سلامت پوست, مراقبت از پوست

هایپرپیگمنتیشن چیست؟ علل ایجاد و درمان آن چگونه است؟

هایپرپیگمنتیشن چیست؟

هایپرپیگمنتیشن یک اصطلاح پزشکی است که برای توصیف لکه های تیره پوست استفاده می شود. این لکه ها در اثر تولید بیش از حد ملانین ایجاد می شود که می تواند ناشی از وجود مکان های مستعد آکنه و آسیب نور خورشید به نوسانات هورمون باشد.

اگر با هایپرپیگمنتیشن سر و کار دارید، بدانید که تنها نیستید. هایپرپیگمنتیشن یک بیماری پوستی شایع است و تعدادی گزینه درمانی مختلف نیز برای آن در دسترس است. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد گزینه های درمان، از جمله محصولاتی که می توانید در خانه امتحان کنید، انتظاراتی که از روش هایی مانند میکرودرم و موارد دیگر دارید، با این مقاله همراه باشید.

1. کرم های روشن کننده

کرم های روشن کننده روش های درمانی بدون نسخه (OTC) هستند که برای کمک به کاهش رنگ دانه ها با مواد انتخابی کار می کنند. بسیاری از این کرم ها در فرم های دارای نسخه، با دوز قوی تری در دسترس هستند.

این کرم ها معمولاً یک یا دو بار در روز استفاده می شوند تا به مرور پوست شما روشن شود. درمان های موضعی برای روشن شدن نیز به صورت ژل وجود دارد.

مواد رایج موجود در محصولات روشن کننده بدون نسخه OTC شامل موارد زیر است:

 • هیدروکینون
 • عصاره شیرین بیان
 • N- استیل گلوکوزامین
 • ویتامین B3 (نیاسین امید)

چه کسانی باید این کرم ها را مصرف کنند؟

کرم ها یا ژل های روشن کننده برای لکه های صاف، مانند ملاسما یا لکه های پیری بهترین نتیجه را دارند. آن ها برای تغییر رنگ لکه ها برای انواع پوست موثر هستند.
محصولات OTC برای هایپرپیگمنتیشن گزینه های قابل دسترسی (و گاهی اوقات مقرون به صرفه تر) هستند، اما مدت زمان این روش درمانی طولانی تر از درمان های حرفه ای است.

چه محصولاتی را می توانید امتحان کنید؟

گزینه های محبوب عبارتند از:

این محصولات فوق العاده را می توانید در فروشگاه زیپلین با مناسب ترین قیمت در بازار تهیه کنید و از خرید خود لذت ببرید.

استفاده از کرم های روشن کننده

2. اسید های مناسب پوست

اسیدهای مناسب پوست صورت یا اسید های پوستی با لایه برداری پوست شما کار می کنند. هر زمان که پوست خود را لایه برداری می کنید، سلول های پوستی جدیدی ظاهر می شوند تا جای سلول های قدیمی را بگیرند. این فرآیند به یکنواختی رنگ پوست شما کمک می کند و در کل پوست را نرم تر می کند.

بسیاری از اسید های مناسب صورت در فروشگاه های زیبایی و داروخانه ها به صورت بدون نسخه OTC موجود است. گزینه های محبوب عبارتند از:

 • اسید های هیدروکسی آلفا، مانند اسید گلیکولیک، لاکتیک، سیتریک، مالیک یا تارتاریک
 • اسید آزلائیک
 • اسید کوژیک
 • اسید سالیسیلیک
 • ویتامین C (به شکل اسید اسکوربیک L)

چه کسانی باید این اسید ها را مصرف کنند؟

اسید های صورت به خوبی برای هایپرپیگمنتیشن ملایم برای رنگ پوست های روشن کار می کنند.

چه محصولاتی را می توانید امتحان کنید؟

به دنبال محتوای اسید 10 درصد یا کمتر باشید. غلظت های بالا می تواند خطر ابتلا به عوارض جانبی را افزایش دهد و بهتر است این کار به لایه برداری حرفه ای که در مطب انجام می شود، سپرده شود. گزینه های محبوب عبارتند از:

سرم های دارای اسید مناسب صورت درمان کننده هایپرپیگمنتیشن

3. رتینوئید ها

رتینوئید ها که از ویتامین A گرفته شده اند، از قدیمی ترین مواد محافظ پوست بدون نسخه OTC هستند که مورد استفاده قرار می گیرند. ساختار مولکولی کوچکشان به آن ها اجازه می دهد تا به عمق پوست نفوذ کرده و لایه های زیر اپیدرم شما را درمان کنند.

رتینوئید ها می توانند به صورت نسخه ای یا بدون نسخه باشند. با این حال فرمول های بدون نسخه ضعیف تر هستند. اگر بعد از گذشت دو ماه نتیجه ای مشاهده نکردید، در مورد تجویز رتینوئید ترتینوئین (Retin-A) با متخصص پوست خود صحبت کنید.

چه کسانی باید رتینوئید ها را مصرف کنند؟

رتینوئید های بدون نسخه ممکن است برای تمام رنگ های پوست بی خطر باشند، اما اگر پوست تیره تری دارید و قصد دارید طولانی مدت از این محصولات استفاده کنید باید با پزشک متخصص پوست خود مشورت کنید.

همچنین توجه به این نکته مهم است که از رتینوئید ها بیشتر برای درمان چین و چروک استفاده می شود نه هایپرپیگمنتیشن. این بدان معنی است که رتینوئید ها ممکن است بهترین درمان نباشد.

چه محصولاتی را می توانید امتحان کنید؟

اگر نگرانی های پوستی زیادی دارید، ممکن است علاقه مند باشید که:

رتینوئید های درمان کننده هایپرپیگمنتیشن

4. لایه بردار های شیمیایی

یک لایه بردار شیمیایی از اسید ها با غلظت های قوی برای درمان ناحیه مورد نظر پوست استفاده می کند. آن ها با از بین بردن اپیدرم، ظاهر تیره هایپرپیگمنتیشن را روشن می کنند. نسخه های عمیق تر نیز ممکن است به لایه میانی پوست نفوذ کرده و نتایج چشمگیر تری ایجاد کنند.

اگر چه بسیاری از لایه بردار های شیمیایی به صورت بدون نسخه موجود است، اما شما می توانید یک لایه برداری حرفه ای را در مطب متخصص پوست خود انجام دهید. این روش قدرتمند تر است و سریع تر نتیجه می دهد.

خطرات احتمالی هر دو لایه بردار شیمیایی خانگی و در مطب شامل قرمزی، تحریک و تاول زدن است. در صورت استفاده نا درست، ممکن است تاول یا زخم ایجاد شود. اگر به طور منظم در معرض آفتاب هستید، لایه بردار شیمیایی بهترین گزینه درمانی برای شما نیست.

لایه بردار شیمیایی باعث می شود پوست شما نسبت به اشعه خورشید حساسیت بیشتری داشته باشد.
اگر از ضد آفتاب به میزان کافی استفاده نکنید و از سایر محصولات محافظت در برابر اشعه ماورا بنفش استفاده نکنید، ممکن است آفتاب باعث افزایش هایپرپیگمنتیشن شود. لازم است حداقل برای یک هفته پس از آخرین لایه برداری شیمیایی، اقدامات احتیاطی بیشتری انجام دهید.

چه کسانی باید لایه بردار های شیمیایی را مصرف کنند؟

اگر موارد زیر را داشته باشید:

 • لکه های پیری
 • آسیب های نور خورشید
 • ملاسما
 • پوست لکه دار

آن ها همچنین برای رنگ پوست های روشن بهتر جواب می دهند و ممکن است نتایج سریع تری از محصولات اسید های مناسب صورت ارائه دهند.

چه محصولاتی را می توانید امتحان کنید؟

اگر به دنبال یک لایه بردار حرفه ای برای استفاده در خانه هستید:

اگر رنگ پوست شما تیره تر است یا می خواهید لایه برداری قوی تری داشته باشید با متخصص پوست خود صحبت کنید. آن ها می توانند در مورد لایه برداری حرفه ای که مناسب شماست، صحبت کرده و به شما کمک کنند تا در مورد درمان مناسب پوست خود تصمیم بگیرید.

لایه بردار های شیمیایی درمان کننده هایپرپیگمنتیشن

5. لایه برداری با لیزر (سطح پوست)

در روش لایه برداری با لیزر از پرتو های هدفمند نور استفاده می شود تا هایپرپیگمنتیشن کاهش یابد. لیزر در دو نوع وجود دارد: فرسایشی و غیر فرسایشی.
لیزر های فرسایشی (Ablative) شدید ترین لیزر ها هستند و شامل از بین بردن لایه های پوست شما می شوند. از طرف دیگر، روش های غیر فرسایشی، لایه میانی پوست را هدف قرار می دهند تا رشد کلاژن و اثرات سفت کننده پوست را تقویت کند.

لیزر های فرسایشی قوی تر هستند، اما ممکن است عوارض جانبی بیشتری ایجاد کنند. هر دو عناصر موجود در پوست شما را از بین می برند تا اطمینان حاصل شود که سلول های جدید پوست ملایم تر می شوند.

چه کسانی باید از این روش استفاده کنند؟

رویکردی یکسان و متناسب برای همه برای لایه برداری پوست وجود ندارد. لیزر های Ablative ممکن است در افرادی که پوست روشن دارند بهتر عمل کند.

برای برخی از افراد، نسخه های غیر Ablative ممکن است باعث تیره شدن پوست به جای روشن شدن شود. متخصص پوست با شما کار خواهد کرد تا تغییر رنگ کلی پوست شما را ارزیابی کند تا بهترین گزینه برای پوست شما انتخاب شود.

6. نور درمانی پالس شدید (IPL)

IPL درمانی نوعی از لیزر درمانی غیر فرسایشی است. درمان IPL که به عنوان photofacial نیز شناخته می شود، رشد کلاژن را در داخل لایه میانی پوست تحریک می کند. معمولاً به چندین جلسه نیاز دارد.

از IPL برای مشکلات کلی رنگ دانه پوست استفاده می شود، اما لکه های مسطح به ویژه به این درمان پاسخ می دهند. همچنین ممکن است به کاهش چین و چروک، رگه های عنکبوتی و بزرگ شدن منافذ پوست کمک کند.

چه کسانی باید از این روش استفاده کنند؟

روش درمانی IPL برای افرادی که پوست روشن دارند بهترین نتیجه را می دهد.

IPL درمان کننده هایپرپیگمنتیشن

7. Microdermabrasion

Microdermabrasion یک روش داخلی است که برای درمان هایپرپیگمنتیشن استفاده می شود و فقط اپیدرم را تحت تأثیر قرار می دهد (سطح پوست).

در طی این روش متخصص پوست شما از یک ابزار دستی مته مانند با مسواک یا سایر ابزار ساینده استفاده می کند. سپس آن ابزار برای از بین بردن اپیدرم به سرعت اما به آرامی بر روی پوست شما کشیده می شود. برای دست یابی به نتیجه ایده آل خود ممکن است به چندین جلسه نیاز داشته باشید.

چه کسانی باید از این روش استفاده کنند؟

Microdermabrasion در درمان زخم های سطحی بهترین عملکرد را دارد. متخصص پوست می تواند به شما کمک کند تا تشخیص دهید این روش برای شما مناسب است یا خیر. همچنین برای افرادی که پوست روشن تری دارند به خوبی کار می کند.

چه روشی برای همه رنگ پوست بهتر است؟

رنگ پوست می تواند در شدت و طول درمان هایپرپیگمنتیشن نقش داشته باشد. همانطور که توسط متخصصان پوست اشاره شده است، افرادی که رنگ پوست روشن، متوسط و تیره دارند می توانند از برخی از روش های درمانی مشابه استفاده کنند، اما افرادی که پوست تیره دارند به درمان بیشتری نیاز دارند.

پوست روشن به اکثر روش های درمانی هایپرپیگمنتیشن به خوبی پاسخ می دهد. اگر به سرعت برنزه می شوید یا پوستی تیره دارید موارد زیر ممکن است برای شما غیر مجاز باشد:

 • لیزر های پرتویی
 • IPL درمانی

رنگ های پوستی متوسط ممکن است گزینه های زیر را مفید بیابند:

 • لایه برداری شیمیایی
 • microdermabrasion

پوست های تیره ممکن است از موارد زیر بهره مند شوند:

 • اسید گلیکولیک
 • اسید کوژیک
 • کرم های روشن کننده بدون نسخه
 • microdermabrasion
 • لایه برداری شیمیایی با دوز پایین
 • درمان های لیزری، اما فقط در مواردی که با شدت کمتری در تعداد جلسات بیشتر استفاده می شوند

درمان های موضعی معمولاً بیشتر طول می کشد تا نتایج قابل مشاهده ای حاصل شود. صبر در هر گزینه درمانی مهم است.

منبع: healthline.com

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.