سلامت پوست, مراقبت از پوست

معنی SPF در ضد آفتاب چیست و بهترین مقدار SPF چقدر باید باشد؟

SPF در ضد آفتاب

در تمام سال های گذشته شما از ضد آفتاب ها استفاده می کردید تا از پوستتان در برابر اشعه های مضر خورشید، محافظت کنید. با استفاده از کرم ضد آفتاب می توانید از تابش اشعه ماوراء بنفش در امان باشید و از علائم پیری زودرس نیز جلوگیری کنید. اما علی رغم آشنایی ما با ضد آفتاب، یک چیز هنوز هم برای بسیاری از افراد مانند رمز و راز باقی مانده است، SPF چیست؟

آیا هرچه SPF بیشتر باشد، بهتر است؟ SPF به چه معنی است؟ چگونه کار می کند؟ امروز، ما می خواهیم برای شما به این سؤالات پاسخ دهیم.

ضد آفتاب چیست؟

قبل از اینکه بتوانیم به جزئیات SPF بپردازیم، اولین قدم درک اصول ضد آفتاب است. خورشید دو نوع اشعه ماوراء بنفش را که به ویژه برای پوست شما مضر هستند ساتع می کند. با استفاده از کرم ضد آفتاب می توانید سدی در برابر این اشعه ها که با نام پرتوهای UVA و UVB شناخته می شوند در پوست خود ایجاد کنید.

پرتوهای UVA به اعماق پوست نفوذ می کنند و باعث آسیب طولانی مدت مانند پیری و چروک می شوند. از طرف دیگر پرتوهای UVB کوتاه تر از پرتوهای UVA هستند. آن ها سطح پوست شما را می سوزانند و در طولانی مدت باعث صدماتی مانند آفتاب سوختگی و سرطان پوست می شوند.

ضد آفتاب به منظور محافظت از پوست شما در برابر اشعه های مضر خورشید طراحی شده است. این کار به روش های مختلفی انجام می شود، از جمله جذب، غیرفعال کردن، تخریب کننده و بازتاب اشعه ها.

SPF در ضد آفتاب

SPF چیست؟

با وجود این واقعیت که افراد بسیار کمی می دانند این چیست، SPF در واقع مفهوم بسیار واضحی دارد. SPF مخفف “محافظت از خورشید” است و اندازه گیری توانایی ضد آفتاب در محافظت از پوست شما در برابر اشعه UVB است.

محاسبه اساسی مانند این عمل می کند: “اگر 1 دقیقه طول بکشد تا پوست محافظت نشده شما قرمز شود (در آفتاب)، استفاده از کرم ضد آفتاب SPF15 به صورت تئوری، 15 بار طولانی تر جلوگیری از قرمزی می کند.”

اگر ضد آفتاب SPF30 را خریداری می کنید، پوست شما حدود پنج ساعت از آفتاب محافظت می شود.

مهم است به یاد داشته باشید که SPF فقط در برابر اشعه UVB محافظت می کند و این اشعه ها، اشعه هایی هستند که باعث “قرمز شدن” یا سوختگی سطحی می شوند. SPF اشعه UVA را به حساب نمی آورد. آن ها پرتوهایی هستند که باعث صدمه طولانی مدت از جمله پیری و چین و چروک می شوند.

پرتوهای UVA قبل از قرمز شدن پوست، می توانند آسیب های زیادی را وارد کنند. در حقیقت، از هر 5 آمریکایی 1 نفر در سن 70 سالگی به سرطان پوست مبتلا می شوند و بسیاری از این افراد به اثرات مخرب اشعه UVA دچار می شوند.

SPF در ضد آفتاب چیست و چه فوایدی دارد

مقدار SPF چقدر است؟

به عنوان یک قاعده کلی، کمتر از 15 SPF محافظت خفیف در نظر گرفته می شود، SPF 15-30 حفاظت متوسط ​​در نظر گرفته می شود و بالاتر از 30 SPF نیز محافظت بالا محسوب می شود.

یک فرد متوسط ​​با استفاده از یک ضد آفتاب SPF 30، تا زمانی که در معرض آفتاب قرار گیرد و مرتبا کرم خود را تمدید نماید، ایمن است. اما این یک قاعده کلی نیست. تعیین ضد آفتاب مناسب برای شما بستگی به نوع پوست شما دارد.

SPF15 تقریبا 93 درصد از پرتوهای UVB ورودی را فیلتر می کند. SPF30 حدود 97 درصد و SPF50 بیش از 98 درصد از اشعه های مضر خورشید را دفع می کند. ممکن است این ها تفاوت های ناچیز به نظر برسند، اما اگر شما نسبت به نور حساس هستید یا سابقه سرطان پوست دارید، این درصد اضافی باعث ایجاد تفاوت خواهد شد.

ضد آفتاب طیف گسترده به چه معناست؟

همانطور که اشاره کردیم ، SPF در واقع فقط به محافظت در برابر اشعه UVB اشاره می کند. اما این تنها اشعه ایی نیست که به شما آسیب برساند. پرتوهای UVA نیزباعث صدمه طولانی مدت مانند پیری و ایجاد چین و چروک می شود و می تواند مثل سوختگی پوست آسیب های زیادی به شما وارد کند. واقعیت این است که محافظت در برابر اشعه UVB کافی نیست. این جایی است که ضد آفتاب های با طیف گسترده وارد می شوند.

ضد آفتاب طیف گسترده در برابر اشعه UVA و UVB مقاومت می کند و صادقانه بگویم، این یک ضرورت است. همانطور که SPF و در نتیجه حفاظت از UVB اهمیت دارد، باید از پوست خود در برابر اشعه UVA نیز محافظت کنید.

چگونه می توانم از ضد آفتاب استفاده کنم؟

اولین چیزی که هنگام استفاده از ضد آفتاب معمولا رعایت نمی کنید، این است که احتمالاً به اندازه کافی از آن استفاده نمی کنید. کارشناسان تخمین می زنند که بیشتر افراد فقط بین 25 تا 50 درصد از مقدار توصیه شده از ضد آفتاب ها استفاده می کنند. آزمایشات SPF مبتنی بر وجود 2 میلی گرم ضد آفتاب برای هر سانتی متر مربع از سطح پوست است.

SPF در ضد آفتاب

به عبارت ساده تر، این تقریباً برابر با یک چهارم اندازه مناسب برای صورت شماست. اگر ضد آفتاب شما آئروسل باشد، اندازه گیری آن به همین سادگی نیست. کنترل ضد آفتاب آئروسل بسیار سخت تر است، زیرا استفاده نادرست می تواند به پوست شما آسیب برساند.

این مورد در مورد استفاده از ضد آفتاب است و فقط انجام یکبار آن به سادگی کافی نیست. هر 90 دقیقه از ضد آفتاب خود استفاده کنید. اگر فعالیت بدنی زیادی انجام داده اید و عرق کردید، با حوله خودتان را خشک کنید و بلافاصله دوباره از ضد آفتاب استفاده کنید.

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید