سلامت پوست, سلامت مو, مراقبت از پوست, مراقبت از مو

روغن خشک چیست؟ چه مزایا و معایبی برای پوست و مو دارد؟

روغن خشک

هنگامی که برای اولین بار اصطلاح “روغن خشک” را می شنوید، ممکن است کمی تعجب کنید و برای شما جای سوال باشد که چه مفهومی دارد و به چه چیزی اشاره می کند. در این مقاله، ما مزایا و تفاوت روغن خشک و روغن مرطوب را بررسی می کنیم.

روغن خشک چیست؟

این روغن به بافت روغن اشاره نمی کند، در واقع نحوه عملکرد آن را در هنگام تماس با پوست و مو توصیف می کند. هر روغنی که پوست شما آن را به سرعت جذب کند، روغن خشک نامیده می شود. از طرف دیگر، روغن هایی که پس مانده ای روی پوست شما باقی می گذارند، اغلب روغن های مرطوب نامیده می شوند.

روغن خشک

انواع روغن خشک کدام اند؟

آن ها معمولاً به عنوان مرطوب کننده های سبک وزن برای پوست و مو یا ناخن های شما استفاده می شوند. برخی از انواع متداول آن عبارت اند از:

 1. روغن آووکادو
 2. روغن کنجد
 3. روغن گلرنگ
 4. روغن آفتابگردان
 5. روغن هسته انگور
 6. روغن گل رز

روغن خشک چه کاربردی دارد؟

روغن های خشک همان مزایای مرطوب کنندگی روغن های مرطوب را دارند، اما با این تفاوت که باقی مانده چسبنده ای روی پوست یا موهای شما، باقی نمی گذارند. بسیاری از افراد روغن های خشک را ترجیح می دهند، زیرا در عرض چند ثانیه پس از مصرف، جذب می شوند. از این روغن برای پوست، مو و ناخن استفاده می شود.

1. استفاده از روغن خشک برای پوست

اکثر روغن های خشک حاوی اسید لینولئیک هستند که باعث می شود به حفظ رطوبت طبیعی و کاهش التهاب در پوست شما کمک کنند.

روش استفاده: بعد از دوش آب گرم (حمام)، از این روغن روی پوست خود بمالید تا رطوبت آن حفظ شود.

استفاده از روغن خشک برای پوست

2. استفاده از روغن خشک برای مو

بهترین گزینه برای موهای شما ممکن است انتخاب روغنی خشک باشد که بیشتر شامل چربی های اشباع نشده است. مانند: روغن آووکادو.

روش استفاده: چند قطره از روغن را در زمان رطوبت (بعد از حمام) به موهای خود بزنید، سپس موها را شانه کنید.

 • استفاده از آن ممکن است به مرطوب سازی مو کمک کند.
 • به علاوه باعث کاهش شکستگی و وز شدن ناشی از خشکی مو می شود.
استفاده از روغن خشک برای مو

3. روغن خشک روی ناخن ها

به همان اندازه که خواص مرطوب کنندگی این روغن باعث لطافت پوست و مو می شود، استفاده از آن روی کوتیکول ها ممکن است از خشکی و ترک ناخن ها جلوگیری کند.

روش استفاده: چند قطره از این روغن را بین کف دست خود بمالید تا گرم شود، سپس آن را بر روی ناخن های خود ماساژ دهید.

سایر کاربردها و مزایا

برخی از مزایای انواع روغن خشک عبارت اند از:

 • آسیب خورشید به پوست را کاهش می دهد: روغن گل رز حاوی مقادیر زیادی آنتی اکسیدان است که ممکن است از پوست شما در برابر آسیب های ناشی از اشعه ماوراء بنفش خورشید محافظت کند.
 • به مدیریت اگزما کمک می کند: تحقیقات نشان داده است که اسید لینولئیک موجود در اکثر روغن های خشک مانند: آفتابگردان و گلرنگ خاصیت ترمیم و مرطوب کنندگی دارند و به مدیریت خشکی و خارش پوست ناشی از اگزما کمک می کنند.
 • تولید کلاژن را افزایش می دهد: طبق مطالعه ای که در سال 2013 انجام شد، نشان داد که استفاده از روغن آووکادو روی پوست ممکن است باعث افزایش تولید کلاژن (سنتز کلاژن) و کاهش التهاب شود.
 • پوست خشک یا ترک خورده را بهبود می بخشد: مطالعه ای در سال 2011 نشان می دهد که استفاده از روغن آووکادو یک روش عالی برای مرطوب سازی پوست خشک، آسیب دیده یا ترک خورده است.
 • کمک به مبارزه با علائم پیری: تحقیقات نشان می دهد که تعداد زیادی آنتی اکسیدان روغن کنجد ممکن است به کاهش استرس اکسیداتیو پوست کمک کند. از نظر تئوری، این می تواند به محافظت از پوست در برابر پیری زودرس کمک کند.

روغن خشک به چه شکل هایی در بازار عرضه می شود؟

این روغن به چندین شکل مختلف وجود دارد، از جمله:

 1. به عنوان یک اسپری: استفاده از آن به شکل اسپری باعث سهولت در استفاده از آن ها روی پوست و موهای شما می شود.
 2. بطری قطره چکان: برخی مارک ها، جهت سهولت در استفاده آن، روغن خشک را در بطری های قطره چکان قرار می دهند.
 3. شامپوها: برخی از شامپوها ممکن است روغن های خشک را در ترکیبات خود داشته باشند. جهت کسب اطلاعات، ترکیبات روی بسته را با دقت بخوانید.
 4. مرطوب کننده ها: هم چنین برخی از مرطوب کننده ها و محصولات مراقبت از پوست نیز ممکن است در ترکیبات خود از این روغن استفاده کنند.
روغن خشک به صورت قطره چکان

عوارض جانبی و اقدامات احتیاطی

این روغن ها معمولاً برای استفاده موضعی بی خطر هستند، اما در مواردی استثنا هم وجود دارد که به روغن حساسیت داشته باشید.

عوارض جانبی واکنش آلرژیک ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • خارش
 • راش
 • سرخی
 • تورم
 • تحریک

نکته: قبل استفاده از هر گونه روغن جدید، آن را در قسمت کوچکی از پوست خود بمالید، سپس 24 ساعت صبر کنید تا ببینید واکنش پوست شما چیست؟ این به شما کمک می کند حساسیت به روغن را تشخیص دهید و در صورت حساسیت از مصرف آن خودداری کنید.

روغن خشک را از کجا تهیه کنیم؟

شما می توانید این روغن را در بیشتر فروشگاه هایی که لوازم آرایشی می فروشند، خریداری کنید. آن ها هم چنین به طور آنلاین در دسترس هستند.

سخن آخر

روغن خشک، بیشتر از گیاهان، سبزیجات یا دانه ها تهیه می شوند که حاوی اسیدهای چرب اشباع نشده مانند اسید لینولئیک هستند. بسیاری از آن ها پتانسیل رطوبت رسانی به پوست یا موهای شما را دارند بدون اینکه باقی مانده چسبنده ای داشته باشد.

بخاطر بسپارید: اولین باری که هر محصول جدید مراقبت از پوست را استفاده می کنید، بهتر است آن را فقط در قسمت کوچکی از پوست خود بمالید و 24 ساعت صبر کنید تا مطمئن شوید که آلرژی ندارید.

منبع: www.healthline.com

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید