سلامت پوست, مراقبت از پوست

پیلینگ شیمیایی پوست چیست و انواع آن کدام اند؟

پیلینگ

پیلینگ شیمیایی نوعی از لایه برداری است که در آن از یک محلول شیمیایی برای از بین بردن لایه های بیرونی روی پوست استفاده می شود. پوستی که دوباره رشد می کند نرم و لطیف است. با یک لایه برداری سبک یا متوسط، ممکن است لازم باشد که بیش از یک بار این روش را انجام دهید تا به نتایج دلخواه برسید.

از پیلینگ شیمیایی برای درمان چین و چروک، تغییر رنگ پوست و از بین بردن جای زخم (معمولاً در صورت) استفاده می شود. پیلینگ ها می توانند به تنهایی انجام شوند یا با سایر روش های زیبایی ترکیب شوند. و می توان پیلینگ شیمیایی را در سه سطح مختلف، از سبک تا عمیق انجام داد. لایه برداری شیمیایی عمیق تر نتایج چشمگیرتری را ارائه می دهد اما بازیابی آن نیز مدت زمان بیشتری طول می کشد.

چرا باید پیلینگ را انجام دهید؟

انواع پیلینگ شیمیایی

پیلینگ شیمیایی یک روش ایجاد سطح برای پوست است. بسته به موضوعاتی که با روش حل می کنید، یک لایه شیمیایی را در یکی از سه عمق انتخاب می کنید:

 • پیلینگ شیمیایی سبک. یک لایه بردار شیمیایی سبک (سطحی) لایه خارجی پوست (اپیدرم) را از بین می برد. این ماده برای درمان چین و چروک های ریز ، آکنه ، ناهمواری پوست و خشکی آن استفاده می شود. ممکن است هر دو تا پنج هفته یک بار یک لایه برداری پوست داشته باشید.
 • پیلینگ شیمیایی متوسط. یک لایه بردار شیمیایی متوسط سلول های پوستی را از قسمت اپیدرم و قسمتهایی از قسمت بالایی لایه میانی پوست (درم) شما پاک می کند. این ماده برای درمان چین و چروک ، جوش های آکنه و ناهموار بودن رنگ پوست استفاده می شود. برای دستیابی یا حفظ نتیجه مطلوب ممکن است لازم باشد روش را تکرار کنید.
 • پیلینگ شیمیایی عمیق. یک لایه برداری شیمیایی عمیق سلول های پوست را حتی عمیق تر از بین می برد. پزشک ممکن است یکی از آنها را برای چین و چروک های عمیق تر ، زخم ها یا رشد های پیش سرطانی توصیه کند. برای به دست آوردن تأثیر کامل ، به روشهای تکراری نیاز نخواهید داشت.

پیلینگ های شیمیایی نمی توانند جای زخم یا چین و چروک های عمیق را برطرف کنند و یا افتادگی پوست را سفت کنند.

خطرات پیلینگ شیمیایی

پیلینگ شیمیایی می تواند عوارض جانبی مختلفی ایجاد کند، از جمله:

 • قرمزی جرب و تورم. بهبود طبیعی پیلینگ شیمیایی شامل قرمزی پوست درمان شده است. بعد از یک پیلینگ شیمیایی متوسط ​​یا عمیق، قرمزی ممکن است چند ماه طول بکشد.
 • جای زخم خیلی کم. لایه برداری شیمیایی می تواند باعث ایجاد زخم شود و به طور معمول در قسمت تحتانی صورت. برای نرم کردن ظاهر این زخم ها می توان از آنتی بیوتیک ها و داروهای استروئیدی استفاده کرد.
 • تغییر در رنگ پوست. پیلینگ می تواند باعث تیره تر شدن پوست درمان شده از حالت طبیعی (هایپرپیگمنتیشن) یا روشن تر از حالت طبیعی (هایپوپیگمنتیشن) شود. هایپرپیگمنتیشن بعد از لایه برداری سطحی بیشتر دیده می شود، در حالی که بعد از لایه برداری عمیق، هیپوپیگمانتاسیون بیشتر است. این مشکلات بیشتر در افراد با پوست رنگی دیده می شود و گاهی اوقات می تواند دائمی باشد.
 • عفونت. لایه برداری شیمیایی می تواند منجر به عفونت باکتریایی، قارچی یا ویروسی شود، مانند فعال شدن ویروس تبخال.
 • آسیب به قلب، کلیه یا کبد. در یک لایه برداری شیمیایی عمیق از اسید کربولیک (فنول) استفاده می شود که می تواند به عضله قلب آسیب برساند و باعث تپش نامنظم قلب شود. فنل همچنین می تواند به کلیه ها و کبد آسیب برساند. برای محدود کردن قرار گرفتن در معرض فنول، بهتر است پیلینگ عمیق توسط یک متخصص انجام شود تا آسیبی به شما نرساند.

پیلینگ شیمیایی برای همه مناسب نیست. اگر شامل این موارد هستید پزشک ممکن است در برابر پیلینگ شیمیایی یا انواع خاصی از آن احتیاط کند.

 • در شش ماه گذشته داروی خوراکی ایزوترتینوئین (Myorisan ،Claravis و غیره) مصرف کرده باشید.
 • سابقه شخصی یا خانوادگی مناطق برآمدگی ناشی از رشد بیش از حد بافت اسکار (کلوئیدها) داشته باشید.
 • باردار باشید.
 • شیوع مکرر یا شدید آفت یا تبخال داشته باشید.

چگونه خود را برای لایه برداری شیمیایی آماده کنید؟

با آگاهی از پوست و روش پزشک – یک متخصص پوست یا جراح پوست را انتخاب کنید. نتایج می تواند متغیر باشد و به تخصص شخصی که پوست را انجام می دهد بستگی دارد. اگر یک لایه برداری شیمیایی به طور نامناسب انجام شود ، می تواند عوارضی از جمله عفونت و اسکارهای دائمی در پی داشته باشد.

قبل از استفاده از پیلینگ شیمیایی، پزشک احتمالاً:

 • سابقه پزشکی خود را مرور کنید. آماده باشید تا به سؤالات مربوط به شرایط پزشکی فعلی و گذشته خود و هر دارویی که اخیراً مصرف کرده اید و همچنین اقدامات زیبایی که انجام داده اید پاسخ دهید.
 • معاینه بدنی انجام دهید. پزشک شما پوست و ناحیه تحت درمان را بررسی می کند تا مشخص کند شما از چه نوع پوستی دارید و ویژگی های جسمی شما کدام اند. به عنوان مثال، تناژ و ضخامت پوست ممکن است بر نتایج شما تأثیر بگذارد.
 • درباره انتظارات خود بحث کنید. با پزشک خود در مورد انگیزه ها، انتظارات و خطرات احتمالی خود صحبت کنید. اطمینان حاصل کنید که ممکن است به چند روش درمانی احتیاج داشته باشید، مدت زمان بهبودی طول می کشد و نتایج شما چه خواهد بود.

قبل از پیلینگ ممکن است لازم باشد:

 • از داروهای ضد ویروسی استفاده کنید. ممکن است پزشک برای جلوگیری از عفونت ویروسی ، داروی ضد ویروسی را قبل و بعد از درمان برای شما تجویز کند.
 • از کرم رتینوئید استفاده کنید. پزشک شما ممکن است استفاده از کرم رتینوئید مانند ترتینوئین (Renova ، Retin-A) را برای چند هفته قبل از درمان برای کمک به بهبود توصیه کند.
 • از ماده سفید کننده استفاده کنید. پزشک شما ممکن است استفاده از ماده سفید کننده (هیدروکینون) ، کرم رتینوئید یا هر دو را قبل یا بعد از عمل برای کاهش خطر عوارض جانبی توصیه کند.
 • از قرار گرفتن در معرض آفتاب محافظت نشده خودداری کنید. قرار گرفتن در معرض آفتاب بیش از حد قبل از عمل می تواند باعث ایجاد رنگدانه نامنظم دائمی در مناطق تحت درمان شود. درباره محافظت در برابر آفتاب و قرار گرفتن در معرض آفتاب قابل قبول با پزشک خود صحبت کنید.
 • از برخی درمان های زیبایی و انواع خاصی از موهای زائد خودداری کنید. حدود یک هفته قبل از لایه برداری ، استفاده از تکنیک های حذف مو مانند الکترولیز یا موبرها را متوقف کنید. همچنین در هفته قبل از لایه برداری از درمان های رنگ مو ، درمان موج دائمی یا اصلاح کننده مو ، ماسک صورت یا اسکراب صورت خودداری کنید. قسمت هایی را که از 24 ساعت قبل از لایه برداری درمان می شوند اصلاح نکنید.
 • برای بازگشت به خانه پیاده روی یا رانندگی نکنید. اگر در طی این روش برای شما از آرام بخش استفاده کنند، بهتر است از رانندگی یا پیاده روی یا استفاده از وسایل نقلیه برای رفتن به خانه پرهیز کنید.

آنچه شما می توانید در مورد پیلینگ انتظار داشته باشید

قبل از پیلینگ

پیلینگ شیمیایی معمولاً در مطب یا در یک مرکز جراحی سرپایی انجام می شود. قبل از پیلینگ، پزشک صورت شما را تمیز می کند، از مو های شما محافظت می کند و چشم های شما را با پماد، گاز، نوار یا عینک می پوشاند.

تسکین درد به طور معمول برای پیلینگ شیمیایی سبک مورد نیاز نیست. اگر یک پیلینگ متوسط دارید، ممکن است یک داروی مسکن دریافت کنید. برای پیلینگ عمیق، ممکن است یک آرامبخش دریافت کنید، چیزی برای بی حس کردن محل درمان و مایعات منتقل شده از طریق ورید.

در طول پیلینگ

انجام پیلینگ شیمیایی

در طی پیلینگ شیمیایی سبک:

 • پزشک شما از قلم مو، پنبه، گاز یا اسفنج استفاده می کند تا یک محلول شیمیایی را به طور معمول حاوی اسید گلیکولیک یا اسید سالیسیلیک استفاده کند. پوست درمان شده شروع به سفید شدن می کند.
 • ممکن است احساس سوزش خفیف داشته باشید در حالی که محلول شیمیایی روی پوست شما است.
 • پزشک شما یک محلول خنثی یا شستشو می دهد تا محلول شیمیایی را از روی پوست درمان شده پاک کند.

در طی یک پیلینگ شیمیایی متوسط:

 • پزشک شما برای استفاده از محلول نوک پنبه ای یا گاز از محلول شیمیایی حاوی اسید تری کلرواستیک استفاده می کند، گاهی اوقات در ترکیب با اسید گلیکولیک. پوست درمان شده شروع به سفید شدن می کند.
 • بعد از چند دقیقه، پزشک کمپرس خنک را برای تسکین پوست درمان شده استفاده می کند. همچنین ممکن است به شما یک فن دستی داده شود تا پوست شما را خنک کند. با این حال، هیچ راه حل خنثی سازی لازم نیست.
 • ممکن است تا 20 دقیقه احساس سوزش و خارش کنید.

در طی یک پیلینگ شیمیایی عمیق:

 • به شما مایعات داخل وریدی (IV) داده می شود و ضربان قلب شما دقیقاً کنترل می شود.
 • پزشک شما از یک اپلیکاتور نوک پنبه ای برای استفاده از اسید کربولیک (فنول) بر روی پوست شما استفاده می کند. پوست درمان شده سفید یا خاکستری می شود.
 • برای محدود کردن قرار گرفتن در معرض فنل، پزشک مراحل مختلف را در فواصل حدود 15 دقیقه انجام می دهد. یک پیلینگ کامل صورت ممکن است حدود 90 دقیقه طول بکشد.

بعد از پیلینگ

بعد از یک لایه برداری شیمیایی در هر عمقی، پوست شما قرمز، سفت، تحریک یا متورم خواهد شد. برای محافظت در برابر آفتاب، پاک سازی، مرطوب سازی و استفاده از پماد های محافظتی روی پوست، دستورالعمل های پزشک خود را دنبال کنید. و از کندن، مالیدن یا خاراندن پوست خودداری کنید. ممکن است چندین ماه طول بکشد تا رنگ پوست شما به حالت طبیعی برگردد و شما می توانید نتایج کامل لایه برداری را ببینید.

بعد از یک پیلینگ شیمیایی سبک، پوست درمان شده قرمز، خشک و ملایم می شود. اگرچه این اثرات ممکن است در هر بار تکرار کمتر دیده شود. ممکن است پزشک برای تسکین پوست از پماد محافظتی مانند ژله نفتی استفاده کند. در صورت تمایل می توانید روز بعد آرایش کنید.

نواحی تحت درمان پس از یک لایه برداری شیمیایی سبک حدود یک تا هفت روز طول می کشد. ممکن است پوست جدید موقتاً روشن یا تیره تر از حالت طبیعی باشد.

پس از یک پیلینگ شیمیایی متوسط، پوست درمان شده قرمز و متورم می شود. احساس گزیدگی خواهید کرد. ممکن است پزشک برای تسکین ناحیه و جلوگیری از خشکی از پماد محافظتی استفاده کند. بعد از پنج تا هفت روز می توانید از مواد آرایشی برای پوشاندن هرگونه قرمزی استفاده کنید.

برای راحتی از کیسه های یخ استفاده کنید. دارو های مسکن بدون نسخه، مانند ایبوپروفن (Advil ،Motrin IB و غیره) و ناپروکسن سدیم (Aleve)، ممکن است به کاهش ناراحتی پوست کمک کنند. به احتمال زیاد بلافاصله پس از درمان، یک معاینه را ترتیب می دهید تا پزشک بتواند روند بهبودی شما را کنترل کند.

با کاهش تورم، پوست درمان شده شروع به ایجاد پوسته می کند و ممکن است لکه های قهوه ای تیره یا ایجاد شود. نواحی تحت درمان پس از یک لایه برداری شیمیایی متوسط حدود هفت تا 14 روز طول می کشد، اما ممکن است قرمزی ماه ها ادامه داشته باشد.

بعد از یک پیلینگ شیمیایی عمیق، قرمزی و تورم شدید پیدا خواهید کرد. همچنین احساس سوزش و ضربان خواهید کرد و حتی ممکن است تورم پلک های شما را متورم کند.

پزشک شما یک پانسمان جراحی روی پوست تحت درمان قرار می دهد. وی همچنین ممکن است مسکن تجویز کند. باید پوست درمان شده را خیس کرده و چند بار در روز و به مدت حدود دو هفته از پماد استفاده کنید.

مناطق تحت درمان پس از پیلینگ شیمیایی عمیق در طی دو هفته پوست جدید ایجاد می کنند، اگرچه ممکن است قرمزی ماه ها ادامه داشته باشد. پوست درمان شده ممکن است نسبت به حالت طبیعی تیره یا روشن شود یا توانایی برنزه شدن را از دست بدهد.

ممکن است ترجیح دهید در حالی که در حال بهبودی هستید، در خانه بمانید. به زودی پس از درمان به چندین ویزیت پیگیری نیاز خواهید داشت تا پزشک بتواند روند بهبودی شما را کنترل کند. هنگامی که در مدت حدود دو هفته پوست جدید به طور کامل ناحیه تحت درمان را پوشاند، می توانید از مواد آرایشی برای پنهان کردن قرمزی استفاده کنید. فراموش نکنید که هر روز از ضد آفتاب استفاده کنید. همچنین می توانید برای اطلاعات بیشتر در مورد بهترین مقدار SPF در ضد آفتاب به سایر مطالب وبلاگ زیپلین مراجعه کنید.

نتیجه

پیلینگ شیمیایی سبک، بافت و رنگ پوست را بهبود می بخشد و باعث کاهش چین و چروک های ظریف می شود. نتایج ظریف است اما با درمان های مکرر افزایش می یابد. اگر پیلینگ شیمیایی متوسطی داشته باشید، پوست درمان شده به طور محسوسی نرم و صاف می شود. پس از پیلینگ شیمیایی عمیق، بهبود چشمگیری در ظاهر و احساس مناطق درمان شده مشاهده خواهید کرد. نتایج ممکن است دائمی نباشد. با گذشت زمان، افزایش سن و آسیب دیدگی جدید در برابر آفتاب می تواند منجر به ایجاد خطوط جدید و تغییر رنگ پوست شود.

با تمام لایه برداری ها، پوست جدید به طور موقت نسبت به آفتاب حساس تر است. با دکتر خود در مورد مدت زمان محافظت از پوست در برابر آفتاب صحبت کنید و از بهترین محصولات مراقبت از پوست در برابر آفتاب استفاده کنید. شما می توانید چند نمونه از بهترین ضد آفتاب های ایرانی را در فروشگاه اینترنتی زیپلین خریداری کنید.

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید