سلامت پوست, مراقبت از پوست

زگیل چیست؟ پیشگیری و راه های درمان آن

درمان زگیل

زگیل ها در مومیایی های 3000 ساله کشف شده اند و توسط شکسپیر ذکر شده اند. درمان زگیل از هزاران سال پیش دغدغه ای برای انسان ها بوده است. اگرچه زگیل به طور کلی خطرناک نیست، اما حضور آن بر روی پوست، شرم آور، زشت و مسری است. هم چنین در برخی موارد آن ها می توانند دردناک باشند. در ادامه به بررسی انواع زگیل و نحوه درمان آن می پردازیم.

زگیل چیست؟

وقتی که پوست شما به یکی از ویروس های خانواده ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) آلوده شوند، این ویروس باعث رشد اضافی سلول می شود. به این برجستگی های اضافه روی پوست زگیل می گویند.

علت ایجاد زگیل چیست؟

این برجستگی های بی خطر و برجسته، توسط ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) ایجاد می شوند. عمدتاً زگیل ها بر روی دست و پا دیده شده اند.

انواع زگیل

پنج نوع عمده زگیل وجود دارد. هر نوع در قسمت دیگری از بدن ظاهر می شود و ظاهر (علائم) متمایزی دارند.

1. زگیل های معمولی

زگیل های معمولی به طور معمول روی انگشتان دست و پا رشد می کنند، اما می توانند در جاهای دیگر نیز ظاهر شوند. آن ها ظاهری خشن، دانه ای و حالتی گرد دارند. زگیل های معمولی، نسبت به پوست اطراف خاکستری هستند.

2. میخچه کف پا

این زگیل در کف پا رشد می کند. بر خلاف سایر زگیل ها، زگیل های کف پا با پوست شما رشد می کنند و از آن خارج نمی شوند. اگر متوجه شوید که سوراخ کوچکی در کف پای شما وجود دارد و توسط پوست سفت شده و احاطه شده است، می توانید زگیل کف پا را تشخیص دهید. زگیل کف پا راه رفتن را ناخوشایند می کند.

زگیل کف پا

3. زگیل های تخت

زگیل های صاف معمولاً روی صورت، ران ها یا بازوها رشد می کنند. آن ها در اندازه های کوچکی هستند و بلافاصله قابل مشاهده نیستند. زگیل های مسطح مانند این است که خراشیده شده اند یا دارای یک قسمت صاف هستند. آن ها می توانند صورتی، قهوه ای یا کمی زرد باشند.

4. زگیل های فیلی فرم

زگیل های فیلی فرم در اطراف دهان یا بینی و گاهی روی گردن یا زیر چانه رشد می کنند. آن ها به شکل یک فلپ یا برچسب کوچک هستند. زگیل های فیلی فرم هم رنگ پوست شما هستند.

زگیل در اطراف دهان

5. زگیل های دوره ای

زگیل های دوره ای زیر زانو و اطراف ناخن ها و انگشتان دست رشد می کنند. آن ها می توانند دردناک باشند و روی رشد ناخن تأثیر بگذارند.

زگیل تناسلی

اطلاعات مهم در مورد زگیل تناسلی: بیش از 100 نوع ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) وجود دارد، ویروسی که باعث ایجاد زگیل می شود. تقریباً همه انواع HPV باعث ایجاد زگیل های نسبتاً بی ضرری می شوند که روی دست ها یا پاهای شما ظاهر می شوند.

اما چند نوع HPV وجود دارد که باعث ایجاد زگیل در دستگاه تناسلی، داخل و اطراف آن می شود. در زنان، این زگیل های تناسلی در نهایت می تواند منجر به سرطان دهانه رحم، یک بیماری بالقوه کشنده شود. اگر فکر می کنید زگیل تناسلی دارید یا فکر می کنید در معرض ابتلا به آن قرار گرفته اید، باید فوراً به پزشک مراجعه کنید.

راه های پیشگیری از ابتلا به زگیل

روش هایی وجود دارد که می توان از بروز زگیل و در صورت ابتلا از انتشار آن به سایر نقاط بدن، جلوگیری کرد. برای پیشگیری این دستورالعمل های ساده را دنبال کنید:

 1. دستان خود را به طور مرتب بشویید، به خصوص اگر با فردی که دارای زگیل است در تماس بوده اید.
 2. زگیل ها را با باند بپوشانید.
 3. دست و پایتان را خشک نگه دارید.
 4. هنگام حضور در رختکن یا حمام عمومی کفش دوش بپوشید.
 5. از تماس مستقیم با زگیل خودداری کنید، زیرا زگیل مسری می باشد.
 6. زگیل را زخمی نکنید. زخمی کردن زگیل ممکن است ویروس را گسترش دهد.
 7. ناخن های خود را گاز نگیرید. این ویروس معمولاً از طریق شکستگی های پوست شما مانند خراش گسترش می یابد. گاز گرفتن ناخن ها می تواند باعث گسترش زگیل در نوک انگشتان و اطراف ناخن شود.
 8. از بریدن یا تراشیدن نقاطی که دارای زگیل هستند، خودداری کنید.

بیشتر بدانید: چه عواملی باعث پوسته شدن اطراف ناخن می شود؟ + راه درمان

روش های درمان زگیل

درمان ممکن است پرهزینه و دردناک باشد. گاهی اوقات به چندین درمان نیاز دارید. از آن جا که زگیل مسری می باشد، حتی با یک درمان موفق، زگیل ها می توانند دوباره برگردند و یا در مناطق دیگر بدن گسترش پیدا کنند. در این جا چند روش درمانی را نام برده و مختصراً توضیح داده ایم.

درمان زگیل با روش های مدرن

روش های مدرن برای درمان زگیل

در این جا 4 روش برای درمان زگیل آورده شده است:

1- یخ زدگی زگیل (سرما درمانی)

به دو روش: 1- درمان های انجماد 2- نیتروژن مایع صورت می پذیرد. در ادامه مختصر توضیح داده ایم:

1. درمان های انجماد

این روش درمانی بدون نسخه می باشد، در این روش، هوای سرد غلیظ (مخلوطی از دی متیل اتر و پروپان) را روی زگیل شما پاشش می کنند. این باعث از بین بردن زگیل از سطح پوست می شود. اگر می خواهید یک زگیل را به سرعت از بین ببرید، این روش انتخاب خوبی است، اما آن قدر قوی نیست که بتواند همه زگیل ها را از بین ببرد.

2. نیتروژن مایع

ممکن است پزشک، زگیل شما را با نیتروژن مایع منجمد کند. این می تواند کمی دردناک باشد، اما معمولاً خوب عمل می کند. این کار ظرف مدت یک هفته زگیل را از سطح پوست دور می کند.

عوارض:

یخ زدگی باعث ایجاد تاول در زیر و اطراف زگیل شما می شود.

2- کرم های موضعی حاوی سالیسیلیک اسید

هر روز و به مدت چند هفته از کرم های حاوی سالیسیلیک اسید استفاده کنید.

نکته: اگر زگیل را حدود 15 دقیقه قبل استفاده از سالیسیلیک اسید با آب مرطوب کنید(خیس کنید)، بهترین عملکرد را خواهید داشت.

4- لیزر درمانی

می توان با تاباندن مستقیم پرتوهای فروسرخ بر روی زگیل ها، آن را درمان کرد. این روش درمانی طرفداران بیشتری دارد. به علت سهولت، معمولا از آن برای درمان زگیل تناسلی استفاده می شود.

بیشتر بدانید: روش های جدید برداشتن خال صورت و بدن

روش خانگی برای درمان زگیل

استفاده از سرکه سیب

متأسفانه، اثبات علمی کمی در مورد موثر بودن سرکه سیب در درمان زگیل وجود دارد. اما، یک مطالعه منبع معتبر نشان داد که سرکه می تواند عوامل بیماری زای مضر را در آزمایشگاه از بین ببرد.

نکته: هنگام استفاده مستقیم از سرکه سیب بر روی پوست بسیار احتیاط کنید.

آن چه شما به آن نیاز دارید:

 • یک قطعه پنبه
 • 1 پیمانه کوچک آب
 • 2 پیمانه کوچک سرکه سیب
 • نوار چسب یا باند

طرز تهیه:

 • سرکه سیب را با آب مخلوط کنید.
 • سپس یک پنبه را در محلول آب سرکه خیس کنید.
 • پنبه را مستقیماً روی زگیل بمالید.
 • روی آن را با نوار یا باند بپوشانید، یک شب یا در صورت امکان، بیشتر از یک شب پنبه را بر روی زگیل نگه دارید.
 • پنبه و باند یا نوار را برداشته و دور بریزید.
 • هر شب این کار را تکرار کنید تا زگیل محو شود.

نکته: هنگام استفاده از سرکه، مطمئن شوید که سرکه سیب را با آب رقیق کرده تا از سوختگی، جلوگیری کنید. زیرا به احتمال زیاد در زمان استفاده از سرکه، احساس سوزش خفیف خواهید کرد. اگر با گذشت زمان احساس درد و سوزش زیادی کردید، پنبه را برداشته و محل را با آب بشویید.

درمان زگیل با استفاده از سرکه سیب

عوارض استفاده از سرکه سیب برای رفع زگیل

واکنش آلرژیک با هر محصول طبیعی امکان پذیر است. علائم واکنش آلرژیک ممکن است، شامل موارد زیر باشد:

 1. تنفس دشوار
 2. بثورات یا کهیر
 3. سرگیجه
 4. ضربان قلب سریع
 5. سوختگی سطح پوست

هشدار! نباید سرکه سیب را روی زخم های باز یا مستقیم به صورت و گردن بمالید. همچنین، از سرکه سیب روی زگیل تناسلی استفاده نکنید. این نوع زگیل متفاوت است و باید توسط پزشک معالجه شود.

روش پزشکی با عمل جراحي (برداشتن زگیل)

جراحی فقط در صورتی مورد بررسی قرار می گیرد که زگیل به سایر درمان ها پاسخ نداده باشد. پزشک می تواند زگیل شما را با چاقوی جراحی بریده و یا آن را با برق بسوزاند. در این روش باید یک بار داروی بیهوشی دریافت کنید.

عوارض:

ممکن است جراحی باعث ایجاد زخم شود.

آیا می توان زگیل را در خانه درمان کرد؟

اگرچه زگیل ها معمولاً به خودی خود از بین می روند، اما زشت و ناراحت کننده هستند، بنابراین ممکن است بخواهید درمان آن ها را در خانه انجام دهید. برخی از مواردی که در هنگام درمان زگیل باید آن را به خاطر بسپارید:

 1. زگیل ها قابلیت مسری بودن دارند: 1- برای پیشگیری از انتشار، حد المقدور زگیل خود را لمس نکنید. 2- برای درمان بهتر است از وسایل یک بار مصرف استفاده کنید. 3- در صورت استفاده از وسایل غیر یک بار مصرف، پس از درمان ناحیه زگیل، وسایل را ضد عفونی کنید.
 2. اگر به دیابت مبتلا هستید: سعی نکنید زگیل روی پاهایتان را درمان کنید. به پزشک مراجعه کنید. زیرا دیابت می تواند باعث از بین رفتن احساس در پاهای شما شود. بنابراین می توانید به راحتی صدمه بزنید، بدون اینکه متوجه شوید.
 3. سعی نکنید با درمان های خانگی زگیل های صورت یا قسمت حساس دیگری از بدن (مانند دستگاه تناسلی، دهان یا سوراخ های بینی) را بردارید.

چه کسانی بیشتر در معرض ابتلا به زگیل هستند؟

افرادی که دارای سیستم ایمنی ضعیف هستند، مانند: افراد مبتلا به HIV / AIDS یا افرادی که پیوند اعضا انجام داده اند.

چه موقع باید به پزشک مراجعه کنیم؟

در موارد زیر باید به پزشک مراجعه کنید:

 1. در صورتی که برجستگی های سفت و خشن بر روی هر قسمت از بدن (به عنوان مثال دستگاه تناسلی، دهان، سوراخ های بینی) مشاهده کردید.
 2. هر گاه خون ریزی یا علائم عفونت، مانند: چرک در اطراف زگیل مشاهده کردید.
 3. رشد آن دردناک است یا از نظر ظاهر یا رنگ تغییر می کند.
 4. در صورتی که شما دچار بیماری دیابت یا نقص ایمنی مانند: HIV / AIDS باشید.
 5. شما سعی کرده اید که زگیل ها را درمان کنید، اما زگیل ها گسترش می یابند.
 6. رشد زگیل آزار دهنده است و فعالیت های روزانه را مختل می کند.
 7. مطمئن نیستید که این برجستگی زگیل است یا خیر.
مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان زگیل

هشدار! اگر بزرگسال هستید و زگیل های زیادی شروع به ظهور می کنند، ممکن است نشان دهنده عملکرد نامناسب سیستم ایمنی بدن باشد. پس سریعا به پزشک مراجعه کنید.

سخن آخر

 • از سرکه سیب برای زخم های باز استفاده نکنید. اگر پوست شما می سوزد یا بسیار تحریک شده است، بلافاصله استفاده را متوقف کرده و پوست خود را کاملاً با آب بشویید.
 • برای یافتن درمان مناسب، لازم است چندین روش درمانی مختلف را امتحان کنید.
 • درباره روشی مناسب برای درمان زگیل، با پزشک مشورت کنید. پزشک یا متخصص پوست ممکن است از درمان های طبیعی همراه با درمان های معمول پشتیبانی کند.

منبع: healthline.com

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید