند:

 • در یک ظرف سفالین به میزان 2 کیلوگرم روغن کنجد می ریزند.
 • سپس، 5 الی 10 مار سیاه متوسط درون آن قرار می دهند.
 • درب ظرف را محکم می بندند و بر روی حرارت ملایم قرار می دهند تا آرام بجوشد و گوشت مار متلاشی شود.
 • سپس ظرف را از روی حرارت برمی دارند تا سرد شود.
 • بعد از سرد شدن، روغن را از صافی رد می کنند و در ظرف و دور از تابش مستقیم نور نگهداری می کنند.

این چربی پردازش شده و تصفیه شده، تبدیل به روغن غلیظی می شود که دارای سطح بالایی از اسید چرب امگا 3 به نام ایکوزاپنتانوئیک اسید (EPA) است که برای سلامتی انسان بسیار مفید می باشد.

طرز تهیه روغن مار

کاربرد روغن مار چیست؟

هرچند مار حیوان خطرناکی است، اما افرادی که از درد و ورم مفاصل، التهاب موضعی، سیستم ایمنی ضعیف، مشکلات قلبی عروقی، زوال عقل، اختلالات شناختی، استرس، اضطراب، افسردگی، شکستگی سر، شوره سر، ریزش مو و دردهای مزمن رنج می برند، معمولاً به دنبال تهیه و استفاده از آن هستند.
همچنین، این روغن برای سلامت پوست و مو دارای خواص بسیاری است. در ادامه به توضیح مختصری درباره خواص آن می پردازیم.

✨✨✨ این محصول برای سلامتی، دارای اثرات قابل توجهی است. به شرطی که از یک محصول مجاز (روغنی که از مارها گرفته شده) استفاده کنید.

خواص روغن مار چیست؟

این محصول دارای خواص بی شماری است. ما در این بخش به معرفی برخی از خواص آن می پردازیم که شامل موارد زیر می باشد.

 1. کاهش التهاب
 2. تسکین درد
 3. تقویت و سلامت قلب
 4. مراقبت از پوست
 5. مراقبت از مو
 6. تقویت سیستم ایمنی بدن
 7. بهبود عملکرد شناختی و پیشگیری از آلزایمر
 8. بهبود خلق و خو

1. روغن مار برای کاهش التهاب

به طور سنتی، بیشتر به عنوان محلول موضعی برای بیماری های التهابی مانند: درد مفاصل، آرتریت، نقرس، دردهای عضلانی و تعدادی از بیماری های مزمن دیگر مورد استفاده قرار می گیرد. مطالعات نشان داده است که اسیدهای چرب امگا 3 موجود در روغن مار می تواند مفاصل سفت را شل کرده و التهاب را در قسمت های مختلف بدن تسکین دهد.

2. تسکین درد

روغن مار علاوه بر از بین بردن التهاب، دارای خاصیت ضد درد نیز می باشد. به همین دلیل ممکن است افراد پس از جراحاتی مانند: سوختگی، جراحی یا در طول دوره درمان بیماری های مزمن از این روغن برای التیام و تسکین درد استفاده کنند. همچنین، استفاده از آن به صورت موضعی موجب تسریع در بهبود زخم ها و جراحات می شود.

3. تقویت و سلامت قلب

برخلاف تصور بسیاری، همه چربی ها برای شما مضر نیستند. مثلاً: اسید چرب امگا 3 موجود در روغن مار (ایکوزاپنتانوئیک اسید) چربی اشباع نشده ای است که با کاهش فشار خون مرتبط است. بنابراین، استفاده از آن ممکن است به کاهش فشار بر سیستم قلبی عروقی و کاهش خطر حملات قلبی و سکته کمک کند.

4. مراقبت از پوست

در مورد محافظت از پوست، روغن مار بسیار موثر می باشد. بنابراین، برای درمان مشکلات پوستی از جمله: تسکین التهاب، درمان خشکی پوست، تحریک و یا عفونت می توانید به شیوه زیر عمل کنید.

 • مقداری روغن مار را با سایر روغن های حامل ترکیب کنید.
 • سپس، آن را بر روی ناحیه مورد نظر ماساژ دهید.
مراقبت از پوست با روغن مار

5. روغن مار برای مراقبت از مو

اگرچه تحقیقات در مورد این اثر محدود است. اما استفاده سنتی از روغن مار ممکن است شامل ماساژ مقادیر کمی از پوست سر به منظور جلوگیری از ریزش مو باشد. اعتقاد بر این است که اسیدهای چرب امگا 3 و سایر ترکیبات فعال موجود در روغن می توانند پوست را مرطوب کرده و سلامت فولیکول های مو را بهبود بخشند و در نتیجه از ریزش زودرس مو جلوگیری کرده و همچنین، موها را ابریشمی و براق می کند!

6. تقویت سیستم ایمنی بدن

ترکیبات محافظ موجود در روغن مار به طور کلی به عنوان ضد باکتری یا ضد ویروس شناخته نمی شوند. اما آن ها به عنوان آنتی اکسیدان و مواد ضد التهابی عمل می کنند که ممکن است فشار بر سیستم ایمنی را کاهش دهند. به این معنی که می توانند به عنوان یک تقویت کننده برای سلامت کلی عمل کنند.

7. بهبود عملکرد شناختی و پیشگیری از آلزایمر

ماده فعال روغن مار (ایکوزاپنتانوئیک اسید) با بهبود توانایی های شناختی و کاهش اختلالات عصبی مرتبط است. این ممکن است شامل: اسکیزوفرنی، افسردگی، زوال عقل و آلزایمر باشد. تحقیقات بیشتری در مورد این موضوع مورد نیاز است. اما، نتایج اولیه بسیار دلگرم کننده است.

8. روغن مار برای بهبود خلق و خو

اعتقاد بر این است که طبیعت ضد التهابی و تسکین دهنده این روغن بر تعادل هورمونی و کاهش استرس و اضطراب و در نتیجه بهبود خلق و خو تأثیر می گذارد. اگر، خود را نگران یا عصبانی می دانید از این روغن به شیوه زیر استفاده کنید:

 • مقدار کمی روغن مار بر روی پیشانی و شقیقه های خود بمالید و به آرامی ماساژ دهید. همچنین، این می تواند به کاهش سردردها نیز کمک کند.
 • یا آن را روی قفسه سینه خود بمالید و به آرامی ماساژ دهید. این می تواند باعث کاهش استرس و اضطراب شما شود. به مرور احساس می کنید که خلق و خوی شما بهبود می یابد.

نحوه تشخیص اصل بودن روغن

فروش این روغن جزء مشاغل موفق در برخی نقاط خاصی از جهان است. به دلیل محبوبیت فراوان، تقلب در فروش این محصول بسیار فراوان است. به طوری که برخی فروشندگان به جای فروش روغن مار، اقدام به فروش روغن های تقلبی و یا ترکیب مواد شیمیایی با روغن های مار می کنند.

ترکیب این مواد شیمیایی یا سایر ترکیبات اضافی باعث بی اثر شدن روغن مار می شود. همچنین، ممکن است عوارض جانبی غیرقابل پیش بینی نیز ایجاد کند.

هیچ فاکتور مشخصی وجود ندارد که انواع تقلبی این روغن، شناسایی شود. بنابراین، فقط باید آن را از منابع معتبر خریداری کرد.

عوارض جانبی روغن مار

محتوای اسید چرب موجود در روغن مار واقعی می تواند به صورت موضعی برای درمان تعدادی از بیماری ها مورد استفاده قرار گیرد. اما در مورد استفاده از آن چند عارضه جانبی خفیف وجود دارد. این ها عمدتاً در اثر مصرف نادرست روغن یا استفاده از روغن با کیفیت پایین ایجاد می شوند. عوارض جانبی روغن مار عبارت اند از:

 1. مشکلات گوارشی
 2. واکنش های آلرژیک
 3. التهاب پوست

1- مشکلات گوارشی

برخی از افراد به روغن مار حساسیت دارند. بنابراین، با مصرف آن دچار مشکلات گوارشی، مانند: درد معده، تهوع، استفراغ، نفخ و گرفتگی می شوند.

2- واکنش های آلرژیک

علاوه بر مشکلات گوارشی، در صورت هرگونه واکنش آلرژیک دیگری مانند: تورم گلو یا لب، مشکل تنفس یا گرفتگی قفسه سینه را تجربه کردید، بلافاصله مصرف آن را قطع کنید و به پزشک مراجعه کنید.

تورم گلو در اثر استفاده از روغن مار

3- التهاب پوست:

هنگام استفاده موضعی از روغن قوی، این احتمال وجود دارد که باعث التهاب، قرمزی، خارش یا تورم پوست شود. بنابراین، قبل از استفاده گسترده، تست پچ انجام دهید. برای انجام تست پچ مراحل زیر را دنبال کنید.

 • چند قطره از روغن را روی قسمت کوچکی از بازو بریزید.
 • ببینید آیا در عرض چند ساعت واکنش منفی نشان می دهد یا خیر.
 • در صورت عدم واکنش می توانید با خیال راحت از آن استفاده کنید.

منبع: www.organicfacts.net

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید