سلامت پوست, مراقبت از پوست

بهترین راهکار شستشوی صورت + نکات مراقبت پوستی

شستشوی صورت

اگر تا به حال به این سوال فکر کرده اید که روش شستشوی صورت به صورت صحیح و اصولی چگونه است، تنها نیستید. این کار چقدر می تواند سخت باشد؟ مقداری آب به صورت خود بپاشید، کمی پاک کننده بمالید و آبکشی کنید، درست است؟ بله برای برخی از افراد می تواند به همین سادگی باشد. اما فهمیدن اینکه چگونه صورت خود را به طور صحیح با رعایت نکات مراقبت از پوست خود بشویید کمی بیشتر از این زمان می برد.

روش های شستشوی صورت ارزش آن را دارد که درست انجام شود. آلودگی ها، سلول های مرده پوست، آرایش و هر چیز دیگری را که باعث مسدود شدن منافذ پوست یا باعث تیرگی عمومی پوست شما می شود، از بین می برد. بسته به نوع پاک کننده ای که استفاده می کنید، می تواند به درمان بیماری های خاص پوستی مانند آکنه نیز کمک کند.

Joshua Zeichner، مدیر تحقیقات آرایشی و بالینی پوست در بیمارستان Mount Sinai در شهر نیویورک: شستشوی مناسب صورت از بروز آکنه جلوگیری می کند، می تواند سلامت پوست را بهبود بخشد و حتی ممکن است التهاب پوست را کاهش دهد.

این فقط نحوه شستشوی صورت نیست که تفاوت ایجاد می کند، بلکه نکاتی درباره چه موقع، چند بار در روز و از چه نوع ماده شستشوی صورت استفاده می کنید، همه تاثیر گذارند. در این مقاله این نکات را یاد بگیرید تا بدانید که چگونه هر بار صورت خود را به روش درستی بشویید.

روتین شستشوی صورت به صورت روزانه

محصولات روتین شستشوی صورت

1. صورت خود را با آب گرم مرطوب کنید

موهای خود را به عقب بکشید و پوست خود را با مقدار زیادی آب گرم خیس کنید. استفاده از آب سرد یا داغ می تواند برای پوست شما سوزاننده باشد، در حالی که آب گرم ملایم است و باعث تحریک پوست نمی شود.

2. پاک کننده مورد نظر خود را استفاده کنید

از یک پاک کننده که با نوع پوست شما سازگار است، به اندازه یک سکه استفاده کنید. آن را به صورت دورانی به صورت خود بمالید، مطمئن شوید که هر نقطه با مقدار کمی ماده پاک کننده صورت پوشانده شده است. به مدت سی ثانیه تا یک دقیقه با حرکت دورانی ماساژ دهید.

3. پوست خود را به آرامی لایه برداری کنید

لایه برداری فرآیند مالش دادن آرام پوست شما برای از بین بردن آلودگی و سلول های مرده پوست است. هر چند روز یکبار فرآیند لایه برداری باعث می شود که منافذ پوستی شما مسدود نشود و پوست صورت شما شاداب و درخشان می شود. برای مالش پوست خود به صورت دورانی و تمرکز روی مناطقی که تمایل به خشک شدن یا چرب بودن دارند، از اسکراب صورت استفاده کنید.

4. صورت خود را بشویید و خشک کنید

برای شستشوی صورت خود از آب گرم استفاده کنید، اطمینان حاصل کنید که تمام آثار پاک کننده و اسکراب خود را شسته اید. برای خشک کردن صورت خود از حوله استفاده کنید. سعی کنید هنگام خشک کردن صورت خود را نسایید، زیرا این امر باعث تشویق پوست به ایجاد چین و چروک و تحریک پوست می شود.

5. برای نرم شدن پوست خود تونر بزنید

استفاده از تونر یک مرحله اختیاری است که اگر می خواهید پوست شما صاف به نظر برسد و باعث کاهش منافذ باز شود، امتحان کردن آن بسیار خوب است. تونر، PH پوست شما را برای دیگر محصولات پوستی، متعادل می سازد. با استفاده از یک پنبه تونر را به پوست بزنید و تمرکز خود را روی مناطقی بگذارید که منافذ پوست شما بزرگ است.

6. کار را با مرطوب کننده تمام کنید

مرطوب کننده ای را که برای پوست صورت شما فرموله شده، انتخاب کنید و به اندازه یک سکه روی صورت خود بمالید. مرطوب کننده به محافظت از پوست در برابر عناصر آلوده کمک می کند و آن را جوان و روشن نگه می دارد.

سوالات متداول درباره شستشوی صورت

سوالات متداول شستشوی صورت
1. چند بار در روز باید صورتم را بشویم؟

بسیاری از ما قبل خواب، آلودگی یا آرایش روزانه را می شوییم، بنابراین اگر صبح ها طبق روال معمول دوش می گیرید پس نیازی به شستشوی جداگانه صورت خود ندارید. اگر مسائل خاصی را تجربه می کنید که نیاز به مراقبت بیشتر دارد شستشوی صورت جدا از روال دوش گرفتن خوب است، اما در پایان روز هنگام بازگشت از محل کار یا رفتن به رختخواب مزایای بیشتری وجود دارد.
به طور کلی سه بار شستشوی صورت مشکلی ندارد، در صورتی که ورزش کرده اید و زیاد عرق می کنید، یا اگر آرایش زیادی داشته باشید (قبل از رفتن به باشگاه) و ترجیح دهید که در حین کار با این مسئله مقابله کنید.
شستشوی بیش از حد صورت، چربی ها و روغن های طبیعی پوست را از بین می برد که از نظر فنی سلول های پوست را از هم جدا می کند و باعث می شود مواد زائد و باکتری به پوست وارد شود و باعث ایجاد عفونت و التهاب شود.

2. آب برای شستشو در چه دمایی بهتر است؟

آب ولرم همیشه بهترین است زیرا داغ بودن آب می تواند روغن های طبیعی پوست را از بین ببرد و سرد بودن آب اجازه نمی دهد که منافذ پوست باز شوند تا آلودگی از بین برود.

3. چگونه باید از شوینده صورت استفاده کنم؟

مقداری از شوینده را بر روی دست ریخته و بمالید تا کف کند. از پیشانی، اطراف چشم تا پایین گونه و چانه با یک حرکت دایره ای مالش دهید. توصیه می شود از بالای صورت به پایین بروید فقط به این دلیل که یادآوری آن آسان است و جریانی منطقی است.

3. آیا باید به جای آب معمولی از میسلار واتر استفاده کنم؟

آب میسلار این روزها بسیار ترند است و اکثر متخصصان پوست می گویند که میسلار واتر بیشتر به عنوان مکملی برای آب معمولی است نه جایگزینی برای آن. بنابراین میسلار واتر نباید تنها آبی باشد که روی صورت خود استفاده می کنید. این یک محصول خوب با PH متعادل است، اما بازاریابی زیادی برای آن انجام شده است.

4. آیا باید از تونر و پاک کننده آرایش استفاده کنم؟

دکتر Del Campo می گوید: اگر آرایش زیادی داشته باشید استفاده از میسلار واتر توصیه می شود. در واقع من میسلار واتر را به تونر ترجیح می دهم زیرا یک فناوری است که به شما کمک می کند آرایش و باقی مانده آن را بدون هیچ گونه تحریک پوستی پاک کنید، بنابراین حتی در حساس ترین انواع پوست نیز فوق العاده است.
پاک کننده آرایش باید ملایم و ساده باشد مانند روغن های پاک کننده برای پاک کردن آرایش چشم. این کار باید قبل از شستشوی صورت انجام شود تا روغن باقیمانده روی پوست از بین برود.

5. آیا می توانم فقط از دستمال مرطوب برای پاک کردن صورت استفاده کنم؟

یک محصول ترند که این روز ها در بازار وجود دارد، دستمال مرطوب پاک کننده صورت است که خیلی خوب است اما به جای شستشوی صورت با شوینده و آب، نباید مرتباً استفاده شود. اغلب استفاده از آن ها به دلیل ایجاد زباله های اضافی برای محیط زیست توصیه نمی شود. با این حال دستمال مرطوب صورت برای بسیاری راحت است.

سخن آخر

اهمیت شستشوی روزانه صورت

اگر مجبور باشید بعد از فقط یک یا دو بار استفاده از حوله صورت، آن را بشویید، بسیار سخت است. اما متخصصان می گویند استفاده مجدد از همان حوله بارها و بارها باعث پخش شدن باکتری های بیشتری روی صورت شما می شود که می تواند در بروز آکنه نقش داشته باشد.

استفاده از ماسک ها و اسکراب ها، نیاز به تمیز بودن پوست شما دارند. در نتیجه شستشوی روزانه صورت خود را جدی بگیرید تا محصولات پوستی بر روی پوست شما سریع تر نتیجه دهند.

هیچوقت با آرایش نخوابید. مطمئن شوید که باقی مانده های آرایش شما به طور کامل از روی پوست پاک می شود، زیرا در صورت پاک نشدن آن ها مواد نگهدارنده ای که در لوازم آرایش شما به کار رفته، بر روی پوست شما می ماند و اثرات مخربی را بر جای می گذارد.

منبع: wikihow.com و nbcnews.com

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.