سلامت پوست, مراقبت از پوست

7 حقیقتی که باید قبل از تزریق بوتاکس بدانید

تزریق بوتاکس

حتما وقتی در دوران 20 سالگی بوده اید یا هستید با خودتان می گفتید که هیچوقت بوتاکس نمی کنم. کار تهاجمی و بیهوده ای است. سم کشنده بوتولیسم رو توی صورتم تزریق کنم؟؟
با اینکه تزریق بوتاکس در سال 2002 توسط سازمان غذا و دارو تایید شد، باز هم از نظر خیلی از افراد کاری افراطی و غیر قابل قبول بود. هر چند انجام کارهایی برای مراقبت از پوست غیر از تزریق بوتاکس در دوره 20 سالگی، معقول تر به نظر می رسد.

در 30 سالگی با ظهور اولین خط ها و چین و چروک ها کم کم نظر افراد درمورد بوتاکس تغییر می کند. درست است که نمی توان در برابر بالا رفتن سن مقابله کرد، اما وقتی خودمان را با عکس های گذشته مقایسه می کنیم حسی غیر معمول به سراغ مان می آید. این حقیقت جلوی چشم مان پدیدار می شود که چقدر سریع به این مرحله از سن رسیده ایم.

پس چند شات بوتاکس نمی تواند ضرری داشته باشد تا مرحله چین و چروک ها اندکی به تاخیر بیافتد. اما قبل از انجام این کار بد نیست به چند مورد توجه کنید:

1. بوتاکس چین و چروک ها را پاک نمی کند

درست است که بوتاکس راه درمانی برای چین و چروک ها و خط هاست، شاید در ابتدا فکر کنید که بلافاصله بعد از تزریق همه آن ها بر طرف می شوند.

اما باید گفت که بوتاکس بیشتر پیشگیری است تا درمان. مواد فعال آن عضلات صورت را “فریز” می کنند تا مانع انقباض و عمیق تر شدن خطوط شود.

اگر خط یا چین و چروکی در صورت تان از قبل وجود دارد با تزریق بوتاکس از بین نمی رود. توجه کنید که بوتاکس، اتو نیست که چین و چروک ها را صاف کند.

بنابراین، هرچه سریع تر بوتاکس کنید، عملکرد پیشگرانه بهتری دارد. یعنی قبل از بوجود آمدن هر نوع چین و چروکی.

اثرات تزریق بوتاکس بعد از چند وقت

2. دارای ماندگاری موقت است

بعضی ها تصور می کنند که بوتاکس معجزه است و برای همیشه باقی می ماند اما این واقعیت ندارد. متوسط زمان ماندگاری بوتاکس برای خطوط بین ابرو، پیشانی و خط های جانبی کنار صورت، تقریبا در حدود 3 تا 4 ماه است و عواملی وجود دارند که از بین رفتن اثر بوتاکس را سریع تر می کنند.

افرادی که زیاد ورزش می کنند یا کسانی که با استفاده از صورت شان مدام احساسات شان را بیان می کنند بیشتر در معرض از بین رفتن اثر بوتاکس هستند.

3. تزریق بوتاکس درد دارد

از اسمش معلوم است، تزریق، یعنی ورود یک سوزن به داخل عضلات صورت و قطعا درد دارد. در حالی که تجربه ها متفاوت است، اما با توجه به شنیده ها که می گویند مانند نیش حشره است باید اقرار کرد که دردش کمی بیشتر از آن چیزی است که تصور می کنید.

4. چند کار مشخصی که نمی توانید بعد از تزریق انجام دهید

قطعا قرار نیست بعد از جلسه تزریق تان شروع به دویدن ماراتن کنید اما باید بدانید که چند کار را اصلا نباید بعد از تزریق انجام دهید.

بعد از تزریق تا 6 ساعت، اجازه ورزش کردن، دراز کشیدن یا خوردن ایبوپروفن (یا هر نوع داروی رقیق کننده خون) را ندارید، چون که سبب می شود در محل های تزریق کبودی ایجاد شود.

براساس گفته دکترها، بلافاصله بعد از تزریق بوتاکس، سر خود را تا حدود دو ساعت در یک سطح نگه دارید و از خم کردن سر خود به جلو خودداری کنید. انجام هر گونه ورزش سنگین تا روز بعد ممنوع است.

اثرات تزریق بوتاکس بعد از چند روز

5. بوتاکس فقط مخصوص سلبریتی ها نیست

اگر براساس پیشانی های صاف و بدون خط سلبریتی ها بخواهیم قضاوت کنیم اکثر آن ها بوتاکس تزریق کرده اند. زمانی که تصمیم می گیرید که این کار را انجام دهید با دوستانی که تزریق داشته اند صحبت کنید. هرچند که تزریق بوتاکس هزینه بردار است، اما اگر بخواهیم مقایسه کنیم هزینه اش از جراحی پلاستیک و تزریق فیلرها کمتر است.

قیمت با توجه به محل تزریق و کلینیک و نوع ماده متفاوت است قبل از انجام هر نوع تزریقی اطلاعات کاملی کسب کنید.

6. تزریق بوتاکس یک کار غیر اخلاقی نیست

همه ما تصور می کنیم که تزریق بوتاکس یک کار غیر اخلاقی است. فکر می کنیم مانند بسیاری از عمل های زیبایی کاری بیهوده است و نوعی آسیب رساندن به خود محسوب می شود.

اما علاقه انسان به زیبا دیده شدن (یا حداقل اخمو دیده نشدن) طبیعی و خوب است. اگر این کار باعث می شود تا اعتماد به نفس تان بیشتر شود و در زیبایی بیشترتان تاثیر دارد، انجام چنین تزریقی مشکلی ندارد، باور کنید واقعا تغییر خاصی در صورت تان نخواهید داد که باعث شود همه متوجه این تغییر شوند.

7. یخ زدگی صورت حس خوبی دارد

چیزی که باعث وحشت اکثر ما می شود این است که با تزریق بوتاکس شبیه به یک ربات به نظر برسیم. شاید فکر اینکه نتوانیم اجزای صورت مان را تغییر دهیم وحشتناک باشد. اما در واقعیت اینگونه نیست.

چهره هایی که ایجاد می کنیم وزن عاطفی دارند. حتما شنیده اید که لبخند زدن باعث می شود تا شادتر شوید اما قطعا نشنیده اید که اخم کردن هم تاثیر یکسانی دارد.

طبق یک تحقیقی در سال 2009، افرادی که بوتاکس تزریق کرده بودند و نمی توانستند اخم کنند، حالت های منفی در آن ها کاهش پیدا کرده بود.

تصور کنید وقتی که خودتان را در آینه می بینید و نمی توانید اخم کنید اما می توانید فقط لبخند بزنید قطعا خوشحال تر می شوید. پس این می تواند دلیلی باشد تا ترس خود را برای تزریق بوتاکس کنار بگذارید.

مطالعه بیشتر: نحوه استفاده از بوتاکس برای دور چشم

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید