سلامت پوست, سلامت مو, مراقبت از پوست, مراقبت از مو

PH پوست و مو چیست و چرا برای سلامت پوست و مو اهمیت دارد؟

PH پوست و مو

آیا هزاران محصول مراقبت از پوست و مو و درمان‌ های خانگی را امتحان کرده‌ اید تا به مو هایی عالی و خوش حالت و پوستی نرم، دست پیدا کنید اما در نهایت ناامید شده‌ اید؟ پس از امتحان کردن انواع راه های مختلف، بد نیست کمی در مورد PH مناسب پوست و مو خود نیز تحقیق و جستجو کنید. در ادامه روش ها و محصولات طبیعی خاصی را فهرست کرده ایم که می توانند به تعادل pH پوست و مو کمک کنند.

pH چیست؟

PH مو
PH مو

pH ساقه مو 3.67 و PH پوست سر 5.5 است. سطح pH بهینه برای سلامت کلی مو های شما بسیار مهم است. pH یا پتانسیل هیدروژن، نشان دهنده غلظت یون های هیدروژن (H+) است. بنابراین، بر اساس PH، می‌ توان یک ماده را به‌ عنوان اسیدی (pH زیر ۷)، خنثی (PH ۷)، بازی یا قلیایی (PH بالای ۷) طبقه‌ بندی کرد.

چرا PH برای پوست اهمیت بسیاری دارد؟

pH مخفف “پتانسیل هیدروژن” است. سطح pH پوست و مو، برای ارزیابی نسبت اسید-قلیا در آن، اندازه گیری می شود. با “0” اسیدی ترین و “14” قلیایی ترین.

پوست ما از غدد چربی و غدد عرق تشکیل شده است که سلامت و خاصیت ارتجاعی پوست ما را حفظ می کنند. لایه اسیدی در پوست ما به عنوان “acid mantle” شناخته می شود، این لایه با هر گونه باکتری که سعی در حمله به پوست ما دارد مبارزه می کند.

Acid mantle از سبوم (اسید های چرب آزاد) تشکیل شده است که از غدد چربی آزاد می شود و سپس با اسید های لاکتیک و آمینو اسید های عرق ما ترکیب می شود تا PH پوست را ایجاد کند.

سطح pH سالم معمولاً کمتر از 4.2 تا 6.2 است که در حالت ایده آل باید اسیدی باشد تا قلیایی.

چه چیز هایی بر PH پوست شما تأثیر می گذارد؟

عوامل متعددی باعث آسیب به سطح pH پوست شما به صورت روزانه می شود و پوست را در برابر خطرات پوستی، آسیب پذیر تر می کند. برخی از این آسیب ها شامل:

1- افزایش سن

پوست ما در طول سال‌ ها کلاژن (elasticity) خود را از دست می‌ دهد که سطح pH پوست نیز همراه آن کاهش می‌ یابد. مراقبت از پوست با استفاده از محصولات مناسب و پیروی از یک روتین روزانه مراقبت از پوست، به حفظ سلامت پوست در طول سال ها کمک می کند.

2- تغییرات آب و هوایی

تغییرات فصلی و آب و هوایی، غیرقابل پیش بینی هستند و به همان اندازه بر سلامت و PH پوست و مو تأثیر می گذارند. بنابراین، بسیار مهم است که محصولات مراقبت از پوست خود را همزمان با تغییرات آب و هوایی تغییر دهید تا از آسیب بیشتر جلوگیری کنید.

3- استفاده از محصولات اشتباه

استفاده یا آزمایش محصولات ناشناخته که مناسب نوع پوست شما نیست، می تواند باعث واکنش های آلرژیک ناگهانی شود و پوست شما را حساس تر کند.

قبل از استفاده از هر محصول مراقبت از پوست، در نظر بگیرید که آیا این محصول برای نوع پوست شما مناسب است یا خیر، چرا که استفاده بیجا از هر محصولی می تواند چربی پوست شما را از بین ببرد و باعث بروز هرگونه واکنش آلرژیک و حساسیت بیشتر پوست شما شود.

4- تغییرات هورمونی

تغییرات هورمونی، مسلماً در زندگی هر فردی رخ می دهد و با افزایش سن، در دوران یائسگی و بارداری، بیشتر فعال می شوند. همه این موارد، تغییراتی را در بدن ما ایجاد می‌ کنند و به دلیل افزایش سطح هورمون‌ ها، بر سطح pH پوست و مو ما تأثیر می‌ گذارند.

5- محصولات با سطوح قلیایی بالا

صابون ها و پاک کننده های خشن که دارای سطوح قلیایی بالاتری بین 9 تا 14 هستند، می توانند سطح pH طبیعی پوست شما را مختل کنند که این منجر به خشکی، واکنش های آلرژیک ناگهانی، آسیب بیشتر و همچنین تشدید نگرانی های موجود در پوست می شود.

مشکلات ناشی از pH پوست نامتعادل

اگر سطح pH نامتعادل پوست و مو شما به موقع برطرف نشود، باعث تضعیف و شکستن سد طبیعی پوست شما می شود.

چند اشکال که در عدم رسیدگی به موقع به pH نامتعادل پوست، وجود دارد:

 • پوست شما به راحتی در برابر عفونت های ناشی از باکتری ها، قارچ ها و سایر عوامل مهاجم، آسیب پذیر است.
 • به دلیل عدم توانایی پوست در حفظ رطوبت، پوست به راحتی می شکند و آسیب می بیند.
 • به دلیل آسیب مداوم سد پوستی، پوست شما مستعد جوش و آکنه، بثورات و سایر حساسیت های پوستی می شود.

PH متعادل، نشان دهنده سلامت کلی پوست شما است، بنابراین، حفظ سطح pH سالم، پوست شما را قوی و غیر قابل نفوذ در برابر هرگونه عفونت و آسیب می کند.

چرا PH برای مو اهمیت بسیاری دارد؟

pH مطلوب برای موها، اسیدی است. PH اسیدی، تولید سبوم و رشد میکروب را تنظیم می کند. اختلال در pH، می تواند به معنای از دست دادن رطوبت یا عدم تعادل در تولید سبوم باشد. این می تواند به خشک و شکننده شدن مو ها منجر شود. حتی محصولات مراقبت از مو که استفاده می کنید، نباید تعادل pH طبیعی مو های شما را مختل کنند.

 • به عنوان مثال، شامپو های قلیایی، بار منفی روی تار های مو را افزایش می دهند. آن ها باعث باز شدن کوتیکول های مو می شوند و مو ها را وز می کنند. چنین شامپو هایی می توانند به کوتیکول ها آسیب برسانند و مو ها را مستعد شکستن کنند.
 • به طور مشابه، pH اسیدی، رشد باکتری روی پوست سر را تنظیم می کند. محصولات با pH قلیایی، می توانند باعث رشد بیش از حد میکروب، عفونت پوست سر، خارش و مسدود شدن فولیکول های مو شوند.
 • مو های قلیایی اغلب با پوست سر خشک، خارش دار و پوسته پوسته مشخص می شوند. مکانیسم طبیعی محافظت از سبوم را مختل می کند و مو های شما را در برابر عفونت آسیب پذیر می کند.
 • رنگ های مو، حاوی مواد قلیایی ضروری برای رسوب رنگدانه هستند. با این حال، این ها می توانند PH طبیعی موهای شما را بر هم بزنند و باعث آسیب کوتیکول شوند.

محصولات مراقبت از مو با pH متعادل، می توانند به آرامی پوست سر را از تجمع محصولات و سلول های مرده پوست پاک کنند؛ بدون اینکه رطوبت و چربی طبیعی را از بین ببرند. همچنین می توانند pH بهینه مو را بازگردانند و موهای شما را صاف، براق و سالم کنند.

چگونه PH مو را به طور طبیعی متعادل کنیم؟

می توانید با بررسی موهای خود از نظر خشکی، شکنندگی یا خارش شروع کنید. استفاده از مواد اسیدی می تواند به بازیابی PH مو کمک کند. مواد اسیدی، کوتیکول های تار های مو را منقبض می کنند و روی ساقه مو قرار می گیرند و مو ها را صاف تر می کنند. با استفاده صحیح از ماسک مو مناسب موهای خود، PH مو های خود را متعادل کرده و موهایی زیبا و سالم، بدست آورید.

شستشوی مو با آلوئه ورا

ژل آلوئه ورا را روی مو رهای خود بمالید و با آب گرم بشویید. همچنین اگر موهای خشکی دارید، می توانید چند قطره روغن نارگیل به آن اضافه کنید. انجام این کار، کوتیکول ها را می بندد و موخوره را از بین می برد.

شستشوی مو با سرکه سیب

سرکه سیب دارای pH 3 است. بنابراین، قبل از استفاده باید آن را با آب رقیق کنید. از مخلوط رقیق شده روی تار های موی خود استفاده کنید تا PH مو ها و پوست سر را متعادل کنید.

ماسک مو آلوئه ورا

ماسک مو آلوئه ورا برای PH مو

مواد لازم:

 • یک فنجان آب آلوئه ورا
 • 2 قاشق چایخوری سرکه سیب
 • 1 قاشق چایخوری عسل
 • آب

مراحل استفاده:

 • مواد را کاملا با هم مخلوط کنید.
 • مخلوط را روی مو های خود بمالید و آن را به طور مساوی در طول مو پخش کنید. برای اینکه مطمئن شوید تمام مو ها را به مخلوط آغشته کرده اید، آن ها را به چند دسته تقسیم کنید.
 • برای کاهش شوره سر نیز می توانید این مخلوط را به پوست سر خود بمالید. با نوک انگشتان خود به آرامی با حرکات دایره ای و آرام ماساژ دهید.
 • بگذارید این ماسک به مدت 20 دقیقه بماند.
 • طبق معمول از شامپو و حالت دهنده و آب ولرم، برای شستشو استفاده کنید.

pH مو های شما به طور طبیعی اسیدی است و محصولات قلیایی می توانند آن را با یون های منفی شارژ کرده و کوتیکول های مو را باز کنند. از این رو، به سراغ محصولاتی با pH متعادل مانند شامپو ها، نرم کننده ها و شوینده های خانگی ساده با آب آلوئه ورا یا سرکه سیب، بروید. این موارد، می توانند PH مو را بازیابی کنند و حتی سلامت مو را تقویت کنند.

سخن آخر

PH مناسب، به مو اجازه رشد می دهد. اما آلودگی، محصولات خشن و سایر عوامل مخرب، این تعادل pH را به هم می زند و باعث می شود موهای شما خشک، آسیب دیده و کم رنگ شوند. نامتعادل بودن pH، همچنین می تواند باعث رشد میکروبی ناخواسته در پوست و مو شود. با توجه به اطلاعات ارائه شده، بد نیست علاوه بر سلامت پوست و مو، کمی به تعادل PH نیز توجه داشته باشید.

منبع: stylecraze

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.