تقویت ابرو, رفع ریزش مو, مراقبت از مو

علت ایجاد ریزش ابرو چیست؟ روش های پیشگیری و درمان آن چیست؟

ریزش ابرو

عوامل زیادی می توانند باعث ریزش ابرو شوند، از جمله عدم تعادل هورمونی، رژیم غذایی و برخی بیماری های پوستی. تعیین علت ریزش ابرو می تواند به فرد کمک کند تا بهترین درمان را پیدا کند.

ریزش ابرو که نام پزشکی آن هیپوتریکوزیس ابرو یا ماداروز ابرو است، باعث نازک شدن یا از بین رفتن قسمت هایی از موهای ابرو می شود. این عارضه می تواند هم در مردان و هم در زنان ایجاد شود.

ریزش می تواند در یک یا هر دو طرف ابرو ایجاد شود. علائم دیگری که ممکن است همراه این مشکل ایجاد شوند شامل: خارش، خشکی پوست و ریزش مو یا نازک شدن مو در سایر قسمت های بدن می باشد.

به طور معمول، ریزش موی ابرو جدی نیست و قابل درمان است. در این مقاله به بررسی علل و روش های درمانی مختلف و همچنین تشخیص این عارضه می پردازیم. برای کسب اطلاعات بیشتر در ادامه با ما همراه باشید.

عوامل ریزش ابرو چیست؟

عوامل ریزش ابرو

افزایش سن

افراد با بالا رفتن سن ممکن است متوجه نازک شدن یا ریزش موی سر، ابروها، ریزش مژه ها و موهای دیگر شوند. با گذشت زمان، برخی از فولیکول های مو، تولید مو را متوقف می کنند و ساقه های مو ریزتر می شوند. مو نیز شروع به از دست دادن رنگ خود می کند و سفید یا خاکستری می شود.

این نوع ریزش مو بخشی طبیعی از افزایش سن است.

عدم تعادل هورمونی

عدم تعادل هورمون های تیروئید می تواند باعث ریزش موهای ابرو شود. این به دلیل شرایط زیر است:

 1. پرکاری تیروئید، وضعیتی که در آن بدن هورمون تیروئید بیش از حد تولید می کند.
 2. کم کاری تیروئید، وضعیتی که در آن بدن هورمون تیروئید کافی تولید نمی کند.

هر دو نوع عدم تعادل تیروئید با ریزش موی ابرو مرتبط هستند. در کم کاری تیروئید، فرد ممکن است متوجه ریزش مو در قسمت خارجی ابرو شود که نازک ترین قسمتی است که به سمت گوش ها می رود.

سایر علائم اختلالات تیروئید عبارتند از:

 • خشکی پوست، رنگ پریده
 • تورم در گردن (گواتر)
 • موهای زبر، خشک و شکننده
 • پوست سر خشک و خارش دار
 • ناخن های ضخیم، خشک و شکننده

ریزش مو در اثر تیروئید معمولاً موقتی است و پس از بازگشت سطح تیروئید به حالت طبیعی، موها باید به حالت پری معمول خود برگردند.

پزشکان می توانند برای متعادل کردن سطح تیروئید دارو تجویز کنند.

شرایط خود ایمنی

شرایط خود ایمنی زمانی ایجاد می شود که سیستم ایمنی به اشتباه به سلول های بدن حمله کند. سیستم ایمنی ممکن است به سلول های سالمی که به رشد مو کمک می کنند حمله کند که این می تواند منجر به نازک شدن مو و ریزش مو شود.

شرایط خود ایمنی که می تواند باعث ریزش مو شود عبارتند از:

 1. آلوپسی آره آتا، وضعیتی که باعث ریزش مو در سر و سایر نواحی بدن می شود که می تواند شامل ابروها نیز باشد.
 2. آلوپسی فیبروزان فرونتال، نوعی از آلوپسی که عمدتاً افراد پس از یائسگی را تحت تاثیر قرار می دهد. ریزش موی ابرو قبل از ریزش موی سر در حدود 39 درصد موارد رخ می دهد.
 3. لوپوس اریتماتوز دیسکوئید، یک بیماری خود ایمنی مزمن است که باعث زخم های پوستی، جای زخم و ریزش مو در صورت و ابرو می شود.

شرایط پوستی

برای داشتن موهای سالم باید پوست سالم داشته باشید. برخی از بیماری های پوستی می توانند باعث خارش و پوسته پوسته شدن و بثورات پوستی شوند. افراد ممکن است در نتیجه التهاب پوست، خشکی پوست و مالش یا خارش ناحیه اطراف ابرو، موهای ابرو را از دست بدهند.

بیماری های پوستی رایجی که می توانند باعث خارش پوست و ریزش موی ابرو شوند عبارتند از:

کمبود مواد مغذی

مکمل های روی، ممکن است به رشد مجدد مو کمک کنند. غذایی که یک فرد می خورد تاثیر قابل توجهی بر سلامت پوست و مو دارد. بدن برای داشتن موهای سالم به مواد مغذی خاصی نیاز دارد.

ریزش مو به دلیل کمبود مواد مغذی

کمبود مواد مغذی زیر می تواند باعث ریزش موی ابرو شود:

 1. کمبود اسیدهای چرب: طبق یک مطالعه در سال 2017، کمبود اسیدهای چرب که در ماهی، آجیل و تخمه ها وجود دارد – ممکن است باعث ریزش موی ابرو شود.
 2. کمبود بیوتین: عدم دریافت بیوتین کافی می تواند منجر به نازک شدن موها و ریزش موهای بدن شود.
 3. کمبود روی: کمبود روی می تواند منجر به ریزش مو شود. گفته شده است که مکمل‌ های روی می توانند به رشد مجدد مو در افرادی که مبتلا به کمبود روی هستند کمک کنند.

بیشتر بخوانید: روش های موثر برای درمان شوره ابرو

عوارض جانبی دارویی

برخی از داروها به عنوان یک عارضه جانبی بالقوه، باعث ریزش مو می شوند که می تواند بر روی ابروها نیز تأثیر بگذارد. این داروها عبارتند از:

 • آسیترتین، یک داروی رتینوئیدی که افراد برای درمان بیماری های پوستی مانند پسوریازیس استفاده می کنند.
 • شیمی درمانی، درمانی برای سرطان.
 • والپروئیک اسید، یک داروی ضد تشنج که تشنج و اختلال دو قطبی را درمان می کند.

شرایط ژنتیکی

اگر چه شیوع کمتری دارد، اما برخی از شرایط ژنتیکی می تواند منجر به ریزش موی ابرو شود. این شرایط عبارتند از:

 • دیسپلازی اکتودرمی: این شرایطی است که بر پوست، مو، ناخن ها و دندان ها تأثیر می گذارد. آن ها همچنین می توانند باعث کم پشت شدن یا از دست رفتن موهای ابرو، مژه ها و سایر قسمت های بدن شوند.
 • سندرم نترتون: این بیماری پوست، مو و سیستم ایمنی را تحت تاثیر قرار می دهد. این شرایط می تواند باعث شکننده شدن موها شود. این وضعیت از بدو تولد وجود دارد.

علل دیگر

عوامل دیگر ریزش ابرو که کمتر رایج هستند عبارت اند از:

 • آمیلوئیدوز
 • سارکوئیدوز
 • سوختگی های شیمیایی
 • تریکوتیلومانیا، یک اختلال در کشیدن مو
 • کارسینوم سلول بازال
 • قارچ فولیکولوتروپیک
 • سرطان سلولی فلسی
 • سفلیس
 • بیماری هانسن (جذام)

تشخیص

پزشکان می‌ توانند با انجام آزمایش های مختلف تعیین کنند که چرا یک فرد دچار ریزش ابرو شده است. آن ها ابتدا از شما در مورد علائم، مدت زمان علائم و هرگونه سابقه خانوادگی در زمینه ریزش مو و همچنین رژیم غذایی تان از شما سوال می کنند.

تشخیص ریزش مو

آن ها همچنین ممکن است از آزمایش خون برای سطوح هورمون تیروئید T3 و T4 استفاده کنند که هرگونه عدم تعادل هورمونی را که می تواند باعث ریزش ابرو شود را نشان می دهد.

راه حل ها و روش های درمان ریزش ابرو

اولین قدم برای مقابله با ریزش مو مراجعه به پزشک برای شناسایی علت ریزش مو است. بخش های زیر به درمان های رایج برای ریزش موی ابرو می پردازد.

کورتیکواستروئیدها

استفاده از کرم ها یا پمادهای استروئیدی می تواند ریزش مو را کُند کند. با توجه به بنیاد ملی آلوپسی آره آتا (NAAF)، مطالعات نشان داده است که با استفاده از کورتیکواستروئیدهای موضعی قوی، رشد مجدد 25 درصد بهبود یافته است.

افراد می توانند برای تحریک رشد مو از تزریق کورتیکواستروئید استفاده کنند. پزشکان اغلب این تزریق ها را برای کمک به درمان آلوپسی آره آتا انجام می دهند. NAAF می گوید که افراد به طور کلی رشد مو را در عرض 4 هفته از این درمان مشاهده می کنند.

ماینوکسیدیل

افراد اغلب از ماینوکسیدیل و کورتیکواستروئیدها با هم برای درمان آلوپسی آره آتا استفاده می کنند. هنگامی که فردی یک محلول ماینوکسیدیل 5 درصد را به صورت موضعی دو بار در روز استفاده می‌ کند، تأثیر آن کم است. ترکیب آن با کورتیکواستروئیدها نتایج بهتری خواهد داشت.

تتو یا میکروبلیدینگ

گزینه دیگر تتو یا میکروبلیدینگ است. این کار باعث رشد مجدد مو نمی شود، اما می تواند ظاهری پرتر به ابروها بدهد و جای خالی موهای ریخته شده در ابرو را مخفی کند.

میکروبلیدینگ ابرو
میکروبلیدینگ ابرو

بیشتر بخوانید: هر آنچه باید در رابطه با میکروبلیدینگ ابرو بدانید!

روغن کرچک

روغن کرچک یک درمان خانگی برای رشد مو است. فولیکول های مو را با اثر بر هورمون های خاصی تحریک می کند.

اسیدهای چرب امگا 6

مکمل های غذایی شامل آنتی اکسیدان ها، اسیدهای چرب امگا 3 و اسیدهای چرب امگا 6 برای رفع ریزش مو در زنان و مردان موثر است.

بیماتوپروست

بیماتوپروست (لاتیس) TE، مشکل ریزش ابرو را با افزایش چرخه رشد مو درمان می کند تا موها زمان بیشتری برای رشد داشته باشند. این روش برای رشد مژه ها نیز استفاده می شود. اما مطالعات نشان می دهد که برای ابروها نیز موثر است.

روش های پیشگیری از ریزش ابرو

گاهی اوقات می توان از ریزش ابرو قبل از شروع آن جلوگیری کرد.

 1. در مورد انجام آزمایش خون با پزشک خود صحبت کنید تا مشخص شود که آیا کمبودهایی دارید که باید برطرف شوند یا نه.
 2. مقدار زیادی پروتئین بدون چربی، میوه ها و سبزیجات مصرف کنید. آرامش داشته باشید و استرس را از خود دور کنید. مانند انجام ماساژ یا مدیتیشن.
 3. سعی کنید ابروهایتان را بیش از حد بر ندارید و از استفاده از مواد شیمیایی بر روی آن ها اجتناب کنید.
 4. در صورت نیاز به استفاده از رنگ مو یا موارد دیگر، با وازلین از ابروهای خود محافظت کنید.

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کنیم؟

اگر افراد متوجه ریزش موی ناگهانی یا غیر قابل توضیح در ابروهای خود یا سایر نقاط بدن شوند، باید به پزشک مراجعه کنند.

آن ها می توانند علت ریزش مو را تشخیص دهند، شرایط سلامت بدن مانند عدم تعادل هورمونی را آزمایش کنند و توصیه هایی در مورد بهترین درمان ها برای رشد مجدد مو به شما ارائه دهند.

سخن آخر

دلایل زیادی وجود دارد که باعث ریزش موهای ابرو می شوند. ممکن است به دلیل عدم تعادل هورمونی، بیماری های پوستی، کمبود مواد مغذی یا به دلیل عوارض جانبی برخی داروها باشد.

رسیدگی به علت ریزش مو به فرد کمک می کند تا بتواند به رشد مجدد موها کمک کند. درمان‌ های موضعی و انجام روش‌ های زیبایی نیز می‌ توانند به بازیابی رشد مو کمک کنند.

منبع: medicalnewstodayhealthline

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.