پزشکی, مد و فشن

ماموپلاستی+ معرفی انواع آن و آنچه لازم است درباره این جراحی بدانید!

ماموپلاستی

ماموپلاستی جراحی ترمیم پستان است که در دسته جراحی های پلاستیک قرار گرفته است. از آن برای کاهش، افزایش و بازسازی ظاهر و اندازه پستان ها استفاده می شود. معمولاً این عمل ها جزو درمانی محسوب نمی شوند و برای زیبایی پستان ها در نظر گرفته می شوند. اما اگر در اثر بیماری سرطان دچار تغییر شکل در سینه شده باشید، ممکن است شرکت بیمه هزینه آن را به عنوان هزینه درمانی تقبل کند. برای کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه، در ادامه با ما همراه باشید.

ماموپلاستی چیست؟

ماموپلاستی یک عمل جراحی برای تغییر ظاهر و به دست آوردن اندازه دلخواه پستان ها می باشد. معمولاً، خانم ها از آن در شیوه های مختلف: کاهش، افزایش و یا بازسازی پستان ها استفاده می کنند.

بیشتر بدانید: ژنیکوماستی چیست؟ + علائم و راه های پیشگیری و درمان آن

کاربرد ماموپلاستی چیست؟

در اثر عوامل مختلفی همچون ژنتیک، بارداری، دوران شیردهی و یا بیماری سرطان ممکن است خانم ها از شکل و اندازه ظاهری پستان ها رضایت نداشته باشند. بنابراین، برای افزایش زیبایی و اصلاح عدم تقارن پستان ها از ماموپلاستی استفاده می کنند.

کاربرد ماموپلاستی

معرفی انواع ماموپلاستی

جراحی های زیبایی پستان به سه دسته تقسیم می شوند که شامل:

 1. افزایش پستان
 2. کاهش پستان
 3. بازسازی پستان

در این بخش به توضیح مختصری درباره معرفی انواع ماموپلاستی می پردازیم. با ما همراه باشید.

1. افزایش پستان (ماموپلاستی افزودنی)

زنان به دلایل مختلفی از جمله: داشتن اندازه دلخواه، اصلاح عدم تقارن و … از جراحی ماموپلاستی افزودنی استفاده می کنند.

به عنوان مثال:

 • بعضی از خانم ها احساس می کنند به طور ذاتی سینه هایشان خیلی کوچک است.
 • برخی دیگر، پس از بارداری و پایان دوران شیردهی دچار تغییر شکل پستان می شوند. به همین دلیل برای رسیدن به اندازه دلخواه و اصلاح عدم تقارن پستان تمایل به انجام جراحی ماموپلاستی دارند.

تمام روش هایی که برای تقویت سینه ها استفاده می شوند، روش های کم تهاجمی هستند. افزایش پستان با ایمپلنت انجام می شود و برای قرار گرفتن ایمپلنت، برش را می توان در زیر بغل، آرئولا (ناحیه اطراف پستانک) یا چین پایین سینه قرار داد. به طور کلی، در روش هایی که برش در زیر بغل ایجاد می شود، ممکن است از آندوسکوپ (لوله نازکی با دوربین کوچک و نور) استفاده شود.

ایمپلنت های پستان از یک پوسته سیلیکون پر از نمک (محلول آب نمک) یا ژل سیلیکون ساخته شده اند و استفاده از آن توسط FDA ممنوع شد. اما، در حال حاضر به صورت محدود (فقط برای زنان شرکت کننده در مطالعات تایید شده) مورد استفاده قرار می گیرند. زنان با نصب ایمپلنت های آزمایشی اندازه دلخواه خود را تعیین می کنند.

افزایش پستان به روش ماموپلاستی یک روش نسبتاً ساده است. اما، مانند هر عمل جراحی، ممکن است خطرات و عوارض جانبی نیز به همراه داشته باشد. بنابراین، قبل از انجام، با یک جراح پلاستیک دارای مجوز مشورت کنید تا انتظارت و نگرانی های خود را بدانید. همچنین، در مورد دیگر گزینه های موجود مشورت کنید.

ماموپلاستی افزودنی.

2. کاهش پستان

جراحی کاهش پستان اغلب در زنانی که پستان هایی بزرگ و سنگین دارند و به دلیل وزن پستان ها ناراحتی قابل توجهی از جمله: گردن درد، کمر درد و بی حسی یا ضعف دارند، استفاده می شود. در طی این روش، پوست اضافی، چربی و بافت پستان برداشته می شود.

پس از جراحی کاهش پستان ممکن است عوارض زیر را مشاهده کنید که شامل:

 • تغییر در احساس پستان
 • همچنین عدم توانایی در شیردهی

3. جراحی بازسازی پستان

در جراحی بازسازی پستان، ظاهر، کانتور و حجم دلخواه پستان را با استفاده از ایمپلنت یا با استفاده از بافت بدن خود شخص دوباره ایجاد می کنند. بنابراین، نوک پستان ها و آرئول نیز از نو ساخته می شوند. اغلب این جراحی بر روی زنانی که تحت عمل جراحی ماستکتومی قرار می گیرند، انجام می شود.

بنابراین، اگر عصب های حسی یا غدد شیر و مجاری در اثر جراحی ماستکتومی برداشته شوند یا به طور قابل توجهی آسیب دیده باشند، احساس طبیعی پستان و عملکرد طبیعی پستان ها بر نمی گردد.

در جراحی بازسازی پستان با استفاده از بافت بدن خود شخص: کاشت در زیر عضله قفسه سینه قرار می گیرد تا پستان با استفاده از بافت طبیعی بدن، دوباره ساخته شود. در بعضی مواقع، می توان از بخشی، از دیواره پایین شکم نیز استفاده کرد.

سایر گزینه های استفاده از بافت بدن برای بازسازی پستان ها، می توان به موارد زیر اشاره کرد. از جمله:

 • عضله پشت
 • پوست
 • چربی
 • عضله باسن

در صورت استفاده از بافت بدن برای بازسازی پستان، اندازه پستان جدید، بستگی به اندازه پستان متقابل دارد و گاهی اوقات برای ایجاد تقارن با پستان تازه بازسازی شده، جراحی روی پستان طبیعی مقابل نیز لازم است.

بازسازی پستان را می توانید در هر زمان و پس از انجام جراحی ماستکتومی انجام دهید. این روش هیچ تاثیری در عود سرطان ندارد و به نظر نمی رسد که بر نظارت بر سرطان تأثیر بگذارد. با این حال، برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد انتظارات خود و ویژگی ها و عوارض جانبی انواع روش ها به متخصص مراجعه کنید.

لیفت پستان (ماستوپکسی) برای بازسازی پستان

در برخی از زنان، پوست به اندازه کافی سفت و مقاوم نیست که بتواند وزن پستان را تحمل کند و این باعث شل شدگی و آویزان شدن پوست پستان ها می شود که وضعیتی به نام پتوز (در این وضعیت، در مقایسه با بافت پستان، بیش از حد پوست وجود دارد) ایجاد می شود. بنابراین، برای لیفت دادن به پستان، باید پوست اضافی آن برداشته شود.

برای لیفت پستان و برداشتن پوست اضافی از چندین روش جراحی استفاده می شود. از جمله:

 • الگوی خردمندانه (Wise pattern): این برش به شکل لنگر در اطراف سینه و زیر پستان ها انجام می شود.
 • لجور(LeJeour): برش دور آرئول و پایین پستان انجام می شود.
 • دونات یا نیمه آرئولار (Donut or peri-areolar): برش فقط در اطراف آرئولا انجام می شود. این جراحی شامل درجاتی از اسکارهای دائمی است. اما، شما می توانید با مراقبت و استفاده از محصولات مناسب، در به حداقل رساندن جای زخم کمک کنید.

مراقبت های قبل از عمل

اصولاً قبل از هرگونه عمل جراحی نیاز است تا مراقبت هایی انجام شود. زیرا، با رعایت برخی نکات، شرایط جراحی بهتر خواهد شد و به نتیجه دلخواه خواهید رسید. این نکات شامل:

 • در مورد سابقه پزشکی و داروهای مصرفی (هرگونه دارویی که با تجویز پزشک یا بدون تجویز پزشک مصرف می کنید)، پزشک خود را مطلع کنید.
 • در مورد حساسیت های خود به داروهای مصرفی یا بیهوشی ها پزشک را مطلع کنید.
 • 6 ساعت قبل از عمل از خوردن مواد غذایی اجتناب کنید.
 • قبل از عمل از مصرف داروهایی که منجر به انعقاد خون در شریان ها شده، خودداری کنید (مثلاً: آسپرین).
 • همچنین، 2 هفته قبل از عمل جراحی، از مصرف مواد مخدر حاوی نیکوتین خودداری شود.
 • قبل از انجام جراحی، درباره نوع و انتظارات خود در مورد این جراحی، با پزشک به طور مفصل صحبت کنید.
 • برخی آزمایش های تجویز شده توسط پزشک را انجام دهید. این آزمایشات برای سلامت شما بسیار حائز اهمیت می باشد. زیرا اگر دچار بیماری مانند: سرطان سینه باشید و از آن آگاهی نداشته باشید، انجام این عمل می تواند جان شما را به خطر بی اندازد.
مراقبت های قبل از عمل ماموپلاستی

مراقبت های بعد از عمل

برای جلوگیری از ایجاد عوارض جانبی بعد از عمل، موارد زیر را به دقت دنبال کنید:

 • پس از جراحی برای جبران آب از دست رفته بدن، نیاز است تا رژیم غذایی خود را اصلاح کنید و از مواد غذایی آبکی مانند: سوپ استفاده کنید.
 • برای جلوگیری از عفونت، بهداشت خود را رعایت کنید.
 • داروهای تجویزی را طبق نظر پزشک مصرف کنید.
 • تا 2 هفته پس از بهبودی از مصرف مشروبات الکی و استعمال دخانیات خودداری کنید.
 • تا زمانی که بهبودی کامل حاصل نشده است، از فعالیت هایی که به قفسه سینه فشار می آورند، خودداری کنید.
 • 2 هفته پس از عمل برای جلوگیری از انقباض توده ها، پستان را با روش گفته شده توسط پزشک ماساژ دهید. سعی کنید زیاده روی نکنید و طبق نظر پزشک ادامه دهید.
مراقبت های بعد از جراحی

عوارض جانبی جراحی ماموپلاستی

در صورت غفلت و عدم رعایت مراقبت های قبل و بعد از جراحی، ممکن است دچار عوارض جانبی شوید. البته، نا گفته نماند عوارض جانبی متفاوت است و ما در این مقاله به معرفی مهم ترین آن ها می پردازیم که مهم ترین آن ها شامل موارد زیر می باشد:

 • باقی ماندن جای زخم: باقی ماندن جای زخم پس از جراحی طبیعی است و بسته به شرایط سلامتی ممکن است سال ها طول بکشد تا از بین برود. همچنین، می توانید با استفاده از روش های مختلف برای از بین بردن جای زخم اقدام کنید. اما، اگر پس از زمان گفته شده توسط پزشک، زخم ها بهبود نیافت، برای رسیدگی بیشتر به پزشک مراجعه کنید.
 • عفونت: مراقبت های قبل و بعد از عمل را انجام دهید تا دچار عفونت نشوید. همچنین، داروهای تجویز شده (آنتی بیوتیک) توسط پزشک را به موقع مصرف کنید.
 • عدم تقارن سینه: در صورتی که پزشک تجربه کافی نداشته باشد، ممکن است دچار عدم تقارن شوید. بنابراین، در انتخاب پزشک دقت کنید.
 • از دست رفتن حس نوک و یا پوست اطراف سینه: در صورتی که این موضوع برای شما مهم است، حتماً قبل از عمل آن را با پزشک در میان بگذارید.
 • ایجاد اختلال در شیردهی: اگر قصد بارداری و شیردهی به کودک خود را دارید، تا قبل از تکمیل خانواده از انجام آن صرف نظر کنید. زیرا، پس از جراحی ماموپلاستی کاهشی، ممکن است تغییراتی در بافت و اعصاب سینه رخ دهد که باعث کاهش شیر شود.
 • ورم و التهاب پستان: در صورت داشتن التهاب جزئی نگران نباشید. زیرا این می تواند طبیعی باشد. اما، در صورت التهاب و ورم بیش از حد به پزشک جراحتان مراجعه کنید تا از بروز هر گونه عفونت و یا خونریزی جلوگیری شود.
 • خونریزی داخی یا خارجی: در برخی موارد به دلیل عدم رعایت مراقبت های قبل و بعد از جراحی ممکن است دچار خونریزی داخلی یا خارجی شوید. در صورت مشاهده سریعاً به پزشک مراجعه کنید تا به زودی تحت درمان قرا گیرد. در غیر این صورت ممکن است جراحی را تحت تاثیر قرار دهد.

آیا بیمه، جراحی زیبایی پستان را پوشش می دهد؟

مهم است که درباره هزینه ها به صورت شفاف از شرکت بیمه خود سوال کنید. زیرا در مورد این که ماموپلاستی به عنوان زیبایی یا درمانی انجام می شود، در پرداخت بیمه دو حالت وجود دارد:

 • اگر شما به عنوان یک روش زیبایی از ماموپلاستی استفاده کرده اید، شرکت بیمه هزینه آن را نمی پردازد.
 • اما اگر به عنوان یک روش درمانی، مثلاً پس از جراحی ماستکتومی از آن استفاده کرده باشید، طبق قانون، بیمه مکلف به پرداخت هزینه می باشد.

سوالاتی که لازم است راجع به جراحی زیبایی پستان از شرکت بیمه خود بپرسید عبارت اند از:

 • آیا بیمه نامه من، هزینه های جراحی، بیهوشی و یا سایر هزینه های مربوط به بیمارستان را پوشش می دهد؟ اگر شرکت مربوطه فقط درصدی را پوشش می دهد، رقم و میزان آن را بپرسید. علاوه بر این، همه موارد را بنویسید، از جمله نام و نام خانوادگی شخصی که به سوالات شما پاسخ می دهد).
 • آیا حق بیمه من افزایش می یابد؟

سلب مسئولیت!

امیدوارم از خواندن این مقاله لذت برده باشید. اما، آنچه در این مقاله، گفته شده است تنها جهت کسب اطلاعات بیشتر در نظر گرفته شده است و توصیه های این مقاله به عنوان مشاوره پزشکی نمی باشد. بنابراین، لازم است جهت دریافت مشاوره پزشکی به متخصص مربوطه مراجعه کنید.

منبع: www.webmd.com

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.