سلامت پوست, مراقبت از پوست

نکات مهمی که قبل از خرید مرطوب کننده باید بدانیم! (راهنمای خرید کرم مرطوب کننده)

خرید کرم مرطوب کننده

استفاده روزانه از کرم مرطوب کننده برای پوست بسیار حیاتی است که نقش مهمی در حفظ سلامت پوست ایفا می کند. مرطوب کننده نجات بخش پوست شماست و مصرف روزانه آن صورت شما را جوان و شاداب نگه می دارد. از آنجا که پوست دست و صورت در معرض تماس مستقیم با محیط خارج است دچار بیشترین آسیب می شود. یکی از فاکتورهای شادابی پوست، حفظ رطوبت آن بوده که در کنار عوامل رطوبت رسان، چربی های ترشح شده از غدد چربی سطح پوست، نقش مهمی در سلامت و زیبایی پوست ایفا می کند. در این مقاله قصد داریم راهنمای خرید کرم مرطوب کننده را برای شما تهیه کرده ایم.

نوع پوست خود را تشخیص دهید!

قبل از هر چیزی باید نوع پوست خود را بدانید سپس مرطوب کننده مناسب با آن را بخرید. همچنین قبل از انتخاب مرطوب کننده، حتما کیفیت و مواد آن را بررسی کنید.

مرطوب کننده مناسب انواع پوست

🔸 پوست خشک: افرادی که پوست خشک دارند باید به دنبال مرطوب کننده ای باشند که سرشار از گلیسیرین، پروتئین ها، هیالورونیک اسید و دایمیتیکون، پروپیلین گلیکول و اوره که خاصیت جذب آب را دارند باشید. همچنین کرم های حاوی روغن های معدنی و لانولین گزینه خوبی برای حفظ رطوبت هستند.

🔸 پوست چرب: کسانی که دارای پوست چرب هستند باید وسواس بیشتری در خرید کرم مرطوب کننده داشته باشند. به همین سبب بهتر است مرطوب کننده ای را انتخاب کنند که پوست را بیش از اندازه چرب نکند و باعث بسته شدن منافذ و ایجاد جوش روی پوست نشود.

🔸 پوست حساس: کسانی که پوست حساسی دارند بهتر است از مرطوب کننده هایی حاوی هایپوآلرژنیک استفاده کنند. مرطوب کننده های مناسب پوست حساس نباید معطر باشند، بنابراین محصولاتی را انتخاب کنید که ترکیبات آن ها کمتر از 10 ماده مختلف باشد. ترکیبات کمتر مرطوب کننده ها به این دلیل است که احتمال حساسیت کمتری برای پوست های حساس به وجود می آورد.

مرطوب کننده مناسب پوست

ویژگی های یک کرم مرطوب کننده خوب!

مرطوب کننده خوب باید حاوی ترکیباتی مناسب باشد که پوست را تحریک نکند و از تشکیل رادیکال های آزاد پوست جلوگیری کند.

همچنین علاوه بر آب رسانی به پوست، باید از پوست در برابر نور خورشید محافظت کند. باعث ایجاد حساسیت نشود و در زمان مصرف، آلودگی میکروبی و قارچی ایجاد نکند، رنگ و بوی مناسبی داشته باشد، قابلیت جذب سریع در پوست داشته باشد. یک مرطوب کننده خوب باید شامل موارد زیر باشد:

🔹 آنتی اکسیدان، از مرطوب کننده هایی استفاده کنید که شامل آنتی اکسیدان های متعدد هستند زیرا می توانند در برابر آسیب های محیطی از پوست محافظت کنند و روند پیری پوست را کاهش دهند.

🔹 نرم کننده ها، نرم کننده ها ترکیبات روان کننده ای هستند که از، از دست رفتن آب جلوگیری می کنند و به پوست لطافت، نرمی و زیبایی می بخشند. این ترکیبات رطوبت پوست های خشک را حفظ می کنند.

🔹 محافظت در برابر نور خورشید، نباید بدون ضد آفتاب در برابر خورشید قرار بگیرید. کسانی که پوست خشکی دارند و استفاده از ضد آفتاب برای شان حیاتی است بهتر است از ضد آفتابی استفاده کنند که حاوی مرطوب کننده باشد. با این کار با یک تیر دو نشان می زنید و مقرون به صرفه نیز هست. متخصصان توصیه می کنند که کرم مرطوب کننده ای که استفاده می کنید باید حاوی ضد آفتاب با SPF30 و فاقد چربی باشد.

چه مرطوب کننده هایی برای پوست مناسب نیستند؟

مرطوب کننده با مقدار اسید زیاد، اسید گلیکولیک، اسید سالیسیلیک، رتینوئیک اسید و آلفا هیدروکسی اسید نباید در کرم های مرطوب کننده زیاد استفاده شده باشد به همین دلیل بانوانی که پوست خشک یا حساس دارند در زمان استفاده از این محصولات با مشکل رو به رو می شوند.

مرطوب کننده حاوی عطر و رنگ، عطر و رنگ های شیمیایی برای پوست مضر هستند و وجود رایحه و رنگ های شیمیایی در مرطوب کننده ها باعث حساسیت پوست می شود. بنابراین اگر پوست حساسی دارید از این محصولات استفاده نکنید.

مرطوب کننده حاوی اوره و اسید لاکتیک، اسید و اوره باعث ایجاد خشکی پوست می شوند، به همین دلیل افرادی که پوست آن ها ترک دارد یا به اگزما مبتلا هستند بهتر است از مرطوب کننده هایی که حاوی اوره و اسید لاکتیک هستند دوری کنند.

استفاده زیاد از ترکیبات استروئیدی، کسانی که پوست آن ها خارش دارد بهتر است بیشتر از 1 یا 2 بار درهفته از مرطوب کننده هایی که در آن ها مواد استروئیدی وجود دارد استفاده نکنند. استفاده مداوم از این مرطوب کننده ها عارضه های پوستی مختلفی را در پوست ایجاد می کند و بافت سطح پوست را نازک می کند.

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.