سلامت پوست, مراقبت از پوست

بیماری پیسی چیست؟ چگونه درمان می شود؟

پیسی

رنگدانه ملانین توسط سلول های ویژه ای به نام ملانوسیت ساخته می شود، از آن جا که رنگ مو و پوست توسط ملانین ها تعیین می شود، در صورت اختلال در سلول های ملانین، رنگ پوست و مو دچار تغییر می شود. برای کسب اطلاعات بیشتر درباره بیماری پیسی و نحوه درمان آن این مقاله را تا آخر بخوانید.

بیماری پیسی چیست؟

پیسی (اختلال رنگدانه سازی پوست) نوعی بیماری است که بر رنگ پوست تأثیر می گذارد. به این صورت که با آسیب دیدن ملانوسیت ها یا عدم ایجاد ملانین، رنگ پوست می تواند تغییر کند. کمبود رنگدانه بسته به علت و پیشرفت بیماری می تواند یک ناحیه کوچک از بدن یا کل بدن را تحت تأثیر قرار دهد که به آن پیسی می گویند.

بیماری پیسی چیست؟

انواع پیسی و دلایل ایجاد آن

انواع مختلفی از اختلالات رنگدانه ای پوست وجود دارد. برخی از آن ها می توانند به دلیل سایر بیماری های زمینه ای سلامتی مانند بیماری آدیسون رخ دهند. در ادامه مطلب به توضیح مختصری درباره انواع آن می پردازیم.

1- زالی (آلبینیسم)

زالی آلبینیسم نوعی اختلال ژنتیکی است که به دلیل نقص در ژن ها دستورالعمل های مربوط به تولید ملانین تغییر پیدا می کند. یعنی چندین نقص ژنتیکی باعث می شود بدن نتواند ملانین تولید یا توزیع کند.

علامت اصلی آلبینیسم کمبود رنگ در مو، پوست یا چشم است. این علائم می تواند کل بدن یا فقط لکه های کوچکی از پوست را تحت تأثیر قرار دهد.

آلبینیسم نوعی اختلال ژنتیکی

2- ملاسما

ملاسما یک اختلال شایع رنگدانه سازی پوست است. همچنین از آن به عنوان کلواژما یا ماسک بارداری یاد می شود و بیشتر موارد مستند این اختلال در زنان دیده می شود. همچنین ملاسما در افرادی که رنگ پوست تیره دارند بیشتر اتفاق می افتد.

علائم اصلی ملاسما ظاهر شدن لکه های قهوه ای یا خاکستری و تغییر رنگ پوست در صورت است. مناطقی از بدن که اغلب در معرض آفتاب قرار دارند نیز بیشتر می توانند تحت تأثیر قرار گیرند. دو روش درمان خانگی و درمان پزشکی برای درمان ملاسما وجود دارد، اما این روش ها درمان قطعی برای این بیماری نمی باشد و ممکن است فقط خطر بازگشت را کاهش دهند.

ملاسما روی پوست

3- تغییر رنگدانه ها از آسیب پوست

در اثر مواردی همچون زخم و سوختگی ممکن است پوست آسیب ببیند و باعث تغییر رنگ در قسمت هایی از آن شود، ممکن است این تغییر رنگ بسته به شدت زخم و سوختگی ماندگار باشد.

زیرا اندازه زخم، فاکتور تعیین کننده ای در میزان تغییر رنگدانه های پوست خواهد بود. به این معنی که یک زخم بزرگتر به دلیل تشکیل بافت اسکار احتمالاً منجر به تشکیل رنگدانه ای غیرطبیعی می شود، در حالی که زخم کوچکتر بدون بر جای گذاشتن جای زخم رنگ دانه های پوست تغییر چندانی نمی کنند.

4- ویتیلیگو

ویتیلیگو نوعی اختلال در رنگدانه سازی پوست است که با گذشت زمان ایجاد می شود. تقریباً 1٪ تا 2٪ از جمعیت جهان مبتلا به ویتیلیگو هستند. اگرچه هیچ گونه اثرات مخربی بر سلامتی وجود ندارد، اما نشان داده شده است که ویتیلیگو باعث ناراحتی روانی (افسردگی) در کسانی می شود که با این بیماری زندگی می کنند.

علامت اصلی ویتیلیگو

  • از بین رفتن کامل رنگدانه در پوست علامت اصلی ویتیلیگو است که منجر به ایجاد لکه های کوچک و بزرگ سفید در هر ناحیه از بدن می شود.
  • محتمل ترین مکان برای ویتیلیگو در مناطقی است که در معرض آفتاب قرار دارند، از جمله دست ها، پاها، صورت و بازوها.
  • همچنین می تواند بر دهان، چشم، کشاله ران و اندام های تناسلی تأثیر بگذارد.
  • قسمت هایی از سر نیز می تواند تحت تأثیر قرار گیرد، به طور عمده در جایی که ریشه مو روی پوست سر قرار دارد و در برخی موارد، موهای فرد می تواند سفید یا خاکستری شود.
ویتیلیگو باعث ایجاد لکه در هر قسمتی از بدن می شود

راه های درمان بیماری پیسی چگونه است؟

اگرچه این بیماری هیچ خطری برای سلامتی ندارد، اما بسیاری از افراد به دلایل زیبایی به دنبال درمان هستند. گزینه های درمان عبارتند از:

  • استفاده از رنگ های طولانی مدت در مناطق آسیب دیده
  • مصرف داروهای حساس به نور
  • نور درمانی با اشعه ماوراء بنفش
  • استفاده از کرم های کورتیکواستروئید برای بازیابی رنگدانه ها
  • عمل جراحی
  • از بین بردن رنگدانه باقیمانده در پوست
راه های درمان پیسی

چه موقع به پزشک مراجعه کنیم؟

تصمیم گیری در مورد اینکه آیا مسئله پیسی (تغییر رنگدانه های پوست)، مراجعه به پزشک را ضروری می کند یا خیر، ممکن است دشوار باشد.

حتی اگر این تغییرات از نظر جسمی و روحی شما را آزار نمی دهد و تغییر رنگ در پوست همچنان گسترش می یابد، بهتر است به پزشک مراجعه کنید. این باعث می شود تا شما هر گونه بیماری پوستی دیگری را رد کنید.

سخن آخر

سخنی از ویلول:

مبارزه با پیسی (اختلال رنگدانه سازی پوست) ممکن است دشوار باشد. این مبارزه عاطفی می تواند آسیب بزرگی به سلامت روان شما وارد کند.

خبر خوب این است که بسیاری از اختلالات رنگدانه سازی پوست جدی نیستند و می توان به راحتی از طریق گزینه های درمانی یا استفاده از مواد آرایشی و کرم های دیگر برای بازگرداندن رنگدانه ها یا پوشاندن لکه هایی که دوست ندارید برطرف شود. مهم است که هنگام مواجه شدن با اختلال رنگدانه سازی پوست مثبت باشید.

منبع: verywellhealth.com

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.