سلامت پوست, مراقبت از پوست

راه های جلوگیری از عوارض پوستی ناشی از ماسک های تنفسی

عوارض پوستی ماسک تنفسی

همزمان با همه گیری ویروس کرونا، با نگرانی جدیدی در زمینه پوست آشنا شدیم که ناشی از ماسک های تنفسی است. Maskne اصطلاحی است که برای توصیف آکنه (که در مناطقی که توسط ماسک صورت شما پوشانده شده است) ناشی از ماسک های تنفسی به کار می رود.
لازم به ذکر است که عوارض پوستی ماسک های تنفسی فقط آکنه نیست. ماسک های تنفسی باعث ایجاد خارش، برجستگی و تورم نیز می شود. تنفس زیر ماسک باعث می شود تولید چربی پوست فعال شده و منافذ پوست مسدود شود. این امر موجب ایجاد آکنه و مسائل دیگر مانند جوش های سر سیاه یا التهاب می شود.
از آنجایی که قرار است مدت زمان زیادی از ماسک استفاده کنیم، بهتر است نحوه جلوگیری و درمان عوارض پوستی ناشی از ماسک های تنفسی را بیاموزیم.

روش های پیشگیری از عوارض پوستی ناشی از ماسک های تنفسی

ماسک های تنفسی نقش مهمی در کاهش شیوع ویروس کرونا دارند. ماسک های تنفسی می توانند برای پوست شما مضر باشند و باعث ایجاد مشکلاتی از جمله آکنه، بثورات و خارش شوند. برای جلوگیری از ایجاد عوارض پوست ناشی از ماسک های تنفسی، نکات زیر را توصیه می کنیم.

1- روزانه صورت خود را تمیز کرده و از مرطوب کننده استفاده کنید

جلوگیری از عوارض پوستی ماسک تنفسی با مرطوب کننده

خشکی پوست یکی از عوارض پوستی ماسک های تنفسی است. استفاده از مرطوب کننده یک لایه محافظ می افزاید که می تواند خشکی را کاهش دهد. مراقبت ملایم از پوست می تواند از مشکلات پوستی جلوگیری کند. هنگام شستن صورت، از پاک کننده ملایم و بدون عطر استفاده کنید.

انواع بهترین پاک کننده های صورت “فروشگاه اینترنتی زیپلین”

شما باید بلافاصله پس از شستن صورت خود، از کرم مرطوب کننده استفاده کنید. برای استفاده از مرطوب کننده مناسب، به ترکیبات آن توجه کنید. بهتر است مرطوب کننده ای که از آن استفاده می کنید، دارای یکی از مواد زیر باشد:

 • سرامیدها
 • اسید هیالورونیک
 • دی متیکون (که همچنین می تواند مانعی ایجاد کند تا به کاهش تحریک پوست کمک کند)

یکی دیگر از نکات مهم مربوط به مرطوب کننده این است که برای مدل پوست شما مناسب باشد تا از ایجاد جوش و سایر عوارض پوستی ناشی از ماسک های تنفسی جلوگیری کند. به راهنما زیر توجه کنید:

 • پوست چرب ( وقتی هوا گرم و مرطوب است): ژل مرطوب کننده
 • پوست معمولی یا ترکیبی: لوسیون
 • پوست خشک یا خیلی خشک: کرم
 • در صورتی که آکنه دارید: ژل مرطوب کننده

2- استفاده از ژل مخصوص لب

جلوگیری از عوارض پوستی ماسک تنفسی با استفاده از ژل لب

با استفاده از ژل های روغنی از لب های خود محافظت کنید. خشکی پوست و ترک خوردن لب ها از مشکلات رایج ماسک های تنفسی است. با استفاده از ژل روغنی روی لب ها می توانید از ترک خوردن و خشکی لب ها جلوگیری کنید. شما در سه موقعیت می توانید از ژل لب استفاده کنید:

 • بعد از شستن صورت خود
 • قبل از اینکه ماسک تنفسی را به صورت بزنید
 • قبل از خواب

برای جلوگیری از ایجاد جوش، مراقب باشید که ژل روغنی را فقط روی لب های خود بمالید و با صورت شما تماس پیدا نکند.

3- آرایش نکنید

جلوگیری از عوارض پوستی ماسک تنفسی با اجتناب از آرایش

هنگام استفاده از ماسک تنفسی از آرایش صرف نظر کنید. زیرا آرایش در زیر ماسک تنفسی، منافذ پوست شما را مسدود کرده و منجر به ایجاد جوش می شود. در صورت لزوم آرایش، فقط از محصولاتی با برچسب “غیر کومدوژنیک” یعنی (محصولاتی که منافذ پوست را مسدود نمی کند) استفاده کنید.

4- برای مراقبت از پوست خود از محصولات جدید استفاده نکنید

از استفاده از محصولات جدید مراقبت از پوست که می توانند پوست شما را تحریک کنند، اجتناب کنید. استفاده از ماسک های تنفسی حتی برای مدت کوتاهی می تواند پوست شما را حساس تر کند.
برای کاهش مشکلات پوستی، اگر اولین بارتان است، از محصولات خشن مانند لایه بردار شیمیایی یا رتینوئید استفاده نکنید. رتینوئیدها می توانند پوست شما را تحریک کنند. اگر از رتینوئید (یا رتینول) استفاده می کنید، آن را قبل از خواب استفاده کنید و مقدار مورد استفاده خود را افزایش ندهید.

5- اجتناب از محصولات تحریک کننده پوست

هنگامی که صورت خود را با ماسک تنفسی می پوشانید، برخی از محصولات مراقبت از پوست که در گذشته استفاده کرده اید، ممکن است پوست شما را تحریک کنند. اگر این اتفاق بیفتد، بهتر است محصولاتی که می توانند پوست شما را تحریک کنند کاهش دهید. محصولاتی مانند:

 • اسید سالیسیلیک
 • رتینوئید
 • افتر شیو
 • محصولات ضد چروک
 • لایه بردار یا اسکراب

6- از ماسک مناسب استفاده کنید

استفاده از ماسک مناسب برای پیشگیری از عوارض پوستی ماسک تنفسی

برای کاهش عوارض پوستی به دنبال ماسک های تنفسی باشید که موارد زیر را ارائه می دهند:

 • مناسب، اما راحت
 • حداقل دو لایه
 • در لایه داخلی پارچه ای نرم، طبیعی و قابل تنفس مانند پنبه داشته باشد

استفاده از ماسکی که متناسب و در عین حال راحت باشد، در برابر ویروس کرونا به شما و دیگران کمک می کند. ماسک تنفسی شما باید در بینی، کناره ها و زیر چانه شما محکم باشد.

تناسب و راحتی ماسک، عوارض پوستی ناشی از ماسک های تنفسی را کاهش می دهد. اگر ماسک خیلی سفت شده یا روی صورت شما می لغزد، می تواند پوست شما را تحریک کند. هنگامی که ماسک خود را لمس می کنید، احتمالا میکروب را به ماسک و صورت خود منتقل می کنید.

جنس ماسک تنفسی نیز مهم است. از پارچه های مصنوعی، مانند نایلون، پلی استر و ابریشم در لایه ای که بر روی پوست شما قرار دارد، خودداری کنید. این پارچه ها باعث تحریک پوست شما و ایجاد جوش می شوند.

7- هر چهار ساعت یک بار، مدتی ماسک را برداشته و به صورت خود استراحت دهید

کارکنان مراقبت های بهداشتی در خط مقدم بیماری همه گیر ویروس کرونا دریافته اند که این کار به پوست آن ها کمک می کند. البته، ماسک خود را تنها در مواقعی که انجام این کار ایمن است و پس از شستن دست ها، بردارید. مکان های ایمن برای برداشتن ماسک باید یکی از شرایط زیر را داشته باشند:

 • در فضای باز، زمانی که می توانید حداقل 2 متر از مردم فاصله بگیرید
 • داخل ماشین وقتی تنها هستید
 • در خانه

8- ماسک های پارچه ای خود را بشویید

شستشو ماسک برای جلوگیری از عوارض پوستی ماسک تنفسی

اکنون بسیاری از سازمان های بهداشتی توصیه می کنند که بعد از هر بار استفاده، ماسک های پارچه ای را بشویید. شستن آن چربی ها و سلول های پوستی را که در داخل ماسک جمع شده اند و می تواند منجر به مشکل پوستی شود، از بین می برد.
ماسک های پارچه ای را می توانید با ماشین لباسشویی یا با دست بشویید.
هر دو روش میکروب ها و ذرات دیگر را از بین می برد. بعد از شستن ماسک، شکل آن را بررسی کنید. اگر ماسک دیگر محکم (و راحت) جا نمی گیرد، محافظت کمتری دارد و بهتر است از آن استفاده نکنید.

9- برنامه درمانی که متخصص پوست برای شما ایجاد کرده را ادامه دهید

اگر بیماری پوستی روزاسه یا آکنه دارید، رعایت برنامه درمانی بسیار مهم است چرا که می تواند به کنترل شرایط پوست شما کمک کند.

سخن آخر

در پایان باید بگوییم که با وجود همه گیری کرونا بهتر است ماسک بزنید و سلامت خود را به خطر نیندازید و با مراقبت های پوستی از عوارض پوستی ناشی از ماسک های تنفسی پیشگیری کنید و یا در صورت پیش آمد، با کمک پزشک آن را درمان کنید.

منابع: ndtv.com و aad.org

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.