سلامت پوست, مراقبت از پوست

اشتباهاتی که نباید هنگام شست و شو و پاکسازی پوست انجام دهیم

پاکسازی پوست

همان قدر که پوست صورت حساس ترین بخش بدن است مراقبت و نگه داری از آن نیز بسیار سخت است. زیرا اگر بلد نباشیم که چگونه پوست خود را پاکسازی کنیم نه تنها به زیبایی و سلامتی پوست کمکی نمی کنیم بلکه حتی ممکن است به پوست آسیب هایی نیز وارد کنیم.

در این مقاله باید ها و نباید های پاکسازی پوست را به شما آموزش می دهیم:

1. ابتدا نوع پوست خود را شناسایی کنید

خیلی از افراد بدون آن که بدانند پوست صورتشان از چه نوع جنسی است، فقط به خاطر تایید و رضایت اطرافیان شان از تمامی ماسک ها و اسکراب ها و یا لایه بردار ها استفاده می کنند در صورتی که این کار اشتباه است. باید ابتدا نوع پوست را مشخص کنید و بعد از آن از محصولاتی که برای پوست شما مناسب است استفاده کنید.

2. حتما قبل از پاکسازی دست هایتان را بشویید

زمانی که پوست خود را پاک می کنید به دلیل باز بودن منافذ پوست، باکتری ها و میکروب هایی که در سطح پوست وجود دارند به راحتی به پوست شما منتقل می شوند. بنابراین حتما توصیه می شود قبل از انجام هرکاری دست هایتان را با صابون شسته و ضد عفونی کنید.

3. پاک کننده های آرایشی و پاکسازی پوست یک کار را انجام نمی دهند

بسیاری از ما فکر می کنیم اگر با دستمال های مرطوب آرایشی پوست خود را پاک کنیم، یعنی پاکسازی پوست انجام داده ایم. در حالی که این طور نیست. هر کدام از این موارد مراحلی جدا و خاص دارند که در نکته های بعدی به آن ها اشاره می شود.

4. هرگز پوست خود را با آب داغ شست و شو ندهید

آب داغ با وجود این که حس بهتری مخصوصا در هوای سرد، هنگام دوش گرفتن و یا شست و شوی پوست تان به شما می دهد، اما بسیار مضر است. زیرا شست و شو با آب داغ باعث گشاد شدن عروق خون می شود و به بافت های حساس آسیب وارد می کند. پس هرگز صورت خود را با آب داغ نشویید.

5. بعد از پاک کردن آرایش خود، صورتتان را بشویید

با وجود این که پد های پاک کننده، صورت شما را تمیز می کنند، اما باز هم مقداری از آرایش روی پوست می ماند و کاملا تمیز نمی شود. مخصوصا قسمت هایی که بیشتر روی پوست باقی می ماند، مانند گوشه های بینی و دهان و یا بالای ابرو ها.

پس باید بعد از استفاده از دستمال مرطوب، صورت خود را با صابون شست و شو داده و یا با استفاده از کلینزر، صورت را با آب ولرم بشویید و به آرامی صورت را خشک کنید. بعد از شست و شوی صورت به دلیل بالا رفتن PH صورت، باید از تونر ها برای متعادل کردن PH صورت استفاده کنید.

6. هنگام خشک کردن صورت با حوله مراقب باشید

هنگام استفاده از حوله معمولا به دلیل اینکه درست نمی دانیم چگونه استفاده کنیم یا از چه نوعی از حوله برای پوست استفاده کنیم دقت نمی کنیم، برای خشک کردن پوست باید از حوله های نرم و مخصوص صورت و یا دستمال کاغذی استفاده کرد، زیرا استفاده از حوله های بدن باعث انتقال باکتری های بدن به پوست و یا باکتری هایی که روی حوله وجود دارد، به سطح پوست می شود.

زمانی که برای سریع تر خشک کردن پوست، حوله را محکم و خشن روی پوست مالش می دهیم، همان طور که در بالا هم گفته شد باعث انتقال باکتری به پوست و یا آسیب رساندن به خاصیت کشسانی پوست می شود.

7. به صورت منظم از ماسک ها استفاده کنید

بعد از تشخیص نوع پوست وانتخاب ماسک مناسب با پوست برای گرفتن نتیجه ایده آل باید به طور مداوم از ماسک استفاده کرد و حتما از قسمت راهنمای بسته بندی ماسک تعداد دفعاتی که در هفته باید استفاده کرد را بخوانید.

استفاده مداوم از ماسک ها برای پاکسازی پوست
ماسک صورت

8. ماسک را برای مدت زیادی روی پوست قرار ندهید

خیلی از افراد برای اینکه نتیجه بهتر بگیرند فکر می کنند باید ماسک را زمان زیادی روی پوست قرار دهند در حالی که این باور غلطی است و حتی ممکن است نتیجه معکوس داشته باشد پس قبل از استفاده مدت زمان استفاده را از روی بسته بندی بخوانید و اگر یادتان می رود می توانید تایمر برای خود بگذارید.

برای دیدن انواع ماسک های صورت روی لینک زیر کلیک کنید.
« انواع ماسک صورت »

9. پوست خود را قبل از خواب شست و شو دهید

با وجود پاک کردن آرایش قبل از خواب باز هم صورت نیاز به شست و شوی کامل تری دارد. زیرا پوست صورت در هنگام خواب چربی ها و میکروب های ناخواسته را جذب خود می کند.

پس، شستن صورت صبح ها و دوش گرفتن در طول روز به اندازه ی شستن صورت قبل از خواب مفید و اجباری نیست. اگر مشغله های زیادی دارید و نمی توانید شست و شوی مرتب انجام دهید بهتر است که شست و شوی قبل از خواب را انجام دهید.

10. استفاده مداوم از برس های صورت

با اینکه برس های شست و شوی صورت برای پاکسازی پوست بهتر اند، اما استفاده از آن به صورت مداوم می تواند باعث التهاب و خشکی پوست شود و در نهایت پیری پوست را به دنبال دارد. استفاده از این برس برای پوست های خشک و حساس برای دو روز در هفته توصیه می شود.

هنگام خرید برس های شست و شو سعی کنید، برس هایی که برای پوست های حساس مناسب است را انتخاب و هنگام استفاده از برس فشار کمتری به پوست وارد کنید.

Gerelateerde berichten

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.