سلامت پوست, مراقبت از پوست

کربوکسی تراپی چیست؟ مزایا و معایب استفاده از آن بر روی پوست

کربوکسی تراپی

پوست در اثر عوامل مختلفی مانند: افزایش سن و شرایط محیطی دچار چین و چروک و هم چنین، تیرگی زیر چشم می شود. خبر خوب این است که اگر برای جوانسازی پوست به دنبال یکی از روش های درمانی غیر تهاجمی هستید، می توانید از کربوکسی تراپی استفاده کنید. زیرا با استفاده از این روش، شما می توانید چین و چروک و تیرگی زیر چشم را کاهش دهید. برای کسب اطلاعات بیشتر درباره کربوکسی تراپی و کاربرد و نحوه انجام آن، این مقاله را تا آخر بخوانید.

کربوکسی تراپی چیست؟

کربوکسی تراپی یا کربن تراپی یک روش درمانی غیر تهاجمی (تزریق گاز دی اکسید کربن در زیر پوست) برای جوانسازی پوست است. انجام این روش درمانی معمولاً بین 15 تا 30 دقیقه طول می کشد.

کربن تراپی را روی چه قسمت هایی می توان اعمال کرد؟

 • صورت
 • پلک ها
 • گردن
 • شکم
 • بازوها
 • پاها و باسن
اعمال کربن تراپی روی صورت

کربوکسی تراپی چه کاربردی دارد؟

گاهی اوقات دیدن تغییراتی مانند: بروز چین و چروک، از دست دادن خاصیت ارتجاعی (کاهش کلاژن) و هم چنین ایجاد سیاهی زیر چشم و … می تواند بر روحیه شما تاثیر منفی داشته باشد و ممکن است به دنبال راه حل برای درمان آن باشید.

بنابراین، اگر برای جوانسازی پوست به دنبال یکی از روش های درمانی غیر تهاجمی هستید، می توانید از کربوکسی تراپی استفاده کنید. زیرا، استفاده از آن باعث افزایش خاصیت ارتجاعی پوست و هم چنین، افزایش جریان خون در پوست می شود.

مزایای استفاده از کربن تراپی چیست؟

در یک مطالعه معتبر در سال 2016 دریافتند که انجام این روش باعث ترمیم کلاژن و تخریب رسوبات چربی می شود. بدین ترتیب سلولیت از درجه 3 به درجه 2 کاهش یافته است. هم چنین شما می توانید از کربن تراپی برای موارد زیر استفاده کنید:

درمان حلقه های تیره زیر چشم با استفاده از کربن تراپی
درمان حلقه های تیره زیر چشم با استفاده از کربن تراپی

نا گفته نماند که برخی از پزشکان، از آن برای درمان اختلال نعوظ، آرتروز حاد، سندرم رینود و آلوپسی ناشی از گردش خون ضعیف نیز استفاده کرده اند.

چگونه برای کربوکسی تراپی آماده شوید؟

قبل از عمل، نیازی به آماده سازی خاصی وجود ندارد. اگرچه، ممکن است پزشک بسته به شرایط شما دستورالعمل های خاصی داشته باشد.

کربوکسی تراپی چگونه انجام می شود؟

در کل شیوه انجام آن یکسان است. اما، ممکن است بر اساس قسمت تحت درمان، نحوه درمان کمی متفاوت باشد. در ادامه به توضیح مختصری درباره نحوه انجام آن می پردازیم:

 • در ابتدا با استفاده از لوله پلاستیکی (لوله استریل)، مخزن گاز دی اکسیدکربن به پمپ کوچکی (تنظیم کننده جریان) متصل می شود.
 • سپس، گاز از طریق تنظیم کننده جریان به لوله منتقل می شود.
 • برخی از پزشکان قبل از قرار دادن سوزن روی محل تزریق کرم بی حس کننده می مالند.
 • سپس، گاز از طریق یک سوزن بسیار کوچک به زیر پوست منتقل می شود.
تزریق گاز دی اکسید کربن به زیر پوست
تزریق گاز دی اکسید کربن به زیر پوست

عوارض جانبی پس از کربن تراپی

استفاده از آن توسط سازمان غذا و داروی ایالات متحده (FDA) تأیید می شود. زیرا، کربن تراپی تقریباً هیچ عارضه جانبی ماندگاری ندارد. فقط، ممکن است برخی افراد در محل تزریق به ویژه در بازوها و پاها، کبودی داشته باشند. این کبودی طولانی نیست و ظرف مدت یک هفته برطرف می شود. ممکن است موارد زیر را مشاهده کنید:

 1. برای از بین بردن جای زخم و علائم کششی: به دلیل این که بافت اسکار عصب ندارد، استفاده از کربوکسی تراپی برای از بین بردن جای زخم و علائم کششی، نسبتاً بدون درد است. فقط ممکن است به مدت 5 دقیقه احساس خارش داشته باشید.
 2. درمان سلولیت و کاهش رسوبات چربی: افرادی که از کربوکسی تراپی برای درمان سلولیت و کاهش رسوبات چربی استفاده می کنند، ممکن است در حین تزریق، احساس فشار داشته باشند، شبیه احساسی که در آزمایش فشار خون احساس می شود. این امر در اثر انبساط گاز ایجاد می شود. به همین دلیل برخی افراد گزارش می کنند که مدت کوتاهی پس از انجام آن احساس عجیبی مانند گرما دارند.

نکته: استفاده از آن برای کاهش چربی و درمان سلولیت نسبت به روش های تهاجمی و پرخطر مانند لیپوساکشن ترجیح داده می شود. اما، افرادی که از این روش برای کاهش چربی یا سلولیت استفاده می کنند، نباید تا 24 ساعت در آب غوطه ور شوند. از جمله: شنا یا استفاده از وان حمام.

سوالات متداول

1. چرا از کربن تراپی استفاده کنیم؟

گلبول های قرمز خون، اکسیژن استنشاق شده را گرفته و به سایر بافت ها منتقل می کنند. سپس، سلول های موجود در بدن، دی اکسید کربن را به عنوان زباله آزاد می کنند. در نهایت، این گازها توسط ریه ها بازدم می شوند. بنابراین، اگر به دلایل مختلف این چرخه ناقص انجام شود و جریان خون کاهش یابد، مواردی همچون سلولیت، علائم کشیدگی و تیرگی زیر چشم رخ می دهد.
بنابراین، برای افزایش جریان خون جهت درمان این عارضه می توانید از کربن تراپی استفاده کنید.
با تزریق گاز دی اکسید کربن، گلبول های قرمز خون به آن محدوده هجوم می آورند. وقتی سلول های خونی به محل مورد نظر برسند، جریان گردش خون افزایش می یابد و این باعث برگشت خاصیت ارتجاعی پوست و افزایش رنگ دانه های پوست می شود. در نتیجه عوارض بر طرف می شود.

2. آیا انجام کربن تراپی نیاز به دوره استراحت دارد؟

پس از تزریق به زیر پوست، گاز دی اکسید کربن کار خود را انجام می دهد و گردش خون بهبود می یابد. با این حال، بعد از درمان سلولیت یا کاهش چربی به غیر از رعایت دو مورد از جمله: شنا و حمام کردن درون وان (به مدت 24 ساعت)، می توانید بلافاصله به روال عادی زندگی خود برگردید.

3. هزینه کربن تراپی چقدر است؟

معمولاً برای دیدن نتیجه مطلوب به 7 تا 10 دوره درمان با کربوکسی تراپی نیاز دارید. هزینه هر دوره درمان بسته به ارائه دهنده آن بین 75 تا 200 دلار است. البته باید هر دوره درمان 1 هفته از هم فاصله داشته باشند.

منبع: www.healthline.com

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.