سلامت پوست, مراقبت از پوست

چگونه یک روتین حمام ایده آل داشته باشیم؟

روتین حمام

درست مانند روتین مراقبت از پوست صورت، یک روتین حمام عالی نیز دارای تکنیک های خاصی است که می تواند به شما در دستیابی به پوست بدنی انعطاف پذیر و بی عیب و نقص کمک کند.

پوست نرم، سالم و درخشان، آیا این ها اهداف اصلی پوست بدن شما هستند؟ پس وقت آن است که در روتین حمام خود، تجدید نظر کنید. در این مقاله، نکات سریع و ساده ای را بخوانید که به شما کمک می کند روتین دوش گرفتن خود را به درستی شروع کنید.

مراحل یک حمام عالی

قبل از دوش گرفتن

قبل از دوش گرفتن در حمام حتما به نکات زیر توجه کنید:

1- برس خشک

برس کشیدن پوست در حالی که خشک است اغلب یک فرآیند لایه برداری موثر در روتین حمام، در نظر گرفته می شود. شما می توانید برس کشیدن خشک را درست قبل از رفتن به حمام، انجام دهید. برس کشیدن خشک، به حذف سلول های مرده پوست، افزایش گردش خون و باز کردن منافذ پوست کمک می کند.

از یک برس حمام با مو های نرم و دسته بلند استفاده کنید. از پاهای خود شروع کنید و با حرکات طولانی و دایره ای به سمت بالا حرکت کنید. فشار زیادی به برس وارد نکنید، در عوض از ضربه های ملایم استفاده کنید. همچنین، یک ناحیه خاص را برای مدت طولانی برس نکشید؛ در غیر این صورت می تواند به سلامت پوست شما آسیب برساند و باعث تحریک یا خونریزی شود.

برس کشیدن پوست، در روتین حمام افرادی که پوست خشک دارند عالی است، اما افرادی که پوست حساس دارند ممکن است بخواهند از آن اجتناب کنند.

2- ماسک صورت

اگر پوست خشکی دارید، ماسک صوورت را به روتین قبل از حمام خود، اضافه کنید. این کار به باز شدن منافذ پوست شما کمک می کند و اجازه می دهد تا مواد جذب پوست شما شوند. انتخاب ماسک صورت کاملاً به نوع و وضعیت پوست شما بستگی دارد. پوست خود را بهتر بشناسید تا محصولات مناسب پوست خود را انتخاب کنید.

هنگام دوش گرفتن

1- از آب ولرم استفاده کنید

هنگام شستن بدن، آب ولرم را انتخاب کنید که به تمیز کردن پوست شما کمک می کند، همچنین باعث خشکی پوست بعد از حمام نمی شود. از دوش گرفتن با آب داغ بپرهیزید زیرا چربی طبیعی پوست شما را از بین می برد و منجر به خشکی و پوسته پوسته شدن پوست می شود. اگر عادت به حمام طولانی دارید، آب داغ بیش از حد می تواند به پوست شما آسیب جدی برساند.

در روتین حمام خود، آب را به میزانی گرم نگهدارید که برای پوست شما راحت باشد و به اندازه کافی گرم باشد تا منافذ پوست شما باز شود.

2- شامپو بدن

یک شامپو بدنِ متعادل با pH پوست و مو انتخاب کنید تا چربی طبیعی پوست خود را بازیابی کنید. بر روی قسمت های زیربغل، پا ها و ناحیه لگن خود تمرکز کنید، زیرا احتمال کثیف شدن این قسمت ها بیشتر است.

مقدار کمی شامپو بدن را روی اسفنج بمالید، مقداری آب اضافه کنید و سپس به تمام بدن خود بمالید. خیلی محکم مالش ندهید، به آرامی از آن استفاده کنید.

3- اصلاح هنگام دوش گرفتن

اصلاح مو ها در روتین حمام

بهترین زمان برای تراشیدن مو های بدن، مراحل آخر روتین حمام است. تا آن زمان، فولیکول های موی شما نرم می شوند. از کرم های اصلاحی استفاده کنید که با مواد طبیعی مانند روغن زیتون، روغن نارگیل، روغن کرچک، روغن آفتابگردان، روغن بادام، روغن جوجوبا و ویتامین E فرموله شده اند. آن ها پوست شما را نرم نگه می دارند.

از یک تیغ با کیفیت خوب استفاده کنید و تیغه ها را بشویید. استفاده از لوسیون تسکین دهنده یا مرطوب کننده بعد از اصلاح را فراموش نکنید.

بعد از دوش گرفتن

1- مرطوب کننده

استفاده از مرطوب کننده پس از اتمام دوش گرفتن، روتین حمام شما را کامل می کند. برای حفظ رطوبت پوست، یک مرطوب کننده را روی پوستِ مرطوب بمالید.

چند وقت یک بار باید حمام کنید؟

هیچ زمان ایده آلی برای دوش گرفتن وجود ندارد. آنچه واقعاً اهمیت دارد، بهداشت شخصی شماست. دفعات زیاد دوش گرفتن، می تواند منجر به خارش و پوسته پوسته شدن پوست شود و همچنین می تواند شرایط پوستی مانند بیماری اگزما و پسوریازیس را تشدید کند. در حالی که دوش گرفتن کم می تواند باعث عفونت شود.

تعداد دفعات دوش گرفتن شما به تغییر شرایط محیطی و انتخاب سبک زندگی شما نیز بستگی دارد. اگر در کشوری با آب و هوای سرد زندگی می کنید، ممکن است نخواهید مکرراً دوش بگیرید. اما اگر در مکان های گرم و مرطوب باشید، دفعات دوش گرفتن و روتین حمام، به طور طبیعی افزایش می یابد.

به یاد داشته باشید که آب بیش از حد می تواند روی پوست شما تأثیر بگذارد و آن را خشک کند. همچنین، اگر پسوریازیس دارید، دوش گرفتن بیش از یک بار در روز ممکن است وضعیت پوست شما را بدتر کند. بنابراین، حتی اگر در یک منطقه مرطوب هستید و عادت به دوش گرفتن هر روز دارید، آن را به یک بار محدود کنید.

چه مدت باید دوش بگیرید؟

مطالعات نشان می دهد که یک حمام سالم و عادی، به طور ایده آل 8 دقیقه طول می کشد. با این حال، بسته به روتین حمام خود، سعی کنید دوش گرفتن خود را کوتاه کنید. یک روتین مناسب دوش گرفتن را دنبال کنید که به طور متوسط 5 تا 10 دقیقه طول می کشد.

اشتباهات رایج دوش گرفتن چیست؟

1- استفاده از صابون نامناسب

صابون های شیمیایی می توانند برای پوست شما خشن باشند. این نوع صابون ها می توانند روغن های طبیعی را از پوست شما پاک کنند و ممکن است باعث تحریک شوند. سعی کنید از صابون های ملایم و بدون عطر استفاده کنید، پاک کننده های ملایم و ژل های حمام با مرطوب کننده های اضافه را انتخاب کنید. این نه تنها پوست شما را از تحریکات ناخواسته نجات می دهد، بلکه آن را آبرسانی می کند. اگر بیماری های پوستی مانند اگزما دارید، از صابون های توصیه شده توسط پزشک استفاده کنید.

2- شستن مکرر مو ها

اگر مو هایتان ضخیم یا رنگ شده است یا اگر تحت درمان شیمیایی قرار گرفته اید، از شستن بیش از حد مو هایتان خودداری کنید. اگر برنامه روزانه شما شامل ورزش سنگین یا شنا است، ممکن است بخواهید یک روتین روزانه حمام و شستشوی مو داشته باشید. با این حال، شستن بیش از حد می تواند پوست سر شما را خشک کند و مو های شما ممکن است درخشش خود را از دست بدهند.

3- استفاده از صابون در کل بدن

از صابون در تمام بدن خود استفاده نکنید مگر اینکه خیلی عرق کرده باشید. به زیر بغل، کشاله ران و پا های خود صابون بزنید زیرا این قسمت های بدن شما عرق بیشتری را جمع می کنند.

از استفاده از صابون روی صورت خودداری کنید. پوست صورت شما نرم تر از بقیه بدن است. برای شستن صورت از شوینده صورت یا پاک کننده صورت استفاده کنید.

همچنین از هیچ صابونی برای قسمت های خصوصی خود استفاده نکنید؛ زیرا ممکن است به سطح pH پوست شما آسیب برساند و باکتری های طبیعی را تحت تاثیر قرار دهد. از محصولی استفاده کنید که مخصوصاً برای پوست ناحیه خصوصی بدن شما ساخته شده است.

4- تهویه هوای حمام

حمام شما ممکن است در حین دوش گرفتن به مکانی بسیار مرطوب تبدیل شود. رطوبت داخل حمام، فضایی را برای کپک ها و باکتری ها ایجاد می کند. فن تهویه هوا را در حمام خود روشن کنید تا هوای مرطوب را خارج کرده و رطوبت حمام را کنترل کنید.

بهترین زمان برای دوش گرفتن، چه موقع است؟ روز یا شب؟

روتین حمام در شب یا روز؟

در طول تابستان، رطوبت هوا افزایش می‌ یابد، به همین دلیل پوست شما صرف نظر از اینکه چه ساعتی دوش می‌ گیرید، به احتمال زیاد هیدراته می‌ ماند. بنابراین، شما نیازی به انتخاب بین روز یا شب برای روتین حمام خود ندارید، می توانید هر زمانی که بخواهید دوش بگیرید.

اما شروع روز با دوش گرفتن، می تواند به شما احساس انرژی بدهد و کارایی شما را برای کار در کل روز افزایش دهد. به طور مشابه، یک دوش قبل از خواب به شما کمک می کند تا زود بخوابید. دمای طبیعی بدن شما از عصر شروع به کاهش می کند و در هنگام خواب پایین می ماند.

در طول روز، دمای بدن شما کمی بالا است، زیرا شما درگیر فعالیت های بدنی مختلف هستید. وقتی قبل از رفتن به رختخواب دوش می گیرید، پوست شما برای مدت کوتاهی گرم می شود. بلافاصله آب را با حوله ای بشویید که رطوبت را تبخیر می کند و پوست شما را خنک تر می کند. اکثر متخصصان دوش شبانه را پیشنهاد می کنند، زیرا بدن شما را آرام می کند و خوابی آرام به شما می دهد.

6 نکته موثر در روتین حمام

  • قبل از استفاده از شامپو، مو های خود را شانه کنید؛ زیرا از گره خوردن مو ها جلوگیری می کند.
  • نرم کننده مو های خود را بیش از زمان مورد نیاز، استفاده نکنید.
  • از به اشتراک گذاشتن وسایل حمام خود مانند صابون یا برس و… خودداری کنید.
  • شستشوی بدن را به یک یا حداکثر دو بار در هفته محدود کنید.
  • سعی کنید از آب سرد برای شستشوی مو استفاده کنید.
  • مرطوب کننده را روی پوست مرطوب بمالید تا آبرسانی طولانی مدت داشته باشید.

سخن آخر

روتین حمام شما نباید پیچیده باشد. در عوض، می‌ تواند ساده و با مراحل مؤثر باشد. داشتن یک برنامه منظم برای دوش گرفتن نه تنها پوست شما را سالم نگه می دارد، بلکه به صرفه جویی در مصرف آب و برق نیز کمک می کند. همراه با یک روتین مناسب، به محصولات مراقبت از پوست نیاز دارید که با نگرانی های پوستی شما سروکار دارند.

منبع: skinkraft

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید