سلامت پوست, مراقبت از پوست

علت کک مک دست و نکاتی برای پیشگیری و درمان آن

کک و مک دست

وجود این لک ها روی دست بیشتر به صورت ژنتیکی و ارثی می باشد که از سی سالگی به بعد در بعضی افرد به وجود می آید. دلیل آن کمبود کیوتن ماده باز سازی کننده پوست است. برخی این لک ها را به مشکلات کبدی نسبت می دهند و برخی آن را مربوط به آفتاب می دانند. دلیل دیگر آن برای بانوان پس از چند بار بارداری است به هر صورت همه این موارد موثر هستند. کک مک دست باعث کم شدن جذابیت پوست می شود، در این مطلب نکاتی برای پیشگیری و درمان این لک های قهوه ای ارائه می دهیم.

علت کک مک یا لکه های قهوه ای روی دست

همانطور که گفتیم علت اصلی آن مشخص نیست اما به طور کلی شامل موارد زیر می شود:

  • وراثت
  • پیری پوست
  • آفتاب
  • تغیرات هورمونی
  • تغذیه نامناست (بالابردن حجم کار کبد).

ابتدا به این توجه کنید که در اقوام شما این موضوع هست یا نه مانند مادر و مادر بزرگ و… چرا که این مشکل در سنین بالا بیشتر به چشم می خورد.

اگر وجود داشته باشد، در رنگ پوست روشن زودتر دیده می شود. اگر آن ها را به وضوح نمی بینید به این دلیل نیست که شما در آینده دچار آن نخواهید شد.

شما این لک ها را به صورت ارثی دارید اما هنوز پر رنگ نشده اند. زمانی که سن شما بیشتر شود ظاهر می شود اما شما می توانید از پررنگ تر شدن کک مک روی دست جلو گیری کنید.

پیشگیری

همیشه پیشگیری بهتر از درمان است پس در درجه اول باید بدانید چه چیزی باعث این اتفاق و بعد چه چیزی باعث پر رنگ تر شدن آن می شود.

استفاده از دستکش

در زیر نور آفتاب بهتر است از دستکش استفاده کنید. تا مانع آسیب به دست شما شود. بهتر است دستکش روشن و یک دست باشد.

استفاده از دستکش

ضد آفتاب

ضد آفتاب فقط برای صورت نیست. زمانی در آفتاب هستید حتما برای مچ دست خود هم استفاده کنید اگر از ضد آفتاب های رنگی برای صورت استفاده می کنید می توانید یک ضد آفتاب بی رنگ برای دستان خود هم تهیه کنید.

استفاده از ویتامین ها

ویتامین C ,E مهمترین ویتامین های رنگ سازی پوست هستند مصرف مواد خوراکی این ویتامین ها را فراموش نکنید. همچنین می توانید روغن کپسول ویتامین E را به دست یا صورت خود بزنید تا مانع پر رنگ شده لکه های قهوه ای روی پوستتان شوید.

ویتامین E
ویتامین E

عدم استفده از مایع و پودر های بهداشتی

آیا با مواد شوینده قوی سرکار دارید؟ اگر پاسخ شما مثبت است، مواد قوی بهداشتی پوست شما را نازکتر می کند.

اگر زخم یا ضربه ای به پوست شما خورده باشد این موضوع پوست را در مقابل آفتاب حساستر می کند. بهتر است از دستکش های مخصوص شستشو استفاده کنید.

درمان

به گفته پزشکان متخصص پوست لک های قهوه ای و کک مک دست درمان سریع ندارد چرا که بسیار قدیمی هستند. برخی لیزر را پیشنهاد می دهند اما در سن بالا نمی تواند خیلی موثر باشد بهتر است از کرم های لایه بردار و مراقبت های تقویتی پوست استفاده کنید تا پوست جدید بازسازی شود.

آبلیمو و عسل

بهترین راهکار برای تقویت پوست عسل است و آبلیمو به دلیل داشتن ویتامین C می تواند باعث روشن و شفاف شدن پوست دست شود به این صورت کک مک روی پوست دست هم کمتر می شود.

استفاده از روغن های طبیعی

روغن های طبیعی را می توانید به تنهایی یا در محصولات بیابید استفاده از این روغن ها روند پیری پوست را کند می کند و پوست شما را شفاف تر و روشن تر می کند. برای مثال شامل موارد زیر می شود:

زردچوبه

زردچوبه از مواد روشن کننده پوست در هند بوده و هست و می توانید آن را با ماست یا ژل آلوئه ورا مخلوط کنید.

برنج پخته

این یک تضمین واقعی نیست اما می تواند برای کمرنگ شدن کک مک دست موثر باشد. برنج را طوری بپزید که آب آن خشک شود و به نوعی شفته شود، سپس روی دست بگذارید.

برنج پخته برای از بین بردن کک مک

بهتر است بدانید

این روش درمان خانگی می تواند برای کمرنگ شدن جای جوش،اگزما و کهیر هم مناسب باشد.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.