زیبایی ناخن, مراقبت از ناخن

روغن کوتیکول چیست؟ چگونه به رشد ناخن ها کمک می کند؟

روغن کوتیکول

روغن کوتیکول محصولی برای مراقبت از ناخن هاست. این محصول از روغن‌های مختلفی ساخته می‌ شود و طوری طراحی شده که بتوان آن را با برس مخصوص، پنبه یا قلم مو روی کوتیکول ناخن زد. کوتیکول ناخن همان نوار پوستی نازک و تقریبا سفت در محل رویش ناخن های دست و پا است.

برخی افراد این محصول را به طور روزانه یا هنگام مانیکور و قبل از زدن لاک مات یا براق استفاده می ‌کنند تا رطوبت پوست را حفظ کنند. اگر چه این محصول گران‌ قیمت است، اما درد و سوزش را کاهش و اعتماد به ‌نفس شما را افزایش می ‌دهد. روغن کوتیکول را می ‌توانید از داروخانه‌ ها و فروشگاه ‌های لوازم بهداشتی و هم‌ چنین به‌ صورت آنلاین خریداری کنید.

در ادامه این مقاله با ما همراه باشید تا شما را با اطلاعات بیشتری در مورد روغن کوتیکول آشنا کنیم.

کوتیکول چیست؟

کوتیکول چیست؟

کوتیکول پوستی شفاف و سخت است که در محل رویش ناخن های دست و پا قرار دارد. این پوست سخت، وظیفه‌ ی حفظ سلامت ناخن های تازه‌ روییده را بر عهده دارد و جلوی نفوذ باکتری به ریشه ناخن را می‌ گیرد.

ناحیه اطراف کوتیکول، حساسیت‌ زیادی دارد و به ‌راحتی خشک شده و آسیب می‌ بیند. این قسمت در معرض انواع عفونت های پوستی قرار دارد و به همین دلیل نیز حفظ سلامت کوتیکول، تأثیر مهمی در سلامت ناخن ایفا می ‌کند.

نحوه استفاده از روغن کوتیکول

نحوه استفاده از روغن کوتیکول

برای استفاده از این روغن لازم است در هنگام استفاده فقط از چند قطره کوچک این روغن استفاده کنید. برای استفاده می توانید برس مخصوص این کار را به چند قطره کوتیکول آغشته کرده و برس را به آرامی به روی ناخن ها بکشید.

بیشتر روغن های کوتیکول حاوی ترکیبی از روغن های مختلف هستند که می توان از جمله روغن های ترکیب شده با روغن کوتیکل به موارد زیر اشاره کرد:

روغن کوتیکول را از کجا بخریم؟

روغن کوتیکول را می ‌توانید از داروخانه‌ ها و فروشگاه ‌های لوازم بهداشتی و هم‌ چنین به‌ صورت آنلاین خریداری کنید.

استفاده از روغن کوتیکول الزامی نیست. اگر احساس می کنید ناخن هایتان خشک و حساس هستند، می توانید از روغن کوتیکول استفاده کنید. مقداری از این روغن را بر روی ناخن هایتان ماساژ دهید تا معجزه فوق العاده کوتیکول را به روی ناخن های خود ملاحظه کنید.

کوتیکول چه کاری انجام می دهد؟

کوتیکول چه کاری انجام می دهد؟

کوتیکول یک لایه شفاف از پوست است که در امتداد لبه پایین انگشت قرار دارد. کوتیکول به بستر ناخن معروف است. کوتیکول از ریشه ناخن های جدید در برابر باکتری ها محافظت می کند. محدوده اطراف کوتیکول بسیار ظریف است.

این ناحیه می تواند خشک، آسیب دیده و آلوده شود. مراقبت از کل ناحیه ناخن و تمیز نگه داشتن آن ناحیه مهم است تا ناخن های شما سالم و بدون نقص بمانند.

کوتیکول موجود در مو

کوتیکول مو

موی انسان هم حاوی کوتیکول است، اما کوتیکول موجود در مو با کوتیکول موجود در ناخن متفاوت است. کوتیکول موجود در مو و کوتیکول موجود در ناخن عملکرد مشابهی دارند و هر دو به منظور محافظت از ریشه مو عمل می کنند.

در صورتی که کوتیکول مو از سلامتی کاملی برخوردار باشد، می تواند به مو های شما درخشش فوق العاده ای بدهد و از لایه های داخلی مو در برابر آسیب دیدگی ها محافظت می کند.

چگونه از کوتیکول های پوست خود مراقبت کنیم؟

محافظت از کوتیکول های موجود در سطح پوست می تواند از عفونت ها در ناحیه مو و ناخن ها محافظت کند. ساده ترین راه مراقبت از کوتیکول ها این است که هر چند روز یک بار حدود 10 دقیقه دست و پایتان را در محلول آب گرم و صابون ماساژ دهید.
این به نرم شدن کوتیکول کمک می کند و ناخن های شما را تمیز نگه می دارد.

آیا با عدم وجود کوتیکول مشکلی به وجود می آید؟

تحقیقات زیادی در این زمینه انجام گرفته است. آکادمی پوست آمریکا (AAD) در مورد عدم وجود و برداشتن کوتیکول توصیه می کند، به هیچ عنوان برای برداشتن کوتیکول مو دست به عمل نزنید. همچنین برداشتن کوتیکول ناخن ها، همانند زمانی است که ناخن خود را می برید.

کوتیکول ها هم از ناخن ها و هم از پوست اطراف آن ها در برابر عفونت محافظت می کنند. پس از بریدن کوتیکول، ورود باکتری ها و میکروب ها به داخل ناخن و پوست سر راحت تر می شود.

با وجود این توصیه ها، بازهم بیشتر آرایشگاه های ناخن به برش کوتیکول ها ادامه می دهند. آن ها فکر می کنند که این کار (برداشتن کوتیکول) به لاک زدن کمک می کند تا ماندگاری بهتری داشته باشد.

چگونه می توانید کوتیکول را حذف یا اصلاح کنید؟

اگر هنوز می خواهید کوتیکول های خود را مرتب کنید، می بایست در ابتدا آن ها را نرم کنید. این کار را می توانید با خیس کردن ناخن ها در آب گرم انجام دهید. رفتن به حمام و دوش گرفتن نیز می تواند به نرم شدن کوتیکول ها کمک کند.

اگر کوتیکول های شما خشک هستند، می توانید از مرطوب کننده ها نیز استفاده کنید. با استفاده از یک شی تیز و فشار دادن کوتیکول ها به عقب، می توانید کوتیکول های ناخن خود را در انتها ناخن و در جای مناسب خود قرار دهید. همیشه پوست و ناخن های اضافی را کوتاه کنید اما هرگز کل کوتیکول را قطع نکنید.

کوتیکول های ترک خورده یا لایه برداری شده

اطراف بستر ناخن بسیار ظریف است. معمولاً آسیب دیدن این قسمت باعث آسیب رسیدن به کوتیکول می شود.

چگونه می توانید از آسیب کوتیکول جلوگیری کنید؟

همیشه از گرفتن کوتیکول ناخن های خود خودداری کنید. به جای اینکه آن ها را بیرون بیاورید یا بوسیله دندان آن ها را ببرید، با دقت و تمرکز آن ها را با موچین یا قیچی بردارید.

همچنین توصیه می کنیم استفاده از لاک ناخن و پاک کننده های ناخن را محدود کنید. برای پاک کردن لاک ناخن از مواردی بجز استون استفاده نمایید.

علائم عفونت کوتیکول چیست؟

عفونت کوتیکول ناخن چه علائمی دارد؟

عفونت کوتیکول علائم بسیاری دارد که برخی از این علائم عبارتند از:

  • قرمزی پوست اطراف ناخن
  • تاول های چرکی
  • تغییر در شکل، رنگ یا بافت ناخن
  • افتادن ناخن

منبع: healthline

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید