زیبایی ناخن, مراقبت از ناخن

آموزش نحوه انجام پدیکور ناخن در خانه!

پدیکور ناخن

این روزهای کرونایی باعث شده جهت حفظ سلامت، بیشتر وقتمان را در قرنطینه خانگی سپری کنیم و از مراجعه به سالن های زیبایی پرهیز کنیم، اما این دلیلی نمی شود تا به ظاهر خودمان رسیدگی نکنیم. می توانیم فرصت را غنیمت بشماریم و پدیکور را در خانه انجام دهیم. ما در این مقاله قصد داریم تا نحوه انجام پدیکور ناخن را به شما آموزش دهیم، تا بتوانید با انجام پدیکور ناخن در خانه از زیبایی پاهای خود لذت ببرید.

تفاوت پدیکور با مانیکور ناخن چیست؟

هر دو روش برای سالم نگه داشتن و زیبایی و لطافت ناخن ها صورت می پذیرد. مراقبت از ناخن دست (مانیکور) و مراقبت از ناخن پا (پدیکور) نامیده می شود. هم چنین لوازم مورد استفاده برای انجام مانیکور و پدیکور و مراحل انجام آن با هم تفاوتی ندارد.

بیشتر بدانید: روش انجام مانیکور ناخن در خانه

وسایل مورد نیاز جهت انجام پدیکور

شما می توانید از همان وسایلی که برای مانیکور استفاده می کنید در انجام پدیکور نیز استفاده کنید. از جمله ابزار فرایند زیباسازی ناخن می توان به موارد زیر اشاره کرد که عبارت اند از:

 • ناخن گیر
 • قلم نوک تیز
 • اسکراب لایه برداری
 • سوهانی که پولیش داشته باشد
 • برق ناخن
 • لاک خوش رنگ
 • TOP COAT
 • نمک دریایی
 • سنگ پا
 • جدا کننده انگشتان پا
وسایل مورد نیاز جهت انجام پدیکور ناخن

مراحل انجام پدیکور ناخن در خانه

در این جا به توضیح مختصری از نحوه انجام پدیکور ناخن می پردازیم:

مرحله 1: ناخن های خود را برای پدیکور در خانه آماده کنید

برای انجام یک پدیکور صحیح ابتدا باقی مانده آخرین پدیکور را از روی ناخن ها تمیز کنید.

 1. برای تمیز کردن، یک تکه پنبه را با لاک پاک کن خیس کنید (بهتر است از پاک کننده های ملایم و بدون استون استفاده کنید).
 2. سپس آن را برای چند ثانیه روی هر ناخن نگه دارید، تا باقی مانده ها تمیز شود.

نکته حرفه ای: اگر لکه های عجیب و غریب یا رنگ زرد بر روی ناخن شما باقی مانده است، روغن کوتیکول را روی سطح ناخن های خود بمالید تا لکه ها محو شود. (این لکه ها را معمولاً پس از، از بین بردن رنگ های تیره تر مانند قرمز یا سیاه مشاهده خواهید کرد).

مرحله 2: انگشتان پا و پا را خیس کنید

 • برای داشتن پدیکوری بادوام و مناسب بگذارید چند دقیقه پاها خیس بخورد.
 • بنابراین یک مکان مناسب برای خیساندن و ماساژ پاهای خود انتخاب کنید (برای این کار می توانید از یک کاسه بزرگ یا وان حمام استفاده کنید).
 • سپس کاسه یا وان حمام را با آب گرم پر کنید.
 • بعد یک لیوان نمک حمام (تسکین دهنده پوست) به آن اضافه کنید.
 • سپس پاهای خود را به مدت 15 تا 20 دقیقه درون کاسه آب گرم قرار دهید.
خیساندن پا درون کاسه آب گرم

نکته: ماساژ پاها در آب گرم به شما احساس آرامش می دهد و هم چنین پوست و کوتیکول را نرم می کند و این (کاملاً آرامش بخش است).

مرحله 3: از بین بردن هرگونه پوست مرده

بعد از خیساندن پاهایتان، یک سنگ پا بردارید و همه پوست های مرده را از بین ببرید. بیشتر بر روی پاشنه پا تمرکز کنید. تا زمانی که پاهای شما صاف شود، تراش دهید. مواظب باشید در این کار زیاده روی نکنید.

حذف سلول های مرده سطح پوست

مرحله 4: ناخن های پا را مرتب کنید

زمانی که پاهای شما تمیز شد، وقت آن است که ناخن های خود را به شکل و اندازه دلخواه درآورید. برخلاف ناخن دست سعی کنید جهت حفظ سلامت تا حد ممکن ناخن پا را کوتاه کنید. برای اصلاح و بریدن ناخن های خود از ناخن گیرهای تیز و مناسب استفاده کنید.

نحوه صحیح کوتاه کردن ناخن پا

مرحله 5: ناخن های پا را شکل دهید

اکنون که طول ناخن های پا کاملاً مناسب است، وقت آن است که آن ها را صاف کنید. یک سوهان مناسب را برداشته و گوشه ها و لبه ها را شکل دهید. در این مرحله عجله نکنید، وقت خود را به شکل دادن ناخن ها اختصاص دهید تا همه ناخن های شما یک دست شوند.

شکل دهی ناخن های پا

مرحله 6: چند قطره روغن کوتیکول اضافه کنید

فراموش نکنید که به کوتیکول های خود در هر انگشت توجه ویژه ای داشته باشید، زیرا کوتیکول ها از ناخن های شما در برابر باکتری ها محافظت می کنند و نباید به آن ها آسیب برسانید. جهت درخشش، استحکام، تقویت و سلامت ناخن های خود به میزان چند قطره روغن کوتیکول بر روی کوتیکول ناخن ها بزنید و ماساژ دهید.

مرحله 7: پاها را با لوسیون ماساژ دهید

با استفاده از کرم پا یا لوسیون بدن، ماساژ انگشتان پا و پا را شروع کنید. با انجام این ماساژ نه تنها احساس شگفت انگیزی خواهید داشت، بلکه به بدن شما کمک می کند تا پس از آن همه مالش و خیساندن، پاهای خود را آبرسانی کنید.

ماساژ پاها با لوسیون

مرحله 8: پاک سازی نهایی سطح ناخن ها

در آخر با یک پنبه آغشته به الکل سطح ناخن ها را از روغن های باقی مانده تمیز کنید، زیرا باقی مانده های روغنی می تواند از چسبیدن صحیح لاک به ناخن شما جلوگیری کند.

مرحله 9: یک لاک پایه بزنید

اگر فکر می کنید می توانید از این مرحله صرف نظر کنید، در این مورد تجدید نظر کنید. از آن جا که لاک پایه به عنوان مانعی بین روغن های طبیعی حاصل از ناخن و لاک واقعی شما عمل می کند، اگر می خواهید پدیکور ناخن شما دوام داشته باشد، انجام این مرحله خیلی مهم است.

مرحله 10: ناخن های پا را رنگ کنید

 • اگر جداکننده انگشتان پا دارید، در این مرحله آن را بین انگشتان خود قرار دهید (در غیر این صورت، برای جلوگیری از برخورد انگشتان با یک دیگر می توانید از دستمال کاغذی تا شده بین انگشتان استفاده کنید).
 • سپس یک لایه نازک از رنگ دلخواه خود را بر روی سطح ناخن ها بزنید و اجازه دهید، خشک شود.
 • هر چند لایه ای که می زنید، جهت حفظ دوام سعی کنید، هر لایه نازک زده شود.
 • هم چنین سعی کنید ابتدا لایه اول خوب خشک شود، بعد لایه دوم را بزنید. تا زمانی که کامل خشک نشده است از زدن لایه بعدی خودداری کنید.
ناخن ها را لاک بزنید

هشدار!

از آن جا که بهداشت و سلامت پوست بسیار حائز اهمیت است، در سالن های زیبایی دقت کنید جدا کننده های انگشتان پا ضدعفونی شده باشند، تا باعث انتقال بیماری های پوستی نشوند.

مرحله 11: کار را با روکش تاپ پایان دهید

اگر می خواهید پدیکورتان دوام بیشتری داشته باشد، در مرحله پایانی از تاپ کات (TOP COAT) استفاده کنید تا لاک ناخن شما بسته شود. با انجام این مرحله شما یک پدیکور فوق العاده براق و با دوام خواهید داشت.

انجام روکش نهایی برای پدیکور ناخن

نکات مراقبت از پا

3 روش وجود دارد که به سلامت پای شما کمک می کند. در این جا به طور مختصر درباره هر کدام توضیحاتی ارائه می شود:

🎲 استفاده از جوش شیرین

اگر پاشنه پای شما زبر و خشن شده است، می توانید از جوش شیرین برای ترمیم آن استفاده کنید. چند قاشق غذا خوری جوش شیرین را با نیم لیتر آب مخلوط کنید.

سپس پای خود را بین 15 تا 20 دقیقه درون این محلول قرار دهید و با سنگ پا، پاشنه پا را ماساژ دهید. سپس پا را خشک کنید و کرم یا لوسیون مرطوب کننده بزنید. البته جهت ترمیم پاشنه پا مراجعه به متخصص پوست و تغذیه نیز توصیه می شود.

🎲 پدیکور با کوکتل

اگر به دنبال یک روش لاکچری و رمانتیک هستید، می توانید از توپ های رنگی معطر که داخل آب می جوشند و حل می شوند استفاده کنید.

در واقع کوکتل پدیکور حاوی نمک دریایی می باشد که نقش مهمی در سم زدایی پوست دارد. هم چنین به دلیل روغنی که در آن استفاده شده، پوست پا نرم و مرطوب می شود.

🎲 پدیکورتراپی با پارافین

اخیراً برای مرطوب کردن پوست در سالن های زیبایی از پارافین استفاده می شود. این کار، بعد از کوتاه کردن ناخن و اسکراب انجام می شود. زمانی که در فصل سرد سال هستید و شاهد خشکی پوست پا هستید، می توانید در فرایند انجام پدیکور از پارافین تراپی استفاده کنید.

 • برای انجام این کار کافی است ابتدا پارافین جامد را به صورت مایع تبدیل کنید.
 • سپس پا را داخل آب ولرم کرده و پارافین مایع را به پا بمالید.

سخن آخر

 • سعی کنید به صورت هفتگی پدیکور را از روی ناخن های خود پاک کنید.
 • جهت حفظ سلامت ناخن و کدر نشدن آن سعی کنید بین فرایند پدیکور فاصله بیندازید.
 • وسایل مورد استفاده را پس از انجام پدیکور ضدعفونی کنید.
 • پس از شستن پا، پا و بین انگشتان پا را خشک کنید، تا رطوبت بین انگشتان شما باعث ایجاد قارچ نشود.
 • از سوهان زدن زیادی خودداری کنید، زیرا باعث ایجاد خطوط و لکه های سفید در سطح ناخن می شود.
 • سعی کنید در فرایند پدیکور ناخن به فولیکول ها آسیب وارد نکنید، در سالن های زیبایی معمولا این قسمت را بر می دارند (قسمت سفید رنگ ریشه ناخن شما، کوتیکول نام دارد) در صورتی که برداشت آن باعث می شود تا ناخن و انگشت شما در معرض عفونت های میکروبی و قارچی قرار گیرد.

منبع: cosmopolitan.com

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.