سلامت پوست, مراقبت از پوست

دستگاه RF ترماژ (فرکانس رادیویی) چیست؟ چگونه به سفت شدن پوست کمک می کند؟

دستگاه RF ترماژ (فرکانس رادیویی)

کلاژن شایع ترین پروتئین در بدن است که موجب سفتی پوست می شود. اما در اثر برخی عوامل مانند: افزایش سن، سلول های لایه درم، کلاژن کمتری تولید می کنند و کمیت و کیفیت فیبرهای کلاژن در پوست کاهش می یابد. در نتیجه، کاهش کلاژن موجب بروز چین و چروک و افتادگی پوست می شود. اما، امروزه پزشکان برای تحریک لایه درم جهت تولید کلاژن از روش های مختلف تهاجمی و غیر تهاجمی استفاده می کنند. یکی از روش های غیر تهاجمی، استفاده از دستگاه RF ترماژ (فرکانس رادیویی) می باشد.

از سال 2001 برای مبارزه با افتادگی پوست و کاهش علائم پیری از دستگاه RF ترماژ (فرکانس رادیویی) استفاده می شود. در این مقاله، ما به بررسی نحوه عملکرد این درمان زیبایی و مزایا و معایب آن برای پوست شما می پردازیم. با ما همراه باشید.

دستگاه RF ترماژ (فرکانس رادیویی) چیست؟

در حدود 35 تا 40 سالگی مقدار و کیفیت کلاژن، روند کاهشی دارد. در نتیجه، سستی پوست رخ می دهد. پزشکان، با استفاده از امواج انرژی، لایه عمیق پوست (به عنوان درم شناخته می شود) را گرم می کنند. در نتیجه، این گرمای اعمال شده بر لایه درم، تولید کلاژن را تحریک می کند.

یک تعریف ساده و مختصر: درمان با RF که به آن سفت شدن پوست با فرکانس رادیویی نیز گفته می شود، یک روش غیر جراحی (غیر تهاجمی) برای سفت کردن پوست است.

دستگاه RF ترماژ (فرکانس رادیویی) چیست؟

امواج فرکانس رادیویی چیست؟

امواج RF نوعی تابش هستند. تابش عبارت است از انتشار انرژی در قالب امواج الکترومغناطیسی. بسته به میزان انرژی آزاد شده، می توان آن را به عنوان انرژی کم یا انرژی بالا طبقه بندی کرد.

 • اشعه ایکس و اشعه گاما نمونه هایی از تشعشعات انرژی بالا هستند.
 • در حالی که امواج فرکانس رادیویی از جمله: امواج رادیویی، وای فای و مایکروویو کم انرژی تلقی می شوند.

برای سفت شدن پوست، تشعشع امواج فرکانس رادیویی، حدود 1 میلیارد برابر کمتر از اشعه ایکس انرژی آزاد می کند.

رایج ترین انواع دستگاه های فرکانس رادیویی

هر نوع فناوری به یک شکل عمل می کند. Thermalift اولین نوع RF برای سفت شدن پوست بود. اما در حال حاضر بسیاری از شرکت ها، فناوری مشابهی را ارائه می دهند. برخی از رایج ترین انواع دستگاه ها عبارت اند از:

 • Exilis
 • RF عمیق
 • ترماژ
 • ترمی

نحوه عملکرد دستگاه RF ترماژ (فرکانس رادیویی) برای سفت شدن پوست چگونه است؟

همانطور که قبلاً گفتیم در اثر عوامل مختلفی از جمله افزایش سن، سلول های لایه درم پوست، کلاژن کمتری تولید می کنند که منجر به افتادگی پوست و ایجاد چین و چروک می شود. اما، استفاده از دستگاه RF ترماژ (فرکانس رادیویی)، لایه درم را برای تولید کلاژن تحریک می کند. زیرا امواج RF، لایه عمیق پوست شما را بین 122 تا 167 درجه فارنهایت (50 تا 75 درجه سانتی گراد) گرم می کند.

پزشکان دریافتند که حفظ دمای بیش از 115 درجه فارنهایت (46 درجه سانتیگراد) در بیش از 3 دقیقه، باعث می شود بدن شما پروتئین های شوک حرارتی را آزاد کند. این پروتئین ها بدن شما را برای ایجاد فیبرهای کلاژن جدید تحریک می کنند. معمولاً کمتر از یک ساعت طول می کشد و تقریباً بدون درد است.

مزایای احتمالی استفاده از دستگاه RF ترماژ (فرکانس رادیویی)

رفع و کاهش چین و چروک و خطوط ریز (سفت شدن پوست): یک منبع معتبر در سال 2018 به بررسی تاثیر دستگاه فرکانس رادیویی (RF) بر درمان چین و چروک های دور چشم 70 زن میانسال پرداخت. محققان دریافتند که سه دوره درمان در طول 6 هفته، در کاهش چین و چروک های دور چشم بسیار موثر است.

مزایا استفاده از دستگاه RF ترماژ (فرکانس رادیویی)

استفاده از این دستگاه بیشتر جهت کاهش چین و چروک و سفت شدن پوست می باشد. اما، طبق تحقیقات انجام شده استفاده از آن مزایای دیگری نیز دارد که در این بخش به معرفی آن می پردازیم. مزایای احتمالی آن شامل:

1. مبارزه با آسیب های ناشی از آفتاب

قرار گرفتن در معرض اشعه ماوراء بنفش (UV) می تواند باعث تجزیه فیبرهای کلاژن و بی نظمی آن ها شود.

مزایای اولیه RF درمانی، سفت شدن پوست و از بین بردن چین و چروک است. با این حال، ممکن است درمان RF به مبارزه با آسیب ناشی از آفتاب نیز کمک کند. زیرا می تواند تولید کلاژن را تحریک کند.

در سال 2011، یک مطالعه معتبر بر روی گروه کوچکی از افراد با علائم خفیف تا متوسط ​​آسیب خورشید نشان داد که 3 ماه درمان با RF منجر به بهبود بالینی قابل توجهی شده است.

2. کانتور بدن

درمان با RF ممکن است با تحریک تولید کلاژن به سفت شدن پوست شل بدن شما کمک کند.

در سال 2017، یک مطالعه معتبر نشان داد که 24 نفر از 25 نفری که 5 تا 8 جلسه، جلسات RF را ادامه دادند، شکل بدن آن ها بهبود یافته است. بیست و سه نفر از آن ها، از نتایج خود راضی بودند.

کانتور بدن با دستگاه RF ترماژ (فرکانس رادیویی)

3. کانتورینگ صورت

یک منبع کوچک معتبر به مدت 8 هفته اثر RF همراه با درمان الکترومغناطیسی پالسی را مورد بررسی قرار داد. محققان بهبود قابل ملاحظه ای در افتادگی پوست صورت شرکت کنندگان مشاهده کردند و 73 درصد آنها بهبودی در کانتور صورت داشتند.

4. RF برای لاغری صورت

یک مطالعه در سال 2017 به بررسی تاثیر استفاده از روش RF برای تجزیه چربی در قسمت تحتانی 14 زن میانسال آسیایی پرداخت. پس از 5 هفته، بیش از 90 درصد زنان کاهش چربی داشتند و 60 درصد از نتایج خود راضی یا بسیار راضی بودند.

از روش RF می توان به عنوان یک روش غیر جراحی برای لاغری صورت استفاده کرد و تنها عارضه جانبی مشاهده شده، قرمزی خفیف چند ساعت پس از عمل بود.

بیشتر بخوانید: مؤثرترین و بهترین ورزش های لاغری صورت

خطرات سفت شدن پوست با دستگاه فرکانس رادیویی

در کل، سفت شدن پوست با RF زمانی ایمن تلقی می شود که توسط افراد دارای مجوز از انجمن جراحی زیبایی انجام شود. اگر این روش به اشتباه انجام شود، ممکن است پوست دچار سوختگی شود. افرادی که پوست تیره تری دارند، بیشتر در معرض عوارض جانبی ناشی از درمان با لیزر و RF هستند. شایع ترین عوارض جانبی عبارتند از:

 • تورم موقت
 • قرمزی پوست
 • سوزن سوزن شدن

سایر مضرات فرکانس رادیویی: در روش درمانی سفت کردن پوست، نحوه تابش فرکانس رادیویی مورد استفاده، مشابه نوع تابش ساطع شده از سایر وسایل خانگی معمولی مانند: تلفن های همراه یا WiFi است. اگرچه، اثرات طولانی مدت تابش انرژی کم به طور کامل مشخص نیست، اما، در حال حاضر هیچ شواهد قطعی وجود ندارد که نشان دهد تابش فرکانس رادیویی خطری برای سلامتی افراد دارد یا خیر.

امکان استفاده از دستگاه فرکانس رادیویی در خانه

چندین شرکت دستگاه های RF درمانی خانگی را ارائه می دهند. شواهدی وجود دارد که نشان می دهد حداقل برخی از دستگاه ها برای درمان افتادگی پوست و چین و چروک موثر هستند.

یک منبع معتبر در سال 2017 ، اثر بخشی 6 هفته درمان RF با استفاده از دستگاه خانگی برای چین و چروک اطراف چشم مورد بررسی قرار داد. تقریباً از 33 شرکت کننده بهبودهایی مشاهده شد که هیچ عارضه جانبی گزارش نشده بود.

هزینه سفت کردن پوست با فرکانس رادیویی

در ابتدا هزینه ارائه خدمات با توجه به این که در کجا زندگی می کنید، بستگی دارد. سپس مواردی مانند: تعداد جلسات مورد نیاز، ناحیه تحت درمان و هدف درمان، میزان مهارت پزشک (انتخاب پزشک متخصص یا یک پزشک معمولی) نیز در نظر گرفته می شود. هزینه استفاده از این دستگاه به دو صورت محاسبه می شود که شامل:

 1. پرداخت هزینه سری دستگاه: جهت رعایت مسائل بهداشتی، سری دستگاه برای هر فرد به طور اختصاصی مورد استفاده قرار می گیرد. بنابراین، فرد باید در جلسه اول آن را خریداری کند و در تمام جلسات از همان سری استفاده می شود و قیمت آن حدود 600 هزار تومان می باشد.
 2. پرداخت هزینه جلسات درمان: هر جلسه درمان با فرکانس رادیویی حدود 1 میلیون تومان می باشد که شامل هزینه استفاده از دستگاه اصلی، دستمزد پزشک و سایر هزینه های درمان می باشد.

البته، با توجه به نرخ تورم، این مبلغ ها ممکن است در طی زمان تغییر کند. بنابراین، برای اطلاع از قیمت دقیق و صحیح، باید با واحد مشاوره کلینیک زیبایی مورد نظر صحبت کنید.

سفت کردن و جوانسازی پوست معمولاً جزو روش های زیبایی محسوب می شود و تحت پوشش اکثر ارائه دهندگان بیمه قرار نمی گیرد. بنابراین، بهتر است قبل از اقدام، تحقیقات لازم را در مورد هزینه آن انجام دهید.

چگونه می توان ارائه دهنده را پیدا کرد؟

شما می توانید با جست و جوی کوتاهی در گوگل ارائه دهندگان را پیدا کنید. اما، هنگام جست و جوی ارائه دهنده برای درمان RF ، باید به دنبال فردی باشید که دارای مجوز از طرف انجمن جراحی زیبایی باشد تا سلامت شما به خطر نیافتد.

سخن آخر

در پایان بنا بر توصیه کارشناسان کادر درمان، در صورت تمایل به انجام چنین روشی جهت سفت کردن پوست سعی کنید به مکان های دارای مجوز مراجعه کنید. از آنجا که سفت کردن پوست جزو روش های زیبایی محسوب می شود، بهتر است قبل از شروع حتماً از شرکت بیمه خود پرس وجو کنید تا در مورد نحوه پرداخت و تامین هزینه دچار مشکل نشوید.

منبع:

www.healthline.com

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید