آرایش صورت, مد و فشن

میکاپ چیست و چه کاربردی دارد؟ + معرفی انواع سبک های آن

میکاپ

آیا شما تاکنون میکاپ داشته اید؟ آیا با مفهوم آن آشنایی دارید؟! اگر تاکنون فقط شنیده اید و نمی دانید مفهوم و کاربرد آن چیست، ما در این مقاله، به شما می گوییم که میکاپ چیست و چه کاربردی دارد. هم چنین، به معرفی انواع سبک های آن می پردازیم. شما می توانید برای کسب اطلاعات بیشتر درباره آن، این مقاله را تا آخر مطالعه نمایید.

میکاپ چیست؟

میکاپ به معنی آرایش صورت است. از این تکنیک برای رفع نقص های احتمالی و افزایش جذابیت، در سبک های مختلف انجام می شود. معمولاً برای انجام یک میکاپ حرفه ای لازم است تا به سالن های زیبایی مراجعه کنید. هم چنین، در مواقع معمول می توانید با دانش اندک درباره ترکیب رنگ ها این کار را در خانه نیز انجام دهید.

میکاپ چه کاربردی دارد؟

از گذشته های دور تاکنون، زیبایی یکی از امیال انسان ها بوده است. بنابراین، فارغ از تعیین جنسیت همه افراد دوست دارند وقتی در انظار عمومی و جشن ها شرکت می کنند به بهترین شکل ممکن ظاهر شوند. بنابراین، برای رفع معایب احتمالی و افزایش جذابیت به روش های مختلف زیبا سازی از جمله: میکاپ، شنیون، کانتورینگ، رنگ و مش، براشینگ و… روی می آورند.

کابرد میکاپ

معرفی سبک های میکاپ

از گذشته تاکنون، شیوه انجام آرایش صورت به دلیل سلیقه و فرهنگ های مختلف در سراسر جهان با سبک های مختلف انجام می شود. بنابراین سبک های آرایشی بر اساس عمق و رنگ استفاده شده و دسته بندی می شوند. مثلاً در میکاپ به سبک عربی از رنگ هایی با غلظت بالا و در سبک های اروپایی از رنگ هایی طبیعی و ملیح استفاده می شود. انواع آن شامل:

 • میکاپ به سبک کلاسیک
 • میکاپ به سبک اروپایی
 • میکاپ به سبک عربی
 • میکاپ به سبک هالیوودی
 • و …

ابزارهای مورد نیاز میکاپ

مانند هر حرفه دیگری، قطعاً برای انجام آرایش صورت نیاز به ابزار دارید. ما در این بخش به معرفی برخی موارد مورد نیاز میکاپ می پردازیم. ناگفته نماند، ابزار مورد استفاده در میکاپ و گریم ممکن است با هم کمی متفاوت باشد.

ابزار مورد نیاز میکاپ شامل:

 1. کرم مرطوب کننده و پرایمر
 2. استفاده از کانسیلر و فاندیشن
 3. استفاده از قلم یا براش ابرو
 4. استفاده از ریمل و خط چشم
 5. استفاده از رژ لب در میکاپ
 6. استفاده از انواع براش
 7. استفاده از رژ گونه و هایلایتر
 8. استفاده از پالت سایه چشم
 9. استفاده از پودر و اسپری فیکس
 10. استفاده از گوش پاک کن و دستمال مرطوب

1. استفاده از کرم مرطوب کننده و پرایمر

برای شروع میکاپ، در ابتدا از کرم مرطوب کننده استفاده کنید. زیرا می تواند به مرطوب سازی و شادابی پوست شما کمک کند به خصوص استفاده از کرم مرطوب کننده برای آرایش روزانه بسیار الزامی است. هم چنین، اگر قصد آرایش حرفه ای دارید، برای ثبات بیشتر آرایش می توانید از پرایمر استفاده کنید. برای استفاده از پرایمر مراحل زیر را دنبال کنید:

 • ابتدا جهت حفظ رطوبت پوست، مقداری کرم مرطوب کننده بزنید.
 • سپس، به آرامی پوست را ماساژ دهید تا جذب پوست شود.
 • بعد از گذشت چند دقیقه از پرایمر استفاده کنید تا مدت ماندگاری میکاپ افزایش یابد.
استفاده از کرم مرطوب کننده

شما می توانید جهت کسب اطلاعات بیشتر درباره “پرایمر چیست و چه کاربردی در میکاپ صورت دارد؟” به این مقاله مراجعه کنید.

نکته: سعی کنید از کرم مرطوب کننده و پرایمر مخصوص پوست خود استفاده کنید تا نتیجه بهتری داشته باشد. شما می توانید جهت خرید محصولات آرایشی بهداشتی به فروشگاه اینترنتی زیپلین مراجعه کنید.

2. استفاده از کانسیلر و فاندیشن

برای اهداف خاص، انواع مختلفی از کانسیلر رنگی به بازار عرضه شده است. بنابراین، شما می توانید با توجه به نیاز خود برای رفع سیاهی، فرورفتگی و نقص های احتمالی از آن استفاده کنید. به این نکته توجه داشته باشید که استفاده از آن برای افرادی که بر روی پوست خود جای زخم، جوش، کک و مک و تیرگی دارند بسیار توصیه می شود.

پس از زیر سازی با کانسیلر، می توانید برای پوشاندن نقص و یک دست شدن نهایی پوست، با کمک بیوتی بلندر فاندیشن ( در انتخاب آن دقت کنید و فاندیشن متناسب با رنگ و جنس پوست خود را استفاده کنید) را بر روی پوست خود فید کنید.

3. استفاده از قلم یا براش ابرو

هر چند ابرو جزء کوچکی از صورت می باشد اما می تواند در زیباسازی صورت بسیار موثر باشد. بنابراین، برای داشتن ابروی خوش حالت نیاز به ابزار مناسبی مانند: براش، مداد ابرو، ژل ابرو، ماژیک ابرو و … داریم. استفاده از هر کدام، از ابزار ها بستگی به سلیقه و نیاز فرد متفاوت می باشد.

4. استفاده از ریمل و خط چشم

اگر شما جزء آن دسته افرادی هستید که مژه های کم پشت و بی حالتی دارید، می توانید از ریمل برای حالت دادن به آن استفاده کنید. بنابراین، همیشه برای پرپشت نشان دادن مژه ها نیازی نیست به فکر استفاده از اکستنشن مژه باشید.

شما می توانید با استفاده از ریمل و خط چشم این مشکل را رفع کنید و چشمان خود را خوش حالت تر جلوه دهید. خط چشم و ریمل ها کاربردهای مختلفی دارند. از جمله:

 • اگر مژه های شما کوتاه باشد می توانید از ریمل بلند کننده استفاده کنید.
 • اگر مژه های شما کم پشت باشد، می توانید از ریمل حجم دهنده استفاده کنید.

ابزار خط چشم نیز دارای انواع مختلفی است. از جمله:

 • قلم مویی
 • قلم نوک نمدی
 • ماژیکی
 • ژلی و … .
برای حالت زیبایی مژه هامی توانید از ریمل و خط چشم استفاده کنید.

5. استفاده از رژ لب در میکاپ

رژ لب یکی از پرکاربردترین لوازم آرایشی خانم ها می باشد. یقیناً شما برای میکاپ روزانه از رژ لب استفاده می کنید. بنابراین، برای زیباتر جلوه دادن رژ لب، بهتر است از آن متناسب با آرایش چشم ها استفاده شود (استفاده از آن از قاعده خاصی پیروی می کند). به عنوان مثال:

 • اگر آرایش چشم ها را ملایم در نظر گرفته اید، بهتر است از رژ لب تیره استفاده کنید.
 • اما، اگر آرایش چشم ها را تیره در نظر گرفته اید. بنابراین، بهتر است از رژلب روشن استفاده کنید.

6. استفاده از انواع براش

شما می توانید در هنگام میکاپ برای قرار دادن کرم پودر، کانسیلر و یا سایه و… بر روی پوست از براش استفاده کنید. در نهایت، شما می توانید با داشتن یک ست براش، آرایش خود را تکمیل کنید. ست براش شامل:

 • براش آرایش سایه چشم
 • براش آرایش ابرو
 • براش فوندیشن
 • براش پودر فیکس
 • براش رژگونه
 • بیوتی بلندر
انواع براش در میکاپ

لازم نیست همیشه ست کامل براش را به همراه داشته باشید. می توانید با توجه به نیاز خود، براش مورد نظر را تهیه کنید.

7. استفاده از رژ گونه و هایلایتر

استفاده صحیح از رژگونه به جذابیت شما می افزاید. بنابراین، در هنگام میکاپ شما می توانید برای جلوه بیشتر روی قسمت های مختلف صورت از رژ گونه استفاده کنید. بنابراین، در هنگام انتخاب رژگونه دقت داشته باشید که رژگونه را متناسب با تناژ پوست خود استفاده کنید. به عنوان مثال:

 • اگر پوستی روشن دارید، بهتر است از رژگونه صورتی، هلویی و بژ استفاده کنید.
 • اما، اگر پوستی تیره دارید، بهتر است از رژگونه هایی با رنگ های کرم و برنز استفاده کنید.

هم چنین، شما می توانید علاوه بر استفاده از رژگونه، با استفاده از رنگ های تیره و روشن هایلایتر برای برجسته سازی صورت استفاده کنید. با این کار می توانید تناسب بین اجزای صورت (گونه، پیشانی، گردن) را برقرار کنید و نواقص صورت را بپوشانید.

استفاده از رژگونه و هایلایتر.

بیشتر بدانید: نحوه صحیح رژگونه زدن برای داشتن آرایش جذاب تر و طبیعی تر

8. استفاده از پالت سایه چشم

اگر در میکاپ خود، تمایل به سبک مجلسی تری داشته باشید، می توانید پالت سایه چشم را به لوازم آرایشی خود اضافه کنید. در هر پالت، رنگ های تیره و روشن وسیعی قرار دارد که شما می توانید برای آرایش چشم، متناسب با پوست خود از آن استفاده کنید.

اگر، در هنگام انجام آرایش چشم دچار خطا شدید، برای حفظ سلامت چشم و پوست خود می توانید به مقاله نحوه صحیح پاک کردن آرایش چشم! مراجعه کنید.

9. استفاده از پودر و اسپری فیکس

اکثر افراد پس از آرایش دائماً نگران دوام آن هستند. خوشبختانه امروزه، می توانید از محصولاتی استفاده کنید که دوام آرایش شما را افزایش دهد. به طور مثال، شما می توانید در حین آرایش از پودر فیکس برای افزایش ماندگاری آرایش و هم چنین، پس از تکمیل آرایش، از اسپری فیکس جهت افزایش ماندگاری کل آرایش استفاده کنید.

10. استفاده از گوش پاک کن و دستمال مرطوب

این آخرین ابزاری است که در این بخش به معرفی آن می پردازیم. در برخی موارد ممکن است در آرایش خود دچار خطا شوید و نیاز باشد، آرایش خود را پاک و یا اصلاح کنید. بنابراین، با داشتن یک دستمال مرطوب و گوش پاک کن به راحتی می توانید به اصلاح آرایش خود بپردازید. هم چنین، می توانید برای پاک کردن آرایش خود از مواد طبیعی استفاده کنید.

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.