سلامت پوست, مراقبت از پوست

10 مزیت شگفت انگیز اکسیژن تراپی + نحوه انجام آن

اکسیژن تراپی

پوست در اثر عوامل مختلفی (آلودگی و افزایش سن) دچار تضعیف کلاژن می شود و این را بپذیرید که هیچ معجزه ای نمی تواند یک شب باعث تقویت کلاژن و حفظ درخشش پوست شما شود. بنابراین طبق گفته کارشناسان، داشتن پوستی درخشان نیاز به بهداشت و مراقبت مناسب دارد. یکی از این راه ها اکسیژن تراپی است که می توان از آن، جهت تقویت و مراقبت از پوست استفاده کرد.

در ادامه این مقاله به بررسی مختصری درباره این که اکسیژن تراپی چیست و چه کاری انجام می دهد؟ می پردازیم، جهت کسب اطلاعات بیشتر درباره فواید اکسیژن تراپی با ما همراه باشید.

سوالات متداول

1. آیا اکسیژن تراپی موثر است؟

البته! این کار اکسیژن را به تمام سلول های پوست شما می رساند، آن ها را آبرسانی می کند و باعث تولید کلاژن می شود.

2. آیا لازم است مرتباً این کار را انجام دهیم؟

بلافاصله بعد از اولین جلسه، تغییر قابل توجهی در پوست خود مشاهده خواهید کرد. با این حال، برای حفظ این درخشش باید آن را پیگیری کنید.

3. آیا اکسیژن تراپی عوارض جانبی دارد؟

بعد از اکسیژن رسانی صورت، می توانید بلافاصله سبک زندگی عادی خود را از سر بگیرید. مانند سایر درمان های پوستی تهاجمی، دردناک نیست و هیچ گونه خارش، تحریک و جوش ایجاد نمی کند.

4. در طول درمان چه انتظاری می توانم داشته باشم؟

متخصص مراقبت از پوست، صورت شما را کاملاً تمیز می کند و سرم / مقوی حاوی ویتامین ها و مواد معدنی را در پوست استفاده می کند.
پوست شما از اکسیژن پر می شود. سپس، او یک ماسک تسکین دهنده برای آرام کردن پوست شما اعمال می کند. پس از پاک شدن ماسک، وی با یک ماده مقوی و مرطوب کننده، پوست را تقویت می کند.

اکسیژن تراپی چیست؟

در این روش، از دستگاهی برای پاشش مولکول های اکسیژن غلیظ (اکسیژن همراه با ویتامین ها، مواد معدنی، مواد مغذی ضروری و عصاره های گیاهی) بر روی لایه خارجی پوست (اپیدرم) صورت و گردن استفاده می کنند.
این روش درمانی در سالن های ماساژ و زیبایی جهت تغذیه پوست و رشد کلاژن مورد استفاده قرار می گیرد.

اکسیژن تراپی چیست؟

فواید اکسیژن تراپی

سلول های بدن برای سالم ماندن و تغذیه به اکسیژن نیاز دارند. استفاده از این روش باعث می شود تا اکسیژن به عمیق ترین لایه های پوست برسد. بنابراین هر اندازه اکسیژن بیشتر به سلول ها برسد، درخشش پوست بیشتر حفظ می شود. در ادامه مطلب دیگر مزایای آن ذکر شده است:

1- تولید کلاژن را افزایش می دهد

کلاژن پروتئینی است که باعث می شود سلول ها به هم بچسبند و قدرت و قابلیت ارتجاعی پوست شما را فراهم می کنند. اما عواملی هم چون افزایش سن و آلودگی، باعث ضعف و کاهش تولید کلاژن می شود و این موجب کاهش قابلیت ارتجاعی و ایجاد چین و چروک می شود.
یکی از بزرگترین مزایای اکسیژن تراپی صورت، تقویت کلاژن است که پوست را سفت می کند و باعث کاهش خطوط و چین و چروک می شود.

2- سم زدایی از پوست

اکسیژن صورت به پوست کمک می کند تا از اکسیژن و مواد مغذی و ویتامین های تزریق شده استفاده کند. این روند سم زدایی پوست شما را تقویت می کند، اثرات آلودگی، قرار گرفتن در معرض آفتاب و نوسانات رژیم غذایی را نفی می کند و به ترمیم و بازسازی سلول های پوست کمک می کند.

اکسیژن تراپی موجب سم زدایی پوست می شود.

3- اکسیژن درمانی سرعت بازسازی سلول ها را افزایش می دهد

اکسیژن برای بازسازی سلول ها بسیار مهم است. زیرا سلول های پوستی ما، طول عمر محدودی دارند، بنابراین لازم است زمانی که سلول ها می میرند، سلول های جدید سریع جایگزین آن ها شوند. از دیگر مزایای اکسیژن درمانی، بازسازی سریع سلول ها است که باعث کاهش جای زخم و اسکار می شود.

4- اکسیژن تراپی، عوارض جانبی دردناک ندارد

این یک روند فوق العاده ملایم روی پوست شما است و هیچ عارضه جانبی مانند: تحریک، قرمزی، تورم، گزگز و احساس سوزش ندارد. این برای افرادی که پوست حساس دارند و کسانی که می خواهند از درمان های زیبایی شیمیایی خودداری کنند، مناسب است.

5- پوست شما را مرطوب می کند

قرار گرفتن مداوم در معرض آفتاب، گرد و غبار و آلودگی، رطوبت طبیعی پوست را کاهش می دهد. این امر آن را بسیار خشک و بی روح می کند. اگر پوست خشک دارید، این مسائل می تواند پوست شما را بدتر کند. بنابراین لازم است از اکسیژن درمانی استفاده کنید.
زیرا استفاده از اکسیژن صورت، پوست شما را کاملاً مرطوب کرده، تعادل PH آن را بازیابی می کند و از آن در برابر آفتاب محافظت می کند.

6- پوست شما را فوق العاده درخشان می کند

استفاده از این روش موجب پاکسازی تمام ناخالصی های اپیدرم (حذف سلول های مرده از سطح پوست، درمان منافذ باز پوستی) و هم چنین باعث تقویت و لطافت پوست می شود.

درخشان شدن پوست با اکسیژن تراپی

7- نتایج فوری هستند

شما پس از اکسیژن صورت نتایج فوری را متوجه خواهید شد. فواید اکسیژن صورت شامل مواردی مانند: بهبودی آکنه، رفع و کاهش چین و چروک و لک می باشد و هم چنین باعث می شود پوست شما جوان تر و براق تر به نظر برسد.

8- زمان بهبودی سریع

معمولاً در مورد سایر اقدامات و درمان های پوستی، باید یک دوره مشخص صبر کنید، پس از گذشت زمان مشخصی می توانید از کرم ها و دیگر لوازم آرایشی استفاده کنید. اما اکسیژن صورت زمان بهبودی خاصی ندارد و تقریباً بلافاصله پس از اکسیژن تراپی می توانید کرم، لوسیون یا مواد آرایشی را روی پوست خود استفاده کنید.

9- آکنه را بهبود می بخشد

در صورت مسدود شدن منافذ پوستی، آکنه ایجاد می شود و آلودگی و چربی را در آن ها به دام می اندازد و باعث بزرگ شدن منافذ می شود.

اکسیژن درمانی به جمع شدن منافذ کمک می کند و اجازه نمی دهد در منافذ پوست شما گرد و غبار و خاک جمع شود. در نتیجه، پوست مدت زمان بیشتری درخشان باقی می ماند و آکنه و جوش های آزار دهنده ای نخواهید داشت.

اکسیژن تراپی موجب بهبود آکنه، رفع و کاهش چین و چروک و لک می شود.

بیشتر بدانید: درمان آکنه به کمک 5 روش خانگی!

10- رنگ ناهموار پوست را درمان می کند

سرمی که برای اکسیژن صورت استفاده می شود، سرشار از اسید هیالورونیک، پپتیدها، ویتامین ها و عصاره های گیاهی است که رنگ ناهموار پوست را درمان می کند و چهره شما را روشن نشان می دهد.

نحوه انجام اکسیژن تراپی چگونه است؟

ابتدا پوست خود را تمیز بشوئید و خشک کنید، اکسیژن تراپی شامل سه مرحله است، اجازه دهید اکنون به جزئیات این روش بپردازیم:

درمان نوری

برای تزریق بهتر اکسیژن به پوست شما از نور استفاده می شود. این باعث صاف شدن و آرامش پوست صورت شما می شود.

تزریق سرم

تزریق سرم، این مهم ترین مرحله در کل روند است. سرم دارای اسید هیالورونیک، مواد معدنی، ویتامین ها و انبوهی از آنتی اکسیدان ها است. تزریق آن باعث سفت شدن پوست، درخشندگی آن و از بین بردن چین و چروک و خطوط ریز می شود.

ماساژ دادن

از کرم های مخصوص تزریق اکسیژن برای ماساژ، پاکسازی، اسکراب و لایه برداری پوست استفاده می شود. بنابراین ماساژ دادن آخرین مرحله ای است که پوست شما را با استفاده از لوسیون ها و کرم ها تغذیه می کنند و رطوبت آن را مهر و موم می کنند. ماساژ پوست باعث می شود تا اثرات درمانی بیشتر ماندگار شود.

ماساژ صورت با کرم های مرطوب کننده

نحوه اکسیژن تراپی در خانه

اگر دستگاهی برای تزریق اکسیژن به پوست خود ندارید، نگران نباشید. شما هم می توانید با شیوه های خانگی به پوست خود اکسیژن رسانی کنید. استفاده از این ماسک ها تقریباً نتایج اکسیژن تراپی را ارائه می دهند.

این موارد بسیار آسان هستند و در خانه انجام می شوند، آن ها را بررسی کنید!

1- ماسک صورت پودر بلغور جو دوسر، بادام و بنتونیت

مواد لازم:

 • 5 قاشق غذاخوری پودر بادام
 • 1 و ½ قاشق غذاخوری پودر بنتونیت
 • 1/8 فنجان بلغور جو دوسر
 • 3-4 قطره روغن ضروری گلاب
 • 2 قطره پراکسید هیدروژن
 • 4 قاشق غذاخوری آب

طرز تهیه:

 1. همه پودرها را با هم در یک ظرف کوچک مخلوط کنید.
 2. سپس روغن گلاب و آب به آن اضافه کنید.
 3. مخلوط را خوب هم بزنید تا خمیر یک دست شود.
 4. سپس پراکسید هیدروژن را هم به آن اضافه کنید.
 5. مخلوط به دست آمده را به آرامی به صورت خود بمالید و 30 دقیقه صبر کنید.
 6. بعد آن را با آب بشویید و خشک کنید.
 7. همیشه سعی کنید پس از شست و شوی صورت از مرطوب کننده مناسب پوست خود استفاده کنید.
اکسیژن رسانی به پوست با ماسک خانگی

احتیاط: بیش از دو قطره پراکسید هیدروژن اضافه نکنید، چون ممکن است به پوست شما آسیب برساند.

2- ماسک صورت بلغور جو دوسر، بادام و خاک رس

مواد لازم:

 • 1 قاشق غذاخوری رب بادام
 • 1/8 فنجان پودر بلغور جو دوسر
 • 1 قاشق غذاخوری خاک رس سفید (یا خاک فولر)
 • 1 قاشق چای خوری گلبرگ خشک شده گل رز
 • 3 قاشق غذاخوری آب
 • 2 قطره پراکسید هیدروژن

طرز تهیه:

 1. تمام مواد، به جز پراکسید هیدروژن را در مخلوط کن ترکیب کنید و یک خمیر غلیظ درست کنید.
 2. پس از آماده شدن خمیر، پراکسید هیدروژن را به آن اضافه کنید.
 3. مخلوط به دست آمده را به آرامی و با حرکت دورانی به صورت خود بمالید.
 4. 15-20 دقیقه صبر کنید تا ماسک خشک شود.
 5. بعد صورت خود را با آب بشویید و خشک کنید.
 6. همیشه سعی کنید پس از شست و شوی دست و صورت از مرطوب کننده مناسب پوست خود استفاده کنید.

احتیاط: بیش از مقدار تجویز شده از پراکسید هیدروژن استفاده نکنید.

اثرات جانبی

برخی مواد تشکیل دهنده ماسک های اکسیژن صورت ممکن است برای پوست شما مناسب نباشد. بنابراین قبل استفاده از آن بر روی صورت، تست پچ را روی دست و بازو انجام دهید.

ممکن است عوارض جانبی خفیفی مانند: قرمزی یا تورم موقتی وجود داشته باشد. اما نگران نباشید. این اثرات به زودی پس از اتمام برنامه اکسیژن تراپی کاهش می یابد. اما در صورتی که عوارض جانبی مدت ها پس از استفاده ادامه یافت، فوراً با پزشک مشورت کنید.

منبع: stylecraze.com

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید