سلامت پوست, مراقبت از پوست

فرولیک اسید چیست؟ فواید و معایب استفاده از آن بر روی پوست

فرولیک اسید پوست

فرولیک اسید، یک آنتی اکسیدان طبیعی گیاهی است که برای استفاده بر روی انواع پوست مفید است. این ماده جدید در دنیای مراقبت از پوست (بسیاری از سرم ها، کرم های دور چشم و فرمول های ضد پیری) سر و صدای زیادی به پا کرده است. آیا می خواهید بدانید چرا و چگونه؟ بهتر است به خواندن مطلب ادامه دهید تا با مزایا و معایب، روش صحیح استفاده از آن و سایر موارد بیشتر آشنا شوید.

فرولیک اسید چیست؟

فرولیک اسید نوعی اسید فنولیک و ماده ای غنی از آنتی اکسیدان است. این ماده به طور طبیعی در دانه های میوه ها، برخی سبزیجات، غلات و آجیل یافت می شود و معمولاً می توانید آن ها را در جو، گندم و برنج پیدا کنید. بدن شما به راحتی می تواند اسید فرولیک را جذب کند و بیش از سایر اسیدهای فنولیک در خون باقی می ماند.

زمانی بهترین اثر را دارد که آن را به صورت موضعی بر روی پوست قرار دهید و وقتی آن را با سایر مواد غنی از آنتی اکسیدان مانند: ویتامین C و ویتامین E ترکیب کنید، واقعاً خوب عمل می کند و توانایی تثبیت و تقویت دیگر آنتی اکسیدان ها را نیز دارد.

فواید اسید فرولیک برای پوست چیست؟

عناصری مانند اشعه ماوراء بنفش و قرار گرفتن در معرض آفتاب و رادیکال های آزاد می تواند روند پیر شدن پوست را تسریع کرده و منجر به پیری زودرس شود. رادیکال های آزاد دلیل اصلی پیری پوست، ایجاد خطوط ریز، چین و چروک، تغییر رنگ و سلول های آسیب دیده پوست می باشند و فرولیک اسید در درجه اول برای مبارزه با رادیکال های آزاد استفاده می شود. در ادامه به معرفی سایر مزایای اسید فرولیک برای پوست می پردازیم.

1. خاصیت ضد پیری

وقتی رادیکال های آزاد بر دفاع آنتی اکسیدانی پوست شما غلبه کنند، منجر به استرس اکسیداتیو می شود و یکی از دلایل پیری پوست شما استرس اکسیداتیو در بافت پوست است که علائم قابل مشاهده ای از پیری مانند از بین رفتن قابلیت ارتجاعی، تیرگی، چین و چروک و لکه های پیری را ایجاد می کند.

شما آنتی اکسیدان هایی در پوست خود دارید که با رادیکال های آزاد مبارزه کرده و از ایجاد آسیب در وهله اول جلوگیری می کند. اما، شما باید با استفاده مداوم از فرولیک اسید، میزان آن ها را افزایش دهید. فرولیک اسید عامل مهار کننده رادیکال های آزاد است و به کاهش اثرات پیری آسیب رسان رادیکال های آزاد بر پوست کمک می کند.

استفاده از محصولات حاوی فرولیک اسید از افتادگی و شل شدن پوست، ایجاد چین و چروک و خطوط ریز جلوگیری می کند. علاوه بر این، رادیکال های آزاد باعث از بین رفتن استحکام پوست شما می شوند و اسید فرولیک به عنوان محافظ، در برابر این آسیب از پوست محافظت می کند.

اسید فرولیک دارای خاصیت ضد پیری پوست

2. روشن کننده پوست

فرولیک اسید یک سد ایمن ایجاد می کند و با روند بهبود پوست به کاهش لکه های تیره و رنگدانه های ناهموار کمک می کند. استرس اکسیداتیو می تواند منافذ را مسدود کرده و منجر به ایجاد جوش شود. اما آنتی اکسیدان های موجود در اسید فرولیک دارای خواص ضد التهابی هستند که التهاب را کاهش می دهند.

3. از پوست در برابر عوامل خارجی محافظت می کند

خطوط ریز و چین و چروک ها در نتیجه تابش شدید نور خورشید و آلودگی هستند و اسید فرولیک می تواند از پوست در برابر چنین آسیب هایی محافظت کند. برای کاهش چنین عوارضی می توانید از اسید فرولیک استفاده کنید.

بنابراین، می توان گفت اسید فرولیک از پوست شما در برابر آسیب های ناشی از نور خورشید محافظت می کند. همچنین، موجب تحریک ساخت کلاژن و رشد مجدد پوست آسیب دیده (توسط خورشید) می شود.

4. بر روی انواع پوست بسیار موثر عمل می کند

اسید فرولیک روی هر نوع پوست بسیار خوب عمل می کند. سبک و ملایم است.

5. کاهش چین و چروک

فرولیک اسید سلول های آسیب دیده پوست را ترمیم و بازسازی می کند. به همین دلیل پوست شما روشن تر و جوان تر می شود. با توجه به خواص ضد التهابی آن، می توانید از اسید فرولیک برای اصلاح بافت پوست و کاهش چین و چروک آن استفاده کنید.

نکته: ترکیبی از رتینول و فرولیک اسید می تواند خاصیت ارتجاعی، رطوبت و صاف شدن پوست را افزایش دهد. به عبارت دیگر، هر دو محصول در کنار هم قرار می گیرند تا به جوان سازی پوست شما کمک کنند.

فرولیک اسید موثر در کاهش چین و چروک پوست
می توانید از اسید فرولیک برای اصلاح بافت پوست و کاهش چین و چروک استفاده کنید.

دوز و آماده سازی اسید فرولیک

استفاده موضعی (به شکل سرم) از اسید فرولیک برای مشکلات پوستی بهترین شکل ممکن می باشد. این محصول را می توانید هم در برنامه روزانه و هم برنامه شبانه خود قرار دهید.

زیرا در طول روز پوست با عوامل محیطی مختلف تماس دارد. بنابراین پوست به استفاده از این محصول نیاز دارد. همچنین، می توانید آن را در شب نیز اعمال کنید. “ذخایر” آنتی اکسیدان در پوست باقی می ماند و آماده محافظت از پوست در روز بعد است. برای استفاده از این محصول مراحل زیر را انجام دهید:

  • با پاک کننده مناسب نوع پوست خود شروع کنید و سطح پوست را از آلودگی ها تمیز کنید.
  • سپس، با یک تونر کار را ادامه دهید.
  • پس از پاکسازی پوست، از محصولات حاوی اسیدهای فرولیک استفاده کنید.
  • در نهایت، با کرم ضد آفتاب کار را تمام کنید (این مرحله در برنامه مراقبت روزانه قرار دارد).

عوارض جانبی استفاده از اسید فرولیک

در حالی که یک ماده بی خطر است، احتمال آلرژی وجود دارد. به عنوان مثال اگر به غلات حساسیت دارید، احتمال واکنش شما به این ماده وجود دارد. بنابراین، شما می توانید آن را از سبوس تهیه کنید و همچنین، مانند سایر ترکیبات مراقبت از پوست، در مورد استفاده از آن با احتیاط عمل کنید.

اگر پوست حساسی دارید، باید کمی از محصول را پشت گوش خود بمالید تا ببینید واکنش پوست شما چگونه است. اگر بعد از یک روز هیچ واکنشی نداشتید، مصرف آن برای شما مانعی ندارد. اما اگر پوست شما واکنش نشان داد، ممکن است این محصول برای شما مناسب نباشد و بهتر است از مصرف آن خودداری کنید.

برای اطمینان بیشتر، قبل از استفاده از هرگونه محصولی که حاوی فرولیک اسید باشد، با متخصص پوست مشورت کنید. در نهایت، نکته ای که باید به خاطر داشته باشید این است که با استفاده گاه به گاه از محصولات مراقبت از پوست به نتیجه دلخواه نخواهید رسید. بلکه استفاده مداوم می تواند تاثیرات بیشتری داشته باشد!

باید ها و نباید های ترکیب اسید فرولیک با سایر محصولات مراقبت از پوست

آیا می دانستید که ویتامین C به محض باز شدن در هوا به سرعت اکسید می شود؟ اما، هنگامی که آن را با موادی مانند اسید فرولیک ترکیب می کنید، اسید از اکسیداسیون آن جلوگیری می کند. بنابراین، برای بهره مندی بیشتر از مزایای آن، آن را با ویتامین C و E ترکیب کنید.

برای بهره مندی کامل مزایای فرولیک اسید، از آن در کنار سایر آنتی اکسیدان ها مانند: رزوراترول، ویتامین C و E استفاده کنید. همچنین، استفاده از آن همراه با SPF بهتر عمل می کند و محافظت پوست در برابر اشعه UVA و UVB را افزایش می دهد.

هرچند، فرولیک اسید باعث افزایش قدرت آنتی اکسیدان های فعال سایرین (مانند: ویتامین C، ویتامین E، رزوراترول و رتینول) می شود. اما بهتر است آن را همراه با عوامل لایه بردار مانند اسید سالیسیلیک، اسید لاکتیک یا اسید گلیکولیک استفاده نکنید. زیرا، ممکن است pH پوست را تغییر دهد و این می تواند میزان تاثیر آنتی اکسیدان را تغییر دهد.

سخن آخر

گاهی اوقات روش های مختلف مراقبت از پوست را دنبال می کنید، اما نتیجه ای نمی بینید. در چنین مواقعی بهتر است، این ماده با ارزش را به روتین مراقبت از پوست خود اضافه کنید. خواهید دید که این اسید چقدر قدرتمند است و پس از استفاده چطور پوستی جدید و بهبود یافته خواهید داشت. شما عزیزان می توانید جهت بهره مندی از مزایا، محصولات حاوی فرولیک اسید را در برنامه مراقبت از پوست خود قرار دهید.

اسید فرولیک را با ویتامین C و ویتامین E ترکیب کنید تا به طور بالقوه ظرفیت محافظتی آن را افزایش دهید. اکنون، شما محصولی با ارزش دارید! این ترکیب فوق العاده مشکلات پوستی شما را برطرف می کند و همچنین از بازگشت آن ها جلوگیری می کند.

منبع:

https://skinkraft.com

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید