سلامت پوست, مراقبت از پوست

اسید هیالورونیک چیست؟ معرفی خواص شگفت انگیز آن برای پوست

اسید هیالورونیک

اسید هیالورونیک ماده ای است که به طور طبیعی در بدن انسان وجود دارد. اما میزان آن در اثر عواملی همچون افزایش سن کاهش می یابد و برای جبران آن لازم است تا از مکمل ها استفاده شود. استفاده از مکمل آن به شیوه های مختلف، ممکن است به درمان یا جلوگیری از بیماری های مرتبط با پیری و خشکی پوست و خشکی چشم کمک کند.

FDA، استفاده از اسید هیالورونیک را برای افراد مبتلا به آرتروز و آب مروارید تایید کرده است. در ادامه مقاله، به بررسی خواص، عوارض جانبی و میزان دوز مصرفی آن می پردازیم. برای کسب اطلاعات بیشتر با ما همراه باشید.

اسید هیالورونیک چیست؟

ماده ای است که به طور طبیعی در بدن انسان وجود دارد و بیشترین غلظت آن در چشم و مفاصل یافت می شود. از آنجا که سطح هیالورونیک اسید در اثر عواملی همچون افزایش سن کاهش می یابد، استفاده از مکمل آن به شیوه های مختلف، ممکن است به درمان یا جلوگیری از بیماری های مرتبط با پیری کمک کند.

کاربرد اسید هیالورونیک چیست؟

مردم از آن به عنوان دارو برای بهبود و درمان اختلالات مختلف از جمله: درمان درد مفاصل، عفونت های مجاری ادراری (UTI)، رفلاکس اسید، خشکی چشم، درد واژن، کاهش چین و چروک، بهبود و درمان بسیاری از بیماری های دیگر استفاده می کنند. اما، شواهد علمی زیادی برای حمایت از همه موارد وجود ندارد.

نکته: تزریق آن به داخل زانو (افراد مبتلا به آرتروز زانو) و همچنین، تزریق به داخل چشم (افراد مبتلا به آب مروارید)، توسط FDA تایید شده است.

خواص استفاده از اسید هیالورونیک

هیالورونیک اسید، همچنین به عنوان هیالورونان شناخته می شود. یک ماده شفاف و غلیظ است که به طور طبیعی توسط بدن شما تولید می شود. بیشترین مقدار آن در پوست، بافت همبند و چشم شما یافت می شود. وظیفه اصلی آن حفظ آب است تا بافت های شما به خوبی روان و مرطوب بمانند.
این ماده شگفت انگیز کاربردهای گوناگونی دارد. بسیاری از مردم آن را به عنوان مکمل مصرف می کنند. اما از آن در سرم های موضعی، قطره چشم و تزریق نیز استفاده می شود. در اینجا 7 مزیت استفاده از اسید هیالورونیک از نظر علمی وجود دارد.

1. استفاده از اسید هیالورونیک باعث کاهش چین و چروک و سفتی پوست

تقریباً نیمی از اسید هیالورونیک طبیعی موجود در بدن شما، در پوست شما قرار دارد. طبق روند طبیعی پیری و قرار گرفتن در معرض مواردی مانند: اشعه ماوراء بنفش خورشید، دود تنباکو و آلودگی می تواند مقادیر آن را در پوست کاهش دهد.

مکمل های آن می توانند به پوست شما کمک کنند تا ظاهری انعطاف پذیرتر داشته باشید. بنابراین، شما می توانید با مصرف مکمل ها از کاهش آن جلوگیری کنید.

طبق تحقیقات انجام شده، مصرف خوراکی دوزهای 120 تا 240 میلی گرم در روز به مدت حداقل یک ماه نشان داده است که رطوبت پوست را به میزان قابل توجهی افزایش می دهد و خشکی پوست را در بزرگسالان کاهش می دهد. همچنین در صورت استفاده موضعی از آن می تواند چین و چروک، قرمزی پوست و درماتیت را کاهش دهد. درحالی که تزریق آن باعث

می شود. بنابراین، برخی از متخصصان پوست فیلرهای اسید هیالورونیک را تزریق می کنند تا پوست را محکم و جوان نگه دارد.

اسید هیالورونیک موثر در کاهش چین و چروک
برخی از متخصصان پوست فیلرهای هیالورونیک را تزریق می کنند تا پوست را محکم و جوان نگه دارد.

شما می توانید ماسک سفت کننده و شفاف کننده پوست صورت و گردن اکسپرتیج آردن (Ardene) را از فروشگاه اینترنتی زیپلین خریداری کنید.

2. استفاده ازاسید هیالورونیک باعث افزایش سرعت بهبود زخم

تحقیقات اولیه نشان می دهد که استفاده از اسید هیالورونیک بر روی پوست ممکن است برای درمان سوختگی و زخم های پوستی مفید باشد. استفاده موضعی از آن باعث کاهش سطح التهاب و ایجاد رگ های خونی بیشتر در ناحیه آسیب دیده می شود. بنابراین، استفاده مستقیم از آن روی زخم باز به بهبود سریع تر زخم ها و کاهش درد کمک می کند.

همچنین، این ماده شگفت انگیز، دارای خواص ضد باکتریایی است. بنابراین، در صورت استفاده مستقیم بر روی زخم های باز، خطر عفونت را کاهش می دهد. علاوه بر این طبق تحقیقات انجام شده، استفاده از شوینده دهان حاوی هیالورونیک اسید باعث کاهش خونریزی و بهبود سلامت لثه می شود. بنابراین، استفاده از آن در مبارزه با بیماری های لثه و بهبود زخم های پس از جراحی دندان نیز موثر است.

در حالی که تحقیقات روی سرم ها و ژل های اسید هیالورونیک امیدوار کننده است. اما، هیچ تحقیقی برای تعیین این که آیا مصرف خوراکی مکمل های آن می توانند مزایای مشابهی را ارائه دهند، انجام نشده است. با این حال، از آنجا که مکمل های خوراکی، سطح هیالورونیک اسید موجود در پوست را افزایش می دهند، منطقی است که مشکوک باشیم که ممکن است فوایدی را به همراه داشته باشد.

نکته: استفاده موضعی از آن نقش مهمی در بهبود زخم دارد، اما اگر می خواهید در مورد نحوه از بین بردن جای زخم بیشتر بدانید به این مقاله مراجعه کنید.

3. با روان نگه داشتن استخوان ها، درد مفاصل را تسکین می دهد

مصرف روزانه 80 تا 200 میلی گرم مکمل به مدت حداقل 2 ماه برای افراد 40 تا 70 سال که از آرتروز (نوعی بیماری دژنراتیو مفصلی است که در اثر ساییدگی و پارگی مفاصل در طول زمان ایجاد می شود) رنج می برند، بسیار مفید است. زیرا، اسید هیالورونیک فضای بین دو استخوان را پر می کند و موجب کاهش ساییدگی و در نتیجه؛ کاهش درد ناخوشایند می شود. همچنین می توان آن را مستقیماً به مفاصل تزریق کرد. با این حال، تجزیه و تحلیل بیش از 12000 بزرگسال کاهش متوسط ​​درد را نشان داد.

برخی تحقیقات نشان می دهد که ترکیب مکمل های خوراکی با تزریق آن می تواند به افزایش مزایای تسکین دهنده درد و افزایش زمان بین تزریق کمک کند.

نکته: مکمل ها در کاهش درد مفاصل در افراد مبتلا به آرتروز موثر است. تزریق نیز می تواند مورد استفاده قرار گیرد. اما، ممکن است خطراتی را به همراه داشته باشد.

4. استفاده از اسید هیالورونیک تسکین علائم رفلاکس معده

تحقیقات جدید نشان می دهد که مصرف مکمل های اسید هیالورونیک ممکن است به کاهش علائم رفلاکس معده کمک کند. هنگامی که رفلاکس معده رخ می دهد، محتویات معده به داخل گلو برگشته و باعث ایجاد درد و آسیب به دیواره مری می شود. بنابراین، مصرف مکمل ها ممکن است به تسکین پوشش آسیب دیده مری و تسریع روند بهبود کمک کند.

 • یک مطالعه روی لوله آزمایش نشان داد که استفاده از مخلوطی از اسید هیالورونیک و کندرویتین سولفات بر روی بافت گلو آسیب دیده به اسید، کمک می کند تا بافت گلو سریع تر از زمانی که هیچ درمانی استفاده نمی شد، بهبود یابد.
 • همچنین، یک مطالعه نشان داد که مصرف مکمل آن و کندرویتین سولفات همراه با داروی کاهنده اسید، علائم رفلاکس را تا 60 درصد بیشتر از مصرف اسید کاهنده، کاهش می دهد.

5. رفع خشکی چشم

افراد مسن (تقریباً 1 نفر از 7 نفر)به دلیل کاهش تولید اشک یا تبخیر سریع اشک از علائم خشکی چشم رنج می برند. از آنجا که هیالورونیک در حفظ رطوبت عالی است، اغلب برای درمان خشکی چشم از آن استفاده می شود.

بنابر تحقیقات انجام شده، ثابت شده است که استفاده از قطره های چشمی حاوی 0.2 _ 0.4٪ اسید هیالورونیک علائم خشکی چشم را کاهش داده و سلامت چشم را بهبود می بخشد.
لنزهای تماسی حاوی هیالورونیک نیز به عنوان یک درمان احتمالی برای خشکی چشم در حال توسعه هستند. علاوه بر این، اغلب در حین عمل جراحی چشم برای کاهش التهاب و تسریع بهبود زخم، از قطره چشم استفاده می شود.

اسید هیالورونیک موثر در رفع خشکی چشم

6. آتروفی واژن

بعد از یائسگی، بافت واژن نازک می شود. بنابراین، زنان بعد از یائسگی در روابط جنسی دچار مشکلاتی از جمله: سوزش، خارش و درد می شوند. بنابراین، تحقیقات اولیه نشان داده است که استفاده از محلول حاوی اسید هیالورونیک به کاهش مشکلات زنان یائسه کمک می کند.

7. بهبود تورم (التهاب) حفره بینی و سینوس ها (رینوسینوزیت)

تحقیقات اولیه نشان می دهد که استفاده از شوینده بینی (حاوی اسید هیالورونیک) به درمان علائم عفونت سینوس در افرادی که آنتی بیوتیک و استروئید نیز مصرف می کنند، کمک می کند. همچنین، ممکن است علائم را در افراد مبتلا به عفونت های سینوسی طولانی مدت، بهبود بخشد.

8. درمان عفونت گوش (اوتیت مدیا)

تحقیقات اولیه نشان می دهد که استفاده از محصول شست و شوی بینی حاوی هیالورونیک اسید ممکن است به جلوگیری از عفونت گوش در کودکان مبتلا به عفونت مزمن گوش کمک کند.

9. جراحی بینی

تحقیقات اولیه در افرادی که جراحی بینی انجام داده اند، نشان می دهد که استفاده از شست و شوی بینی با اسید هیالورونیک ممکن است اسکار و پوسته پوسته شدن سینوس را بهتر از شست و شوی بینی با آب نمک بهبود بخشد.

10. بهبود زخم پا در افراد دیابتی

تحقیقات نشان می دهد که استفاده از محصولات حاوی اسید هیالورونیک و سایر ترکیبات در مقایسه با درمان معمولی به بهبود زخم پای دیابتی کمک می کند. مشخص نیست که این فایده ناشی از اسید هیالورونیک یا سایر ترکیبات است.

دوز مصرفی و نحوه استفاده از اسید هیالورونیک

در تحقیقات علمی، دوزهای زیر بر روی بزرگسالان، مورد مطالعه قرار گرفته است و نتایج مثبتی را ارائه داده است. این شامل:

مصرف خوارکی:

 • برای کاهش چین و چروک: روزانه به مدت 90 روز، از یک محصول خاص (فرمول ضد پیری پیشرفته GliSODin Skin Nutrients ، Isocell North America Inc.) حاوی روغن کریل، روغن توت خولان دریایی، عصاره لوبیای کاکائو و هیالورونیک اسید، استفاده شده است.
 • برای درمان آرتروز: روزانه 80 میلی گرم و به مدت 3 ماه، از یک محصول خاص به نام (Oralvisc، Bioibérica) استفاده شده است.

استفاده موضعی:

 • برای بهبود و درمان خشکی چشم: 3-8 مرتبه در روز، از قطره چشم (Hyalistil، Hyalein، New Hyaluni، Hyaluni، Visaid) حاوی 0.1 تا 0.3 درصد هیالورونیک اسید استفاده شده است.
 • برای بهبود و درمان تورم (التهاب) و زخم های داخل دهان (مخاط دهان): ژل (Gelclair ، Helsinn Healthcare SA) حاوی اسید هیالورونیک را با آب مخلوط کرده و به عنوان دهانشویه استفاد کنید.

استفاده تزریقی:

 • برای کاهش چین و چروک پوست: ارائه دهندگان مراقبت های بهداشتی می توانند محصول هیالورونیک اسید (Juvéderm Ultra Plus ، Allergan) را به چین و چروک های پوست تزریق کنند.
 • همچنین، برای درمان آرتروز: پزشکان می توانند اسید هیالورونیک را به مفصل تزریق کنند.

اثرات جانبی استفاده از اسید هیالورونیک

در این بخش به بررسی عوارض جانبی آن می پردازیم.

 1. اگر در مصرف خوراکی و موضعی آن به صورت صحیح استفاده کنیم تا حد زیادی ایمن است و به ندرت دیده شده که باعث ایجاد واکنش های آلرژیک شود.
 2. همچنین، زمانی که اسید هیالورونیک توسط ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی برای درمان آرتروز به مفصل تزریق می شود، ممکن است باعث قرمزی و درد شود. اما، مصرف آن تحت نظر پزشک ایمن است.
 3. استفاده از اسید هیالورونیک برای چشم، زیر نظر پزشک ایمن است. هرچند، هنگام تزریق به چشم می تواند فشار چشم را افزایش دهد. اما، معمولاً طی 48 تا 72 ساعت برطرف می شود.

اقدامات احتیاطی و هشدارها در شرایط خاص!

 • دوران بارداری: اطلاعات کافی درباره استفاده ایمن از اسید هیالورونیک در دوران بارداری وجود ندارد. بنابر احتیاط، از استفاده آن خودداری کنید.
 • دوران شیردهی: همچنین، اطلاعات کافی درباره بی خطر بودن اسید هیالورونیک در دوران شیردهی وجود ندارد. محققان نمی دانند که آیا بر شیر مادر تأثیر می گذارد؟! چه تاثیری بر نوزاد می تواند بگذارد؟ بنابر احتیاط! از استفاده آن خودداری کنید.
 • داشتن بیماری خاص مانند اسکلرودرمی: همچنین شواهدی وجود دارد که نشان می دهد سلول های سرطانی به اسید هیالورونیک حساس هستند و مصرف مکمل ها می تواند باعث رشد سریع تر آن ها شود.
  بنابراین، استفاده از اسید هیالورونیک روی پوست افرادی که به بیماری اسکلرودرمی مبتلا هستند، ممکن است زخم های پوستی را بدتر کند. اگر اسکلرودرمی دارید، از اسید هیالورونیک استفاده نکنید.

سخن آخر

اسید هیالورونیک به دلیل فواید پوستی آن، به ویژه از بین بردن خشکی پوست، کاهش خطوط و چین و چروک ها و سرعت بخشیدن به ترمیم زخم، مشهور است. همچنین، هیالورونیک اسید را می توان توسط پزشک ارائه کرد تا درد و سفتی مفصل را کاهش دهد. هیالورونیک اسید توسط FDA به عنوان یک وسیله پزشکی برای این منظور تأیید شده است.
اما به نظر می رسد همه افراد از این درمان سود نمی برند. همچنین، هرگونه پیشرفتی معمولاً کوتاه مدت است. برخی تحقیقات اولیه نشان می دهد که مصرف اسید هیالورونیک از طریق دهان ممکن است درد را در برخی از افراد مبتلا به آرتروز کاهش دهد. اما همه تحقیقات موافق این نتیجه نیستند.

سایر کاربردهای قابل توجه شامل: استفاده از قطره چشم هیالورونیک اسید برای تسکین خشکی چشم و قرار دادن هیالورونیک اسید مستقیماً در مثانه از طریق کاتتر برای کاهش خارش و درد است.
به طور کلی، اسید هیالورونیک یک مکمل مفید برای انواع بیماری ها، به ویژه موارد مربوط به سلامت پوست و مفاصل است.

سلب مسئولیت

خواندن این مقاله، تنها جهت کسب اطلاعات بیشتر می باشد. بنابراین، آن را مشاوره پزشکی تلقی نکنید. زیرا، شامل همه موارد استفاده احتمالی، احتیاط ها، تداخلات یا عوارض جانبی احتمالی نمی شود.
همچنین، ممکن است این اطلاعات با شرایط خاص سلامتی شما مطابقت نداشته باشد. پس، هرگز بخاطر مطالبی که در این مقاله خوانده اید، مراجعه و مشورت با پزشک متخصص را به تاخیر نیاندازید.

منبع:

www.webmd.com

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.