دهان و دندان, سلامت پوست, مراقبت از پوست

درمان تبخال لب با سریع ترین راه حل در خانه!

درمان تبخال لب

تبخال یک عفونت ویروسی شایع است. تبخال ها در مواردی که تاول های ترشح کننده دارند، بیش تر مسری هستند، زیرا ویروس به راحتی از طریق تماس با مایعات بدن شخص آلوده گسترش می یابد. حتی اگر تاول نداشته باشید می توانید ویروس را گسترش دهید. بسیاری از افرادی که به ویروسی که باعث تبخال می شود آلوده هستند، هرگز علائم و نشانه هایی پیدا نمی کنند. این علائم، تاول های ریز و پر از مایع روی لب و اطراف آن هستند. در این مقاله 3 روش برای درمان خانگی تبخال لب گفته شده است.

یک تبخال معمولاً از چندین مرحله عبور می کند:

در بسیاری از افراد قبل از ظهور یک نقطه کوچک از تبخال لب، بیرون آمدن تاول، احساس خارش، سوزش یا سوزن سوزن شدن در اطراف لب ها را برای مدت یک روز یا بیش تراز آن دارند. تاول های کوچک پر از مایعات به طور معمول در امتداد مرز لب های شما فوران می کنند. بعضی اوقات در اطراف بینی یا گونه ها یا داخل دهان ظاهر می شوند.

تراوش و پوسته شدن تاول های کوچک ممکن است با هم ادغام شده و سپس ترکیده و در نتیجه زخم های کم عمق باز شده و پوسته پوسته شوند. علائم و نشانه ها متفاوت است، بسته به اینکه این اولین شیوع شما باشد یا نه، عودها معمولاً هر بار در یک نقطه ظاهر می شوند و شدت آن کمتر از شیوع اول است.

تقریباً همه در معرض خطر تبخال روی لب هستند. بیش تر بزرگسالان ویروسی دارند که باعث تبخال می شود، حتی اگر هرگز علائمی نداشته باشند. کودکان زیر 5 سال نیز ممکن است در دهان خود زخم های سرد داشته باشند.

طریق شیوع ویروس تبخال روی لب

تبخال روی لب از طریق تماس نزدیک مانند بوسیدن از فردی به فرد دیگر سرایت می کند. آن ها معمولاً به علت ویروس هرپس سیمپلکس نوع 1 (HSV-1) و کمتر معمولاً ویروس هرپس سیمپلکس نوع 2 (HSV-2) ایجاد می شوند. هر دو این ویروس ها می توانند بر دهان یا دستگاه تناسلی شما تأثیر بگذارند و با رابطه دهانی قابل انتشار هستند. زخم های سرد حتی اگر زخم ها را نبینید مسری هستند.

ویروس تبخال روی لب

ممکن است در شیوع تبخال لب برای اولین بار، علائم زیر را تجربه کنید:

 1. تب
 2. لثه دردناک
 3. گلو درد
 4. سردرد
 5. دردهای عضلانی
 6. تورم غدد لنفاوی

علل تشدید کننده تبخال روی لب

هنگامی که یک قسمت از عفونت تبخال روی لب را تجربه کردید، ویروس در سلول های عصبی پوست شما خفته است و ممکن است به عنوان یک زخم دیگر در همان محل قبلی ظاهر شود. عود ممکن است توسط موارد زیر ایجاد شود:

 1. عفونت ویروسی یا تب
 2. تغییرات هورمونی، مانند تغییرات مربوط به قاعدگی
 3. فشار
 4. خستگی
 5. قرار گرفتن در معرض نور خورشید و باد
 6. آسیب به پوست
 7. تغییرات در سیستم ایمنی بدن

اگر سیستم ایمنی ضعیفی در اثر شرایط و روش های درمانی مانند زیر داشته باشید، در معرض خطر عوارض ناشی از ویروس تبخال هستید:

اچ آی وی / ایدز
درماتیت آتوپیک (اگزما)
شیمی درمانی سرطان
داروهای ضد رد برای پیوند اعضا

تبخال لب چه عوارضی دارد؟

در برخی افراد، ویروسی که باعث تبخال می شود، می تواند در سایر مناطق بدن مشکلاتی ایجاد کند، از جمله:

نوک انگشتان: ویروس های HSV-1 و HSV-2 می توانند به انگشتان دست منتقل شوند. این نوع عفونت غالباً با نام سفید «هرپس» شناخته می شود. کودکانی که شَست خود را می مکند ممکن است عفونت را از دهان به شَست منتقل کنند.

چشم ها: این ویروس گاهی اوقات می تواند باعث عفونت چشم شود. عفونت های مکرر می توانند باعث ایجاد زخم و آسیب شوند که ممکن است منجر به مشکلات بینایی یا از دست دادن بینایی شود.

مناطق گسترده پوست: افرادی که به بیماری پوستی به نام درماتیت آتوپیک (اگزما) مبتلا هستند، در معرض خطر گسترش سرماخوردگی در سراسر بدن خود هستند.

روش های پیشگیری از آلوده شدن به ویروس تبخال لب :

برای جلوگیری از سرایت تبخال لب به افراد دیگر یا سایر قسمت های بدن، ممکن است برخی از اقدامات احتیاطی زیر را امتحان کنید:

 1. اگر بیش از 9 بار در سال دچار تبخال باشید، ممکن است پزشک داروی ضد ویروسی برای شما تجویز کند که به طور منظم مصرف کنید.
 2. در حالی که تاول وجود دارد، از بوسیدن و تماس پوستی با افراد خودداری کنید. ویروس به راحتی در هنگام نشت مایع تاول ها گسترش می یابد.
 3. از به اشتراک گذاشتن وسایل آشپزی، تیغ و حوله های مشترک، بالم لب و سایر وسایل شخصی می توانند ویروس را در صورت وجود تاول منتشر کنند، خود داری کنید.
 4. دستان خود را تمیز نگه دارید، قبل از لمس خود و افراد دیگر، به ویژه نوزادان – هنگامی که دچار تبخال هستید، دستان خود را با دقت بشویید.

3 راه حل درمان خانگی تبخال لب :

خبر خوب این است که شما می توانید با روش درمانی هوشمندانه، روند بهبودی را تسریع کنید. یک درمان خانگی می تواند ناراحتی را تسکین دهد.

1. درمان تبخال لب در منزل با مرهم لیمو

مومیایی لیمو یک روغن اساسا ضروری است که در واقع می تواند ویروس را از بین ببرد. این یکی از موثرترین درمان های خانگی برای زخم های لب است و استفاده از آن بسیار آسان است.

به محض احساس سوزن سوزن شدن کافی است چند قطره از مرهم لیمو بزنید و سپس یک مکعب یخ را روی ناحیه نگه دارید. در آخر، برای جلوگیری از ترک خوردن آن، یک لایه نازک از وازلین بزنید.

2. استفاده از کمپرس سرد شیر بر روی تبخال لب

چه کسی گفته است که شیر می تواند یک درمان برای سرماخوردگی باشد؟ یک داروی خانگی با یک ماده اصلی خانگی، کمپرس با شیر به راحتی قابل استفاده است و معمولاً به راحتی در دسترس است.

یک کمپرس سرد آغشته به مواد شیری درست کنید. شیر حاوی آنتی بادی است که به مبارزه با ویروس کمک می کند، در حالی که روند بهبود را نیز تسریع می کند. این روش درمان تبخال لب در خانه با شیر است و با نوشیدن منظم آن می توانید از بروز آن جلوگیری کنید.

3. استفاده از شیرین بیان به عنوان یک درمان خانگی برای تبخال لب

آن را دوست داشته باشید یا از آن متنفر باشید، شیرین بیان یکی دیگر از بهترین داروهای خانگی برای رفع تبخال است. برای این کار به عصاره یا پودر ریشه شیرین بیان احتیاج دارید.

به قسمت های مساوی وازلین و شیرین بیان را مخلوط کرده و روی ناحیه آسیب دیده پخش کنید و بگذارید یک شب بماند. خواص ضد التهابی و ضد ویروسی دارد و این باعث بهبود تبخال می شود.

چه موقع به پزشک مراجعه کنیم؟

زخم های سرماخوردگی یا تبخال ها به طور کلی بدون درمان از بین می روند. در این موارد به پزشک مراجعه کنید:

 1. شما سیستم ایمنی ضعیفی دارید.
 2. تبخال در طی دو هفته بهبود نمی یابد.
 3. علائم شدید است.
 4. شما عود مکرر تبخال دارید.
 5. در چشمان خود احساس تحریک می کنید.

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید