سلامت پوست, مراقبت از پوست

عوارض و مضرات تاتو چیست؟ تاتو برای چه افرادی مناسب نیست؟

عوارض تاتو

تاتو یا خالکوبی می تواند تاثیرات مختلفی بر سلامت انسان داشته باشد. از جمله عفونت ها و واکنش های آلرژیک. تاتو کارهای مدرن با رعایت اقدامات عمومی مانند استفاده از دستگاه های استریلیزاسیون و کار با سوزن های یکبار مصرف، بعد از هر بار خالکوبی، خطرات احتمالی را کاهش می دهند.
سوزن خالکوبی پوست شما را برای طراحی زخمی می کند و سوزن مقادیر کمی از رنگدانه های رنگی را وارد پوست شما می کند. نکته ای که باید به آن توجه کنید، این است که به سراغ یک هنرمند معتبر و ایمن بروید. در این مقاله قصد داریم عوارض و مضرات تاتو را به شما بگوییم. برای کسب اطلاعات بیشتر در ادامه با ما همراه باشید.

خطرات و عوارض تاتو

بیشتر خطرات و عوارض جانبی تاتو زمانی رخ می دهد که تاتو هنوز تازه باشد. در این مرحله، پوست شما هنوز در حال بهبود است، بنابراین مراقبت های لازم بعد از تاتو برای جلوگیری از عوارض آن ضروری است.

خطرات و عوارض تاتو

عفونت پوستی

از آن جایی که وسایل خالکوبی با خون و مایعات بدن تماس دارند، اگر این ابزارها بدون استریل شدن برای بیش از یک نفر استفاده شوند، ممکن است باعث انتقال بیماری شوند. معمولا در خالکوبی هایی که در زندان ها انجام می شود، خطر عفونت بالا است.

عفونت هایی که می توانند با استفاده از تجهیزات تاتو استریل نشده یا جوهر آلوده منتقل شوند عبارتند از، عفونت های سطحی پوست، هپاتیت B، هپاتیت C، سل و HIV.

شما در دو هفته اول در برابر عفونت پوستی ناشی از خالکوبی آسیب پذیر هستید. علائم شامل قرمزی، خارش و ترشح است. همچنین ممکن است این ناحیه متورم شود. اگر عفونت گسترش یابد، ممکن است علائم دیگری مانند تب داشته باشید. در موارد شدید، عفونت ها می توانند مزمن (مداوم) باشند.

تاتوکار شما باید نکاتی را در مورد نحوه جلوگیری از عفونت به شما بدهد.

واکنش های آلرژیک

برخی از افراد ممکن است پس از انجام خالکوبی دچار واکنش آلرژیک شوند که این واکنش معمولاً مربوط به جوهر است. رنگ های خالکوبی به ویژه رنگ های قرمز، سبز، زرد و آبی، می توانند باعث واکنش های آلرژیک پوستی مانند بثورات قرمز، کهیر و خارش شدید باشد. تورم نیز ممکن است رخ دهد. این اثرات می تواند سال ها پس از انجام خالکوبی نیز رخ دهد.

اگر پوست حساسی دارید، بهتر است به انجام خالکوبی دائمی روی بدن خود فکر نکنید. برای خلاص شدن از شر آلرژی می توانید خالکوبی را از بدن خود بردارید. اگر بعد از انجام تاتو، علائم آلرژی را مشاهده کردید، باید آن را از روی پوست خود پاک کنید.

اسکار کلوئیدی

تاتو پتانسیل ایجاد زخم را دارد. این امر در صورتی صدق می کند که تاتو شما به درستی بهبود نیابد یا در صورتی که دچار عفونت یا واکنش آلرژیک شده باشید. در نهایت، این ممکن است منجر به اسکارهای کلوئیدی شود. این اسکارها شامل برجستگی هایی هستند که حاوی بافت اسکار قدیمی هستند.

اسکار کلوئیدی یکی از عوارض تاتو

عوارض در ام آر آی (MRI)

اگر خالکوبی شما با رنگدانه های با کیفیت پایین، جوهری شده باشد یا اگر خالکوبی قدیمی باشد، خطر چنین واکنش هایی می تواند بیشتر باشد. تاکنون چند مورد سوختگی تاتو، ناشی از اسکن MRI گزارش شده است.

عوارض عمدتا در طرح هایی ایجاد می شود که حاوی سطح وسیعی از جوهر سیاه هستند. زیرا رنگ سیاه اکسید آهن دارد و اسکنر MRI باعث می شود که آهن به وسیله القا جریان الکتریکی یا هیسترزیس داغ شود. سوختگی می تواند در تاتو های کوچکتر مانند آرایش های دائمی نیز ایجاد شود. اما احتمال آن کم است.

اگر نگران تداخل تاتو خود با اسکن MRI هستید، با پزشک صحبت کنید. طبق گفته کلینیک مایو، این واکنش نسبتاً نادر است.

پنهان شدن سرطان پوست

خطر دیگر انجام خالکوبی این است که می تواند نشانه های احتمالی سرطان پوست یا سایر بیماری های پوستی را پنهان کند. یعنی با وجود تاتو، ممکن است متوجه علائم سرطان پوست نشوید. به عنوان مثال ممکن است با وجود تاتو، لکه های قرمز، خال ها و سایر علائمی که ممکن است به یک مشکل پوستی مرتبط باشد، تشخیص داده نشود.

برای انجام تاتو مطمئن شوید!

قبل از انجام تاتو، به دقت در مورد انجام آن فکر کنید. اگر مطمئن نیستید یا نگران هستید که ممکن است پشیمان شوید، در مورد انجام آن بیشتر فکر کنید.

محل تاتو را با دقت انتخاب کنید. در نظر بگیرید که آیا می‌ خواهید تاتو خود را زیر لباس پنهان کنید یا خیر. همچنین به یاد داشته باشید که افزایش وزن – از جمله افزایش وزن بارداری – ممکن است خالکوبی را مخدوش کند یا بر ظاهر آن تأثیر بگذارد.

نکاتی که برای جلوگیری از عوارض تاتو باید به آن توجه شود!

برای اطمینان از اینکه تاتو شما با خیال راحت انجام می شود، باید به نکات زیر دقت شود:

 1. تاتو را نزد تاتو کار ماهر انجام دهید. تاتو را پیش کسی انجام دهید که کاملا آموزش دیده و مهارت های لازم را داشته باشد.
 2. دقت کنید که فرد تاتو کار از دستکش استفاده کند. مطمئن شوید که تاتو کار دست‌ های خود را می‌ شوید و برای هر عمل از یک جفت دستکش تازه استفاده می‌ کند.
 3. تاتو کار باید از تجهیزات مناسبی استفاده کند. مطمئن شوید که هنرمند تاتو، سوزن و لوله ها را از بسته های مهر و موم شده قبل از شروع تاتو شما خارج می کند. هرگونه رنگدانه، سینی یا ظرف نیز باید یکبار مصرف و استفاده نشده باشد.
 4. تاتو کار باید ابزار کار خود را استریل کند. مطمئن شوید که هنرمند تاتو از یک دستگاه استریلیزاسیون حرارتی (اتوکلاو) برای استریل کردن تمام تجهیزات غیر یکبار مصرف بین مشتریان استفاده می کند.
  ابزار و لوازمی که نمی توان با اتوکلاو استریل کرد، از جمله دستگیره های کشو، میزها و سینک ها باید پس از هر بار استفاده با محلول ضدعفونی کننده، ضدعفونی شوند.

نکات مراقبتی بعد از تاتو

مراقبت بعد از تاتو

نحوه مراقبت از خالکوبی جدید به نوع و میزان کار انجام شده بستگی دارد. به طور معمول، با این حال، شما نیاز دارید:

 1. پوست خالکوبی شده را تمیز نگه دارید. برای تمیز کردن محل خالکوبی شده، از آب و صابون استفاده کرده و محل را به آرامی ماساژ دهید. هنگام دوش گرفتن، پوست تازه خالکوبی شده را زیر جریان مستقیم آب قرار ندهید.
 2. از مرطوب کننده استفاده کنید. چند بار در روز از یک مرطوب کننده ملایم روی پوست خالکوبی شده استفاده کنید.
 3. از قرار گرفتن در معرض نور خورشید خودداری کنید. ناحیه خالکوبی شده را حداقل برای چند هفته دور از نور خورشید نگه دارید.
 4. از شنا کردن خودداری کنید. تا زمانی که خالکوبی شما در حال بهبود است، از استخر، جکوزی، رودخانه، دریاچه و سایر موارد این چنینی دوری کنید.
 5. لباس مناسب بپوشید. لباس هایی که ممکن است به خالکوبی بچسبد را نپوشید.
 6. برای بهبودی تا 2 هفته زمان بگذارید. کارهایی که خطر عفونت را افزایش می دهد و می تواند به طرح آسیب برساند و باعث ایجاد زخم شود را انجام ندهید.

اگر فکر می کنید خالکوبی شما ممکن است عفونی شده باشد یا نگران این هستید که خالکوبی شما به درستی بهبود نمی یابد، با پزشک خود تماس بگیرید. اگر تاتو شما آن طور که انتظار داشتید نیست و می خواهید تاتو خود را پاک کنید، از پزشک متخصص پوست خود در مورد جراحی لیزری یا پاک کردن تاتو به روش های طبیعی سوال کنید.

سخن آخر

برای اطمینان از انجام خالکوبی ایمن، باید سراغ یک هنرمند با تجربه، معتبر و زبر دست بروید تا خطر عوارض جانبی آن تا حد ممکن، کاهش یابد. همچنین مراقبت های لازم بعد از تاتو را حتما رعایت نمایید، زیرا برای کاهش زخم و جلوگیری از عوارض تاتو مهم است. در حالی که انجام خالکوبی کاملاً بدون خطر نیست، دانستن اثرات آن، می تواند عوارض جانبی ناشی از آن را کاهش دهد.

منبع: healthline mayoclinic

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید