سلامت مو, مراقبت از مو

آشنایی با علت های شکستگی مو و نحوه جلوگیری از آن ها

شکستگی مو

شکستگی مو ها به دلایل مختلفی رخ می دهد. مو های سالم به یک کوتیکول داخلی بستگی دارند که دارای فلس هایی بوده و تار های مو شما را به هم متصل می کند. هنگام جدایی این فلس ها از هم، موهای شما خشک و در نهایت شکننده می شوند. شکستگی مو معمولاً با علائم دیگر مانند وز شدن و خشکی مو همراه می شود.

در ابتدا با برخی از شایع ترین علت های شکستگی مو و نحوه مقابله و جلوگیری از آن صحبت می کنیم، تا با آن آشنا شوید.

رژیم غذایی مناسب

قطعاً در مورد ضرب المثل “شما تبدیل به همان چیزی می شوید که می خورید” چیز های زیادی شنیده اید. شما باید به غذایی که می خوردید توجه کنید به ویژه وقتی که صحبت از سلامت پوست و مو به میان می آید. برخی مواد مغذی به رشد مو های شما کمک می کنند و از شکستگی آن ها جلوگیری می کنند. غذاهای نامناسب و مضر این مواد مغذی را تامین نمی کنند.

برای جلوگیری از شکستگی مو باید به مقدار کافی روی، آهن و اسید فولیک در رژیم غذایی روزانه خود مصرف کنید. پروتئین و آنتی اکسیدان های کافی می توانند موهای شما را از آسیب ها حفظ کنند. این پروتئین ها و آنتی اکسیدان ها اغلب در غذاهای گیاهی یافت می شوند. در اینجا 5 ویتامین مفید برای رشد موها را نام برده ایم:

 • ویتامین های (A ،B ،D ،C ،E)
 • آهن
 • زینک (روی)
 • پروتئین

تاثیر استرس بر شکستگی مو

تاثیر استرس بر شکستگی مو

شواهد زیادی وجود دارد که ارتباط بین استرس و ریزش مو را نشان می دهد، همچنین مشخص است که استرس می تواند منجر به شکستگی مو شود. محققان یکی از انواع استرس به نام “تلوژن افلوویوم” را به خشکی و شکستگی مو مرتبط می دانند.

این نوع استرس باعث می شود فولیکول های موی شما وارد فاز استراحت شوند، به همین دلیل مو هایی که در وسط چرخه رشد خود هستند، رشدشان متوقف می شود. پس از آن هم به تدریج متوجه شکستگی و ریزش مو های قدیمی خود خواهید شد. پس می توان گفت با مدیریت استرس مو های سالم تر و مرتب تری خواهید داشت.

خشک شدن مو ها

معمولاً اولین پیش زمینه ایجاد آسیب و شکستگی موها خشکی بیش از حد مو است. عوامل مختلفی از جمله خشکی هوا، رطوبت کم و گرمای زیاد می توانند باعث خشکی مو های شما شوند. همچنین هنگام شستشو مو ها باید به دمای مناسب آب و شامپو هایی مصرفی خود دقت کنید.
برای جلوگیری از خشکی مو، دمای آب نباید خیلی گرم یا خیلی سرد باشد. همچنین بهتر است از شامپو ها و محصولات مو بدون سولفات استفاده کنید.

اگر مو های شما خشک است، بهتر است شامپو را فقط روی پوست سر خود ریخته و ماساژ دهید. همچنین برای مو های خشک استفاده از نرم کننده های مو نیز ضروری است.

شانه نزدن مو های خیس هم یکی از نکات مهمی است که حتماً باید رعایت شود. در صورت ضرورت این کار قبل از شانه کردن مو های خیس خود، از یک اسپری محافظتی و رطوبتی مو استفاده کنید. آبرسانی کردن مرتب مو ها نیز خشکی مو ها را کم کرده و از شکنندگی مو جلوگیری می کند. در ادامه به معرفی تعدادی از محصولات بدون سولفات برای مو می پردازیم:

آسیب حرارتی و شکستگی مو ها

شکستگی مو با سشوار

معمولاً هنگام استفاده از سشوار، بابلیس یا اتوی مو، برای نتیجه بهتر به گرمای زیادی احتیاج دارید. با این حال، هنگامی که از این ابزار ها به طور نادرست یا بیش از حد استفاده کنید در معرض خطر آسیب دیدن کوتیکول مو در دمای شدید و در نهایت شکستگی مو هستید.

برای جلوگیری از آسیب های ناشی از گرمای بیش از حد این ابزار ها، حداقل یک بار در هفته به مو های خود استراحت دهید. همچنین برای کاهش آسیب مو ناشی از این ابزار های حالت دهنده مو، سعی کنید مدل های سرامیکی آن ها را انتخاب کنید، زیرا این مدل ها به طور مساوی گرم می شوند و دیگر به طور مکرر یک قسمت مو را گرم نمی کنند.

البته استفاده از اسپری های دو فاز و مراقبت مو در برابر حرارت نیز می تواند به شما کمک کند. در ادامه با برخی از این محصولات آشنا خواهید شد.

اعمال تغییرات بیش از حد در مو

فر دائم مو، صافی دائم مو و رنگ مو، مو های شما را تا یکی دو جلسه اول سالم و زیبا نشان می دهند، اما اگر این خدمات را بیش از حد انجام دهید، کوتیکول مو شکسته شده و باعث آسیب به مو می شود.

آکادمی درماتولوژی آمریکا (AAD) توصیه می کند، در صورت امکان زمان بین جلسات خود را به 8/10 هفته افزایش دهید. همچنین توصیه می کند، از ماسک مو های مراقبتی استفاده کنید تا آسیب ها را کاهش دهید. مانند ماسک مو مخصوص مو های رنگ شده، ماسک مو کراتینه و غیره.

شستشوی بیش از حد مو

شستشو بیش از حد مو یکی از دلایل شکستگی مو

اگر پوست چربی دارید، احتمال اینکه در پوست سر شما چربی اضافی (روغن طبیعی مو) تولید شود بیشتر است. روغن اضافی ممکن است ظاهر موهای شما را کثیف و نامناسب نشان دهند. این وضعیت منجر به وسوسه شما برای شستشو بیش از حد مو هایتان خواهد شد.

اگر موهای چربی دارید، شستشوی روزانه مشکلی ندارد، اما نباید چندین بار در روز مو های خود را بشویید. موهای بسیار خشک فقط به شکل هفتگی و مو های چرب به صورت روزانه نیاز به شامپو دارند. همچنین، هنگام شستشو باید مو های خود را به آرامی شامپو کرده و نرم کننده را تا انتهای ساقه مو های خود به آرامی بمالید.

خشک کردن نامناسب مو با حوله

وقتی از حمام بیرون می آیید، طبیعی است که از یک حوله برای خشک کردن پوست و مو های خود استفاده کنید. با این حال، حرکت مالشی حوله روی مو آن هم در آسیب پذیر ترین حالت موها، یعنی زمانی که خیس اند به آن ها آسیب می رساند. به جای کشیدن حوله روی مو ابتدا یک حوله جاذب را دور موهای خود بپیچید تا آب مو ها گرفته شود. سپس مو های خود را رها کنید تا به طور طبیعی خشک شوند. حتی به جای حوله استفاده از پارچه های نخی و جاذب آب بیشتر توصیه می شوند.

شکستگی مو با کش مو های پلاستیکی

شکستگی مو با کش مو های پلاستیکی

خیلی از ما از کش مو های پلاستیکی استفاده می کنیم. این کش مو ها اغلب برای قسمت های ظریف مو مانند انتهای بافت مو و غیره استفاده می شوند.

مشکل این کش مو ها این است که آن ها پوست سر و کوتیکول مو شما را می کشند. حتی ممکن است هر بار که مو های خود را باز می کنید، متوجه ریزش مو های خود شوید. برای جلوگیری از شکستگی مو بهتر است کمتر از کش های پلاستیکی استفاده کنید یا حداقل هنگام باز کردن مو های خود آن ها را نکشید.

استفاده از کش مو های پارچه ای و کش مو های ساتن نه تنها باعث کشیده شدن و شکست مو نمی شود، بلکه کمک کننده نیز هستند. همچنین توصیه ما به شما این است که بجای بستن مو ها در یک نقطه خاص، گاهی آن ها را ببافید یا حتی رها بگذارید. بستن دائمی مو می تواند باعث شکستن و آسیب دیدن مو ها شود.

برس کشیدن و شانه زدن بیش از حد

شاید فکر کنید، 100 بار در روز شانه کردن برای موهای شما مفید است، اما AAD می گوید که این امر حقیقت ندارد. آن ها توصیه می کنند که فقط هنگام آرایش مو، مو های خود را برس بزنید و شانه کنید. همچنین تاکید می کند که از شانه های پهن و دندان درشت برای جلوگیری از شکستگی مو استفاده کنید.

در کنار آن توصیه می شود فقط برای موهای خشک از برس ها استفاده کنید. همچنین از استفاده از شانه های پلاستیکی خودداری کنید. در عوض استفاده از شانه های دندانه درشت چوبی را امتحان کنید.

عدم اصلاح به موقع مو ها

کوتاهی موها

مو های شما می توانند به یکدیگر آسیب برسانند. به طرز عجیبی،کوتاهی و اصلاح مو به سلامت مو ها و و جلوگیری از شکستگی مو کمک می کند. شما می توانید اصلاح موهای خود را مانند لایه برداری پوست تصور کنید، در هر دو مورد، شما باید برخی از سلول های قدیمی را بردارید تا به رشد سلول های جدید کمک کنید.
هنگامی که در انتهای موهای خود موخوره دارید، این موخوره ها در کوتیکول می توانند بقیه طول مو های شما را نیز طی کرده و منجر به شکستگی ساقه مو شوند.

حداقل هر 8 هفته یکبار به آرایشگر خود مراجعه کنید. حتی اگر مو های شما در فاز رشد هستند، کوتاه کردن انتهای مو می تواند از شکستگی آن جلوگیری کند.

کم کاری تیروئید

کم کاری تیروئید (اختلال تیروئید پایین) زمانی رخ می دهد که غده تیروئید شما به اندازه کافی هورمون تیروئید تولید نمی کند. اگرچه تیروئید خود کوچک است، اما نقش مهمی در حفظ عملکرد بدن شما ایفا می کند. کارایی های این هورمون شامل متابولیسم، تنظیم ضربان قلب و حتی رشد موهای شما می شود.

افرادی که کم کاری تیروئید دارند، ممکن است متوجه آسیب و ریزش بیش از حد موها شوند به ویژه در حمام یا بعد از شانه زدن مو های شان. اگر موهای خشک و آسیب دیده به همراه انرژی کم بدنی، افزایش ناگهانی وزن و افسردگی دارید، برای بررسی تیروئید به پزشک خود مراجعه کنید.

اختلالات خوردن

اگر شخصی اختلال در خوردن داشته باشد، شکننده شدن مو تنها یکی از عوارض آن خواهد بود. این امر در مورد اختلالات خوردنی که باعث سوء تغذیه می شود، مانند بی اشتهایی و کم خوری عصبی نیز صادق است.

در چنین مواردی، فولیکول های مو مواد مغذی مورد نیاز برای تولید موهای جدید را ندارند و این فرآیند به طور کامل خاتمه می یابد. حتی ممکن است متوجه موهای جدیدی شوید که در وسط چرخه رشدشان از بین می روند.

نکاتی برای داشتن مو های سالم و به دور از شکستگی

برای جلوگیری از شکستگی مو در آینده، نکات زیر را باید در مراقبت از مو رعایت کنید:

 • می توانید موهای خود را روزانه بشویید و حالت دهید، اما به آرامی.
 • بعد از رفتن به استخر از شامپو و نرم کننده های مخصوص شنا و بدون سولفات استفاده کنید.
 • سعی کنید مو های خود را در صورت امکان در هوا خشک کنید.
 • مراقب باشید هنگام باز کردن مو های خود آن ها را نکشید.
 • کمتر به مو های خود مدل جدید بدهید، در صورت انجام تغییرات نیز از مو ها بیشتر مراقبت کنید.
 • از رژیم غذایی متعادلی استفاده کنید تا مطمئن شوید مو های شما تمام مواد مغذی مورد نیاز خود را دریافت می کنند.
 • از پوشیدن کلاه های تنگ خودداری کنید، از کلاه ها فقط برای محافظت مو در برابر آفتاب یا سرما استفاده کنید.

منبع:

www.healthline.com

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید